ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 13,141 έως 13,155 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #472763

    Νικολα αν και δεν θα βρουμε ακρη σου λεω οτι εμας αυτο που κανουμε μας αρεσει
    και μια να βρουμε,και δυο και τρις παλι καλα περναμε,αλλος βρισκη μια αλλος πεντε
    και τι θα εξαφανισουμε δεν καταλαβα,οι μπεκατσες δεν ειναι ανδημικες,ουτε ειναι περδικες

    υπαρχουν εκατομυρια μπεκατσες στην ευρωπη,απλα φετος δεν ειναι καλη χρονια
    τωρα εσυ αμα θες παρε κολινους,περδικες η οτι αλλο κανεις κεφι,και αμολατα να γινουν πολλα για να τα κυνηγας να γουσταρης,ειδαμε τι κανανε τοσα χρονια με τα κοτοπουλα που αμολανε

    και οσο για τις περδικες οταν βαρουσες 50 και 60 την χρονια τοτε επρεπε να σκεφτεις οτι θα μειωθουν καποτε,και αμα θες κουβεντα για περδικες εχει αναλογο τοπικ να γραψεις,εδω λεμε για μπεκατσες

    εμεις γουσταρουμε να κυνηγαμε φαντασματα,γιατι δεν παμε για την τζαντα στο βουνο
    παμε ο καθε ενας για αυτο που γουσταρη


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #472765

    Λιακο εαν ηξερα οτι οταν κανω 10 εξοδους σε μπεκατσα και βρω οχι χτυπησω 5 πουλια ,και εμενα θα μου αρεσε, εαν ειναι ετσυ και για σας τοτε παω πασο , ναι οντος λογο το νεαρο της ηλικιας μου χτυπαγα και 50 και 60 ακομα και 75 περδικες την χρονια αλλα σε μερη που εβλεπα οτι λιγοστευαν σταματαγα ,δεν εψαχνα το τελευταιο ζευγαρι της περιοχης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #472766

    οντος λογο το νεαρο της ηλικιας

    ενοω παλια πριν καμποσα χρονια γιατι τωρα τα εχω τα χρονακια μου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #472768

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>maniakos wrote:</div>
    εγω μονο κ μονο που ειμαι στο βουνο με τα σκυλακια μου κ μια να βρω ειμαι κομπλε.

    εσυ ναι, εγω ομως οχι ,το βαρεθηκα αυτο το σκηνικο να ψαχνουμε την μια και μοναδικη μπεκατσα που εχει το βουνο ολο ,και να την εξαφανηζουμε και αυτη οπως εξαφανησαμε απο μερικες περιοχες και το τελευταιο ζευγαρι περδικας , η γνωμη μου ειναι οταν εχει ελαχηστα πουλια να μην βγενουμε καθολου ,για να δοσουμε ευκερια στα πουλια να αυξηθουν , και οταν θελουμε βολτα στο βουνο περνουμε τα σκυλακια μας οπως λες και παμε για μανιταρια χορτα η βαδηζμα και ειμαστε κομπλε εαν σας ευχαρηστη μονο αυτο , και δεν κανουμε τιποτα για την καταντια μας που δεν βρησκουμε ουτε φτερο , γιατι πολλα μπορουσαμε να καναμε οταν βαζαμε ολοι πανω στην αδεια θυρας ενα 10αρικο και απελευθερωσης θα καναμε στα υπαρχον ενδημηκα και καινουρια ενδημηκα θα φερναμε οπως περδικες ,φασιανοι, κολινιοι , ενα ειδος ορτικιου που δεν αποδημη ,λαγοι , και οχι να κυνηγαμε πουλια φαντασματα και να λεμε οτι μας αρεση κιολας

    φιλε μου η μπεκατσα δεν ειναι αμα την αφησεις θα γυρησει σε κοπαδι..σημερα θα βρεις μια αυριο 3 μεθαυριο 13. Τις περδικες κοιτα που αμα ξεκληρισεις το κοπαδι απο που θα ερθουνε αλλες. Κ απο καταλαβενω απο τα λεγομενα σου εσυ πας μονο αμα εχει πουλια,αν δεν εχει την αραζεις. Κ σκεψου πιος θα κανει περισοτερο κακο εγω που θα βρω ενα κ αν το παρω η εσυ που θα πας κ θα παρεις 4 5 πουλια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #472769

    Χαιρετώ όλους τους φίλους μπεκατσοκυνηγούς.
    Παιδιά χαλαρώστε.
    Δέν είναι και η καλύτερη χρονιά η φετινή γιά μπεκάτσα αλλά δεν θα
    σκάσουμε κιόλας.Εχουμε δεί βέβαια και χειρότερες αλλά και καλύτερες.
    Ετσι είναι το κυνήγι.
    Φέτος αλλού έχει περισσότερες αλλού λιγότερες και σε κάποια μέρη
    σχεδόν καθόλου.Τι να κάνουμε ????
    Θα πάμε και γιά καμιά παλιότσιχλα για να μας φύγει ο καϊμός !!!!!!

    ΛΟΥΚΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #472770

    Καλησπερα κομαντα.Μανο να εισαι καλα να ξανα πας φιλε και μην παραπονιεσαι γιατι καποιοι(εγω π.χ.) αρκουντε σε μιας Κυριακης κυνηγι μονο. Γιαννακο μια μπορει να βαρεσες αλλα ευχαριστηθηκες φερμες φιλε.Νικο αυτοσκοπος στο κυνηγι δεν ειναι τα πολλα θυραματα φιλε αλλα να το ευχαριστιωμαστε με την παρεουλα μας και τα σκυλακια μας (παντα φιλικα και κατα την γνωμη μου )

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #472806

    η μπεκατσα οταν ερθει σε μια περιοχη και δεν την ενοχληση κανεις του χρονου με της ιδιες κλιματολογικες συνθηκες θα ξαναρθη η ιδια μαζη με αλλες που θα την ακολουθουν

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #472807

    εχει να φανη μπεκατσα εδω στο νησι σε σεβαστο αρηθμο 4 χρονια, που αυτα τα 4 χρονια ο ποιο φανατηκος μπεκατσας που πηγενει μονο για μπεκατσα απο νοεμβριο μεχρη φευβρουαριο κανει γυρω στα 15 πουλια μαξιμουμ την χρονια και χαρας το κουραγιο του

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #472849

    Σήμερα πρωινή βολτουλα στα κοτετσακια του φιλου μου του Νικολα μετά από δυο ώρες survivor στην ζούγκλα του Αμαζόνιου, δυο σηκωματα στο ίδιο πουλί ,την πρώτη φορά του εριξα μια μακρινή τουφέκια την δεύτερη φορά μονο το φτερό άκουσα και μια σκια πίσω από τα πουρνάρια ειδα χωρίς να μπορέσω να προσδιορίσω την πορεία της με αποτέλεσμα να μην μπορέσουμε να την ξανασηκώσουμε.
    Τελικος απολογισμος μια σακούλα μανιτάρια που στο μεσημεριανό τραπέζι τα μισά έγιναν μεζές.
    Φίλος σήμερα στα Γιαννενα με καλά σκυλιά ούτε μια φερμα.(που είναι τα πουλια οεο….)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #472851

    Πρώτη φορά τόση πάχνη φέτος, :wacko: χθες σώσαμε το ματς στο παραπέντε με μια πονηρή κυρία, 😉 σήμερα την φάγαμε την μανιταρόπιτα 🙁 τουλάχιστον τις είδαμε :whistle:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #472856

    Πρώτη μέρα σήμερα με πολύ πάχνη με 1 βαθμό C και αρκετή ομίχλη η οποία δεν σηκώθηκε όλη μέρα, η ορατότητα δύσκολη, για ένα τρίωρο με τον Daby και την Elena σε τέσσερα διαφορετικά σημεία είχα αντίστοιχες συναντήσεις αλλά μόνο φαντάσματα στην ομίχλη ούτε λόγος για τουφεκιά !!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #472858

    Ετσι ειναι οι μπεκατσες αλλα και γενικα τα αποδημητικα.
    μια χρονια σε κανουν βασιλια, την αλλη κλητηρα.
    μεχρι σημερα μετα κοπων και βασανων και περπατημα ( οσο μπορω )
    εχω παρει 4 πουλια Στεφανε.
    Και βεβαια μιλαω για τον ευτο μου, που εχς την χρονικη ευκαιρια και να πηγαινω καθημερινα για κυνηγι αλλα και ζω κοντα σε περιοχεσς που δεχονται θηραματα
    Υγεια να εχουμε να περπαταμε.
    Αλλα οντως στο θεμα αναπτυξης διαχειρισης και κυνηγι ενδημικου πτερωτου, ειμαστε πολυ πισω ακομα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    341
    @gianniscorfu στις #472859

    Καλησπερα παρεα. Βασιλη δεν πειραζει,παντως δεν γυρισες “αδειος”,ο μεζες βγηκε!!!! Μαριε εστω και στις καθυστεργσεις βαλατε το γκολ :good: Στεφανε με τοση ομιχλη που λες πιο πολυ με τανια θριλερ εμοιαζε χαχαχα. Εγω σημερα εκανα 5 σηκωματα σε 3 διαφορετικα πουλια και κατορθωσα,γιατι εκει που ηταν για κατορθωμα προκειται,και πηρα 1 πουλι ενω τουφεκισα αλλη μια αλλα σε τοσο πυκνο εβλεπα μονο σκιες. Μπηκα στο πυκνο κατα τις 09:00 και βγηκα στις 11:00 με αρκετα σημαδια στα χερια και τα ποδια απο τα αγκαθια,ουτε στο survivorνα να ημουν χαχαχα,μετα πλακωθηκαμε στα μπεταντιν εγω και η σεττερινα γιατι και το σκυλι κατακοπηκε στα αυτια και το λαιμο,αλλα ετσι ειναι αν τις ακολουθησεις στο βασιλειο τους θα υποστεις τις συνεπειες χαχαχα. Παντως ειχαμε φρεσκα πουλια γιατι στα ψηλα σηκωσαν νυχτα ακομα πουλια απο το δρομο. Στις φωτο βλεπετε το “βασιλειο τους” οπου με παιδεψαν σημερα αλλα χαλαλι τους. Η σεττερινα δεν ειχε σημερα ορεξη για φωτο,μπηκε στο κουτι και δεν ξεμυτησε,κουραστηκε πολυ σημερα ειναι η αληθεια. Καλη συνεχεια σε ολους.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #472916

    Χερετω την παρεα,σημερα σε μια δυσκολη μερα,απο υπηρεσια κατευθειαν κυνηγι…το καλο ητανε οτι νικησα κουραση κ μπεκατσες..το πρωινο ειχε δροσια κ πολλη ανταρα κ το μερος που επελεξα πολυ κλειστο,συνδιασμος φωτια κ των 3ων….Βρηκα 5 μπεκατσες κ πηρα 3…

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #472928

    Χερετω την παρεα,σημερα σε μια δυσκολη μερα,απο υπηρεσια κατευθειαν κυνηγι…το καλο ητανε οτι νικησα κουραση κ μπεκατσες..το πρωινο ειχε δροσια κ πολλη ανταρα κ το μερος που επελεξα πολυ κλειστο,συνδιασμος φωτια κ των 3ων….Βρηκα 5 μπεκατσες κ πηρα 3

    Μπράβο ρε φίλε και στα ταίρια τους !!!
    Εξίσου καλά νέα είχα και από τον φίλο που κυνηγάμε μαζί.
    Γιά να δούμε….κάτι πάει να κινηθεί. :good:

    ΛΟΥΚΑΣ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 13,141 έως 13,155 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων