ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,926 έως 11,940 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #446906

    Εχθές πρωινό μόνο μια λευκή φέρμα. Έζησα όμως κάτι για πρώτη φορά. Στο βουνό φτάσαμε και ήταν ακόμη νύχτα και περιμέναμε στο αυτοκίνητο για να ξημερώσει. Ξαφνικά βλέπουμε τρεις μπεκάτσες να πετάνε αρκετά χαμηλά και μετά από λίγα δευτερόλεπτα άλλες τρεις μπροστά μας αλλά είδαν το αυτοκίνητο και έστριψαν. Πρώτη φορά είδα να πετάνε μπεκάτσες. Μαγεία!!! Τώρα πού κάθισαν δεν ξέρω. Ενώ μετά από αυτό το θέαμα ξεκινήσαμε όλο προσδοκίες δεν βρήκαμε τίποτα…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #446930

    σαββατο πρωι πηγα στα ορεινα του ν.εβρου με φιλο απο εκει η μερα πολυ ζεστη τα πουλια καποια ανεχτηκα στην φερμα καποια οχι παρεα ειχαμε 2 ποιντερ ενα δικο μου και ενα του φιλου σε 5ωρο κυνηγι βρηκαμε 7 διαφορετικα πουλια με διψηφιο σηκωματα αποτελεσμα ηταν να παρουμε 3 πουλια με λιγι τυχη θα καναμε 5-6 πουλια , δωσαμε ραντεβου ομως με τα κρυα , ωρε γλεντια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    john1954 στις #446932

    Προσωπικά πιστεύω πως οι καλές μέρες είναι πίσω. Έχουν φανεί όμως κάποια πουλάκια, τα οποία όμως είναι πολύ δύσκολα στην κάρπωση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1142
    ΛΑΜΠΡΟΣ στις #446948

    Προσωπικά πιστεύω πως οι καλές μέρες είναι πίσω. Έχουν φανεί όμως κάποια πουλάκια, τα οποία όμως είναι πολύ δύσκολα στην κάρπωση.

    φιλε μου ειναι νοεμβρις……. ακομα δεν ασπρισανε οι κορυφες εχουμε καιρο…..αρκει να μπορουμε.

    φιλικα

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    117
    ΚΟΛΟΒΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ στις #446966

    Την προηγούμενη Δευτέρα ( είχα άδεια )ανέβηκα με τον πατέρα μου στο Καλιδρομο. Με την φεγγαράδα που είχε το προηγούμενο βράδυ είχαν μπεί μερικά πουλιά. Σηκώσαμε τρία ίσως και 4 διαφορετικά πουλιά αλλά μόνο μια μας ακολούθησε λόγω μη συνεργασίας του επανιέλ μου με το ντραατχαρ του πατέρα μου. Το καλό είναι πως έχει βρέξει πολύ και οτι πουλια μπαινουν θα μείνουν. Απο πληροφορίες συγκυνηγών εχουν μπει και στον Ν. Λασιθίου που μένω μόνιμα κάποια πουλιά. Μολις κανω εξόρμηση θα έχετε ανταπόκριση κι από εδώ στα νότια…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    10
    Νικος Μουσης στις #447033

    Ενα λυπημένο αντίο σε ένα μεγάλο μπεκατσόσκυλο που έφυγε ήσυχα – όπως ήσυχη ήταν σε όλη της την ζωή- χθές το μεσημέρι. Εύχομαι Λάρα εκεί που πήγες να συνεχίσεις να κυνηγάς με τον ίδιο τρόπο. Σου χρωστώ ένα μεγάλο ευχαριστώ για όλες τις καταπληκτικές στιγμές που μου πρόσφερες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #447040

    Καλο ταξιδι στην λαρα,και καλο κουραγιο σε εσενα,οταν φευγουν ειναι πολυ λυπηρο
    αλλα αυτην την στιγμη δεν μπορουμε να την αποφυγουμε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    OFFROAD στις #447044

    συναδερφε νικο λυπαμαι παρα πολυ για την απωλεια σου.ευχομαι ο χρονος και οι ομορφες κυνηγετικες στιγμες να απαλυνουν το πονο σου.πιστευω απο το τροπο που γραφεις τον αποχαιρετησμο στην σκυλα σου οτι το ευχαριστω το εχει παρει οσο ηταν στην ζωη, ανθρωπος που γραφει τετοια λογια σιγουρα συμπεριφεροταν αψογα στα σκυλια του και αυτα καταλαβαινουν ποιος τα αγαπαει.στα του τοπικ τωρα μπεκατσες στην αιτ/νια υπαρχουν λιγες βεβαια αλλα παιχνιδι γινετε, αναλογα τον καιρο το υψομετρο και περιβαλον αλλου λιγοτερες αλλου περισσοτερες αλλου δεχτηκες αλλο τιναζουν αμεσως μολις καταλαβουν απειλη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #447081

    Φίλε Νίκο να τη θυμάσαι τη σκυλίτσα σου για όλα όσα σου πρόσφερε !!!!!!!

    Σήμερα ο καιρός βαρύς με ψιλόβροχο γύρισε σε βοριαδάκι πολύ υγρασία κάτω τα ρεματάκια τρέχουν νερό αλλά οι κυρίες ελάχιστες εδώ στα νότια του Έβρου και πολύ ανήσυχες, η πρώτη που συναντήσαμε μέσα σε σχετικά πυκνό την έκανε πονηρά απο τα σκυλιά αλλά για κακή της τύχη μου βγήκε απο μένα σ΄ενα μονοπατάκι και δεν πήρε ύψος πετούσε χαμηλά και πήγε να κάτσει ξανά αλλά δεν πρόλαβε? η επόμενη μέσα σε πεύκο, μεσέ κέδρο ανάμεικτο το τοπίο στο ίδιο ακριβώς σημείο σηκώνω κάθε χρόνο ακούω μπίπερ τρέχω βλέπω τον DΑΒΥ φέρμα αλλά όρθιο, κατάλαβα μας την έκανε λέω η κυρία σπάει και αρχίζει να γαζώνει αλλά μάταια, είχε απογειωθεί και άφαντη.Η βροχή δυνάμωσε και πήραμε το δρόμο της επιστροφής !!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    61
    kinigos-volos στις #447101

    Την καλησσπερα μου σε όλη την παρέα!!!Φίλε Νίκο Μουση, καλό ταξιδι στον αγαπημένο σου συντροφο και για σένα να εισαι γερός σαν τα ψηλά βουνα και να την θυμάσαι πάντα!!!Σημερα κυνήγι στην Γραμμενη Οξυα..Τρεις λευκες φέρμες, και μια σε πουλι απο τα επανιελακια μου αλλα και αυτό το πουλί μας χαιρέτισε.Τέτοιο καιρο και δεν έχει πουλια τα βλέπω δυσκολα τα πραγματα….Δεν πειράζει, έχουμε μάθει τα τελευταια χρονια….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    58
    seteras80 στις #447103

    ΝΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΥΣ Ο ΠΟΝΟΣ ΟΤΑΝ ΧΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΟΥ ΦΙΛΟ…ΤΟΝ ΦΙΛΟ Η ΤΗΝ ΦΙΛΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΕ ΕΧΕΙ ΠΡΟΔΩΣΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΠΙΣΤΟ ΣΕ ΕΣΕΝΑ Η ΣΥΝΤΡΟΦΙΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣΕ ΣΤΗΣ ΜΟΝΑΧΙΚΕΣ ΕΞΟΔΟΥΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΚΑΙ ΣΟΥ ΧΑΡΙΖΕ ΑΜΕΤΡΙΤΕΣ ΧΑΡΕΣ ΚΑΙ ΣΥΓΚΙΝΙΣΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΚΥΝΗΓΙΑ ΤΗΣ…….ΝΑ ΤΗΝ ΘΥΜΑΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΝΙΚΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΣ ΣΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΤΗΣ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥΣΕ ΤΙΜΗΣΕ ΤΗΝ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #447128

    Γεια σου στεφο φιλε,ωραια φωτο,σε ωραιο μερος,φιλε καθε χρονο βρισκω πουλια στα ιδια σημεια
    που τα ειχα βρει και τις αλλες χρονιες,ειναι τα σημεια τετοια που τις τραβανε εκει
    γιατι οι μπεκατσες εχουν συλογικη σκεψη και συνηθειες,και κανουν ολες το διο πραγμα
    οπως το να πιανουν στα ιδια σημεια,γιατι εκει ειναι τα σημεια που εχουν μασα και την ημερα
    μιας που η φιλη μας ειναι μοναντερη και θελει και την ημερα το κατι τις,ενα ουζακι ας πουμε χα χα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    petros hn στις #447207

    Ορεινή Αργολίδα, 1000μ, λιακάδα 1-8 βαθμοί, πουρνάρι μπήκανε νέα πουλιά αλλά αζύγωτα. Σηκώσαμε 5 ή και περισσότερες μπεκάτσες, οι περισσότερες πιασμένες σε πολύ πυκνά δε δέχτηκαν τη φέρμα του Μίκι και της Μπρούκ και στο χτύπημα του μπιπερ ξεκολλούσαν 15-20 μέτρα μακριά από τα σκυλιά. Έτσι τις ακούγαμε να σηκώνονται ή τις βλέπαμε στα 40 μέτρα να χάνονται. Σε ένα ποντάρισμα των σκυλιών 30 μέτρα μακριά μου και κατεύθυνση κατά πάνω μου μία από τις κυρίες πετάχτηκε 15 μέτρα μακριά από τα σκυλιά για να τα αποφύγει και βρέθηκε πάνω μου και στο γιλέκο. Αύριο η συνέχεια Αρκαδία για έλεγχο και αν χρειαστεί συνέχεια στο σημερινό μέρος, ελπίζοντας να έχουν ηρεμήσει.
    [/URL]

    [/URL]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #447213

    Αν και δεν το ευχομαι,και αυριο αζυγωτες θα ειναι πετρο,αλλα ευχομαι να την ξαναχουφτωσεις

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    WOLFMAN στις #447241

    Πετρο καλα της εκανες της κυριας.Την αλλη φορα φιλε επειδη και εγω
    Την επαθα χθες μολις πιασουν τη βρωμα τα σκυλια θα αρχισω να φωναζω στασ γιαουρτ
    Στασ μυγδαλα μπας και σταματησει η αφιλωτιμη και της κερασω σκαγια γιατι φετος
    Εχουμε αγανακτησει.Κανουμε υπομονη και ο Θεος βοηθος γιατι φετος εχουμε και κουταβι.
    Παντως οπως λεει και ο Ηλιας ειναι δυσκολες η ατιμες φετος και τρελενουν καιτα σκυλια.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,926 έως 11,940 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων