ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 13,441 έως 13,455 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    108
    THANASIS78 στις #474860

    Βικτωρα ετσι ειναι φιλε. Βασιλισσες ειναι,οπως και στο σκακι,οπου θελουν πανε. Και αυτο ειναι που μας γοητευει,αν ηταν σιγουρες και ευκολες θα βαριομασταν.
    Ηλια κοψε ξυλα φιλε γιατι η μεση θελει ζεστη χαχσχα.
    Θανασση και η μια καλη ειναι φιλε,αρκει και μονο που την χαιδεψες τη βασιλισσα.

    Γιάννη φίλε μου χρόνια πολλά για χθες!Μακάρι κάθε έξοδο που κάνουμε να χουφτώνουμε και μία βασίλισσα! :yahoo: :yahoo:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #474870

    Γιαννη χρονια πολλα ρε φιλε,40 μερες κρατανε τα συχαρικια οποτε ειμαστε μεσα χρονικα χα χα

    Σημερα με -6 στις 6 το πρωι βγηκαμε στο πουρναρι,στο μερος που πηγα την κυριακη
    μολις πατησα το ποδι κατω λεω στον φιλο,τον ηπιαμε παλικαρι μου
    τα πουλια εκαναν περα και μηκανε στα πυκνα κατω απο το πουρναρι που κρατα υγρασια
    παμε σε ενα κοματι καλο που κραταγε υγρασια μεσα σε πουρναρι με ανοιγματα

    και εκει εγινε του κουτρουλι ο γαμος,βρηκαμε 5 η 6 πουλια πολυ κοντα μεταξυ τους
    που τα σηκωσαμε 2-3 φορες το καθενα,αλλα παιδια δεν καναμε μπαμ,τα πουλια εφευγαν με το παραμικρο,πολλες μου εφυγαν στο τσακ,λογο οτι δεν ξερω ακομα το μερος καλα
    τωρα δευτερη φορα που πηγα βρηκα που πιανουν τα πουλια και την αλλη φορα κατι θα κανω
    πολυ παλιοπραμα το πουρναρι,δεν το γουσταρω με τιποτα,αλλα τωρα κρατα πουλια το ριμαδι,στα 10 μετρα εκαναν μπραστ και δεν εβλεπα ουτε σκια να ριξω μια μπηχτη

    το καλο ειναι ομως οτι ο σκυλος πηρε αλλο ενα καλο μαθημα,και καθε μερα παει και καλητερα,τωρα εγω μαλον κρυωσα χθες,γιατι πηγα σε ενα γιαννη χθες και στο σπιτι του ειχε ολιγον κρυο χα χα,τζακι μονο,ζεστην μπροστα κρυο απο πισω, και μετα απο μπανιο μαλον την εφαγα την πουντα μου

    λαιμος και μυτες ειναι καπος,και ελπιζω να μηνουμε εκει χα χα
    τελος καλο ολα καλα,μαθαμε και ενα καινουριο μερος,και το σκυλακι παει καλα
    τι αλλο να θελεις,μπορη να μην βαρεσα αλλα το πα πα πα παιδια το ακουσα ισα με 15 φορες σημερα,,αχ ρουφιανες με κανατε γιο γιο σημερα,αλλα τα εμαθα τα κουτουπια σας
    και καποια μερα θα ερθη και η σηρα μου να σας καψω τα κωλαρακια σας :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    petrolios στις #474873

    αγαπητοί φίλοι.
    όπως είπα και πιο πάνω, εγώ μπεκάτσα κυνηγώ μόνο ευκαιριακά, με τον φίλο που πάμε παρέα, όταν δεν τον παρατάω για να καθίσω για τσίχλα, φάσσα και λοιπά ξεκούραστα…(κατά τα λοιπά η παρέα επεκτείνεται και περιορίζεται στην ταβέρνα κλπ).

    επειδή βλέπω, όμως, ανεξάρτητα της μη ζωηρής εμπλοκής μου στο κυνήγι της, ότι η συζήτηση περιστρέφεται κυρίως γύρω από την ζημία που γίνεται από το καρτέρι, νομίζω ότι η λύση είναι απλή (αλλά δεν τολμάω να την γράψω και στον τσιχλοδιάλογο): το κυνήγι να σταματάει δέκα λεπτά πριν την δύση του ηλίου: ούτε καρτέρια, ούτε ντουφεκίδι μασκαρεμένο ως τσιχλοντουφεκίδι.
    Δεν λέω ότι συμφωνώ, ιδίως ως ένθερμος τσιχλάς, λέω απλώς ότι η λύση είναι απλή, αν και δυσάρεστη, όπως εξάλλου είναι οι λύσεις και σε πολλά άλλα προβλήματα μας: απλές, αλλά δυσάρεστες και με μεγάλο κόστος για ορισμένες κατηγορίες. εννοείται ότι και στην περίπτωση αυτή την ζημία θα υποστούν οι νόμιμοι τσιχλάδες, λόγω της ανικανότητος να ελεγχθούν οι παράνομοι και ανήθικοι. μη ξεχνάμε, ότι αν υπήρχε η κατάλληλη κουλτούρα, δεν θα χρειαζόμασταν από έναν θηροφύλακα πάνω από το κεφάλι του καθενός.

    θέμα δεύτερο για τον φίλο από Κομοτηνή και τον άλλο φίλο που προαπάντησε: μετά που χάσαμε άδοξα τον αρχηγό, παράτησα ολότελα και το γουρούνι, παρότι η παρέα όλο και με έψηνε να κυνηγάμε κάθε χρόνο μαζί από καμιά φορά, τον δε αρχηγό είχε διαδεχθεί ο “καπετάνιος” (κατά κόσμον Σπύρος), άλλο θηρίο ανήμερο δηλαδή.

    αυτό που μου έμεινε, είναι ότι η φουρνιά αυτή των κυνηγών ήταν κορυφαία σε όλα: από το πάτημα του βουνού, όπου ξεφτιλιζανε για πλάκα τους εικοσάρηδες, έχοντας ήδη πατήσει τα πενήντα ως την παρέα, τον χαβαλέ, την ασφάλεια και την φροντίδα για όλα τα μέλη της παρέας.

    τέλος, ο αρχηγός μου είχε κάνει την τιμή, να έχω επιμεληθεί την διόρθωση της δεύτερης έκδοσης του βιβλίου του.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #474879

    Την Καλησπέρα μου στη παρέα, απογευματινό σήμερα για 1 1/2 ωρίτσα 2 συναντήσεις και μία τη βάλαμε στο γιλέκο παρέα με τη Λένα μου, η δεύτερη αν και φερμαριστή μου έφυγε στο πυκνό απο τη μεριά της σκυλίτσας έφαγε μια μπηχτή αλλά …….!!!!!!!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #474889

    Γυρνώντας από το σημερινό απογευματινό τσιχλοκυνήγι, μου έκανε έλεγχο η ομοσπονδιακή θηροφυλακή! :good: Ψάχνανε για τα “παλικάρια” της φακής! Ελπίζω, αν μη τι άλλο, να τους τρόμαξαν τους μπαγλαμάδες :yahoo:

    Για την ιστορία, μου ζήτησαν και τα φτερά από τις τσίχλες για την ομάδα του Άρτεμις :good: :good: :good:

    Στα τόσα χρόνια που κυνηγάω ΜΟΝΟΝ η ομοσπονδιακή θηροφυλακή :good: μου έχει κάνει ελέγχους! αυτήν που κάποιοι “φωστήρες” :negative: :negative: :negative: θέλουν να καταργήσουν! :negative: :negative: :negative:
    Το δασαρχείο :negative: το πέτυχα όλο κι όλο μια φορά κι αυτήν για άλλο λόγο βρέθηκαν στο δάσος….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #474915

    Μόνο μία συναντήσαμε με τον DABY και μου την έστειλε συστημένη !!!!!
    Φέτος είναι η χρονιά της μιας κάθε εξόδου, μόνο τοπικά πουλιά που ανακατεύονται λόγω του καιρού. Με τόση παγωνιά (στους -10 κάθε βράδυ) τι να κάνουν και αυτές οι έρμες????

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    108
    THANASIS78 στις #474918

    Μόνο μία συναντήσαμε με τον DABY και μου την έστειλε συστημένη !!!!!
    Φέτος είναι η χρονιά της μιας κάθε εξόδου, μόνο τοπικά πουλιά που ανακατεύονται λόγω του καιρού. Με τόση παγωνιά (στους -10 κάθε βράδυ) τι να κάνουν και αυτές οι έρμες????

    Δεν πειράζει λεβέντη μου!Και έτσι καλά είναι!Το μπεκατσόσκυλο φαίνεται όταν υπάρχει ένα πουλί στο δάσος και το βρίσκει!!! :good: :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #474919

    3 σηκωματα σημερα 2 τουφεκισμενες και οι 2 στο χερι.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #474926

    να σας πριξω λιγο; χαχαχα λοιπον 9,15 φυγαμε για το βουνο σημερα πηγα ψιλα στα 400 περιπου μετρα μαζι με το φιλαρακι μου και τα δυο σκυλια μου, με βαρια καρδια του λεγα στο δρομο πως θα φαμε παπαρα λογω παγωνιας του λεω τα πουλια δεν θα τα βρουμε εδω ψιλα αλλα θα δοκιμασουμε , φτανουμε βγαζω τα σκυλια σε 5 λεπτα η πρωτη φερμα παμε κοντα σηκωμενη η κυρια , σε 3 λεπτα ξανα φερμα στο ιδιο πουλι το οποιο και παλι περπατουσε πολυ σηκωνετε την τουφεκαει ο φιλος την παιρνει, σε 5 λεπτα αλλο πουλι και παλι την πηρε ο φιλος , σε 10 λεπτα ακουω φερμα τον μεγαλο πηγε ο φιλος μου κοντα αλλα δεν προλαβε ειχε φυγει συγχρονος ομως εγω βλεπω χαμηλα την μικρη να πονταρει, να φερμαρει ,να σπαει, να μυριζει τον ντορο της, λεω εφυγε αλλα θα την βρουμε πιο κατω , ερχεται ο μεγαλος στα 30 μετρα φερμα παω κοντα την βλεπω να καθετε σηκωνετε μαπμ μπουμ μας εφυγε χαχαχ, παμε αλλα 100 μετρα αλλη μπαμ μπουμ τιποτα παλι, μονο πουπουλα, ψαχνουμε κατω απο τον δρομο σε κατι κουμαριες σηκωσαμε αλλα 2 πουλια αλλα δεν μπορουσαμε να πλησιασουμε μια η μικρη και μια ο μεγαλος μονο τα μπιπερ ακουγαμε, και στο τελος κατω απο το αυτοκινητο ειχε μια αλλα πονηρη η κυρια δεν μας αφηνε να πλησιασουμε την ειδα μεν 2 φορες αλλα εφευγε ατουφεκιστη, το μονο που λυπαμαι ηταν που ξεχασα την καμερα σπιτι ολες οι φασεις ηταν γαμω… 11,30 και παλι ειμασταν στο αμαξι, αυριο φρεσκο πραμα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    117
    ΚΟΛΟΒΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ στις #474930

    Καλησπερα σε ολους ! Μια ανασκοπηση του τετραημερου 03/01 εως 06/01 που βρισκομουν στους γονεις μου σε παραλιακο μερος της Φθιωτιδας ! Σαββατο απογευμα που καθησα σε βαλτο για παπια την επιμαχη ωρα του καρτεριου της μπεκατσας στο πεταλο απο Καμενα Βουρλα μεχρι Ραχες εγινε πολεμος ! Την Κυριακη το πρωι πηγαμε με τον πατερα σε πυκνα αναμικτα με ελαιωνες και σηκωσαμε 3 πουλια αλλα πηραμε μονο μια! Κυριακη απογευμα εγω παλι για παπια αλλα περιξ το ιδιο χαλι την επιμαχη ωρα! Δευτερα πρωι σε αλλο μερος τριωρο ψαξιμο σηκωσαμε ενα φαντασμα . Περιτο να αναφερω και την Δευτερα το απογευμα το ιδιο σκηνικο απο τους ντοπιους που εμαθα συναγωνιζονταν ποιος εκανε τις περισσοτερες! Οταν μαλιστα τους εξηγησα γιατι δεν καθομαι καρτερι και τις κυνηγω μονο με σκυλο με κοιταζαν με απορια!! Τριτη πρωι επειδη τα σκυλια ειχαν ξεσκιστει δυο μερες στα πυκνα πηγαμε για μπεκατσινια αλλα σηκωσαμε ελαχιστα λογω παγου οποτε και ειχαν βρει καταφυγιο στην ακροθαλασσια… Παντως τσιχλοκοτσυφα φανηκαν αρκετα στην περιοχη για οσους ενδιαφερονται!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    gravara στις #474990

    Καλημέρα χρόνια πολλά και καλή χρονια σε όλους.8 1 15 εδω κοντά στην Αττική λόγο του πολύ χιονίου και πάγου .Μόλις μπήκα στο πικνό πεύκα και πουρνάρι σε ένα ύψωμα σηκώθηκε μια μακρία πριν παεί ο σκύλος μου με αποτέλεσμα να φερμάρει την ζεστή θέση , είδα προς τα που πήγε και σε λίγο την σήκωσε ο σκύλος μπόρει και από το κουδουνάκι αλλά αυτή την φορά ηταν άτυχη και ήρθε κοντά μας.Στην συνέχεια σήκωσα δύο πουλία που δέχτηκαν φέρμα ντουφέκισα το ένα ανεπυτυχώς.Το ευχαριστήθηκα πιο πολύ για το σκύλο που μου έδειξε ότι έχει καλή επαφή με το θήραμα.Το μόνο που από την μανία του την μάδησε λιγο ,άλλα δεν πειράζει με γλύτωσε από λιγα φτέρα.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #474999

    Μπραβο σε ολα τα παιδια που την χουφτωσαν,αλλα και σε αυτους που προσπαθησαν
    βικτωρα αμαν ρε φιλε μας επρηξες φετος χα χα,βαρα φιλε στο ψαχνο χα χα

    στεφο και απο μια καλη ειναι φιλε,αρκη το χουφτωμα,αλλα κριμα ρε φιλε
    ελεγα οτι θα εχει πιο ηπιο καιρο σε εσας οταν πλακωθη η τουρκια απο χιονι
    και θα πεσουν τα πουλια εκει,αλλα η παγωνια ειναι ο εφιαλτης τις μπεκατσας
    και ετσι δεν ηρθαν απο εκει στην φευγα τους απο την τουρκια
    παντος ευχομαι και πιστευω οτι αν θα γλυκανη ο καιρος θα βρεις πιο πολλα πουλια

    εγω ειμαι ψιλοχαλια,χανω και το αυριανο ταξιδακι που ειχαμε στο προγραμα για τρικαλα και ολα καλα χα χα,δεν πειραζει ομως,, πρωτα η υγεια,αυριο μεθαυριο πιστευω θα ειμαι οκ
    οποτε απο βδομαδα θα βγουμε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/01/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    20
    veteran στις #475016

    φιλε κολοβε κωσταντινε, σχετικα με τους βαλτοτοπους της ανθηλης τι καθεστως επικρατει. μηπως ξερεις τι παιζει εκει ποια ειναι τα απαγορευμενα και αν υπαρχουν σημεια για κυνηγι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    117
    ΚΟΛΟΒΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ στις #475037

    Φιλε veteran σου απαντω στο topic των παπιων!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    Νικος_Λ στις #475038

    Παλικαρια σημερα πηγα ξανα στο πουρναρωτο που ειχα παει τα θεοφανεια και παρολο που ειμουνα μονος καταφερα και εβαλα χερι σε 3 κυριες.Εκτος αυτου δεν απεφυγα τα παρασημα σε χερια ποδια κεφαλι, ουτε με αγριογατα να παλευα.Αρκετα τα σηκωματα αλλα δεν προλαβαινες ουτε μπηχτη να ριξεις.Για να πλησιασεις το σκυλο σε καποιες φερμες ηθελες αλυσοπριονο!Αυριο θαχω παρεα και ελπιζω καλυτερα.Καλα πουπουλα σε ολους :bye:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 13,441 έως 13,455 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων