ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 13,396 έως 13,410 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #474517

    Να είστε καλά για τα καλά σας λόγια.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    60
    vaggosss στις #474519

    Καλησπέρα στο forum και απο εμέ χρόνια πολλά κ καλα κυνήγιΑ σε όλους.Μια ερώτηση μπεκατσαδες.Εχω μια ποιντερινα 20 μηνών η οποία τα παει πολυ καλα κυνηγετικά αλλά ενω στα ορτυκια και τις πέρδικες τα απορταριζε τη σκοτωμενη μπεκατσα δε της δινει καθόλου σημασια,μάλιστα μια τραυματισμένη σημερα την κυνηγούσε αλλά δεν την αγγιζε σαν να την συχενωταν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #474526

    Πηγενε με εναν φιλο σου να εχει και αυτος σκυλο,μολις παρετε μια μπεκατσα θα παει ο αλλος σκυλος να κανει απορτ,αφου η δικια σου δεν το φερνει,δωσε χαδια στον αλλο σκυλο και αδιαφορισε για την σκυλα σου,μετα πετα την μπεκατσα ξανα και κρατα λιγο τον αλλο σκυλο
    να παει αυτη πρωτη,και θα δεις οτι θα το φερει,αν δεν το φερει το πετας ξανα να το φερει το αλλο σκυλι, μια δυο φερες,κανονικα μετα θα τρχει να το φερει αυτη πρωτη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    60
    vaggosss στις #474529

    Σε ευχαριστώ.πολύ θα το δοκιμάσω αύριο κιόλας πρώτα ο Θεός να καρπωθουμε μια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #474560

    Καλησπερα στην παρεα 4 σηκωματα σημερα 3 τουφεκιες 3 πουλια στο χερι.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #474562

    Μπραβο ρε λευτερη και στα ταιρια τους φιλε μου

    Καναμε την βολτα μας και σημερα,ειχαμε μια εμπνευση, οχι εγω ο φιλος μου και ιδιοκτητης του σκυλου που ντρεσαρω στην μπεκατσα,για το που θα παμε σημερα,και ναι ειμαι πολυ χαρουμενος γιατι δικαιωθηκα σε αυτο που του ελεγα στον φιλο μου,οτι το κουταβι εχει παρη τρια πουλια στο στομα,αλλα εχει σηκωση 103 και αυτο ειναι που μετραει

    Τις ψαξαμε στο πουρναρι σημερα τις κυριες,ειχαμε πολλα σημωματα σε 6 διαφορετικα πουλια,,αλλα παιδια τα πουλια δεν δεχοντουσαν φερμα,μονο αυτα που ηταν σε πολυ σφιχτο δεχτηκαν,και αυτα γιατι δεν μπορουσαμε να παμε στην φερμα,καταφεραμε απο μια με τον φιλο μου,εγω τουφεκισα και αλλη μια αλλα πολυ δυσκολες τουφεκιες και πηγαν στον γαμο του φιλου μου,και αυτες που πηραμε περασαν απο πανω μας στην προσπαθεια να διαφυγουν απο τον σκυλο

    και το κλου τις υποθεσης ηταν ενας λαγος που μας φερμαρισε ο σκυλος[πολυ δυσκολο για κουταβι] πιασαμε θεση εμεις για μπεκατσα και τελικα εφυγε ο λαγος μπροστα και ο σκυλος
    απο πισω να τον κυνηγα,μας πηρε λιγο το σκυλι μακρια αλλα ηρθε ξανα
    ο φιλος χεσμενος απο την χαρα του για τον κανακαρη του ηταν ολος χαμογελα
    και επιδη εγω ειμαι απο αυτους που οταν η χαρα μου μοιραζεται πολαπλασιαζεται
    πολυ το χαρηκα σημερα για χαρη του φιλου μου,η κυρια χωρις την μυτη ειναι αυτη που βαρεσα εγω,εμεινα πισω τις προαλες σε κατι τουφεκιες,αλλα διορθωθηκα σημερα
    και την αφησα χωρις μυτη την κυρια χα χα

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #474564

    Σήμερα είχα έμπνευση για κάποιο μέρος όπου και πήγα. Συναντήσαμε 2 πονηρές κυρίες. Η μία σηκώθηκε μετά από φέρμα ελάχιστων δευτερολέπτων και όταν σήκωσα το όπλο έβλεπα μόνο κλαδιά και έτσι έφυγε ατουφέκιστη. Η δεύτερη σηκώθηκε γύρω στα 20 μέτρα πριν την πλησιάσει ο σκύλος…

    ΥΓ: Μπράβο Ηλία! Είναι μεγάλη υπόθεση να χαίρεσαι για τον φίλο σου αλλά και να δικαιώνεσαι για την προσπάθειά σου…
    Μπράβο και στον Λευτέρη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #474576

    Καλησπέρα στο forum και απο εμέ χρόνια πολλά κ καλα κυνήγιΑ σε όλους.Μια ερώτηση μπεκατσαδες.Εχω μια ποιντερινα 20 μηνών η οποία τα παει πολυ καλα κυνηγετικά αλλά ενω στα ορτυκια και τις πέρδικες τα απορταριζε τη σκοτωμενη μπεκατσα δε της δινει καθόλου σημασια,μάλιστα μια τραυματισμένη σημερα την κυνηγούσε αλλά δεν την αγγιζε σαν να την συχενωταν.

    Φίλε αρκετά σκυλιά δεν την παίρνουν στο στόμα τους την μπεκάτσα, έχει καταγραφεί σαν φαινόμενο 🙁

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #474577

    αγαπητέ chris -kaz, εύοχμαι καλό ξεκίνημα του νέου έτους, με περισσότερα πουλιά. είδα τον τόπο σου και είπα να γράψω, γιατί στην πόλη σου πέρασα τα καλύτερα μου χρόνια. τον παλιό καιρό (δεν ξέρω τί ηλικίας είσαι), που ήταν η σχολή κάτω από τα ΚΤΕΛ, όχι στην τωρινή εξορία…

    πολλά κυνήγια, πολλοί φίλοι, άλλο το θήραμα (τριχωτό). ο αρχηγός, δυστυχώς νεκρός από χρόνια, μετά που αρρώστησε, από το ίδιο του το χέρι.
    πιστεύω την κατάλαβες την παρέα μας, γιατί δεν θέλω να γράψω με ονόματα…

    να σαι καλά, και καλά κυνήγια.

    Υ.Γ.

    Θα κλείσω σεζόν στα δικά σου μέρη, αναγκαστικά με ο,τι επιτρέπεται τότε, για να ξαναδώ και τους υπόλοιπους.

    Να είσαι καλά για τις ευχές σου. Μάλλον είσαι από αυτούς τους φοιτητές που λέγαμε ότι ερχόταν στην Κομοτηνή με κλάματα και όταν ερχόταν η ώρα να φύγουν, έφευγαν πάλι με κλάματα… 🙂
    Εγώ είμαι 41 ετών και δεν μπορώ να πω ότι κατάλαβα την παρέα σου…
    Καλώς να ορίσεις λοιπόν :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    pointerman στις #474578

    Καλησπερα και απο μενα .Σημερα κυνηγησαμε μετα απο 15 μερες μαζι με το φιλο μου το Γιαννη σε ενα κοτετσι που δεν παει ο νους στην περιοχη του κιλκις.Αποτελεσμα δυο πουλια στο χερι με δυο τουφεκιες.Αλλαξαμε μερος και ελπιζαμε να σηκωσουμε κι αλλα πουλια αλλα μετα απο μιση ωρα μας επιασε χιονονερο και αερας τρελος.Λογω υποχρεωσεων επρεπε να φυγω οποτε ραντεβου με τις κυριες την τεταρτη πρωτα ο θεος.Τα πουλια ανησυχα χωρις να δεχονται φερμα απο τα 15 μηνα κουταβια μας.Πολυ παραξενη χρονια για την κεντρικη μακεδονια φετος.Ελπιζω τα χιονια να ανακατεψουν τα πουλια και να δειξουμε πουλια στα κουταβια.Καλη χρονια να εχουμε και υγεια σε ολους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    341
    @gianniscorfu στις #474582

    Καλησπερα παρεα. Σημερα οι βασιλισσες μας πηραν τα οπλα. Σηκωσαμε 5 πουλια διαφορετικα,τα τουφεκισαμε ολα (3 ο κουμπαρος μου και 2 εγω) και δεν πηραμε καμια, ειδικα οι 2 ηταν αχαστες!! Τα πουλια ηταν ολα σε πυκνο αλλα αυτο δεν αποτελει δικαιολογια γιατι τις περισσότερες φορες σε τετοια μερη κυνηγαμε. Μαλλον τα χθεσινοβραδινα παιδακια,που ηταν αρκετα,μας εκατσαν βαρια χαχαχα. Δευτερο σηκωμα δεν δεχτηκε καμια,μονο 3 λευκες μας εδειξαν που ειχαν πιασει. Κατα τις 13:00 γυρίσαμε στο αμαξι κουρασμενοι απο την προσπάθεια στα πυκνα αλλα γεματοι ωραιες εικονες και ας μην πηραμε καμια,σημερα ηταν η μερα τους. Εξαλου για μας δεν ειναι αυτοσκοπος η καρπωση,οταν το καταλαβουν αυτο μερικοι τοτε θα απολαμβανουν πραγματικα το κυνηγι!!!
    Μονη παραφωνια τα “γαλλικα” το πρωι με κατι λιγουρια που ερχοταν να κανουν καρτερι,εφυγαν οπως ηρθαν,αλλα παραδιπλα τουφεκισαν 3 πουλια.
    Στο μερος αυτο δεν ειχε κιχλοκοτσυφα και ετσι ειχαμε την ησυχια μας εμεις και οι βασιλισσες,τωρα που εμφανιστηκαν κιχλες ξεκουβαληθηκαν και ηρθαν.
    Μπραβο σε ολα τα παιδια για τις επιτυχιες τους. Καλη συνεχεια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #474614

    Kαι μια πιο ολοκληρωμενη φωτο με τον πρωταγωνιστη του χθεσινου κυνηγιου που ειναι ο σκυλος φυσικα, και τα θηραματα που μας χαρισε

    χωρις το σκυλι ειμαστε ενα τιποτα,σε αυτα τα οφειλουμε ολα,μερικοι ξεχνανε οτι αυτα μας εμαθαν να κυνηγαμε,αυτα μας διδαξαν τα κολπα τις μπεκατσας
    αυτο να το θυμομαστε παντα, και να τα τιμαμε οπως τους αξιζουν,και οχι στο παλουκι και σε ενα βαρελι να βγαλουν χειμωνα

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    petrolios στις #474619

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>petrolios wrote:</div>
    αγαπητέ chris -kaz, εύοχμαι καλό ξεκίνημα του νέου έτους, με περισσότερα πουλιά. είδα τον τόπο σου και είπα να γράψω, γιατί στην πόλη σου πέρασα τα καλύτερα μου χρόνια. τον παλιό καιρό (δεν ξέρω τί ηλικίας είσαι), που ήταν η σχολή κάτω από τα ΚΤΕΛ, όχι στην τωρινή εξορία…

    πολλά κυνήγια, πολλοί φίλοι, άλλο το θήραμα (τριχωτό). ο αρχηγός, δυστυχώς νεκρός από χρόνια, μετά που αρρώστησε, από το ίδιο του το χέρι.
    πιστεύω την κατάλαβες την παρέα μας, γιατί δεν θέλω να γράψω με ονόματα…

    να σαι καλά, και καλά κυνήγια.

    Υ.Γ.

    Θα κλείσω σεζόν στα δικά σου μέρη, αναγκαστικά με ο,τι επιτρέπεται τότε, για να ξαναδώ και τους υπόλοιπους.

    Να είσαι καλά για τις ευχές σου. Μάλλον είσαι από αυτούς τους φοιτητές που λέγαμε ότι ερχόταν στην Κομοτηνή με κλάματα και όταν ερχόταν η ώρα να φύγουν, έφευγαν πάλι με κλάματα… :-)
    Εγώ είμαι 41 ετών και δεν μπορώ να πω ότι κατάλαβα την παρέα σου…
    Καλώς να ορίσεις λοιπόν :good:

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Χρήστος
    Κομοτηνή

    </div>

    Χρήστο, ευχαριστώ για την απάντηση.
    συνομήλικοι περίπου είμαστε.
    αδελφός του μακαρίτη του αρχηγού, ο τοπικός σας συνθέτης Θανάσης… (τότε είχε ακόμη το ΚΥΤΤΑΡΟ με τους δίσκους). Στην παρέα και ο συνομήλικος μας, πατριώτης σου, Παράσχος (μπορεί να τον θυμάσαι από κανένα μαγαζί)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #474620

    χθεσινο 3ωρο χθες πολυ γεματο, τα σκυλια μου παλι εγραψαν και μεις φυσικα 2 ατομα η μασταν σε μερος πανω απο θαλασσα σε λιακο, στην αρχη κατεβαινει μια πλαγια ο μεγαλος ακουω στο βαθος το μπιπερ κατεβαινει και η μικρη καθετε στο δρομο και συναινει και γω στο δρομο εκατσα κτεναινει και ο φιλος εγω εχω ποιασει καλη θεση γιατι φερμαρει προς τον δρομο κανω νοημα τον φιλο να κατεβει στο σκυλο για να ερθει το πουλια επανω μου , ξαφνικα ακουω μπαμ τι εγινε σκεφτομαι ;με τομ μπαμ ομως σηκωνετε η δικια μου κυρια την παιρνω φωναζω τι εγινε ρε κωστα να απο δω μου λεει οπως κατεβαινα σηκωθηκαν 2 μαζι, α ωραια θα τις βρουμε λεω πιο περα οντος σε 10 λεπτα βρηκαμε την μια την πηραμε αν και η ατιμη περπατουσε πολυ μετα απο 5 λεπτα να και η αλλη την πηραμε και αυτη, σε κανα μισαωρο πιο περα βλεπω φερμα την μικρη και πιο πισω τον μεγαλο σε φερμα ημουν σιγουρος πως η μικρη ειχε μπροστα της το πουλια ελα που εκανα λαθος ομως φερμαριζε τα βοσκια της οπως αποδειχτηκε με ενα ντουμπλε την πηρε ο φιλος αφου τελικα την ειχε ο μεγαλος μπλοκαρει , αλλαξαμε μερος με τα αμαξια στην ιδια περιοχηαφου ψαξαμε το απο πανω γυριζαμε προς το αμαξι λιγο πιο χαμηλα βλεπω την κουταβα φερμα φωναζω τον φιλο(ο αρσενικος ηταν πιο χαμηλαδεν την πηρε την φαση χαμπαρι)σηκωθηκε και αυτη και την πηραμε, ωραια περασαμε σημερα ειχε ρεπο γιατι τα σκυλια 3 συνεχομες μερες εδειξαν σημαδια κουρασης αυριο παλι εκει γυρω θα παμε

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #474622

    Καλησπέρα στην Παρέα, σήμερα ένα δυωράκι σε προσήλιο ούτε μυρωδιά αλλά στο τελείωμα και κατευθυνόμενος με απογοήτευση στο αυτοκίνητο ο DABY τις ανακάλυψε πέφτοντας στο ντορό τους και προτού τη φέρμα ακούω τον υπέροχο ήχο του τινάγματος μου έρχεται στο καθαρό μπάμ και κάτω απόρτ ο DABY αγκαλιές χάιδεμα και ο σκυλάκος πάει πάλι στο σημείο που την σήκωσε και στο δευτερόλεπτο και δεύτερη αλλά δεν πρόλαβα να τουφεκίσω μας πήγε σε μια ρεματιά ξανασηκώθηκε και χώθηκε στα πυκνά

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 13,396 έως 13,410 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων