ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,941 έως 11,955 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1142
    ΛΑΜΠΡΟΣ στις #447264

    θα αρχισω να φωναζω στασ γιαουρτ

    καλοοοο φιλε μου ….γελασα.

    παντως εχω δυο βδομαδες να την ακουσω και ειναι εξαρτηση…..μετραω τις μερες ως τα χριστουγεννα σαν φανταρος.

    φιλικα


    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    chrisp στις #447296

    Χαιρετω ολη την παρεα του τοπικ, και ευχομαι υγεια πανω απο ολα,παρακολουθω τις συζητησεις σας αρκετο καιρο τωρα
    αλλα ειναι η πρωτη φορα που γραφω, ειμαι απο αιτ/νια οπου και μενω μονιμα, αφορμη για να γραψω ειναι η πολυ ασχημη μεχρι στιγμης χρονια στο κυνηγι της μπεκατσας,σε χθεσινο 4ωρο κυνηγι σε μεσο υψομετρο 600μ,πυκνο και καθαρο,και στην συνεχεια σε καμπο και ακροποταμια, ενα σηκωμα στα 40μ.
    Απογοητευτικο αποτελεσμα δεδομενου οτι εχει πεσει χιονι στα βορεια της Δυτ.Ελλαδος και εχει πεσει λιγο και η θερμοκρασια.
    Επισης το απογευμα εστησα αυτι απο το μπαλκονι μου, και οι βρυκολακες φαγανε επισης φολα.
    Καμια αλλη πληροφορια παιζει?
    Ευχαριστω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    61
    boulp_2 στις #447301

    Χαιρετω ολη την παρεα του τοπικ, και ευχομαι υγεια πανω απο ολα,παρακολουθω τις συζητησεις σας αρκετο καιρο τωρα<br>
    αλλα ειναι η πρωτη φορα που γραφω, ειμαι απο αιτ/νια οπου και μενω μονιμα, αφορμη για να γραψω ειναι η πολυ ασχημη μεχρι στιγμης χρονια στο κυνηγι της μπεκατσας,σε χθεσινο 4ωρο κυνηγι σε μεσο υψομετρο 600μ,πυκνο και καθαρο,και στην συνεχεια σε καμπο και ακροποταμια, ενα σηκωμα στα 40μ.<br>
    Απογοητευτικο αποτελεσμα δεδομενου οτι εχει πεσει χιονι στα βορεια της Δυτ.Ελλαδος και εχει πεσει λιγο και η θερμοκρασια.<br>
    Επισης το απογευμα εστησα αυτι απο το μπαλκονι μου, και οι βρυκολακες φαγανε επισης φολα.<br>
    Καμια αλλη πληροφορια παιζει?<br>
    Ευχαριστω

    Καλως ηρθες στη παρεα.Και εγω διαβαζω καθε μερα αλλα γραφω λιγο.Παροτι ο καιρος πηρε μια σχετικη ¨τουμπα¨και ψυχρανε λιγακι τα πουλια αφαντα.Εχτες παροτι η Ζηρια στην ορεινη κορινθια ειχε χιονακι μονο μια υπονεια οτι σηκωσα καποιο πουλι.Σημερα κοντα στην αττικη ενα σηκωμα χωρις τουφεκια και μετα αφαντη.Στα 30 χρονια που κυνηγαω μπεκατσα καμια χρονια δεν ειχε παει 28 Νοεμβριου και να μην εχω πιασει μπεκατσα στα χερια μου και να εχω ριξει μονο μια τουφεκια σε 11 εξοδους που εχω κανει μεχρι σημερα.Ελπιζω αυριο μιας και εχω ρεπο να σπασει το ροδι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #447321

    καλησπερα απο το νησι, σημερινο 2ωρο πρωινο 3-4 πουλια φ σηκωσα με τα σκυλια μου, πηρα 1 πουλι και επρεπε να παρει και ο φιλος μου σιγουρα ακομη ενα αλλα οι τουφεκιες στου στον γαμο… χαχαχ την ειχε ο σκυλος 10 λεπτα φερμα στο 1 μετρο και την χασαμε παντος τα πουλια ηταν φρεσκα … αυριο παλι το πρωι ξανα επανω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    petros hn στις #447332

    Καλησπέρα σε όλους. Ηλία και wolfman ευχαριστώ για την συμπαράσταση και εύχομαι ότο καλύτερο ειδικά για το κουτάβι.

    Ορεινή Αρκαδία 1000μ,καστανιά και μαύρη πεύκη, -2βαθμούς το πρωί, 2 ώρες ψάξιμο (εγώ με τον Μίκι και ο Χρόνης με την Αρια). Ένα πουλί μόνο, που έκανε τον Μίκι να ανεβοκατεβαίνει χωρίς να την πλησιάζει. Τελικά την πρόλαβε η Άρια σε μια καθιστή φέρμα(σέττερ) δευτερολέπτων, η μπεκάτσα απογειώθηκε κατακόρυφα μέσα στο δάσος και πέταξε πάνω απο τις κορυφές και οι τέσσερις τουφεκές μας αντιεροπορικά χωρίς επιτυχία. Συνεχίζεται….

    Ορεινή Αργολίδα, πουρνάρι 4 ώρες ψάξιμο τρία ή τέσσερα διαφορετικά πουλιά (από το χθεσινό μπάσιμο). Η πρώτη έκανε τον βάτραχο φεύγοντας από τα σκυλιά, πήρε δρόμο για την κορυφή και όταν τα σκυλιά την ξαναπλησίασαν η πονηρή γύρισε πίσω, μόνο που και εγώ εκεί ήμουν και την φρέναρα. Η δεύτερη δέχτηκε τη φέρμα του Μίκι για μισό λεπτό και μέχρι να κλείσω άκουσα μόνο το φτερούγισμα της.
    Η τρίτη σε ένα ατελείωτο πυκνό μετά από ατελείωτη φέρμα, με το Χρόνη απεγνωσμένα να προσπαθεί να περάσει μέσα για να κλείσει και εμένα στο πιο ψηλό σημείο που βρήκα, πετάχτηκε προσπάθησε να περάσει πάνω από τα πυκνά πουρνάρια και με μια τουφεκιά καρφώθηκε στην κορυφή ενός δέντρου. Δυστυχώς όμως ούτε τα σκυλιά την απόρταραν ούτε εμεις. Καταξεσκισμένοι φτάσαμε στο σημείο πτώσης και το μόνο που είδαμε ήταν ένα πακέτο πούπουλα στην κορυφή του δέντρου και άλλο ένα πακέτο σε μια διχάλα στη μέση του δέντρου, ενώ κάτω δεν έφτασε ποτέ.
    Εγώ πιστεύω, επειδή το έχω ξαναδεί το έργο ότι κάποιο κουναβι έκανε γιορτή.Αλλη μια φέρμα μερικών δευτερολέπτων στο τέλος της ημέρας αζύγωτη και ραντεβού την άλλη εβδομάδα.
    Μια πολύ καλή μέρα με λίγη πίκρα για το χαμένο πουλί.
    [/URL]
    [/URL]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #447333

    Πολυ καλη μερα η σημερινη 9 σηκωματα 5 στο χερι και χτεσ 6 σηξωματα 3 στο χερι. αρχισαν τον κατηφορο για τα καλα τα πουλια.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2688
    periklis_ath στις #447344

    Πολυ καλη μερα η σημερινη 9 σηκωματα 5 στο χερι και χτεσ 6 σηξωματα 3 στο χερι. αρχισαν τον κατηφορο για τα καλα τα πουλια.<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    [/URL]

    Uploaded with ImageShack.us

    </div>

    ΔΩΣΕ ΝΟΜΟ ΤΩΡΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #447348

    ΔΩΣΕ ΝΟΜΟ ΤΩΡΑ

    ΝΟΜΟΣ 4000/1958 ΠΕΡΙ ΤΕΝΤΥΜΠΟΪΣΜΟΥ 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2688
    periklis_ath στις #447352

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>periklis_ath wrote:</div>
    ΔΩΣΕ ΝΟΜΟ ΤΩΡΑ

    ΝΟΜΟΣ 4000/1958 ΠΕΡΙ ΤΕΝΤΥΜΠΟΪΣΜΟΥ ;) <br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>

    </div>

    μην παιζεις με τον πονο μου παλιογερεεεεεεεεεε…νομο ζητσα οχι σε πιο πουρναρι τις σηκωσε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    58
    seteras80 στις #447370

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΣΕ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ ΣΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ 1 ΠΟΥΛΙ ΣΗΚΩΣΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5 ΛΕΠΤΑ ΦΕΡΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΣΑΚΙΔΙΟ..ΤΟ ΚΑΛΟ ΟΜΩΣ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΗΤΑΝ ΝΕΟΦΕΡΤΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΧΤΗΚΕ ΚΑΛΗ ΦΕΡΜΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΝΙΟ ΣΤΗΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΙΣΟΥΜΕ ΦΕΡΜΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΙΛΟ doulp ΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΚΥΝΗΓΑΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΣΤΑ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΩ ΜΟΝΟ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΦΤΑΣΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΠΟΥΛΙ ΑΚΟΜΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #447395

    Πηγα μια βολτα σημερα μιας που ειχε βορειαδακι και κρυο το πρωι,ελεγα που να παω που να παω
    τελικα αφου βλεπω οτι δεν μπαινουν καινουρια πουλια στην αττικη,καταληξα να παω στο κοτετσι μου
    να κυνηγισω τα φαντασματα που εχω αφησει εκει μεσα,,τι να κανουμε αφου δεν εβαλε πουλια
    παμε και σκοτωνουμε τις φιλες και γνωστες μας,την πρωτη μπεκατσα την πηρα πολυ γρηγορα
    μια που ειχα μαθη το δρομολογιο της και την πατησε ευκολα σημερα,αλλα η δευτερη ηταν φαση για καμερα
    γνωστο πουλι και αυτο που μου εφευγε καιρο,και ετσι ειχε φταση στο σημειο να εχει πολυ εμπιστοσυνη
    στον εαυτο της,και εκει ερχεται η ωρα που την πατανε

    σημερα λοιπον αυτη η κυρια βρεθηκε σε μια ακρη του πυκνου,,εκανε δυο πηδηματα και εκατσε ξανα
    λιγο πιο μεσα στο πυκνο ,αλλα στην ακρη,η σκυλα πονταρισε εσπασε και εφυγε πισω απο το πουλι
    την ακουω ξανα μεσα στο πυκνο στην ακρη φερμα ποντα,ελα ομως που αριστερα απο το πυκνο
    ειχε ενα μεγαλο ξεφωτο,παω και καθομαι στην ακρη στο ξεφωτο και περημενω την μπεκατσα
    λεω αφου ειναι στην ακρη του πυκνου διπλα απο το καθαρο, θα βγει απο εδω να γυρισει πισω
    τελικα σηκωνετε το πουλι ζβαρνα και ερχεται παιδια καρφι επανω μου,δεν τουφεκω γιατι πισω ειναι το σκυλι
    ξαφνου με βλεπει και τι κανει,,μου κανει καρφι περασμα 1 μετρο πανω αππο το κεφαλι μου
    γυρναω να την τουφεκισω και εχει μπει ολη μεσα στον ηλιο,ριχνω μια τουφεκια στραβωμενος απο τον ηλιο
    και τελικα επεσε,αντε λεω μπερκετι σημερα,πηραμε τα δυο φαντασματα παμε τωρα σπιτι για καφεδακι

    βικτωρα, λευτερη και πετρο μπραβο σας,και καλη συνεχεια σε ολου τους φιλους

    ΥΣ
    η φωτο ειναι αφιερωμενη με αγαπη στο φιλο μου τον μητσο
    που μου λεει οτι δεν βαριουντε τα πουλια εκει μεσα

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    petros hn στις #447400

    Πηγα μια βολτα σημερα μιας που ειχε βορειαδακι……….πηραμε τα δυο φαντασματα παμε τωρα σπιτι για καφεδακι

    Μπράβο Ηλία, όμως κάνε οικονομία στα πουλιά στο κοτετσάκι σου. Προσέχουμε για να έχουμε.Καλή συνέχεια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #447402

    Σήμερα το πρωί πολύ ομίχλη, τα χόρτα και τα δέντρα άσπρα απο την παγωνιά και τη υγρασία, πήγα σε ένα κοντινό μέρος πρώτη φορά για φέτος με μεσέ και τσαλιά (παλιούρια που τα λέμε εμείς στη Λάρισα),πρώτη συνάντηση φέρμα απο τον Daby και μαζί κοντά του η μικρή Lena μιά συστάδα μεσέδες με καθαρό έδαφος μέσα ζυγώνω μπαίνω στα δέντρα και μου πετάγεται απο τα πόδια της ρίχνω μία και κόβω ενα κλαδί ίσα με το χέρι, τη χάνω,ψάχνω παραπέρα ακούω σε λίγο μπίπερ, σταμάτημα και ξανά το ίδιο λέω η κυρία κάνει πηδηματάκια, πιάνω απο πάνω απο τα σκύλιά και στο πρώτο μπίπ μου βγαίνει μπροστά της ρίχνω μία και συνέχεια απόρτ απο την μικρή μου.Μετά απο ώρα αφού έψαξα τις κορυφές και δεν βρήκα πουλιά ξαναγυρίζω στα πυκνά κάποια στιγμή τα σκυλιά μπήκαν σε μιά βαθιά ρεματιά πολύ πυκνή για ένα τέταρτο άκουγα μόνο μπίπερ σταματήματα και κουδούνια δεν μπορούσα με τίποτε να τη διασχίσω, τα παίρνω τα σκυλιά και την πιάνω τη ρεματιά απο άλλη πλευρά που συνόρευε με οργώματα εκεί μου φέρμαραν δεύτερη που μου βγήκε πάλι απο το μέρος μου στο χωράφι και πρίν μπει πάλι στο πυκνό έκατσε στο έδαφος και την έφαγε καθιστή!!!! Αυτό ήταν το σκηνικό για σήμερα!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    49
    woodcar στις #447407

    σηκωνετε το πουλι ζβαρνα και ερχεται παιδια καρφι επανω μου,δεν τουφεκω γιατι πισω ειναι το σκυλι
    ξαφνου με βλεπει και τι κανει,,μου κανει καρφι περασμα 1 μετρο πανω αππο το κεφαλι μου
    γυρναω να την τουφεκισω και εχει μπει ολη μεσα στον ηλιο,ριχνω μια τουφεκια στραβωμενος απο τον ηλιο
    και τελικα επεσε

    Φιλαράκο το ίδιο έπαθα και εγώ πρίν απο εικοσι ημέρες περίπου Τό έχω περιγράψει λίγο πιο πίσω. Σχεδόν ίδια περίπτωση .Είναι τελικά παμπόνηρη μερικές φορές !!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #447408

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>louis wrote:</div>
    Πηγα μια βολτα σημερα μιας που ειχε βορειαδακι……….πηραμε τα δυο φαντασματα παμε τωρα σπιτι για καφεδακι

    Μπράβο Ηλία, όμως κάνε οικονομία στα πουλιά στο κοτετσάκι σου. Προσέχουμε για να έχουμε.Καλή συνέχεια.

    Και να ηθελα να μην κανω οικονομια φιλε δεν προσφερεται το μερος για σπαταλη
    το να παρω δυο πουλια εκει ειναι απο τις καλητερες μερες,που ειναι ελαχιστες καθε χρονο
    αλλωστε μετα απο καμια 40ρια σηκωματα στα ιδια πουλια, δικαιουμαστε πιο πολυ η σκυλα παρα εγω
    να χουφτωνουμε και καμια μπεκατσα,και το χειροτερο φιλε ειναι οτι αυτα τα πουλια τα βαρανε στο καρτερι
    εκει ειναι η σπαταλη,,μπραβο ρε στεφο,αντε καλη συνεχεια σε ολους

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,941 έως 11,955 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων