ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 12,301 έως 12,315 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1142
    ΛΑΜΠΡΟΣ στις #453191

    δεν ξερω τι θα γινει στο φλεφαρη αλλα νομιζω οτι για φετρος ηταν το τελευταιο κυνηγι .
    ημουν πατριδα(γιαννενα)στην ληξη του γουρουνιου (20/1) κυνηγησα μπεκατσα 3 μερες σηκωσα μονο αριθμο πουλιων μετα απο πολλες ωρες ψαξιμο καταφερα να παρω 2 πουλια .φετος ηταν ασχημη χρονια για μενα λιγα σηκωματα οπως και χτηπηματα νομιζω δεν ειχε πουλια αν εξαιρεσουμε στο τελος νοεμβρι που λενε οτι κατι ειχε αλλα εγω ελλειπα.δεν πειραζει ομως ας ειμαστε καλα και ας κανουμε και αυτο το λιγο.

    φιλικα


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    341
    @gianniscorfu στις #453198

    Καλησπερα παρεα. Σημερα βγηκα με τον κουμπαρο μου (εχει 2 επανιελ,αστερια). Ο καιρος,βοριας 6-7 μποφωρ. Επιλεξαμε να παμε σε καμπο με ανοικτα μερη και δικαιωθηκαμε. Σηκωσαμε 4 πουλια,καποιες 2 φορες, και καταφεραμε και πηραμε 3 πουλια. Ηταν ολες στις ακρες απο τα πυκνα και δεχονταν τα σκυλια. Μια πολυ γεματη μερα,με φερμες,σηναινεσης,και απορτ. Με καποιους γνωστους που μιλησαμε βρηκαν απο καμια μεχρι μια. Μαλον σημερα ειχαμε και την τυχη μαζι μας. Καλη συνεχεια σε ολους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #453267

    2 σηκωματα σημερα 1 στο χερι. αυτο ειναι και το οριο εδω και 15 μερες παραπανω απο 1 δεν παω χαχαχα.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #453275

    Καλησπέρα ο καιρός σήμερα με παγετό τα δέντρα και τα χόρτα κρυστάλλινα και πολύ λίγο χιονάκι πασπάλι που λέμε (αυτή την ώρα 18:09 άρχισε να ψιλόχιονίζει) πήγα για κανα δίωρο με τη μικρή Λένα σε ένα μέρος σε διπλανό χωριό οχι μεγάλο μια πλαγιά με μεσεδάκια που πιάνει πουλιά πάντα με αλλαγές του καιρού κυρίως όταν έχει χιονόπτωση στα ορεινά. Στα πρώτα μέτρα ακούω μπίπερ κάποιου άλλου συναδέλφου και στη συνάντησή μας στο μέσο περίπου της απόστασης μεταξύ μας πετάχτηκε η κυρία απο το καθαρό,χαιρετηθήκαμε και τον άφησα να συνεχίσει μετά απο λίγο άκουσα 2 τουφεκιές μακάρι λέω να την πήρε ο άνθρωπος.Επειδή το μέρος είναι και μικρό πήγα προς το αντίθετο μέρος του συναδέλφου δεν εντόπισα άλλη για καμιά ώρα, γύρισα απο άλλη μεριά και ενώ είδα οτι ο συνάδελφος έφευγε με το τζιπάκι του εκεί που το είχε παρκαρισμένο από κάτω μια ανοιχτοσιά με λίγα δεντράκια όπου η σκυλίτσα είχε πάει είδη εκεί και ακολουθώντας εγώ μου πετάγεται μία από τα πόδια μου και στο μπάμ μου βάζει δέντρο, τη χάνω,στη πορεία της βλέπω στα 100 μέτρα τη σκυλίτσα να ντοριάζει στο καθαρό και κάτω από μιά γκορτσιά πετάγεται άλλη με κατεύθυνση αντίθετη απο μένα.Τις έψαξα αλλά μάταια πρέπει να φεύγουν μακριά μετά το σήκωμα. Τα πουλιά αυτά ήταν νεοφερμένα αλλά πολύ ανήσυχα,τώρα αύριο πάλι ανάλογα και με τον καιρό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    133
    scoco στις #453316

    καλημερα !!!χτεσ το απογευμα πηγα να συναντησω δυο κυριεσ που εχω αφειση πριν ενα μηνα!!!η μια καθετε περπαταει και μετα συκωνεται χωρισ να τη δεισ απλα το καταλαβενεισ απο το σκυλο!!η δευτερη τη πεταξε ο σκυλοσ τη τουφεκισα και την εχασα .πηγε πιο περα τη φερμαρει και φευγει απλα την ακουσα και για τριτη φωρα τη συκωνει και καταφερα να τη παρω!!ειχα παει τεσερισ φωρεσ σ αυτο το μεροσ ……….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #453356

    Ιδανικός ο καιρός όπως είχα πει και χθες με ένα χιονάκι ισα ίσα για ανακάτεμα πήγα απέναντι απο το χωριό με μια ρεματιά και κάτι αμπέλια συνάντησα 4, τουφέκισα τις 3 και κράτησα τις 2, τα πουλιά λόγω του καιρού όλα στα ψηλώματα και στα ανοιχτά στην κυριολεξία μία που μου έφυγε απο πίσω και δεν την πήρα τελικά καθόταν στο χόρτο.
    Η ΚΑΡΠΩΣΗ ΣΗΜΕΡΑ
    http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/40/5ygr.jpg
    ΠΕΠΛΟΣ ΕΒΡΟΥ
    http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/607/tj0p.jpg
    http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/600/ehwc.jpg
    Η ΑΥΛΗ ΜΟΥ ΣΗΜΕΡΑ
    http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/850/358e.jpg

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    341
    @gianniscorfu στις #453359

    Καλησπερα. Ο καιρος εδω νοτιας αλλα με κρυο. Σημερα ανεβηκα ψηλα. Στο 10λεπτο φερμαρει η μικρη στα 50 μετρα ψηλα, ανεβαινω παιρνω θεση απεναντι απο τη σκυλιτσα περιπου 10 μετρα, μετα απο 3-4λεπτα σηκωνεται η βασιλισα, μου περναει πλαγια στα 9-10μετρα, τουφεκαω και καρφωνεται σε ενα ψηλο πουρναρι και σκαλωνει. Μια ωρα με το ρολοι προσπαθουσα να την δω, πηγα να ανεβω 2 φορες και κοντεψα να τσακιστω. Αυτο ηταν, η μερα πηγε στραβα. Τουφεκισα αλλες 2 ευκολες, δε πηρα καμια, επεσα στη πετρα, εκοψα τη παλαμη μου, και εγδαρα το οπλο, και το κερασακι, κατα τις 11:30 ανοιξαν οι ουρανοι και εγινα μουσκεμα μεχρι το σωβρακο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #453364

    Πω πω φίλε…η γκαντεμιά σε όλο της το μεγαλείο…Είδες μαύρη γάτα πρωί πρωί? Τον “επίτημο” στην tv? Ή κάποιος σε μούτζωσε…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #453365

    Ιδανικός ο καιρός όπως είχα πει και χθες με ένα χιονάκι ισα ίσα για ανακάτεμα πήγα απέναντι απο το χωριό με μια ρεματιά και κάτι αμπέλια συνάντησα 4, τουφέκισα τις 3 και κράτησα τις 2, τα πουλιά λόγω του καιρού όλα στα ψηλώματα και στα ανοιχτά στην κυριολεξία μία που μου έφυγε απο πίσω και δεν την πήρα τελικά καθόταν στο χόρτο.<br>
    Η ΚΑΡΠΩΣΗ ΣΗΜΕΡΑ

    http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/40/5ygr.jpg

    ΠΕΠΛΟΣ ΕΒΡΟΥ

    http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/607/tj0p.jpg

    http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/600/ehwc.jpg

    Η ΑΥΛΗ ΜΟΥ ΣΗΜΕΡΑ

    http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/850/358e.jpg

    μπραβο φιλε στεφανε εισαι αρχηγος , τις ροκανιζεις σιγα σιγα εδω το πρωι εβρεχε δεν μας αφησε να παμε εχω κατι πονηρα μεροι για τωρα …για να δουμε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #453369

    Πρόλαβα να πάω μια βόλτα το απόγευμα για 1,5 ωρίτσα. Στο μισάωρο βλέπω τη Λούσυ σε απόσταση περίπου 5 μέτρα από μένα να ποντάρει και μόλις κάνει φέρμα πετάγεται μέσα από πουρνάρια μια κυρία. Τη βρίσκει η δεύτερη τουφεκιά και τη βλέπω να πέφτει ξερή. Τα σκυλιά ξεσκόνισαν το μέρος (ήταν πολύ πυκνό) αλλά έβγαιναν με άδειο το στόμα. Μετά από αρκετή ώρα ψάξιμο και με τις ουρές ματωμένες είπα να συνεχίσουμε το κυνήγι. Ξενέρωσα πολύ και το μυαλό ήταν στο πουλί αφού ήμουν σίγουρος ότι έπεσε. Αποφάσισα να κάνω έναν μεγάλο κύκλο και να ξαναπεράσω από το ίδιο σημείο. Βρήκαν λοιπόν ακριβώς το σημείο που τουφέκισα και έβαλα σημάδι εκεί που έπεσε. Σε κάποια φάση βλέπω τον Ζίκο να γυροφέρνει ένα παλιούρι και μετά να μένει ακίνητος και να κοιτάει ψηλά. Αποφάσισα να μπω και εγώ μέσα στο πυκνό και βλέπω την κυρία πιασμένη στα κλαδιά περίπου 1,5 μέτρο ύψος. Έκανα 4-5 σκισίματα στο μπουφάν αλλά τη βρήκα! Μου φάνηκε να είναι η μεγαλύτερη μπεκάτσα που χτύπησα.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #453390

    -ΒΙΚ τώρα ποια μόνο πονηρά μέρη τα οποία κάθε χρόνο κρατούν πουλιά με τις αλλαγές του καιρού και πάντα εδώ κοντά στο χωριό.
    -Γιάννη η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται συμβαίνουν σε όλους μας.
    -Chris αφού τη βρήκες δικαιώθηκες !!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    341
    @gianniscorfu στις #453393

    Καλησπερα. Φιλε benneto. Τωρα που το λες, το πρωι οπως πηγαινα σταματησα να παρω τσιγαρα και μου λεει ο περιπτερας , “σε ζηλευω που πας κυνηγι”. Αυτος μπηκε στη μαυρη λιστα χαχαχαχαχα. Εχεις δικιο Στεφανε,απο το πρωι φανηκε η μερα. Για την ιστορια, στο χερι εβαλε 4 ραματα, αλλα αυριο παλι εκει θα ψαχνω τις βασιλισες!!!!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    133
    scoco στις #453439

    καλημερα !!!μπωρειται να μου πειτε πωσ ανεβαζουμε φωτογραφιεσ στο σαιτ??ευχαριστω!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #453441

    καλημερα !!!μπωρειται να μου πειτε πωσ ανεβαζουμε φωτογραφιεσ στο σαιτ??ευχαριστω!!

    Κάτω από τον κειμενογράφο υπάρχει η επιλογή “Attachments”. Εκεί πατάς στο κουμπί “Αναζήτηση” και βρήσκεις τη φωτό στον υπολογιστή σου. Μετά πάτάς “Υποβολή” και τελείωσες. Ελπίζω να βοήθησα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    133
    scoco στις #453450

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>scoco wrote:</div>
    καλημερα !!!μπωρειται να μου πειτε πωσ ανεβαζουμε φωτογραφιεσ στο σαιτ??ευχαριστω!!

    Κάτω από τον κειμενογράφο υπάρχει η επιλογή «Attachments». Εκεί πατάς στο κουμπί «Αναζήτηση» και βρήσκεις τη φωτό στον υπολογιστή σου. Μετά πάτάς «Υποβολή» και τελείωσες. Ελπίζω να βοήθησα.<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Χρήστος<br>
    Κομοτηνή

    </div>

    ευχαριστω φιλε μου!!!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 12,301 έως 12,315 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων