ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 13,306 έως 13,320 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    ΒΑΡ-ΟΝΟΣ στις #473954

    ΠΑΝΤΟΣ εγώ οσες φορες κυνηγουσα παλια που επητρεπονταν το καρτερι δεν ειχα δει στα μερη μου τοσο μεγαλη αποδοση στο καρτερι, ακομα και χρονιες που γηνονταν χαμος στης μπεκατσες που χτυπαγαν απο 7 και 10 πουλια την μερα με σκυλια φερμας , στα καρτερια επερναν μια με δυο με το ζορι και δυσκολα πουλια μεσα στην σκοτινια πολλες φορες που δεν μπορουσες να υπολογησης σωστα την αποσταση λογο σκοτινιας τωρα εσυς ολοι πως το παρουσιαζετε το ποιο ευκολο κυνηγι δεν γνωρηζω ισως γιατι δεν το εχετε επιχειρησει

    Ναι ναι πολύ δύσκολο, ιδίως αν έχεις και ζεστό καφέ δίπλα σου.
    Είναι μεγάλη κουραση και δυσκολία να πίνεις καφεδάκι και να ρίχνεις.
    Ρε τί είναι αυτά που λές!!!!!!!
    Ντροπή σου μια και λές ότι είσαι και μεγάλος…
    Μάλλον είσαι μεγάκος, αλλά ΤΙ μεγάλος όμως το αφήνω στην φαντασία σου!!!!!!!!!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    ΒΑΡ-ΟΝΟΣ στις #473956

    Καλησπερα. Το να φτιαξεις το ιδανικο σκυλι για τα δικα σου γουστα θελει κοπο,τυχη(να υπαρχουν θηραματα),εξοδους και,βασικο,υπομονη. Η συγκριση με το σκυλι που εχασες θα ειναι αναποφεκτη εφοσον το σκυλι εκεινο σε γεμιζε. Πρεπει στο καθε σκυλι που εχεις να του δινεις χρονο για να μπορεις να το κρινεις. Μια λυση ειναι να βρεις κουταβι απο καλους κυνηγετικα γονεις,χωρις φοβιες,να ειναι κοινωνικα και το πιο βασικο να βγαινουν κυνηγι,τοτε θα μπορεσεις να πλασεις το κουταβι στα δικα σου προτυπα,μονο να εχεις κατασταλαξει τι ακριβως ψαχνεις,δηλαδη θελεις ανοικτο,κοντινο,αργο,γρηγορο. Μεσα απο το κυνηγι,εφοσον σε γεμιζει, θα το συνηθισεις και θα το αγαπησεις. Καλη επιτυχια σε οτι επιλεξεις.

    Έτσι σκεφτόμουν να κάνω και θα το κάνω με την λήξη της φετινής σεζόν.
    Θα πάρω ένα κουταβάκι και θα ξεκινήσουμε από την αρχή και ο Θεός βοηθός
    και η μπεκάτσα οδηγός.
    Καλή συνέχεια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    44
    Νίκος Σάμος στις #473957

    Είναι μεγάλη κουραση και δυσκολία να πίνεις καφεδάκι και να ρίχνεις.

    δεν ενοω την κουραση αλλα την επυτηχια και μην το πας αλλου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    44
    Νίκος Σάμος στις #473958

    αλλα ουτε το κανω τωρα ,παλια το 1990 το καρτερι της μπεκατσας ηταν παραδοση ,και περναγε το δασαρχειο απο διπλα χωρης να σε ενοχλη εαν ειχες αδεια θυρας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    44
    Νίκος Σάμος στις #473959

    αλλά ΤΙ μεγάλος όμως το αφήνω στην φαντασία σου!!!!!!!!!!!

    ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ εχεις αλοστε και τον ευτο σου φωτογραφια και φενετε ποσο μεγαλος ΓΑΙΔΑΡΟΣ ΕΙΣΑΙ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #473960

    Τα έχουμε πει πάρα πολλές φορές, το καρτέρι στην μπεκάτσα απαγορεύεται! Τέλος!
    Δεν υπάρχει νόημα να μιλάμε για εποχές και πρακτικές που έχουν ξεπεραστεί και ανοίκουν στο παρελθόν!
    Όποιος θέλει να κάνει καρτέρι ας πάει να κάνει σε τσίχλες σε φάσες σε πάπιες, έχει τόσα άλλα θηράματα! Εγώ σήμερα για να πάρω μαζί μου τα 2 πουλάκια έγραψα 600 χιλιόμετρα πήγαινε έλα, ευχαριστήθηκα τα σκυλιά, ξεποδαριάστηκα και τώρα άρχισα να συνέρχομαι από την κούραση. B-)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #473963

    Kαλημερα παιδες,βαρατε γιατι χανομαστε χα χα,εγω οπως καταλαβατε πινω καφε και ειμαι ετοιμος να βγω,αργησα και να ξυπνησω και θα χασω το καρτερι ρε πουστη μου χα χα χα
    καλες χελωνες παιδες

    ΥΣ
    Νικολα σου εχω πει και αλλες φορες μην κρινεις το κυνηγι συμφωνα με αυτα που βλεπεις στον τοπο σου,υπαρχουν βουνα ολακερα που δεν μπορεις να πας για μπεκατσα γιατι ειναι πυκνα
    και ειναι φυσικο καταφυγιο για τα πουλια,και σε αυτα τα βουνα καθοντε καρτερι σε ανοιγματα και βαρανε 3-4 ο καθενας την ημερα,εκει που δεν μπορεις με το σκυλι,μπορεις με τον καφε στο χερι,και οταν κυνηγουσανε την μπεκατσα στο καρτερι το καλητερο σκυλι ηταν τ μιτσ του ποιντεργκεκας ,σημερα που εχουμε σκυλαρους,μπιπερ και ολα τα καλα ειναι ντροπη να την βαραμε στο καρτερι,τελος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #473982

    το καρτέρι της μπεκάτσας :negative: είναι μεγάλη αλητεία κι αν έχεις σκυλιά ΜΕΓΑΛΗ ΞΕΦΤΙΛΑ ΤΕΛΟΣ!!!! :negative:

    Βασίλη :bye: με παρεξήγησες δεν το ΄ριξα στις τσίχλες επειδή δεν έχει πουλιά ή δεν βρίσκω κ.λ.π.
    απλά Μ’ ΑΡΕΣΕΙ και το τσιχλόπερπατητό :yahoo:

    Λούη και Μιχάλη γερά!!!! :yahoo:

    Ο Βίκτωρ που χάθηκε; :scratch:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #473987

    Μαριε παλικαρι μου δεν το ειπα για να σε προσβαλω ,εξαλου και εμενα μου αρεσει η τσιχλιτσα και ειδικα στο περπατητο. Απλος νομιζα οτι δεν υπαρχει ενδιαφερον στο κυνηγι της μπεκατσας και το εριξες στην τσιχλα και ειδικα σε μερη σαν τα δικα σας εκει επανω που ειναι η πηγη της μπεκατσας αρα και τι να πουμε εμεις εδω κατω.
    Ωστοσο , σημερα σηκωσε το αλλο παιδι απο την παρεα ενα πουλι που επρεπε να το παρει, αλλα λογω που κυνηγουσε με το δικανακι μου πρωτη φορα μιας και επαθε ζημια η καραμπινα του εχει το ακαταλογηστο που την εχασε γιατι ηταν απο τα πουλια που δεν χανονται.Εμενα πρεπει να σηκωθηκε μια μονη της απο κοντα μου μιας και ακουσα φτεροκοπημα χωρις να μπορω να την δω. Τωρα πρωτα ο θεος την Πεμπτη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #473990

    τι να με προσβάλλεις; :wacko:
    δεν τίθεται τέτοιο θέμα -προσβολή- ούτε κατά διάνοια Βασίλη φίλε μου!
    με στεναχώρησες μόνο και που το σκέφτηκες ότι με πρόσβαλες
    για τιμωρία θα κεράσεις μια γύρα στον καφενέ….όταν ανοίξει :yahoo:

    και τα μέρη μου ΔΕΝ είναι “η πηγή της μπεκάτσας” δυστυχώς….
    τα υπόλοιπα με πμ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #474011

    Τιποτα σημερα παιδια,μονο δυο λευκες σημαιες,τα πουλια εχουν φαει εξαφανιζολ
    για να δουμε μπας και με την αλλαγη του καιρου κουνηθη κατι προς τα εδω
    στην νησο του πελοπα ειναι καλα τωρα,εχω κατι κονε εκει αλλα ποιος εχει λεφτα για βενζινες χο χο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1142
    ΛΑΜΠΡΟΣ στις #474013

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΠΕΚΑΤΣΑΔΕΣ.
    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ …ΥΓΕΙΑ….ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΕΡΜΕΣ

    ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΑΠΟ ΓΙΑΝΝΕΝΑ ΚΟΝΤΑ 10 ΜΕΡΕΣ ΠΟΥΛΙΑ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ. ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΜΕΝΑ ΩΡΕΣ ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ΚΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ 1-2 ΣΗΚΩΜΑΤΑ

    ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΙΧΕ ΤΣΙΠΟΥΡΟ ΚΑΙ ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ ΚΑΙ ΚΑΝΑΜΕ ΤΟ ΚΕΦΙ ΜΑΣ. :good:

    ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ

    ΦΙΛΙΚΑ

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    341
    @gianniscorfu στις #474025

    Καλησπερα παρεα. Σημερα βγηκα μονο 1:30 ωρα και αυτη με το ζορι. Πολλυ βροχη παιδια, μα πολλυ βροχη,εχει ριξει μιλαμε τα κερατα του και κατα τις 09:00 εβαλε και 8-9 μποφωρ νοτια και με αποτελειωσε. Παραταυτα προλαβα και σηκωσα 1 πουλι 2 φορες αλλα με τοσο νερο δεν καταφερα να τη δω. Κατα τις 11 παρα τα μαζεψα γιατι δεν παλευοταν αλλο. Αν ηξερα οτι θα ριξει τοσο νερο παιδια δεν θα εβγαινα αλλα με γελασε ο καιρος,εφτασα κατα τις 7 και μιση στο μερος και επιασε η βροχη,απο την νευρικη μου που περιμενα στο αμαξι,ντερλικοσα 2 σοκοφρετες και στο καπακι μετα 2 μηλα χαχαχα και οπως ημουν χορτατος ειπα να βγω να κανω και το μπανακι μου χαχαχα. Δεν πειραζει ομως παιδια, ουτε η πρωτη ειναι, ουτε η τελευταια που γινομαι παπι για χαρη τους!!!!! Παντως φιλοι οτι γινει ειναι τωρα αυτες τις μερες με τα κρυα και ειδικα απο στερεα και κατω, Ηλια,Βασιλη,Μιχαλη και λοιποι μπεκατσαδες ετοιμαστητε να υποδεχτητε τα κοριτσια!!!!!!Οσο για το καρτερι και την κουβεντα που ανοιξε πιο πανω,δεν θα αναφερθω,τα ειπαν ολα οι φιλοι. Καλη συνεχεια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #474029

    Για σου ρε Γιαννακο τι εγινε πηρες μεταθεση στα ΟΥΚ. Α ρε μπαγασα για χαρη τους εγινες και βατραχανθρωπος….χαχαχαχ :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #474108

    καλησπερα παλληκαρια μου, χθεσινο 4 ωρο αλλαξαμε 3 μεροι το αποτελεσμα ηταν στο πρωτο μερος να βρω μια η οποια εκανε πηδηματακια τελικα η τριτη της πτηση ηταν και η τελευταια κανα 10 ΄λεπτο στη φερμα και την πηρα, απο κει και περα στο αλλο το μερος παλι ειχα 2-3 φερμες μαλλον στο ιδιο πουλια αλλα δεν το ειδα , στο τριτο μερος φερμα πρωτα απο την μικρη κολλαει και ο μεγαλος απο κατω αλλλα το πουλι μας ειχε ακουσει και την ειχε κανει για αλλου, περιμενουμε χιονια αυριο βραδυ να μπει φρεσκο πραμα :yahoo:

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 13,306 έως 13,320 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων