ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 12,286 έως 12,300 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #453020

    Στέφο τέλος καλό όλα καλά! Νομίζω πως τα κιλά είναι λίγα. Η γιατρός τι σου είπε; Και το δικό μου αρσενικό αδυνάτισε τον τελευταίο καιρό ενώ έχει όρεξη και η υγεία του είναι μια χαρά. Έχει μια εβδομάδα που άλλαξα την τροφή του (πήρα μια πολύ καλύτερη από αυτήν που του έδινα) και ήδη άρχισα να βλέπω διαφορά.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    341
    @gianniscorfu στις #453021

    Καλησπερα Στεφανε,εδω στο νησι βρεχει 2 μερες συνεχως και ετσι εχει ξεκουρασει.Οσο για το σκυλακι,τελος καλο ολα καλα.Ενας φιλος που εχει μονο σετερ χρονια, μου ειπε οτι το βαρος ειναι καλο για ενα σκυλι το οποιο βγαινει 4-5 εξοδους την εβδομαδα. Και τα δικα του που ειναι μεσαιου μεγεθους περιπου τοσο ειναι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #453023

    Στεφο κατι θα εφαγε, αλλα αφου δεν ηταν τιποτα που να του κανει ζημια ολα οκ
    βαλε 3-4 κιλακια στο σκυλι,ειναι αδυνατο για σετερ

    ΥΣ
    Καλος ηρθε ο φιλος γιαννης απο την κερκυρα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #453024

    περσατικα στεφο. το σκυλι ειναι αδυνατο εμενα ο μικρος ειναι 9 μηνων και ειναι 19 κιλα και η μανα του 22. κοντα στα 20 κατι κιλα πρεπει να παει ο δικος σου. αναλογος βεβαια και την φτιασια του αλλα εγω παντα τα σκυλια τα θελω ποιο παχια απο το κανονικο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #453026

    Ευχαριστώ παιδιά, Η γιατρός μου είχε δώσει βιταμίνες για 2 βδομάδες και του άλλαξα και τροφή αλλά όπως σας είπα στα ίδια βρίσκεται και εγώ συμφωνώ ότι πρέπει να είναι στα 20 + κιλά. Του δίνω μια ιταλική τροφή energy που στα κιλά του αντιστοιχεί 300 gr και εγω του δίνω διπλάσια. Αντιπαρασιτικά χάπια του δίνω εξέταση για λεϊσμανίαση και δυροφυλάρια έκανα και είναι αρνητικές, τρώει κανονικά, ζωηρός είναι,προφανώς θέλει ποιο ποιοτική τροφή? τι να πώ θα τον ξεκουράσω και βλέπουμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    341
    @gianniscorfu στις #453036

    Σε ευχαριστω φιλε louis για το καλωσορισμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #453044

    Με 600 γραμαρια τροφη επρεπε να εχει γινει τουμπανο,μπορει να ειναι το σκαρι του τετοιo [λινοξυλακις]
    μερικα σκυλια τρωνε τον αμπακα και μενουν αδυνατα,ειναι θεμα καυσης του οργανισμου
    παντος με λιγο καθησιο,και με καλη και αρκετη τροφη θα βαλη σιγουρα κιλα φιλε

    ΥΣ
    Να εισαι καλα γιαννη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #453049

    Τα σαλια με το κιτρινο χρωμα και ο εμετος προκαλουνται απο χορτα που τρωει ο σκυλος οταν τον ενοχλει το στομαχι του,ουτε ψοφιμι ουτε φολα.Μηπως αλλαξες τιποτα στη διατροφη του τωρα προσφατα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    kurzhaar στις #453051

    Στεφο μην αγχωνεσαι ουτε για τα κιλα,ουτε για τον εμμετο,οπως λεει κ ο λουις πολλα σκυλια ειναι υπερκινιτικα κ εχουν τετοιο σκαρι που δε τα βαζουν κ ας εχουν ορεξη κ λαιμαργια,το καλοκαιρι που θα κατσει θα σου γινει μπουλντοκακι…
    Για τον εμμετο τωρα,τα σκυλια βοσκουν οχι μονο οταν εχουν στομαχικο προβλημα,αλλα κ για να καθαρισουν τον εισοφαγο κ τον λαριγκα τους…
    Το χορταρακι αν το δουμε καλα ακομη κ με γυμνο ματι,στην περιμετρο του ειναι πριονοτο,το βοσκουν κ το κατεβαζουν θελοντας να τους καθαρισει το λαιμο, κ κατα την καταποση αλλα κ με τον εμμετο που θα προκαλεση η καταποση….. οποτε ντοντ πανικ….
    Επισης υπαρχει κ το ενδεχομενο να βοσκισουν χορτο ειδικα οταν εχει υγρασια,σε φαση που τα σκυλακια δειψανε,κ μετα ειναι φυσικο να κανουν εμμετο για να αποβαλουν το χορταρι…
    Κ οπως ειπαμε,πες του νταμπυ οτι σηκωνει κ δε το παιρνεις,να το διωχνται νοτια,να κανουμε κ μεις εδω περιξ της πολης παιχνιδι!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    pointerman στις #453060

    Kαλημέρα και από μένα σε όλους.Φίλε Στέφανε αν το σκυλί κάνει 4-5 εξόδους την εβδομάδα τότε μαζί με την τροφή δίνε λίγο λίπος με ρύζι βρασμένο.Είναι πολύ θρεπτικό και τα κρατάει τα σκυλιά.Επίσης φρόντισε να μην κρυώνει όταν γυρίζει από το κυνήγι.Κοίτα σε άλλα ποστ στην ενδιαίτηση μέσα στο άρτεμις.Τα σκυλιά χάνουν βάρος όταν γυρίζουν και τα πιάνει εκείνο το τρέμουλο από την κούραση.Με το πασάζο και το λαρδί θα στρώσει το ζώο.Για τροφή δεν αναφέρω γιατί είπες οτι ταίζεις ενέργειας.Εγώ επειδή έχω και κουτάβια ταίζω την ίδια και στην σκύλα.Και συνέχισε να ανεβάζεις τόσο ωραίες φωτογραφίες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    ΒΑΡ-ΟΝΟΣ στις #453066

    Καλημέρα Στέφανε νομίζω ότι το σωματικό βάρος των σεττερ κυμαίνεται από 20 εώς 22 κιλά.
    Οπότε θέλει λίγο να πάρει βάρος.
    Τον δίκό μου τον είχα στα 22+.
    Πάντως τα σκυλάκια μας είναι σαν τα παιδιά μας,μόλις δούμε κάτι αμέσως τον γιατρό και επίσκεψη
    για έλεγχο.
    Χωρίς σκυλί δεν υπάρχει κυνήγι για μένα, έχει 20+ μέρες που μου τον έκλεψαν και δεν πολυέχω όρεξη
    για κυνήγι.
    Λογικά με την αλλαγή του καιρού και την μαλακωσιά τουλάχιστον για την Θεσ/νική και τα πέριξ
    πρεπει να έχει καινούρια πουλιά (από μετακίνησει από αλλού) στην περιοχή μας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    341
    @gianniscorfu στις #453102

    Καλησπέρα παρεα. Μετα δυο μερες συνεχεις βροχης βγηκα σημερα. Βρηκα δυο πουλια, σε πολλη κλειστο μερος, τα οποια παραδοξως δεχοταν φερμα για πολλη ωρα. Στην πρωτη δε πηρα καλη θεση και εφυγε ατουφεκιστη, η δευτερη σηκωθηκε μεσα σε πολλη πυκνο, τη τουφεκισα αλλα με νικησε. Κατα τις 12 πηγα σε ενα σημειο που εχουμε 2 πουλια για εκπαιδευτικο στα μικρα. Ειναι εκει απο τα μεσα Νοεμβρη, δεχονται παντα φερμα και αποφασισαμε να μην τις τουφεκισουμε. Στο συγκεκριμενο μερος δε ερχεται κανενας γιατι ειναι πολλη πυκνο και μπαινεις μονο απο ενα σημειο. Καλα ηταν σημερα. Καλη συνεχεια σε ολους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #453147

    -Καλημέρα παλικάρια!!!!! ευχαριστώ από καρδιάς όλους σας για τις συμβουλές σας, φοβητσιάρης ευαίσθητος με την υγεία του σκύλου τι να πώ,δεν πειράζει να προσέχουμε για να έχουμε, παίρνω θάρρος και γνώση από τα γραφόμενά σας.
    -Σήμερα γύρισε ο καιρός βοριάς κρύο στα βόρια του Νομού χιονίζει άντε να έχουμε καμιά ανακατωσούρα.
    -Ένα μεγάλο μπράβο στους οργανωτές της συνεύρεσης των θαμώνων του e-artemis για κοψίδια κρασάκι και κυνηγοκουβέντα βέβαια που οργανώνεται, είμαστε πολύ μακριά ρε γαμώτο !!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #453164

    καλησπερα παιδια. σημερα ψαξαμε 1 μερος το οποιο ειχαμε ξανα κυνηγησει πριν 15 μερες και ειχαμε σηκωσει 3 πουλια τοτε ειχαμε παρει τη 1. σημερα απο της 2 που σηκωσαμε πηραμε αλλη 1. την επομενη θα χαιρετησει και η τελευταια. 🙂 δυστηχως πουλια καινουργια δεν υπαρχουν και κυνηγαμε πλεον πουλια με μεταπτυχιακο στην πουστια και στο ποδαρωμα. αλλα ας ειναι τουλαχιστον εχει ενδιαφερον.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    26
    panos στις #453182

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ….ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΥΒΟΙΑ Τ ΠΟΥΛΙΑ ΧΑΘΗΚΑΝΕ,ΣΗΜΕΡΑ ΕΝΑ 2ΩΡΟ ΨΑΞΙΜΟ 1 ΠΟΥΛΙ 2 ΦΟΡΕΣ Τ ΣΗΚΟΣΑ Κ ΔΝ Τ ΚΑΤΑΦΕΡΑ Ν Τ ΝΤΟΥΦΕΚΙΣΩ…ΔΝ ΔΕΧΟΤΑΝΕ ΦΕΡΜΑ… ΑΝ Κ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ Σ ΑΥΤΟ Τ ΣΗΜΕΙΟ Κ ΕΧΕΙ ΠΟΝΗΡΕΨΕΙ Η ΜΠΕΚΑΤΣΑ…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 12,286 έως 12,300 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων