ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 13,366 έως 13,380 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    4532
    manos65 στις #474374

    Φιλαράκια σας εύχομαι το 2015 να φέρει στη ζωή μας νέα ελπίδα, νέες προσδοκίες και να αφήσει στο παρελθόν τις πίκρες. Να βλέπουμε μπροστά και να χαμογελάμε και ζεστές κάνες !

    Μπράβο ρε Χρηστάρα καλή αρχή :good: :good: :good:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    petrolios στις #474379

    αγαπητέ chris -kaz, εύοχμαι καλό ξεκίνημα του νέου έτους, με περισσότερα πουλιά. είδα τον τόπο σου και είπα να γράψω, γιατί στην πόλη σου πέρασα τα καλύτερα μου χρόνια. τον παλιό καιρό (δεν ξέρω τί ηλικίας είσαι), που ήταν η σχολή κάτω από τα ΚΤΕΛ, όχι στην τωρινή εξορία…

    πολλά κυνήγια, πολλοί φίλοι, άλλο το θήραμα (τριχωτό). ο αρχηγός, δυστυχώς νεκρός από χρόνια, μετά που αρρώστησε, από το ίδιο του το χέρι.
    πιστεύω την κατάλαβες την παρέα μας, γιατί δεν θέλω να γράψω με ονόματα…

    να σαι καλά, και καλά κυνήγια.

    Υ.Γ.

    Θα κλείσω σεζόν στα δικά σου μέρη, αναγκαστικά με ο,τι επιτρέπεται τότε, για να ξαναδώ και τους υπόλοιπους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    petrolios στις #474381

    απαντώ και στον Prince, γιατί έθιξε το ζήτημα που με ενοχλεί ιδιαίτερα, με τα χύμα τσοπανόσκυλα και γενικώς διάφορα αγριόσκυλα έξω από αγροτικές εγκαταστάσεις, γεωτρήσεις κλπ.

    Τα σκυλιά αυτά είναι επικίνδυνα για τα σκυλιά μας, αλλά και για εμάς τους ίδιους. το κυριότερο, δεν σε αφήνουν να κυνηγήσεις στο σημείο που θέλεις και μπορεί να σε φέρουν στην δυσάρεστη θέση να αναγκαστείς να τουφεκίσεις, αν επιτεθούν πολλά μαζί, ακόμη και αν τα αντιληφθείς και φεύγεις από τον τόπο τους, με απρόβλεπτες συνέπειες για αντεγκλήσεις, όταν γίνει αντιληπτό από τον ιδιοκτήτη τους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #474388

    Μπεκατσαδες γιατί τα πουλια είναι στα ελιοχωραφα και τα μαδαρα??? Τρεις προγκιξα το πρωι και πηρα τη μια. Επιστρεφοντας στο αυτοκίνητο βρηκα δυο παλικάρια να ψαχνουν σε σφιχτό πευκοδάσος και δεν ειχαν παρει ούτε μυρωδιά. Τους είπα που τις βρηκα για να πανε εκει να ψαξουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #474399

    καλησπερα παιδια καλη χρονια σε ολους με υγεια!! σημερινο κυνηγι με 8 σηκωματα 4 πουλια στο οπλο και τα 4 στο χερι καλη συνεχεια σε ολους!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #474406

    Ωραίοι οι φίλοι που βγήκαν για να χαρούν τα σκυλάκια τους και τις βασίλισσες,
    χρειάζεται αυτοσυσυγκράτηση με τις μπεκάτσες,
    όπως μου είπε ένας φίλος και έχει απόλυτο δίκιο άνθρωποι οι οποίοι δεν έχουν πατήσει στο βουνό, τώρα στα εύκολα θα τις καρπωθούν και μετά άντε γεια….
    Εγώ δεν έχω βγει για κυνήγι ακόμα οπότε περιμένω από όσους βγαίνουν τα νέα τους!
    Καλές χελώνες :whistle:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #474416

    1 πραγμα θα πω… και παει κυριως προς ζακυνθηνους και κερκυραιους αν δεν κοψουν της μαλακιες και δεν σταματησουν το καρτερι το σουρουπο εαν τσακωσω καποιον θα του σπασω τα δοντια 1 προς 1. για το μερος μου μιλαω εχει 1 εβδομαδα που γινετε πανικος απο τους σκατιαριδες κυνηγανε τη μερα με τα κωλο κοκονια τους βαρανε 1-2 επειδη τα σκυλια τους ειναι για γελια και μετα καθονται ολη τη νυχτα καρτερι. ειδη 1 σημερα απο ζακυνθο μερια που το παιζε ιστορια στο τελος κοντεψε να μου τα γλυψει κιολας… η θυροφυλακη ενημερωθηκε για το συγκεκριμενο μερος τωρα αν πανε δεν γνωριζω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #474417

    Μπεκατσαδες γιατί τα πουλια είναι στα ελιοχωραφα και τα μαδαρα??? Τρεις προγκιξα το πρωι και πηρα τη μια. Επιστρεφοντας στο αυτοκίνητο βρηκα δυο παλικάρια να ψαχνουν σε σφιχτό πευκοδάσος και δεν ειχαν παρει ούτε μυρωδιά. Τους είπα που τις βρηκα για να πανε εκει να ψαξουν.
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    i hunt therefore i am

    </div>
    [/quote\] λογο παγονιας φιλε!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #474422

    Στους -7 στις 09:00 το πρωί σήμερα με μία μόνο συνάντηση η οποία και μπήκε στο γιλέκο άλλη μία χθες σε απογευματινό. ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΤΟ 2015 !!!!Τα πουλιά λόγω του χιονιού και της ακολουθούμενης παγωνιάς πρέπει να πιάσανε τα παραθαλάσσια.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    341
    @gianniscorfu στις #474427

    1 πραγμα θα πω… και παει κυριως προς ζακυνθηνους και κερκυραιους αν δεν κοψουν της μαλακιες και δεν σταματησουν το καρτερι το σουρουπο εαν τσακωσω καποιον θα του σπασω τα δοντια 1 προς 1. για το μερος μου μιλαω εχει 1 εβδομαδα που γινετε πανικος απο τους σκατιαριδες κυνηγανε τη μερα με τα κωλο κοκονια τους βαρανε 1-2 επειδη τα σκυλια τους ειναι για γελια και μετα καθονται ολη τη νυχτα καρτερι. ειδη 1 σημερα απο ζακυνθο μερια που το παιζε ιστορια στο τελος κοντεψε να μου τα γλυψει κιολας… η θυροφυλακη ενημερωθηκε για το συγκεκριμενο μερος τωρα αν πανε δεν γνωριζω.
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    [

    </div>

    Καλησπερα. Δικιο εχει ο Λευτερης,δεν τους φτανει η αλητεια και η ξεφτιλα εδω στο νησι,τα κανουν και στην Ηπειρο οι μαλ….κες. Λευτερη,αν πιασεις κανεναν,ριξτου και για μενα!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    341
    @gianniscorfu στις #474433

    Καλησπερα φιλαρακια. Μαγικη μερα σημερα. Κατ’αρχην πηγαμε στο μερος απο νωρις, μην ερθει κανενας λιγουρης για καρτερι,για να τον ξαποστηλουμε,τελικα δεν ηρθαν. Καναμε 17 σηκωματα,8-9 πουλια,τουφεκισαμε 8,πηραμε 4 και 1 ακομα η οποια πηρα σκαγια και για μια περιπου ωρα την ψαχναμε,εκανε φτερο 20 μετρων,2 φορες την τουφεκισα αλλα τιποτα,ευχομαι να τα καταφερει και να μην γινει βορα στα κουναβια, εκατο φορες να μην την βρισκαμε καθολου,απ’το να παει χαμενη. Τα πουλια ηταν ολα σε ρεματιες με πυκνο(κισους,παλουρια,περναρι και κυπαρισια),δεχονταν τα σκυλια,αλλες λιγοτερο αλλες περισσοτερο. Στα καθαρα που ειχε παγο,φυσικο ηταν,δε βρικαμε τιποτα για λιγο που ψαξαμε. Κυνηγησαμε περιπου 6 ωρες χωρις να αλλαξουμε τοπο. Κατα τις 2 το μεσημερι γυρισαμε στο αμαξι εμεις και τα επανιελ κοματια απο κουραση αλλα γεματη ωραιες εικονες. Το εχω ξαναπει,αυτο το πουλι αν το σεβεσαι και το κυνηγας οπως του αξιζει,σου χαριζει αξεχαστες στιγμες. Καλη συνεχεια σε ολους παιδια και καλες χελωνες σε ολους.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #474436

    Καλησπερα φιλαρακια. Μαγικη μερα σημερα. Κατ’αρχην πηγαμε στο μερος απο νωρις, μην ερθει κανενας λιγουρης για καρτερι,για να τον ξαποστηλουμε,τελικα δεν ηρθαν. Καναμε 17 σηκωματα,8-9 πουλια,τουφεκισαμε 8,πηραμε 4 και 1 ακομα η οποια πηρα σκαγια και για μια περιπου ωρα την ψαχναμε,εκανε φτερο 20 μετρων,2 φορες την τουφεκισα αλλα τιποτα,ευχομαι να τα καταφερει και να μην γινει βορα στα κουναβια, εξατο φορες να μην την βρισκαμε καθολου,απ’το να παει χαμενη. Τα πουλια ηταν ολα σε ρεματιες με πυκνο(κισους,παλουρια,περναρι και κυπαρισια),δεχονταν τα σκυλια,αλλες λιγοτερο αλλες περισσοτερο. Στα καθαρα που ειχε παγο,φυσικο ηταν,δε βρικαμε τιποτα για λιγο που ψαξαμε. Κυνηγησαμε περιπου 6 ωρες χωρις να αλλαξουμε τοπο. Κατα τις 2 το μεσημερι γυρισαμε στο αμαξι εμεις και τα επανιελ κοματια απο κουραση αλλα γεματη ωραιες εικονες. Το εχω ξαναπει,αυτο το πουλι αν το σεβεσαι και το κυνηγας οπως του αξιζει,σου χαριζει αξεχαστες στιγμες. Καλη συνεχεια σε ολους παιδια και καλες χελωνες σε ολους.

    Μπράβο Γιάννη! Η φράση σου που την έκανα με έντονους και πλάγιους χαρακτήρες, είναι όλη η ουσία! :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #474437

    Μπράβο σας ρε ξυλοκοτάδες!! :good: Να σας πάει έτσι και καλύτερα μέχρι τέλος σεζόν !!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    44
    Νίκος Σάμος στις #474440

    εδω το καρτερι ηταν παραδοση τροπος ζωης ,παρο ολο ομως οι περησοτεροι οπως και εγω το κοψαν μαχαιρι εκτος απο μερικους , καλα κανενας ηλικιομενος που το εχει μερακι και δεν μπορει να παρει τα ποδια του ,αλλα να βλεπω νεα παιδια να το κανουν εκει πραγματικα γηνομε ΤΟΥΡΚΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    341
    @gianniscorfu στις #474441

    Αααα!!!!με συγχωρητε παιδια ξεχαστηκα,μπραβο σε ολα τα παιδια (και στα σκυλακια σας)για τις επιτυχιες σας. Ευχαριστω Χρηστο για την φιλοφρονηση (αν το λεω σωστα χαχαχα)

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 13,366 έως 13,380 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων