ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 12,316 έως 12,330 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #453455

    πρωινο μια βολτα στα 5 λεπτα απο το σπιτι σε αρκετα σφυχτο μερος σηκωσα 2 πουλια το πρωτο 3 φορες αν και καθοταν στην φερμα δεν μπορεσω ουτε μια σφαιρα να της ριξω, την δευτερη ειχα τον σκυλο σε φερμα στο σφυχτο στα 8-10 μετρα(δεν τον εβλεπα μονο το μπιπερ ακουγα) εκατσα εγω στο ανοιχτο εριξα κανα 2 πετρες μηπως και μου βγει αλλα τελικα ουτε αυτην ειδα … το απογευμα θα παω σε αλλο κοτετσακι


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    133
    scoco στις #453460

    παντωσ απ οτι εχω κυνηγισει και εχω ακουσει απο εσασ πρεπει να μην εχει βαλει νεα πουλια!!οτι υπαρχει ειναι παλιεσ!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #453462

    2 σηκωματα παλι σημερα αλλη μια στο χερι μετα απο 3 σηκωματα εκανε το λαθος και βγηκε σε ξεφωτο.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    341
    @gianniscorfu στις #453486

    Καλησπερα. Πηγα στο μερος που χθες σηκωσα 3 πουλια, σημερα μετα απο 2 ωρες ψαξιμο δε βρηκα καμια, εξαφανιστηκαν. Μετα πηγα σε 2 σημεια πιο χαμηλα, εψαξα απο 1.5-2 ωρες στο καθενα, αλλα τιποτα, μονο 2 ζεστες θεσεις. Ο καιρος, αστατος με νοτιο-νοτιοανατολικο ανεμο, βροχη και ηλιο. Ο κουμπαρος μου πηγε το απογευμα 2 ωριτσες σε καμπο με ανοικτα.μερη, σηκωσε 2 και πηρε την 1. Και τα 2 πουλια μου ειπε δεχτηκαν το σκυλο ανετα. Καλη συνεχεια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #453533

    Σήμερα μία κυρία σήκωσε η Λούσυ και αφού σήκωσα το όπλο δεν είχα στόχο αφού την έχασα μέσα στα δέντρα και μία που μόνο άκουσα την απογείωσή της όταν τη σήκωσε ο Ζίκο μέσα σε πολύ πυκνό. Και οι δύο αφερμάριστες. Δεν πειράζει για την μηδενική κάρπωση. Καλά ήταν…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #453574

    Μηδενική κάρπωση και εγώ Chris πήγα με τη σκυλίτσα μου οι πρώτες δύο μου πετάχτηκαν απο μένα και ήταν στη ρίζες από παλιούρια στο καθαρό και αφού τις προσπέρασα η μία κοντά στην άλλη ατουφέκιστες, οι άλλες δύο σηκώθηκαν απο τη σκυλίτσα χωρίς να δεχθούν φέρμα τις τουφέκισα αλλά μου βάλανε δέντρο και λίγο μακριά, δεν εντοπίστηκαν ξανά, γκαντεμιά

    Εδώ πάνω απο το τζίπ ήταν οι κυρίες, κοντά και οι 4

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #453690

    Σήμερα το μέρος που ήθελα να πάω ήταν πιασμένο. Πήγα σε κάποιο άλλο για πρώτη φορά. 4 σηκώματα, η μία φερματιστή. Οι 2 ήρθαν μαζί μας.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #453694

    Το πρωί είχαμε πάλι ένα πασπάλισμα με χιόνι και πήγα πρώτα στα αμπέλια που είχα πάει προχθές βρήκ και ακόμα έναν συνάδελφο αλλά δεν έκατσα πολύ μόνο μία σήκωσα η οποία δεν καθόταν ήσυχα και αποχώρησα πήγα απο την άλλη πλευρά του χωριού απέναντι απο το Σιδηρ. σταθμό μόλις ξεκίνησα απο το Τζίπ ακούω μπίπερ τρέχω τίποτα, είχε φύγει η κυρία, προχωράω ποιο πάνω είχε ένα νεροφάγωμα που κατέβαινε απο την πλαγιά και έτρεχε και νεράκι εκεί σήκωσα 4 και πήρα τις 3 όλες κοντά η μία με την άλλη και στα καθαρά.Τελικά ο καιρός μας δικαίωσε φέρνει λίγα πουλάκια!!!!
    Πρώτη Αναζήτηση

    Δεύτερη αναζήτηση

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #453695

    Φιλε stefanos64, καλησπερα…Συγγνωμη για το θαρρος που σε ρωταω, φιλικα βεβαια…Διαβαζω συνεχεια το ποστ για τις μπεκατσες, χωρις να γραφω.
    Μηπως εισαι απο Εβρο ?…Ρωταω, γιατι νομιζω οτι καπου εχω συναντησει το τζιπακι σου…
    Κατι μου θυμιζουν τα σχεδια στο πισω τζαμι.
    Παντως ή στα Αντατεπιωτικα, Δαμασκηνια, Ιρικλι, Κοτρωνιωτικα…εκει νομιζω οτι το εχω δει το τζιπακι αυτο…μπορει να κανω λαθος.

    Στην φωτο διπλα στο τζιπακι, σαν να μοιαζει για τομη αυτοκινητου στρατου..κλασσικο νοτιοεβριτικο το ολο το φυσικο μπαγκράουντ, σαν Καβησοτριφυλλοπεπλιωτικα, που εχω ομως πολλλααα χρονια να ξαναπαω.

    Φιλικα πάντα και παλι συγγνωμη για το θαρρος να σε ρωτησω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    341
    @gianniscorfu στις #453699

    Μπραβο Χρηστο και Στεφανε, πηγαινεται καλα εκει, και απο συναντησεις και απο καρπωση. Εδω τα λιγα πουλια που εχει, με τους νοτιαδες χαθηκαν παλι στα πολυ πυκνα. Σε λιγο θα βγουμε με τον κουμπαρο μου. Ηταν να φυγουμε για διημερο Γιανεννα αλλα μας εκοψαν οι βροχες. Τα λεμε ξανε το βραδακι, καλη συνεχεια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #453721

    Φιλε stefanos64, καλησπερα…Συγγνωμη για το θαρρος που σε ρωταω, φιλικα βεβαια…Διαβαζω συνεχεια το ποστ για τις μπεκατσες, χωρις να γραφω.<br>
    Μηπως εισαι απο Εβρο ?…Ρωταω, γιατι νομιζω οτι καπου εχω συναντησει το τζιπακι σου…<br>
    Κατι μου θυμιζουν τα σχεδια στο πισω τζαμι.<br>
    Παντως ή στα Αντατεπιωτικα, Δαμασκηνια, Ιρικλι, Κοτρωνιωτικα…εκει νομιζω οτι το εχω δει το τζιπακι αυτο…μπορει να κανω λαθος.

    Στην φωτο διπλα στο τζιπακι, σαν να μοιαζει για τομη αυτοκινητου στρατου..κλασσικο νοτιοεβριτικο το ολο το φυσικο μπαγκράουντ, σαν Καβησοτριφυλλοπεπλιωτικα, που εχω ομως πολλλααα χρονια να ξαναπαω.

    Φιλικα πάντα και παλι συγγνωμη για το θαρρος να σε ρωτησω.

    Γειά σου φίλε μου, ελεύθερα, η καταγωγή μου είναι απο Λάρισα αλλά απο το 1984 λόγω εργασίας (Στρατός)έγινα γαμπρός στο Πέπλο και μετά την αποστρατεία μου μένω μόνιμα στο Πέπλο,εγώ κυνηγώ μόνος χωρίς να έχω παρέα πέριξ του χωριού μέχρι Λευκίμη το πολύ, στα παραπάνω μέρη που αναφέρεις πρέπει να έχεις δει κάποιο φίλο απο Φέρες που έκανε και το δικό του τζιπ με τα ίδια αυτοκόλλητα, εγώ εδώ στα κοντινά και χαμηλά για σιγουριά και από τομές του Στρατού άλλο τίποτε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #453730

    OK..stefanos64.
    Ευχαριστω πολυ, για την απαντηση…νασαι καλα και καλα κυνηγια στην περιοχη σου.
    Ειμαι μεγαλυτερος στα χρόνια…καποτε στο βουνο με τα παλιουρια, αναμεσα Πεπλο και Κηπους, κυνηγησα περδικια..τρυγονια σαν τις μυγες και θυμαμαι στα ρεματακια με τις αγκαθιες, αναμεσα Κηπους-Πεπλο εως τους μεσεδες της Βρυσουλας, επιανε πολλες μπεκατσες..Πισω δε απο την Γεμιστη, θυμαμαι σε ενα μικρο καμπακο ολο τριφυλια και τευτλα, Ντουρουτσι αν θυμαμαι τον ελεγαν, τα ορτυκια ηταν πιο πολλα απο τα κουνουπια και ειχε και πολλα τσιλια…Τον χειμωνα δε, εκει μεσα δεν λεω για φασοχηνες….ωραια μερη και πολυ κυνηγι.
    Θυμαμαι μια φαση, με μπεκατσες στην παλια γεφυρα του ντουρουτσι, αριστερα προς Πεπλο, στους μεσεδες και τα αγκαθια ..θα την θυμαμαι παντα..ηταν οι μπεκατσες σαν τα ορτυκια στα περασματα….φυτεμενες η μια δίπλα στην άλλη.
    Τοτε βεβαια, ειχα βρεθει για 3 σχεδον χρονια στην Αλεξανδρουπολη…τωρα δεν ξερω, ζω Βορ Εβρο και εχω πολλα χρονια να περασω απο την περιοχη…
    Και παλι σε ευχαριστω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #453768

    Σήμερα 2 κυρίες συνάντησα μια με άφησε να την τουφεκίσω αλλά καμία δεν με ακολούθησε!
    Δεν πειράζει καλά ήταν!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    341
    @gianniscorfu στις #453843

    Καλησπερα. Βγηκαμε και σημερα. 4ωρο κυνηγι υπο συνεχη βροχη,σηκωσαμε 3 πουλια, δε καταφεραμε να τουφεκισουμε καμια. Τα πουλια ηταν ανυσηχα λογω βροχης, περπατουσαν πολυ. Πηραμε και 2-3 ζεστες θεσεις. Εκει που ειχαν εξαφανιστει, εμφανιστηκαν παλι. Καλα ηταν ομως, ειδαμε 3 βασιλισες,ειδαμε φερμες και συνεναισεις, καναμε και το μπανιο μας!!!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    john1954 στις #454042

    Εγώ έχω παρατηρήσει μεγάλη μείωση στις συναντήσει από τα φώτα και μετά. Δεν νομίζω να αλλάξει το σκηνικό μέχρι το τέλος της χρονιάς. Ίδωμεν.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 12,316 έως 12,330 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων