ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 12,586 έως 12,600 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #469345

    μην σας παίρνει από κάτω όλο και κάτι θα γίνει θα δείτε τώρα που χαλάει ο καιρός θα ανέβουν οι συναντήσεις! :unsure:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #469371

    μην σας παίρνει από κάτω όλο και κάτι θα γίνει θα δείτε τώρα που χαλάει ο καιρός θα ανέβουν οι συναντήσεις! :unsure:
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Μιχάλης
    Άγιος Στέφανος (Αττικής)

    </div>

    Καθε χρονο ετσι μας λες :good: , (παω και φορτωνω διασπορας και μαλινης) μετα κατα τα τελη Δεκεμβρη μας λες δεν πειραζει θα κυνηγισουμε στα επιστροφια :good: , και στα μεσα Φλεβαρη θα μας πεις :του χρονου θα εχει πουλακια :wacko:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #469392

    Γιαννη εμενα μου αρεσει να κυνηγαω εκει μεσα φιλε,ειμαι μαζοχας πια χα χα
    ρε παναγιωτη και εσυ ρε παλικαρι μου τι φορτωθηκες φυσιγγια,για πολεμο θα παμε
    παρε δυο κουτακια και εισαι οκ χα χα,,μαικ το χασαμε το κορμι πατριωτη,ακου τι σου λεει ο λιακος,εγω κραταω αρχειο μεσα στο κεφαλι μου πανω απο 25 χρονια,φετος παμε για ψαρεμα

    οταν βλεπετε και δεν δουλεουν σχεδον καθολου οι αεροδιαδρομοι που κατεβαζουν μπεκατσες
    μεχρι τις 10-12 νοεμβρη απλα ξεχαστε το,,το σιγουρο ειναι οτι σε καποια μερη θα βαλει πουλια,ειδικα με τις αλλαγες του καιρου,συνηθος κατι νησια τρωνε τις καλες πιτες[και ο εβρος] με τα χιονια σε γειτονικες χωρες,,εμεις παμε για πιπιλα λεμε φετος
    μακαρι να πεσω εξω,οπως επεσα και οταν περημενα λογο πρωιμης βροχης καλη χρονια,και τελικα κλαιν μαιν

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #469397

    Φιλε Λιακο και εγω ανακαληψα περσι ενα παρομιο δασος με φαντασματα αλλα μας φαγανε τα χιλιομετρα για την ευρυτερη περιοχη της Τριπολεος.Φετος ομως λογο μεγαλου οικονομικου στριμωγματος μαλλον εχω να χαλασω πολλα γιλεκα εκει μεσα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #469401

    εγώ έχω ακούσει ότι κάποιες ψυχές κάτι άρχισαν να κάνουν, κάτσε να σιγουρευτώ και θα σας πω!
    Πάντως τα πουλιά που ονειρευόμασταν ότι θα έρθουν μάλλον όνειρο θα μείνουν :whistle:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #469403

    Εγω εχω βρει το κολπο και δεν χαλαω τα γιλεκα,,αλλα δεν σας το λεω χα χαααααααααααα

    τωρα μου θυμησατε μια φαση,ειχα παει κυνηγι με τον πανταζη τον βασιλη [γραφη στο φορουμ] βρηκαμε εναν τυπο που ειχε μπει εκει μεσα με ναιλον μπεκατσοπαντελονο,ξαφνου βλεπουμε εναν ανθρωπο και ηταν λες και τον ειχε πατηση τρενο,ξερενωμαστε εντω μεταξυ και του λεω,ρε εσυ τι εγινε κανα λονταρι βρηκες εκει μεσα χα χα χα αλλο να το λεω και αλλο να βλεπατε πως ηταν,,κροσια κρεμοντουσαν τα παντζακια του,μεσα στο νερο μεχρι την καλτσα θα ηταν στανταρακι,,στεγνος ηρθε μουσκεμα εγεινε,αντε τωρα αυτος να πει στην γυναικα του οτι ηταν για κυνηγι χα χα χα

    μαικ αστο φιλε,χθες μιλησα σχεδον με ολη την επικρατεια,,πιπιλα πιπιλα πιπιλα
    και αμα εχει τωρα πιπιλα εχει και μετα πιπιλα χα χα
    σαλονικα μονο εχει πουλια σε καποιες μεριες
    α και στου βικτωρα μην ξεχνιωμαστε χα χα βικτωρα ερχομαι χα χα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #469404

    Πάντως τα πουλιά που ονειρευόμασταν ότι θα έρθουν μάλλον όνειρο θα μείνουν

    Γιατί ρε φίλε απογοητεύθηκες τόσο εύκολα ??? :unsure:
    Εγώ πάντως πιστός στις ημερομηνίες φεύγω την Δευτέρα γιά κανένα
    δεκαήμερο μπεκατσοκυνήγι στην περιοχή μου. :good:
    Τα συμπεράσματα θα βγούν μετά το τέλος της εξόρμησης και
    ελπίζω να είναι θετικά. :yes: :yes:

    ΛΟΥΚΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #469418

    Θα μιλήσουμε Λουκά,μακάρι να μας ανεβάσεις …
    Ηλία ετοιμάσου εφέτος έχει Εβρο το πρόγραμμα μου φαίνεται

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #469421

    Καλημερα…μαικ ο εβρος δουλευει ιανουαριο και φλεβαρη,,μαθε μπαλιτσα αγορι μου χα χα
    ρε αμα δεν γεμισουν οι τοποι μπεκατσα αυτο το τριημερο που βαζει βορειαδες δεν γινετε τιποτα,και το βλεπω λιγο χλομο αυτο,,εγω φιλε εχω το κοτετσακι μου εδω και δεν χαλιεμε καθολου

    κριμα ειναι για τα παιδια που εχουν κυταβια και θελουν να τα βγαλουν φετος
    εγω με τις ντοπιαρες μου θα περασω καλα οπως καθε χρονο,οποτε και τα σκυλια θα βγαλω
    και θα ριξω και τις ντουφεκιες μου,,αλλα δεν κοιταω μονο την παρτη μου,για αυτο στεναχωριεμαι,γιατι τα κυνηγια ειναι δυσκολα σημερα,και καποια ατομα κανανε ονειρα
    και πηγανε ταξιδια και γυρισανε με τον γκιωνη,τοσο χαλια χρονια μεχρι τωρα δεν εχω ξαναδει φιλε,αμα θυματε καποιος παλι τετοια χρονια να μην εχει βαλη καθολου πουλια να μας το πει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #469429

    και πέρσυ για εμένα ηταν απο τις δύσκολες μπεκατσοχρονιές με λίγα πουλιά
    βέβαια θα μου πείς για άλλον μπορεί να ηταν η καλύτερη χρονια (αυτό εξαρτάται απο την περιοχή που συνήθως κυνηγάει ο καθένας μας)
    αμα θυμάσε όμως δεν είχε βρέξει την καταλληλη εποχή και καπου εκει το δικαιολογούσα,
    φέτος όμως αμα δεν πάει καλά με τον τόπο να είναι ¨΄ετοιμος¨ για την μπεκάτσα τι να πω :whistle:
    Για αυτό σου είπα για βόρεια εκει είναι διαφορετικά τα πράματα, μόνο που το οικονομικό είναι δύσκολο :unsure:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #469463

    Mαικ ειναι πολυ απλα τα πραγματα, οσο και να θελουμε να την ψαχνουμε την δουλεια
    αμα τα πουλια κατεβουν απο αλλους μεταναστευτικους αεροδιαδρομους και οχι απο αυτους
    που περνανε απο την χωρα μας γινετε αυτο που βλεπουμε τωρα,η βροχη παιζει ρολο αν θα μεινουν τα πουλια,και οχι αν θα περασουν,φετος απλα δεν περασανε,τουλαχιστον οχι ακομα
    εχω δει ανομβρες χρονιες με πολλες μπεκατσες στην ελλαδα,φετος παμε για την χειρωτερη χρονια τις δεκαετιας και βαλε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #469467

    ωχ ωχ ωχ Ηλία
    βάλε κανα τσίπουρο και ερχομαι να τα πούμε απο κοντά!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    49
    woodcar στις #469484

    Οι νοτιάδες δέν βοηθάνε , αλλα φέτος έριξε πολλά νερά και θα πέσουν κι’άλλα .Αυτό είναι το καλό της υπόθεσης.Μόλις σφίξει ο καιρός και βγάλει ανατολικούς και βοριάδες ,τα πουλιά θα τα κρατήσει.Δέν θα περάσουν γρήγορα στα νότια μέρη.Λίγο υπομονή …τα πουλιά είναι επάνω ακομα .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #469494

    να πω και γω την γνωμη μου , εχω παει μεχρι τωρα 7 φορες για μπεκατσα και εχω 18 σηκωματα ακριβως στο ιδιο μερος και ολα αυτα σε κυνηγι 2 ωρων οχι παραπανω, φυσικα ειναι πολυ καλα αλλα περιμενα παραπανω πουλια μιας και το εδαφος ειναι εδω και 40 μερες αφρος, για μενα φταιει το οτι εδω και 11-12 μερες δουλευει μονο νοτιας και ελαχιστες νυχτες ο καιρος ηταν καθαρος ειχε πολυ συνννεφια, επισης τα βαλκανια γενικοτερα εχουν πολυ μαλακο καιρο και δεν ζοριζονται τα πουλια για να ερθουν πιο νοτια(ελλαδα), παντος για εδω τα πραγματα ειναι καλυτερα απο περσυ, υπομονη να αλλαξει ο καιρος, παντος και στον εβρο που περσυ εβραζε απο μπεκατσες ακομη δεν εχει γινει κατι αξιολογο ολοι ψαχνονται, ηλια εσυ εχεις παντα ανοιχτη προσκληση να ερθεις φιλε :yes:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #469497

    μην σας παίρνει από κάτω όλο και κάτι θα γίνει θα δείτε τώρα που χαλάει ο καιρός θα ανέβουν οι συναντήσεις! :unsure:
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Μιχάλης
    Άγιος Στέφανος (Αττικής)

    </div>

    τι χαλαει ρε φιλε μιχαλη; με βροχες και νοτιαδες; φτανει πια σαπισαμε βορειαδες θελουμε φιλε :wacko:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 12,586 έως 12,600 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων