ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 12,181 έως 12,195 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #450736

    Σήμερα 3 συναντήσεις η μία ήρθε μαζί μου και ένας λαγός ο οποίος τρέχει ακόμα, τη γκαντεμιά μου μέσα, την πρώτη την σηκώσαμε 4 φορές μέχρι που το έφαγε το κεφάλι της αλλά κάναμε ώρα να τη βρούμε καθότι κρεμασμένη σε παλιούρι, μετά από ώρα, στο γυρισμό, μου φερμάρουν τα σκυλιά σε κάτι μεσεδάκια πιάνω απέναντι και σε λίγο αφού σπάσαν τα σκυλιά μου τινάζεται μία μπροστά μου και βγαίνει κατακόρυφα μέσα στο δέντρο και πάνω απο το κεφάλι μου της ρίχνω δύο τίποτα σε δευτερόλεπτα τινάζεται και δεύτερη μέσα στο πυκνό και λίγο μακρύτερα πρόλαβα τις έριξα και αυτής μία αλλά τζίφος. Στο ψάξιμο να τις ξαναεντοπίσω στα 50 μέτρα μου πετάγεται απο πίσω μου ένας λάγαρος και προλαβαίνω να του ρίξω ένα διασποράς την ώρα που κρυβόταν απ ένα θάμνο βλέπω μαλλιά να τα παίρνει ο αέρας, ψάχνω, ψάχνω τίποτε απο τη στιγμή εκείνη είχε εξαφανισθεί ο αρσενικός άντε λέω αυτόν πήρε από πίσω τον χάσαμε και αυτόν σε λίγο γύρισε και ο σκύλος και πήραμε το δρόμο της επιστροφής. Μου παραξένεψε κάτι με τον αρσενικό ότι μετά από το λαγό μέχρι και το αυτοκίνητο δεν τον είδα ζωηρό και στο αμάξι μέχρι να τακτοποιήσω τα πράγματα, ήταν και κάποιος άλλος εκεί που έψαχνε το σκύλο του, κάθισε κάτω έμοιαζε κουρασμένος το φοβήθηκα αυτό στο σπίτι που γυρίσαμε ήταν όπως τις άλλες φορές και έφαγε κανονικά. Τώρα βέβαια το μυαλό πάει πάντα στο κακό αλλά αύριο πρωί θα πάω στον κτηνίατρο για τεστ διροφιλάριας


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    kurzhaar στις #450785

    Στεφανε η διροφιλαρια δεν εχει τοσο αποτομη εξελιξη κ τοσο αμεσα συμπτωματα,δηλ αν ο σκυλος σου προχθες ηταν οκ,δυσκολο σημερα η κοπωση κ η ακεφια του να οφειλετε σε κατι τετοιο,κ αν τον εχεις κ με την καταληλλη προληπτικη φαρμακευτικη αγωγη ειναι ελαχιστες οι πιθανοτητες να χει προσβληθει απο κατι τετοιο…
    Με την ευλογια δε ξερω τι γινεται εκει στα μερη σου,παλι προχθες διαβασα για κρουσματα κ μαντρωμενα τα ζωα,αλλα δε το χω ψαξει αν κ πως μεταδιδεται στο σκυλο κ τι συμπτωματα εχει σαν ασθενεια….
    Μακαρι να ηταν απλα κουρασμενο το σκυλι λογω της τρεχαλας με το λαγο,που αυτο πιστευω κιολας…
    Και που σαι..τις μπεκατσες που σηκωνεις κ δε παιρνεις τουλαχιστον διωχτες προς το νοτο,να κατεβει κ κανα πουλι προς αλεξπολη,γτι εχει 10 μερες να τις δουμε κατα δω!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    gravara στις #450791

    Καλημερα χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους. Τωρα τα νεα απο ενα πολυ καλο τετραωρο κυνηγι εχθες σε μια περιοχη της Βοιωτιας.Το πρωτο πουλι εντοπιστηκε πολυ γρηγορα με ωραια φερμα και συνενεση αλλα συκωθηκε αναμεσα σε μενα και τον συνκυνηγο μου με αποτελεσμα να ξεφυγει (και μια συμβουλη για ολους παλιους και νεους κυνηγους οπως ο συνκηνυγος μου ποτε δεν ντουφεκαμε οταν εχουμε τον αλλο απεναντι),αλλα ξανα δεχτηκε φερμα πολυ κοντα απο εκει που πρωτο σηκωθηκε.Αυτη την φορα παρα τις δυο ντουφεκιες του συνκυνηγου μου και οτι ειδε πουλουλα το πουλι αφαντο.Αποτελεσμα να βρεθει το πουλι τραυματισμενο μετα απο δυο ωρες αφου ειχαμε ψαξει παντου περιπου 500 μετρα μακρια. Και το πιο παραξενω ειναι οτι πριν εντοπιστει απο την σκυλα ειχε σηκωθει αλλη που ειναι γνωριμη στην περιοχη αλλα επειδη εχει δεχτει πολυ πιεση δεν μπλοκαρετε ευκολα αλλα ειναι το καλυτερο σχολιο για τα νεαρα σκυλια γιατι κοταριζει πολυ και παει η ποντα φερμα και η συνενεση συνεφο και η ανδρεναλινη στα υψη. Τελος καλο ολα καλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    18
    Θοδωρής-Εύβοια στις #450818

    Χρόνια πολλά και καλές γιορτές σε όλους!!!Σημερινό 4ωρο κυνήγι στην κεντρική εύβοια,(περιοχή Άκρες) στα 600 μέτρα με μηδενικό αποτέλεσμα.Έχω μια υποψία οτι μπορεί να σηκώθηκε μια ανήσυχη μπεκάτσα καμια 50αριά μετρά μακριά μας ακούγοντας το κουδουνακι του σκυλου.Το μέρος πρώτη φορά το επισκέφθηκα χωρίς να γνωρίζω αν ενδείκνυται για την εποχή ή γενικότερα……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    AlekosB στις #450823

    Καλησπέρα στην παρέα και Χρόνια πολλά, φέτος ενώ η χρονιά ξεκίνησε καλά σε ορτύκια και πέρδικες στην μπεκάτσα για μένα είναι η χειρότερη χρονιά, μετά από αρκετές εξόδους με 2 σκυλιά το ένα αρκετα έμπειρο το αλλο νεο, με πολυ καλά δειγματα στα υπόλοιπα θηράματα,δεν έχω καταφέρει να καρπωθώ ούτε ένα πουλί, και γενικά οι συναντήσεις στα κυνηγοτόπια της Αττικοβοιωτίας είναι μηδαμινές.Οι υπόλοιποι στα περίχωρα της Αττικης συναντάτε πουλια??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #450824

    Στεφανε η διροφιλαρια δεν εχει τοσο αποτομη εξελιξη κ τοσο αμεσα συμπτωματα,δηλ αν ο σκυλος σου προχθες ηταν οκ,δυσκολο σημερα η κοπωση κ η ακεφια του να οφειλετε σε κατι τετοιο,κ αν τον εχεις κ με την καταληλλη προληπτικη φαρμακευτικη αγωγη ειναι ελαχιστες οι πιθανοτητες να χει προσβληθει απο κατι τετοιο…<br>
    Με την ευλογια δε ξερω τι γινεται εκει στα μερη σου,παλι προχθες διαβασα για κρουσματα κ μαντρωμενα τα ζωα,αλλα δε το χω ψαξει αν κ πως μεταδιδεται στο σκυλο κ τι συμπτωματα εχει σαν ασθενεια….<br>
    Μακαρι να ηταν απλα κουρασμενο το σκυλι λογω της τρεχαλας με το λαγο,που αυτο πιστευω κιολας…<br>
    Και που σαι..τις μπεκατσες που σηκωνεις κ δε παιρνεις τουλαχιστον διωχτες προς το νοτο,να κατεβει κ κανα πουλι προς αλεξπολη,γτι εχει 10 μερες να τις δουμε κατα δω!!!!

    Φίλε μου καλησπέρα, του έκανα σήμερα 2 τεστ διροφιλάρια και λεϊσμανίαση και βγήκαν αρνητικά η γιατρός μου είπε οτι τον βρίσκει αδύνατο και πρέπει να πάρει κάνα 2-3 κιλά, ουφ και μου φύγε ένα βάρος, μου έδωσε βιταμίνες και πήρα μια καλή τροφή ενέργειας θα ξεκουραστεί κιόλας και πιστεύω θα πάνε όλα καλά. Κάποιες μέρες τώρα θα βγω με τη μικρή μου να μπαίνει στο νόημα και μόνη της και όποιες μου φεύγουν θα λαμβάνουν συστατική επιστολή για νότια !!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #450832

    Στεφανε χρονια πολλα αν και λιγο καθυστερημενα οτι επιθυμεις φιλε μου !ΕΙΧΑ αδεια ημουν τυρναβο στα πατρια εδαφη! συνεχισε ετσι με τις φωτο σου μας φιαχνεις!!το τοπικ της μπεκατσας ειναι οτι καλυτερο να το διαβαζεις και να βλεπεις τις επιτυχειες των μπεκατσαδων πραγματικα σας χαιρομαι παιδια!δυστιχως καποιοι πανε να το χαλασουν προφανος ζηλεια αδυναμια ανικανοτητα δεν ξερω πως να το πω!αν τους πειραζει πραγματικα υπαρχουν λυσεις μια ειναι το ΞΥΔΙ η αλλη ειναι να μην διαβαζουν!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #450833

    Στεφανε χρονια πολλα αν και λιγο καθυστερημενα οτι επιθυμεις φιλε μου !ΕΙΧΑ αδεια ημουν τυρναβο στα πατρια εδαφη! συνεχισε ετσι με τις φωτο σου μας φιαχνεις!!το τοπικ της μπεκατσας ειναι οτι καλυτερο να το διαβαζεις και να βλεπεις τις επιτυχειες των μπεκατσαδων πραγματικα σας χαιρομαι παιδια!δυστιχως καποιοι πανε να το χαλασουν προφανος ζηλεια αδυναμια ανικανοτητα δεν ξερω πως να το πω!αν τους πειραζει πραγματικα υπαρχουν λυσεις μια ειναι το ΞΥΔΙ η αλλη ειναι να μην διαβαζουν!

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    ΣΤΑΜΠΑ!!!!!!!<br>
    ΚΣ ΤΥΡΝΑΒΟΥ<br>
    Θεολόγης.<br>
    http://www.youtube.com/watch?v=mwyhxoCIa-U

    http://www.youtube.com/watch?v=1KK6XX6x0PM

    </div>

    Ευχαριστώ πολύ Πατρίδα να σαι καλά και καλή Χρονιά !!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #450853

    4 σηκωματα σημερα αλλες 4 στο χερι. μεγαλα πουλια παχια και κρατανε παρα πολυ ωρα φερμα.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #450928

    ΚΑΛΩΣ ΝΑ ΟΡΙΣΕΙ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΧΑΜΟΓΕΛΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #450940

    Μπραβο ρε λευτερη,ωραια φατσα εχει ο σκυλος σου,ειχα ενα σετερ καποτε που του εμοιαζε πολυ

    χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολα τα φιλαρακια του τοπικ,ευχομαι καλα κυνηγια σε ολους

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    826
    dragonares στις #450973

    Καλη Χρονια με υγεια, μπεκατσαδες και οχι μονο…. Χρονια Πολλα και Καλα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #450993

    Μπραβο ρε λευτερη,ωραια φατσα εχει ο σκυλος σου,ειχα ενα σετερ καποτε που του εμοιαζε πολυ

    χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολα τα φιλαρακια του τοπικ,ευχομαι καλα κυνηγια σε ολους

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    http://www.youtube.com/watch?v=Z1FcA-Aag6M

    </div>

    να σε καλα ηλια σκυλα ειναι. καλη χρονια σε ολους καλα και ασφαλη κυνηγια να εχουμε παιδια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1142
    ΛΑΜΠΡΟΣ στις #451022

    καλη χρονια με υγεια και καλες φερμες

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #451048

    Καλησπέρα φίλοι μου και καλή χρονιά, Σεφτέ σήμερα πήραμε την πρώτη μπεκατσούλα του 2014 με τη δεύτερη φορά ομωςσε συνεργασία με την μικρή μου ELENA η οποία εξελίσσεται πολύ καλά με εντοπισμό φέρμα και απορτ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 12,181 έως 12,195 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων