ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 13,171 έως 13,185 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #473033

    Λιακο ο Λαμπρος μου θυμησε το ανεκδοτο του γέρου με το χάρο που τον ανακαλειψε κρυμενο στον παιδικο σταθμο και του λεει του γερου ,τι κανει εκει και του λεει ο γέρος μαμ μαμ… και του απαντα ο χαρος ,τωρα που εκανες μαμ παμε ατα. :yahoo:

    Ετσι Λαμπρο αυτες κανουν μαμ στα πυκνα και εσυ τις πας ατα……. ;-)

    τις βαζω μεσα στο γιλεκο κ τις παω ατααααα…. χαχα
    :yahoo: 😉


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    341
    @gianniscorfu στις #473034

    Καλησπερα σε ολα τα μπεκατσοαδελφια… σημερινο κυνηγι βρηκα 5 μπεκατσες πηρα τις 4… πολυ δησκολα πουλια σε κλειστο που ουτε τον ουρανο δεν βλεπεις κ συν αυτο ειχε κ μια ανταρα μεχρι τα 20 μετρα ειχε ορατοτιτα. Αλλα δεν θελω να παραλειψω να πω ενα μεγαλο ευχαρηστω στο συγκυνηγο μου,το μπεμπη. Για την απηστευτη εργασια κ ερευνα που κανει μετα απο οσα εχει περασει. Παθος κ μια μεγαλη επιμονη να βρει την μπεκατσα μεσα στο κλειστο. Κ οι μπεκατσες εκει ειναι πολυ δυσκολες γιατι ποδαρονουνε πολυ για να μπερδεψουνε το σκυλι.

    Καλησπερα σε ολους. Δωσε Λαμπρο να γουσταρουμε. Τι γινεται εκει ρε φιλε,φυτρωνουν σαν τα μανιταρια και εσυ τις μαζευεις;χαχαχα Φτου φτου σκορδα σκορδα!!! :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #473041

    είναι μάγος χαχα
    μετά την κούραση την χθεσινή δεν σε περίμενα να βγεις μπράβο παλικάρι μου και στα ταίρια τους φίλε!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #473053

    Ένα πολύ ωραίο και διαφωτιστικό άρθρο, μας δίνει και έναυσμα για συζήτηση:

    ………….”Αρκετοί έμπειροι μπεκατσοκυνηγοί, από τις μακρόχρονες παρατηρήσεις τους στο κυνήγι είχαν διαμορφώσει την άποψη, που είναι και η σωστή, ότι οι εμφανίσεις της μπεκάτσας μειώνονται όσο αυξάνονται οι βροχοπτώσεις.”……………”Η φετινή χρονιά της μπεκάτσας ξεκίνησε ως μία από τις πιο βροχερές. “…………..οι αραιές εμφανίσεις της φετινής χρονιάς είναι πολύ καλύτερες από τις σχεδόν μηδαμινές της προηγούμενης. Για την περιοχή αυτή τα πουλιά φέτος υπάρχουν, αλλά θα εμφανίζονται με μεγάλη διασπορά και θα χρειάζονται πολλά χιλιόμετρα περπάτημα από κυνηγούς και σκυλιά για να τα συναντήσουν……………..

    http://www.ethnos.gr/entheta.asp?catid=23592&subid=2&pubid=64099768

    Ηλία :bye: θυμάσαι τι λέγαμε; 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #473063

    Aυτα που λεγαμε αυτα λεει και αυτος φιλε,ειπαμε ειναι απλα τα πραγματα και τα κανουμε δυσκολα,οι μπεκατσες με βροχερο καιρο απλωνουν,και με την ξερα μαζευουν,αλλα θα το ξαναπω γιατι το εχω δει το εργο αυτο πολλες φορες,εχει χρονιες βροχερες που βρισκεις πουλια σχετικα παντου και ευκολα,και ειναθι χρονιες βροχερες που τα ψαχνεις πολυ για να βρεις,απο περυσι φυσικα και ειναι καλητερα,γιατι περυσι μπηκαν τον νοεμβρη και μετα παπαλα

    Σημερα βγηκα μια βολτα για ενα πουλι που μου εδειξε ενας φιλος,αλλα η μερα ειναι δυσκολη νοτιας και ζεστη και το πουλι δεν στεκοτανε,ο δυνατος αερας στεγνωσε το δασος στα καθαρα με την μια,και ετσι φυγαμε γιατι δεν μου εκανε κεφι,το θεμα ειναι οτι και φετος τα πουλια ηρθανε τις προηγουμενες μερες με την ξαστερια,και ακριβως στις ημερομηνιες που τα εχω τσεκαρισμενα,αλλα εγω αυτες τις δυο μερες ειχα ενα σοβαρο οικογενειακο προβλημα και δεν βγηκα,ετσι εχασα το παρτη,πχ μια παρεα πηρε 4 πουλια προχθες χαλαρα,τωρα περημενουμε παλι,το μονο που με χαλαει και θα μου την δωσει καμια μερα και θα ριξω σε κανενα πολυ πολυ ξυλο ειναι το καρτερι,μην μου γυρισει μονο το ματι καμια μερα και τσακωσω κανεναν στα χερια μου και τον κανω σαβανο στις κλωτσες
    και μετα θα με παμε και φυλακη

    τις εχουνε ριμαξη στο καρτερι παιδια, και εμεις τρεχουμε με τα σκυλια σαν τους μαλακες
    και η θυροφυλακη στο μαρουση την περνεις τηλεφωνο και δεν ερχετε με την καμια
    ποτε θα τους παρη ο διαολος και αυτους εκει περα δεν ξερω,αν δεν μπορουν να κανουν την δουλεια τους να πανε σπιτια τους να παει κανενας αλλος να τηνκανει,ναι εχω νευρα
    γιατι ειμαστε ενα μεγαλο μπουρδελο,και πραγματικα φοβαμε μην ξεσπασω και σε κανεναν
    και παθω και καμια ζημια χριστουγεννιατικα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #473066

    Ηρέμησε Ηλία, σε καταλαβαίνω απόλυτα…. 🙁 αλλά ηρέμησε, μην ξεχνάς ότι βαστάμε κι όπλα και όσα φέρνει η στιγμή δεν τα φέρνει ο χρόνος όλος 🙁

    Ας μείνουμε στην μπεκατσοκουβέντα! είδες που πάνω – κάτω αυτά που λέγαμε εδώ, τα ίδια γράφει και το άρθρο; 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    341
    @gianniscorfu στις #473068

    Καλημερα παρεα. Τι να μεινουμε στην μπεκατσοκουβεντα Μαριε,αυτοι οι καφροι ειναι η μεγαλη πληγη της μπεκατσας. Εχει δικιο ο Ηλιας τον καταλαβαινω απολυτα γιατι και εγω την ιδια αγανακτηση νιωθω οταν ακουω τις τουφεκιες πρωι-βραδυ,εχω φτασει πολλες φορες να αρπακτω με τους μακακες,και η θυροφυλακη εδω προσπαθει αλλα πρεπει και εμεις να τους βοηθησουμε αναλογα. Ας το αφησω τωρα γιατι μου αναβουν τα λαμπακια και μονο που τα σκεφτομαι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #473070

    Μαριε επιδη βασταμε οπλα και εδω ειμαστε και χωριο κανω τον μακακα,αλλα μου την δεινη καποιες φορες ρε φιλε,αμα δεν ειχαμε αυτους θα βαρουσαμε καθε μερα μπεκατσα,ειναι στανταρ αυτο που σου λεω,καθε μερα θα βαρουσα τουλαχιστον απο μια μπεκατσα,και με αυτους δεν προλαβαινουν να κανουν γκιχ τα πουλια,ημαρτον

    Το αρθρο αλλα και ολοι οι μπεκατσαδες που την κυνηγανε χρονια
    πανω κατω συμφωνουν σε ολα φιλε,απλη λογικη που λεγανε και οι προγονοι μας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #473072

    ΗΛΙΑ έχεις απόλυτο δίκιο……αλλά που να το βρείς ?????
    Ποιόν να προτοπιάσει η θηροφυλακή και ποιόν να κράξεις στο χωριό
    που ο κύκλος είναι πολύ στενός και θα γίνεις…..κακός ακόμη και
    με γνωστούς και φίλους.
    Οταν δεν υπάρχει συνείδηση…..είναι δύσκολα και περίεργα τα πράγματα.

    ΛΟΥΚΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #473074

    Εγώ πάντως πλέον πηγαίνω ΑΡΓΑ για κυνήγι μπεκάτσας, 😉 αφού φέξει καλά…
    1ον για να ηρεμήσουν τα πουλιά
    2ον για να δω που κυνηγάνε άλλοι (κυρίως λαγουτζήδες, γουρουνάδες) και να μην μπλεχτώ μαζί τους
    και
    3ον και ΚΥΡΙΟΤΕΡΟΝ:
    ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΤΥΧΩ ΚΑΝΕΝΑΝ :negative: $@%$@(@^%$$ ΝΑ ΚΑΘΕΤΑΙ ΓΙΑ ΜΠΕΚΑΤΣΟ-ΚΑΡΤΕΡΙ :negative: 🙁

    και να σας πω κάτι;
    δεν με πειράζει τόσο (“τόσο” τρόπος του λέγειν)να δω κάναν παππού, κάναν λαγουτζή παλιάς κοπής, τέλος πάντων αν δεν το κάνει συνέχεια, λέω πίσω μου σ’ έχω…. ΆλλΑ ΑΝ ΠΕΤΥΧΩ ΚΑΝΕΝΑΝ “ΦΕΡΜΑΤΖΗ” :negative: :negative: :negative: ΜΟΥ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΑΙΜΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ! :negative: :negative: :negative: :negative: :negative:

    Γι΄αυτό αργά και ήρεμα……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #473099

    έμενα μου αρέσει να ελέγχω τον χώρο (ειδικά στα ταξίδια μου) και άμα τις δω να περνάνε το πρωί
    χαίρομαι και με βοηθάει να επιλέξω την διάρκεια και την περιοχή που θα κυνηγήσω,
    άμα ακούσω τουφεκιές την ώρα της αρχίζω τα μπινελίκια……και τα τηλέφωνα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #473108

    τι να πω εγω τωρα γιαυτο το 8εμα που λεγετε καρτερι? γαμ..τετο παιδια. ειναι ανηθικο κ αναδρο..αυτος που οδηγιτε σε αυτην την πραξη δεν μπορει να τα βαλει με αυτο το πουλι μεσα στο δασος κ παει για εξελεωση στο καρτερι κ χεροντε οι μαλακες κιολας…. το πεζουνε κ κυνηγοι οτι την βαρεσανε στο δασος, αρε μπουρδ…λα. κ εμεις χαλαμε ενα σορο πραγματα,σκυλία,κτηνιατρο,τροφες,καυσημα,κουραση,κοπο.. κ το πιο σημαντικο μας χαλανε τα ονειρα κ την ανυπομονεσια που κανουμε να ερ8ει η στιγμη για να βγουμε στο βουνο να την συναντησουμε με τους συντροφους μας……

    ΥΓ… ειναι ΜΟΥΝ..ΠΑΝΑ τελος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #473110

    είναι μάγος χαχα
    μετά την κούραση την χθεσινή δεν σε περίμενα να βγεις μπράβο παλικάρι μου και στα ταίρια τους φίλε!
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Μιχάλης
    Άγιος Στέφανος (Αττικής)

    </div>

    ευχαριστω φιλε μου,να εισαι καλα….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #473111

    Συμφωνώ και επαυξάνω………………………πεστα Λαμπρο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    341
    @gianniscorfu στις #473167

    Καλησπερα παρεα. Η παρεα μου το Σαββτο και την Κυριακη πηγαν Γιαννενα. Το Σαββατο ηταν χαμηλα βρηκαν 3-4 φαντασματα και τιποτα αλλο. Την Κυριακη ανεβηκαν πιο ψηλα μετα απο πληροφορια γουρουνα σ’ενα σημειο που δεν σου γεμιζει το ματι και εκαναν 10-11 σηκωματα,4-5,πουλια και πηραν 3. Στην επιστροφη σταματησαν σε ενα αλλο σημειο για 2 ωρες και πηραν αλλα 2 πουλια. Ειχαν ενα θεμα με την επανιελα του κουμπαρου μου η οποια χαθηκε για περιπου μια ωρα κυνηγωντας μια μπεκατσα ,σε μια τεραστια πλαγια,η οποια τις εκανε φτερο 20 μετρων,καποια στιγμη επαψε να ακουγεται το μπιμπερ και τοτε αρχισαν οι μαυρες σκεψεις για κανα πηγαδι η τιποτα λυκους,τελικα μετα απο ωρα γυρισε και ολοι ησυχασαν. Πηραν και 4 φασσες το πρωι της Κυριακης για 2 ωρες που καθησαν. Καλη συνεχεια.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 13,171 έως 13,185 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων