ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 12,256 έως 12,270 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #452516

    Καλησπέρα σήμερα το πρωί αν και είχα δουλειά στις Φέρες,η ομίχλη πυκνή, αλλά το μεσημεράκι άνοιξε λίγο και είπα να πάω εδώ δίπλα στο χωριό για καμιά ωρίτσα είναι μια ρεματιά μικρή στον παλιό σκουπιδότοπο που καταλήγει στην Εγνατία οδό πήρα μόνο τη σκυλίτσα. Εαν έχεις τύχη η κ@λ@φαρδία που λένε άλλες μέρες περπατάς 3 – 4 ώρες και δε βρίσκεις τίποτα η κάποια η οποία σε φεύγει κι αυτή ατουφέκιστη και σήμερα με τη μικρή να ποντάρει σε μια συστάδα με τσαλιά – παλιούρια και μεσεδάκια να πεταχτεί μία κυρία μπροστά μου την οποία και πήρα τη στιγμή που πέφτει στο σημείο εκείνο που την παίρνει η μικρή σηκώνεται δεύτερη σηκώνω το όπλο αλλά μου κρύβεται αντιλαμβάνομαι πίσω μου τρίτο σήκωμα δεν τουφεκάω καμία, τις ψάχνω μία μία καθότι το μέρος μικρό και γύρω από τη ρεματιά χωράφια, στα 100 μέτρα τελειώνει η ρεματιά και μένουν κάτι αρμυρίκια η σκύλα ήταν είδη εκεί, εγώ λίγο μακρύτερα η μπεκάτσα σηκώνεται και τη βλέπω να έρχεται καταπάνω μου σπάζει για λίγο και τις ρίχνω και τα δύο δεν τη βλέπω να πέφτει την ψάχνω δεν τη βρίσκω απογοητεύομαι και την αφήνω, πάω για την άλλη την εντοπίζει η μικρή και την παίρνει στον ντορό χώνεται στη ρεματιά σηκώνεται η μπεκάτσα την ρίχνω μία και πέφτει στη ρεματιά ψάχνω τίποτε το σκυλί μέσα στα βάτα δε φεύγει μπαίνω και γώ στα βάτα και τη βλέπω σπαζοφτέρουγη πάνω στα βάτα και η μικρή να είναι στα δύο της πόδια όρθια τελικά την απορτάρισα εγώ. Ξεκίνησα να γυρίσω για το αυτοκίνητο και θα περνούσα το ρεματάκι απο ένα μονοπατάκι πρίν ρίξω το πόδι να περάσω το νερό πέφτει το μάτι μου στη μπεκάτσα που είχε πέσει και δεν την είχα βρει προηγουμένως, και λέω τέτοια κ@λ@φαρδία – τύχη δε λέγεται σήμερα !!!!!!!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    9
    hronis7 στις #452517

    Μπράβο ρε Στέφανε, πάντα τέτοια. Εμείς εδώ λέμε να πάμε για κανά μπανάκι μιας και ο καιρός το επιβάλει. Με τους νοτιάδες και το θερμόμετρο στους 18 βαθμούς τι μπεκάτσα να κυνηγήσεις ρε φίλε?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #452520

    ωραιος στεφο ειναι και τυχη το κυνηγι φιλε. σε εμας απο τα ανοιχτα εξαφανιστηκαν ειναι ολες μεσα στα ντυμενα πλεον και σε μεγαλυτερα υψομετρα. αυριο ειμαι για τα ψηλα ντουσκο-ελατο μπας και κανουμε κανα μπαμ. γιατι μια κωλογριπη με κρατησε μια βδομαδα μεσα και λυσαξα για κυνηγι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #452529

    Μπράβο Στέφο!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #452535

    Δεν ξέρω πως ήταν 3 μπεκάτσες μαζεμένες τόσο κοντά? το μέρος είναι μικρό μια ρεματιά 300 μέτρα και το υψόμετρο μας εδώ δεν υφίσταται, ο καιρός ζεστός απόρησα και εγώ αν και ξαναπέρασα από το μέρος αυτό είχα πάρει μια ακόμα πριν λίγο καιρό, μήπως έχουμε επιστρόφια ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #452537

    Δεν ξέρω πως ήταν 3 μπεκάτσες μαζεμένες τόσο κοντά? το μέρος είναι μικρό μια ρεματιά 300 μέτρα και το υψόμετρο μας εδώ δεν υφίσταται, ο καιρός ζεστός απόρησα και εγώ αν και ξαναπέρασα από το μέρος αυτό είχα πάρει μια ακόμα πριν λίγο καιρό, μήπως έχουμε επιστρόφια ?

    Στέφανες λες να έχουμε επιστρόφια; Αν βοήθησαν και οι νοτιάδες…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    kurzhaar στις #452575

    Ευγε Στεφο κ σε σενα κ στην σκυλιτσα κ στο αστρο της!!!!Θα μας αναγκασεις να αφσουμε τα δαση κ την πεσουμε στον καμπο ολοι!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #452595

    ΚΑΛΗΜΕΡΟΥΔΙΑ !!!!!!!! Μπεκάτσες ψυγείου χθεσινές και προχθεσινές, σήμερα τις μαδάμε!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    69
    Giorgos στις #452596

    Ωραίες οι μπεκάτσες! Είπες Φέρες και μου ήρθαν κατευθείαν στο μυαλό αναμνήσεις απο Δορίσκο. Μπορεί να είναι λίγο άσχετο με το topic αλλά μήπως ξέρετε αν κυνηγάνε κόντα στην περιοχή της 12ατης ΕΜΑ? Το είχα απορία, οπότε ευκαιρία να ρωτήσω 😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #452606

    1 σηκωμα σημερα 1 τουφεκια στο γαμο και τελος δεν βρηκα αλλη. που στον λουτσο χαθηκανε μονο αυτες ξερουν. αυριο σε αλλο μερος μπας και τη χουφτωσω εχω και καμια βδομαδα και με εχει πιασει ψυχολογικο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #452608

    Ωραίες οι μπεκάτσες! Είπες Φέρες και μου ήρθαν κατευθείαν στο μυαλό αναμνήσεις απο Δορίσκο. Μπορεί να είναι λίγο άσχετο με το topic αλλά μήπως ξέρετε αν κυνηγάνε κόντα στην περιοχή της 12ατης ΕΜΑ? Το είχα απορία, οπότε ευκαιρία να ρωτήσω :D

    Βόρεια του Δορίσκου προς Πυλαία έχει ένα μικρό καταφύγιο η άλλη περιοχή προς Φέρες και Μοναστηράκι είναι ελεύθερο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    nikolaos στις #452612

    Μπράβο Στέφανε ωραία περιγραφή το έχεις.(Παρεπτόντος ωραία συντηρημένη παπάρα αν τησ βάλεισ και το ινι έτοιμη για όργωμα ο ζυγόσ και τα βόδια μόνο λείπουν)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #452613

    Μπράβο Στέφανε ωραία περιγραφή το έχεις.(Παρεπτόντος ωραία συντηρημένη παπάρα αν τησ βάλεισ και το ινι έτοιμη για όργωμα ο ζυγόσ και τα βόδια μόνο λείπουν)

    Γεια σου φίλε Νικόλα !!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #452635

    Σήμερα μια κυρία ήρθε μαζί μας με φέρμα περίπου 3 λεπτών από τον ΖΙΚΟ μου και λίγο πριν σηκωθεί συναίνεση από τη Λούσυ μου.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #452643

    Μπραβο παιδια,στεφανε κανα λοτο επεξες,,και τυχερος και ωραιος που λεμε χα χα
    εγω παιδια χθες πηγα μια βολτα ετσι για το σκυλι,ζεστη τρελη λεμε την ωρα που πηγα
    αλλα τελικα μου εκατσε και ξεγελαστηκε μια γνωστη μου κυρια[η φροσω] και την πηρα
    καταμεσης στο ρεμα που εκανε τα πηδηματα,σαν ορτυκι επεσε,μιλαμε για ενα μηνα και ερωτα ειχαμε
    ετσι μετα απο αρκετες μερες την χουφτωσα και εγω,και ξεχαρμανιασα ολιγον τι
    αλλη μια που βρηκα[γνωστη και αυτη] εχει βρει το πιο κταληλο μερος για κουτουπα η ρουφιανα
    δεν πας εκει σε φερμα ουτε με αλυσοπριονο

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 12,256 έως 12,270 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων