ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 12,451 έως 12,465 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    511
    greekhunter στις #467027

    Για το μέρος Loui δεν θα πω τίποτα, μόνο πως πονάω ολόκληρος από το περπάτημα και το βάρος που κουβαλούσα….περδικομπεκάτσινο κυνήγι…. 😉 Χώμα και μόνο χώμα….Πολύ χάλι! Κουραση και μηδενικά αποτελέσματα με τρελαμένα πουλιά που κάνανε φτερό απο μακριά!

    Όσο για τους κυνηγούς εξ Ιταλίας, ας περιμένουμε λίγο. Έχω την αίσθηση πως πρόκειται να δούμε ραγδαίες εξελίξεις πάνω σ αυτό το θέμα. Η ΚΣΕ εδώ δεν έχει μείνει με σταυρωμένα χέρια


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    341
    @gianniscorfu στις #467121

    Καλησπερα. Σημερα σε 2 διαφορετικα σημεια,το 1 βορεια και το αλλο κεντρικα,ειδαν το πρωι 3 μπεκατσες,1ζευγαρι και 1 μονη της. Απο οταν το εμαθα ειμαι στην πριζα. Αντε παιδια ζυγωνουν οι βασσιλισες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #467126

    Γιάννη και εμένα οι πληροφορίες με έχουν ξεσηκώσει, για να δούμε γιατί και ημερολογιακά κοντεύουμε στη καλή άφιξή τους!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1288
    PRINCE στις #467144

    Άντε να σας βάλω στην μπριζα καλά εγώ .
    Την Κυριακή κάναμε ενα πολύ όμορφο κυνήγι . το πρωί η θερμοκρασία 6 βαθμούς , υψόμετρο 650 μετρά(κεντρική Μακεδονία) , βορινό ανήλιο μέρος , λίγα φύλλα κάτω είναι νωρίς ακόμη για τον τόπο . καθαρός ουρανός άλλα ο ήλιος πιάνει μετά το μεσημέρι εκεί .
    Ξεκινάμε με ελπίδες και προσμονή . για κοντά μιάμιση ώρα ολα κυλούσαν ομαλά άλλα η υποψία μπεκάτσας πουθενά .Περνώντας ενα ρεματάκι λεω στους φίλους και συν κυνηγούς ότι οτ τόπος μυρίζει γουρούνια . Ο ινδιάνος της παρέας (Φώντας) λέει οχι άπλα μυρίζει αλλα βρομάει . δεν προλαβαίνει να τελειώσει την κουβέντα του και βλέπω απέναντι απο την ρεματιά την μια απο τις 2 γριούλες(Ρεα) μας να χαμηλώνει και να ποντάρει , και αμέσως ξεχνάω γουρούνια και αρχίζει το γνωστό χτυποκάρδι , την πλησιάζω γεμάτος προσμονή και φτάνω πίσω της , εκείνη όμως έκανε δεξιά προς τον Φωντα , ο Μιχάλης πίσω μου τον ενημερώνω και παει πιο αριστερά , στο κέντρο εγω έρχονται και οι άλλες δυο σκυλίτσες και ακούω την Τζιλντα να φερμάρει μπροστά μου .πλησιάζω και η μπεκάτσα σηκώνετε δεξιά μου ευτυχώς ο Φώντας με την δεύτερη την παίρνει και τον συγχαίρω γεμάτος ικανοποίηση , με το μπράβο μου ο Μιχάλης κατεβάζει το όπλο και τότε σηκώνετε και δεύτερη η οποία μια πιάνει απροετοιμαστους και δυο τουφεκιές του Μιχάλη και μια δικιά μου δεν σταθήκανε ικανές να ανακόψουν την πορεία της . διαδικασία απορτ τα σχετικά συγχαρητήρια και τα καλή χρονιά και πάμε παρακάτω .έπειτα κάπου χωριστήκαμε με τον Φωντα γιατί ο Μιχάλης και εγω ακολουθήσαμε μια φερμα της Τζιλντας χωρίς αποτέλεσμα στο να δούμε πουλί , στο διάστημα αυτο ο Φωντας σήκωσε άλλη μια την όποια δεν την κατάφερε και διακόσια μετρά απο το αυτοκίνητο η αλλη γριούλα (Ηρα) φερμαρει σε ενα σημείο κατω απο τον δρόμο σταθερά , αυτη αν φερμαρει το πουλί πάντα είναι εκεί λεύκες κλπ δεν εχει ποτε . παίρνει θέση στον δρόμο ο Μιχάλης και εγω ψάχνω τρόπο να κατέβω στην Ηρα άλλα είναι αρκετά απότομο . οταν βρίσκω ενα βατο σημείο στην πρώτη κίνηση σηκώνετε η μπεκάτσα απο τα 5 μετρά σε αρκετά πυκνο της έκανα μια τουφεκιά οχι καλη και μας χαιρέτησε και αυτη . το κυνήγι έφτασε στο τέλος του , γεμάτο απο καλές στιγμές . φτάνοντας στο αυτοκίνητο βγάζουμε φυσίγγια και αφήνουμε τα όπλα στην κουτά και αλλάζουμε . ακούγεται ξαφνικά φτερό δυνατό και περνάνε πάνω απο τα κεφάλια μας στα 4 μετρά καμιά 100αρια φάσες , αυτές τρόμαξαν απο εμας και εμείς μείναμε να τις χαζεύουμε μην έχοντας όπλα στα χεριά .
    Έπειτα το γνωστό για εμάς . Θεραπεία με τσίπουρο και τους ανάλογους μεζέδες , με τα πειράγματα και την ανάλυση του κυνηγίου . να είμαστε καλά την άλλη Κυριακή πάλι .
    Συγνώμη αν σας κούρασα με το μεγάλο μήνυμα μου άλλα το έκανα επίτηδες για να σας βάλω στην μπριζα χεχεχεχεχε.

    Ηλία τον νου σου ήρθαν.

    αν δεν φαίνεται καθαρά η φώτο δοκιμάστε εδώ.

    Σπάσαμε το ρόδι

    Gepostet von Κουλλαράς Μανώλης am Sonntag, 19. Oktober 2014

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #467147

    Ωραίοι!!! καλή έναρξη!
    μπράβο φίλε στα ταίρια τους, η περιγραφή σου εξαιρετική τα κατάφερες χαχα μας έβαλες στο ΄τρυπάκι¨

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #467170

    εχθες κυνηγι σε ελατο 2 συναντησεις 2 πουλακια..

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #467174

    Ομορφιές!! Μπράβο παλικάρια καλή αρχή και στα ταίρια τους!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #467176

    και μια ωραια φερμα απο τη SIBA μου……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #467184

    Μπραβο ρε παιδια καλη αρχη κανατε,μανο βλεπω ολη την τρελοπαρεα μεσα στις χαρουλες χα χα
    τι να εχω το νου μου ρε φιλε,σκυλι δεν εχουμε φετος και αστα να πανε,ας εχει πουλια ρε φιλε να βαρατε εσεις να τις βλεπω να γουσταρω,εγω του χρονου παλι με το κουταβι κουτσα κουτσα,αν και καπου θα τους το φαω το κεφαλακι και εγω,γιατι θα κανω κυνηγια με φιλους φετος,τι να κανω αφου ειμαι φερμανομανειακος χα χα αμα δεν την χουφτωσω αρρωσταινω βαρια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    gkiaouris στις #467191

    Άντε να σας βάλω στην μπριζα καλά εγώ .
    Την Κυριακή κάναμε ενα πολύ όμορφο κυνήγι . το πρωί η θερμοκρασία 6 βαθμούς , υψόμετρο 650 μετρά(κεντρική Μακεδονία) , βορινό ανήλιο μέρος , λίγα φύλλα κάτω είναι νωρίς ακόμη για τον τόπο . καθαρός ουρανός άλλα ο ήλιος πιάνει μετά το μεσημέρι εκεί .
    Ξεκινάμε με ελπίδες και προσμονή . για κοντά μιάμιση ώρα ολα κυλούσαν ομαλά άλλα η υποψία μπεκάτσας πουθενά .Περνώντας ενα ρεματάκι λεω στους φίλους και συν κυνηγούς ότι οτ τόπος μυρίζει γουρούνια . Ο ινδιάνος της παρέας (Φώντας) λέει οχι άπλα μυρίζει αλλα βρομάει . δεν προλαβαίνει να τελειώσει την κουβέντα του και βλέπω απέναντι απο την ρεματιά την μια απο τις 2 γριούλες(Ρεα) μας να χαμηλώνει και να ποντάρει , και αμέσως ξεχνάω γουρούνια και αρχίζει το γνωστό χτυποκάρδι , την πλησιάζω γεμάτος προσμονή και φτάνω πίσω της , εκείνη όμως έκανε δεξιά προς τον Φωντα , ο Μιχάλης πίσω μου τον ενημερώνω και παει πιο αριστερά , στο κέντρο εγω έρχονται και οι άλλες δυο σκυλίτσες και ακούω την Τζιλντα να φερμάρει μπροστά μου .πλησιάζω και η μπεκάτσα σηκώνετε δεξιά μου ευτυχώς ο Φώντας με την δεύτερη την παίρνει και τον συγχαίρω γεμάτος ικανοποίηση , με το μπράβο μου ο Μιχάλης κατεβάζει το όπλο και τότε σηκώνετε και δεύτερη η οποία μια πιάνει απροετοιμαστους και δυο τουφεκιές του Μιχάλη και μια δικιά μου δεν σταθήκανε ικανές να ανακόψουν την πορεία της . διαδικασία απορτ τα σχετικά συγχαρητήρια και τα καλή χρονιά και πάμε παρακάτω .έπειτα κάπου χωριστήκαμε με τον Φωντα γιατί ο Μιχάλης και εγω ακολουθήσαμε μια φερμα της Τζιλντας χωρίς αποτέλεσμα στο να δούμε πουλί , στο διάστημα αυτο ο Φωντας σήκωσε άλλη μια την όποια δεν την κατάφερε και διακόσια μετρά απο το αυτοκίνητο η αλλη γριούλα (Ηρα) φερμαρει σε ενα σημείο κατω απο τον δρόμο σταθερά , αυτη αν φερμαρει το πουλί πάντα είναι εκεί λεύκες κλπ δεν εχει ποτε . παίρνει θέση στον δρόμο ο Μιχάλης και εγω ψάχνω τρόπο να κατέβω στην Ηρα άλλα είναι αρκετά απότομο . οταν βρίσκω ενα βατο σημείο στην πρώτη κίνηση σηκώνετε η μπεκάτσα απο τα 5 μετρά σε αρκετά πυκνο της έκανα μια τουφεκιά οχι καλη και μας χαιρέτησε και αυτη . το κυνήγι έφτασε στο τέλος του , γεμάτο απο καλές στιγμές . φτάνοντας στο αυτοκίνητο βγάζουμε φυσίγγια και αφήνουμε τα όπλα στην κουτά και αλλάζουμε . ακούγεται ξαφνικά φτερό δυνατό και περνάνε πάνω απο τα κεφάλια μας στα 4 μετρά καμιά 100αρια φάσες , αυτές τρόμαξαν απο εμας και εμείς μείναμε να τις χαζεύουμε μην έχοντας όπλα στα χεριά .
    Έπειτα το γνωστό για εμάς . Θεραπεία με τσίπουρο και τους ανάλογους μεζέδες , με τα πειράγματα και την ανάλυση του κυνηγίου . να είμαστε καλά την άλλη Κυριακή πάλι .
    Συγνώμη αν σας κούρασα με το μεγάλο μήνυμα μου άλλα το έκανα επίτηδες για να σας βάλω στην μπριζα χεχεχεχεχε.

    Ηλία τον νου σου ήρθαν.

    αν δεν φαίνεται καθαρά η φώτο δοκιμάστε εδώ.
    https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10204570697255006&set=a.2317063853652.2131437.1461157696&type=1&theater&notif_t=like

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Εισαγωγές ανταλλακτικών τρακτέρ γνήσια και aftermarket για MASSEY FERGUSON – FORD – NEW HOLLAND -LANDINI- FENDT – VALTRA και για μηχανές PERKINS – SISU- FORD – κλπ.
    http://www.antallaktika-trakter.gr

    </div>

    Η ΤζιλντΑΡΑ εδω παλι ρεσιταλ δηλαδη!!!

    Μπραβο ρε παιδια ο μπουμπης τι εφτιαξε?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/06/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    binladen στις #467215

    Σημερα σε εξοδο παλι στην θρακη αλλη μια μαζι μας.ειναι η 6 εξοδο και εχουμε κανει 2 πουλακια.Ελπιζω με τις βροχες της πεμπτης παρασκευης να ερθουν και πουλακια για να μεινουν.παντως και τα 2 τα πουλια ητνα πολυ κουρασμενα και ηταν σε τελειως κλειστω μερος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1423
    Τάκης GTS στις #467218

    Mπράβο Μάνο ….Μπράβο σ’όλη τη παλιοπαρέα από τα βόρεια!!!

    Τη φάση με τις φάσσες τί την ήθελες στη περιγραφή;

    Δέν θα αργήσουν κάτι γνωστοί σας …εδώ νότιοι να ξεκινήσουν τη πλάκα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #467220

    Θα ερθουν binladen σιγουρα,ο καιρος αλλαζει,και μετα απο αυτες τις βροχες που θα κανει θα μπουνε καινουρια πουλια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    341
    @gianniscorfu στις #467229

    Καλησπερα παρεα. Μπραβο σε ολους για τα πουλια που καρπωθηκαν αλλα και σε αυτους που προσπαθησαν. Σημερα ειδαν γνωστοι αλλες 2 το πρωι. Παντως εγω απο χθες εχω πανεργειες, ακουω μπιμπερ,κουδουνια και φτερουγισματα!!!!!!! Η γυναικα μου λεει χρειαζομαι γιατρο,αλλα εγω ξερω το “φαρμακο”,και αυτο ειναι μια φερμα,και εκεινο το μοναδικο (μελωδικο στα αυτια μας) φτερουγισμα της ΒΑΣΙΛΙΣΑΣ. Παντως πρεπει να ειναι μεταδωτικο γιατι ο κουμπαρος και συνκυνηγος τα τελευταια 17 χρονια εχει τα ιδια συμπτωματα αλλα ειπαμε ξερουμε το “φαρμακο” χαχαχαχαχα. Καλη συνεχεια σε ολους με σεβασμο στην Βασιλισα οπως τις αρμωζει αλωστε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #467242

    αυτό είναι ρε παιδιά περιμένουμε πότε να έρθουν, μπράβο σε όσους την συνάντησαν!
    κάθε χρόνο αυτή η αναμονή και όλα τα όνειρα που κάνουμε για εμάς και τα σκυλάκια μας είναι με πρωταγωνίστρια την βασίλισσα!
    αντε λοιπόν να περάσουμε καλά και αυτή την σεζόν!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 12,451 έως 12,465 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων