ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 13,816 έως 13,830 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #479445

    Καλημερα στην παρεα… καλο μηνα παιδια,καλη ξεκουραση με υγεια σε μας κ τα σκυλακια μας,μεχρι την καινουργια σεζον.
    η φετινη χρονια παρα πολυ καλη, κ απο συναντησεις κ απο καρπωσεις(τρειψιφιο αριθμο) κ απο την εργασια που κανανε τα παιδια μου (μπεμπης,σιμπα) πανω στο βουνο…. ωραιες φασεις κ στιγμες που μονο ενας μπεκατσοκυνηγος μπορει να τις χαρει κ να τις ζησει. κ το καλυτερο θα τις θυμαται μια ζωη. :good:

    ΥΓ.χαρηκα που εκανα μερικους φιλους.γιατι εγω σας θεωρω φιλαρακια………….. 😉 (λουις,γιαννης,βικ,θαναση,βασιλη,μανο,κρις,μπερκετ,στεφανε, λουκας).σορυ αν ξεχασα καποιον.Μαρεσει που μιλαμε κ ανταλαζουμε εμπειριες.τωρα με οποιον βρεθω απο κοντα ακομα καλυτερα,να ριξουμε κ καμια μπαλοθια σε μπεκατσα.χαχα :yahoo: :yahoo:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    377
    cyrosd στις #479447

    Καλή ξεκούραση

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #479451

    Και του χρόνου με υγεία (ψυχική και σωματική) φιλαράκια μου!
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Χρήστος
    Κομοτηνή

    </div>

    Σας ευχαριστώ όλους όσους με θεωρείτε φιλαράκι έστω και αν με τους περισσότερους δεν έχουμε βρεθεί από κοντά. Να ξέρετε ότι αυτό είναι αμοιβαίο! Και πάλι του χρόνου με Υγεία! Το τονίζω ψυχική (ιδίως για κάποιους εδώ μέσα) και σωματική!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #479457

    Αυτο που εγραψα για σενα φιλαρακο ειναι αυτο ακριβος που παραδεχτικες και μονος σου . Κι εγω αυτο θα σου ελεγα να πας να σε δει κανας γιατρος , αλλα ευτυχος για σενα με προλαβες αφου το καταλαβες και το εκανες απο μονος σου .Εξαλου ολοι εδω μεσα σε εχουν καταλαβει γι αυτο δεν ασχολουνται μαζι σου και κακος ασχοληθηκαι ο Στεφανος και εγω .Την επομενη που θα ασχοληθεις μαζι μου δεν θα ειμαι και τοσο φιλικος μαζι σου να το ξερεις γιατι ειπες πολλα λογια για εμενα που κανω πως δεν τα ακουσα. ΤΕΛΟΣ ΜΑΖΙ ΜΟΥ .
    Οστοσω για τα φιλαρακια μου στο τοπικ καναμε με τα φιλαρακια μου χτες (τους 2 Νικολιδες) ενα απογευματινο περπατητο για κανα δυορω περιξ της Αθηνας για αποχερετηστηριο στις βασιλησες αν και αυτες δεν ηταν εκει να μας χερετισουν .Να ειναι καλα εκει που θα πανε και του χρονου να γυρισουν ξανα με παρεουλα να ξανα βρεθουμε να κανουμε τα κορτε μας.
    Μετα κατσαμε και χτυπισαμε μερικα σουβλακια με την συνοδια καλου ροζε κρασιου με τις ευχες μας για καλη επανοδο στα κυνηγοτοπια μαζι με τα σκυλακια μας που και φετος δωσανε οτι καλυτερο μπορουσαν . Τωρα μαγκες μην πλακωθητε στη ρεκλα, εχουμε και τα εκπαιδευτικα.
    Ευχομαι σε ολους σας να ειστε καλα και παιδια τωρα που τελιωσε το κυνηγι ΜΗΝ ΧΑΘΟΥΜΕ!!!!!! :yahoo:

    ΥΣ: Σορυ για το υφος μου στην αρχη των γραφομενων μου αλλα καταλαβενετε…….. :wacko:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #479461

    Καλημερα στην παρεα… καλο μηνα παιδια,καλη ξεκουραση με υγεια σε μας κ τα σκυλακια μας,μεχρι την καινουργια σεζον.
    η φετινη χρονια παρα πολυ καλη, κ απο συναντησεις κ απο καρπωσεις(τρειψιφιο αριθμο) κ απο την εργασια που κανανε τα παιδια μου (μπεμπης,σιμπα) πανω στο βουνο…. ωραιες φασεις κ στιγμες που μονο ενας μπεκατσοκυνηγος μπορει να τις χαρει κ να τις ζησει. κ το καλυτερο θα τις θυμαται μια ζωη. :good:

    ΥΓ.χαρηκα που εκανα μερικους φιλους.γιατι εγω σας θεωρω φιλαρακια………….. ;-) (λουις,γιαννης,βικ,θαναση,βασιλη,μανο,κρις,μπερκετ,στεφανε,
    λουκας).σορυ αν ξεχασα καποιον.Μαρεσει που μιλαμε κ ανταλαζουμε εμπειριες.τωρα με οποιον βρεθω απο κοντα ακομα καλυτερα,να ριξουμε κ καμια μπαλοθια σε μπεκατσα.χαχα :yahoo: :yahoo:

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    ΛΑΜΠΡΟΣ-SETTER FC………

    </div>

    :bye: :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #479462

    Αυτο που εγραψα για σενα φιλαρακο ειναι αυτο ακριβος που παραδεχτικες και μονος σου . Κι εγω αυτο θα σου ελεγα να πας να σε δει κανας γιατρος , αλλα ευτυχος για σενα με προλαβες αφου το καταλαβες και το εκανες απο μονος σου .Εξαλου ολοι εδω μεσα σε εχουν καταλαβει γι αυτο δεν ασχολουνται μαζι σου και κακος ασχοληθηκαι ο Στεφανος και εγω .Την επομενη που θα ασχοληθεις μαζι μου δεν θα ειμαι και τοσο φιλικος μαζι σου να το ξερεις γιατι ειπες πολλα λογια για εμενα που κανω πως δεν τα ακουσα. ΤΕΛΟΣ ΜΑΖΙ ΜΟΥ .
    Οστοσω για τα φιλαρακια μου στο τοπικ καναμε με τα φιλαρακια μου χτες (τους 2 Νικολιδες) ενα απογευματινο περπατητο για κανα δυορω περιξ της Αθηνας για αποχερετηστηριο στις βασιλησες αν και αυτες δεν ηταν εκει να μας χερετισουν .Να ειναι καλα εκει που θα πανε και του χρονου να γυρισουν ξανα με παρεουλα να ξανα βρεθουμε να κανουμε τα κορτε μας.
    Μετα κατσαμε και χτυπισαμε μερικα σουβλακια με την συνοδια καλου ροζε κρασιου με τις ευχες μας για καλη επανοδο στα κυνηγοτοπια μαζι με τα σκυλακια μας που και φετος δωσανε οτι καλυτερο μπορουσαν . Τωρα μαγκες μην πλακωθητε στη ρεκλα, εχουμε και τα εκπαιδευτικα.
    Ευχομαι σε ολους σας να ειστε καλα και παιδια τωρα που τελιωσε το κυνηγι ΜΗΝ ΧΑΘΟΥΜΕ!!!!!! :yahoo:

    ΥΣ: Σορυ για το υφος μου στην αρχη των γραφομενων μου αλλα καταλαβενετε…….. :wacko:

    :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    341
    @gianniscorfu στις #479463

    Καλημερα στην παρεα. Χθεσινη τελευταια εξοδος και (ξανα)επεσε ξεβρακωμα απο τις βασιλισσες :yahoo: τουφεκισα τρεις αλλα ακομα πετανε,σε πυκνα και δυσκολα μερη,αλλα δεν πειραζει καθολου. Βρηκα και αλλες 3,αλλα δεν μπορεσα να πλησιασω λογω που ηταν βαθια στο πυκνο,μονο με ελικοπτερο μπορουσα να παω,καλυτερα γιατι γλυτωσα και το βεβρακωμα (και)απο αυτες :yahoo: .

    Ετδι εκλεισε μια πολυ ωραια σεζον αν και ξεκινησε ασχημα με νοτιαδες και ελαχιστα πουλια,απο τα μεσα Δεκεμβρη και μεχρι τελους εξελίχθηκε πολυ καλα,με πολλες συναντησεις και συγκηνισεις.
    Να ευχηθω σε ολους να εχουμε υγεια,εμεις και οι αγαπημενοι μας και φυσικα τα σκυλακια μας γιατι αυτα ειναι οι πρωταγωνιστες. Να ειμαστε ολοι ξανα εδω και του χρονου να λεμε τις εμπειριες μας.
    Χαρηκα ιδιαίτερα που μεσα απο τα αρτεμις εκανα κάποιους καινούργιους φίλους με κοινο παθος για τις βασιλισσες και οχι μονο.
    (Λαμπρος,χρηστος,μανος,βικτωρας,ηλιας,λουκας,βασιλης,μιχαλης,σπυρος,νικος λ,στεφανος,θανασσης,λευτερης, συγχωρεστεμε αν ξεχασα καποιον)
    Καλη δυναμη σε ολους και ας εχουμε το νου μας γιατι οι μηνες που ερχονται ειναι δυσκολοι για το κυνηγι!!!!

    :bye: :bye: :bye: :bye: :bye: :bye: :bye: :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #479468

    Γιαννακο μη στεναχοριεσε για τα ξεβρακοματα που εφαγες γι αυτο τις λεμε βασιλισες γιατι εμεις ακολουθουμε τους δικους τους κανονες στο δικο τους τερεν. Εγω να δεις τι ξεβρακοματα εφαγα φετος :yahoo: ελειψη και εμπειρου σκυλου. Αν δεν ειχα “χασει” περσι τον Ροκυ 😥 θα ηταν αλλιως τα πραγματα.
    Παντος και εγω χαρικα που σας γνωρισα μεσου του σαιτ παιδια ολους σας :good: :heart: . Να ειμαστε καλα και αν και εχω γινει βαρετος να το λεω να μην χαθουμε μεχρι να ερθει ο Αυγουστος 😉 :yes: .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #479488

    Είμαστε μια καλη παρεα που νοητα μπορει να κυνηγαμε παρεα εστω και απο απόσταση να ειμαστε γεροί φιλαρακια και ολοι παλι μαζι να τα λεμε :bye: :bye: :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    108
    THANASIS78 στις #479532

    Καλημέρα σε όλους τους μπεκατσάδες!Υγεία σε όλους πάνω από όλα και του χρόνου να είμαστε καλά να περπατάμε στα όμορφα βουνά μας εμείς και τα σκυλάκια μας! :good: :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/02/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    dim83al στις #479610

    Σ/Κ ξανακατεβηκα στο χωριό λόγω κάποιου δυσαρεστου και απροόπτου γεγονότος. Σάββατο δεν κυνηγησα. Την Κυριακή βγήκα 1 βόλτα παρέα με την φωτογραφική και τα σκυλάκια μου, κοντά στο χωριό. Αρνητική εντύπωση μου έκανε το ότι 3 πουλιά που είχα αφήσει σε συγκεκριμένα σημεία, δεν ήταν εκεί. Στο 1 μάλιστα βρήκα και 1 πολύ φρέσκο καλυκα, χωρίς να έχει κανέναν άλλον τριγύρω, που σημαίνει ότι δεν είχε κάποιος για τσίχλες εκεί και γενικά εκεί δεν είναι καρτέρι τσίχλας. Οπότε μάλλον κάποιος ανεγκεφαλος την έκανε την βλακεία του. Τέλος πάντων. Και του χρόνου να είμαστε καλά, να ξανακουσουμε το φτερούγισμα της.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    75
    tiger στις #479947

    χωρίς παρεξήγηση και δεν τον γνωρίζω τον LORD ούτε κανένα από εσάς αλλά παρακολουθώ συζητήσεις εδώ μέσα λίγο καιρό και το συμπέρασμα που βγάζω είναι ότι το επίπεδο του φόρουμ ούτε ανεβαίνει με τα σχόλιά του ούτε κατεβαίνει.

    μπορεί να σας ενοχλεί που απευθύνεται προσωπικά σε κάποιους αλλά και οι αναρτήσεις εδώ μέσα προκαλούν ορισμένες προσωπικότητες να τρολάρουν. Απορία έχω μάλιστα που δεν είναι και περισσότεροι.

    Άλλοι απλά δεν θα ασχολούνταν καθόλου. Και σας αποχαιρετώ με αυτό το σχόλιο γενικότερα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #480319

    Σημερινο εκπεδευτικο μπεκατσας,σε ενα καλο κοτετσακι για ενα 2ωρο βρηκα 2πουλια… ο καιρος βοηθαει ακομη. τα σκυλακια σημερα το ευχαριστηθηκανε… ειχα κανει ακομα μια εξοδο την προηγουμενη εβδομαδα κ το αποτελεσμα ητανε το ιδιο,ειχα βρει αλλα 2 πουλια….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #480773

    Μεταφορά ευθυμογραφήματος από τα ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΝΕΑ του 1961.

    Ένας παλιός πολύπειρος μπεκατσοκυνηγός, με την γκίνια τη φετεινή,δεν κατάφερε να δει μακρομύτα μπροστά του,όταν την περασμένη Κυριακή κατάφερε να βγάλει μια με χίλια ζόρια.Θες όμως η συγκίνηση
    θες δεν ξέρω κι εγώ τι,δεν κατάφερε να την κρατήσει,αν και την έβγαλε τρεις φορές.
    Έτοιμαζόταν να την βγάλει και τέταρτη όταν από το μέρος που νόμισε ότι έκατσε άκουσε μια τουφεκιά
    και στη συνέχεια είδε έναν κυνηγό που ερχόταν προς το μέρος του.
    Ο βετεράνος μας ντροπιασμένος από την ατυχία του λοξοδρόμησε για να αποφύγει τη συνάντηση.
    Μπροστά του ξαφνικά πετάχτηκε μια κίσσα και αυτός που δεν σήκωνε το ντουφέκι παρά μόνο σε ευγενή
    θηράματα με μια τουφεκιά την έστειλε σε τόπο χλοερό ,από την αγανάκτησή του.
    Εν πάση περιπτώσει έβαλε την κίσσα στην τσάντα και συνέχισε το δρόμο του ,όταν είδε πως ο νεαρός κυνηγός τον είχε πλησιάσει αρκετά.
    -Καλημέρα σας , του είπε ο νεαρός πλησιάζοντας.
    _….μέρα, μουρμούρισε μέσα από τα δόντια του ο δικός μας.
    _ Σκότωσα ένα πουλί,κύριε, μα μου φαίνεται βρωμόπουλο.Έχει ένα μακρύ αντιπαθητικό ράμφος.
    Μήπως ξέρετε, τρώγεται;
    Και ο νεαρός έβγαλε από την τσάντα του μια λαχταριστή βελουδομάτα.
    Ο μπεκατσοκυνηγός μας ,όχι ότι ήθελε να κοροιδέψει το νεαρό, αλλά δεν χώνεψε το άσχημο παιχνίδι της τύχης εις βάρος του είπε:
    _ Αυτό το παλιόπουλο βρήκες να σκοτώσεις, βρε παιδί μου;
    _ Δεν τρώγεται ε; είπε ο νεαρός πετώντας τη μπεκάτσα από τα χέρια του στα βάτα.Καλά το κατάλαβα.
    _ Ο βετεράνος μας, πήγε στα βάτα και με τρεμάμενα χέρια μάζεψε τη βασίλισσα των δρυμών
    που την είχαν πετάξει τα βέβηλα χέρια του νεαρού κυνηγού.
    _ Θα την πάρω να τη βαλσαμώσω . Εσύ όμως ,πάρε αυτό, και έβγαλε την πολύχρωμη κίσσα,
    που έκαναν τα μάτια του νεαρού κυνηγού να λάμψουν από θαυμασμό.
    _ Αυτό μάλιστα είναι ωραίο πουλί.Ευχαριστώ πολύ κύριε.

    Ο μπεκατσοκυνηγός μας απομακρύνθηκε, βέβαιος ότι δεν είχε κάνει αδικία.Η μπεκάτσα ήταν δική του και έγινε δική του,έστω και με αυτόν τον τρόπο.
    Ήταν αμαρτία να μείνει στα βέβηλα χέρια του νεαρού κυνηγού.

    ΔΗΒΟΓ.

    Για την αντιγραφή Leatherman

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #480782

    Ο μπεκατσοκυνηγός μας απομακρύνθηκε, βέβαιος ότι δεν είχε κάνει αδικία.Η μπεκάτσα ήταν δική του και έγινε δική του,έστω και με αυτόν τον τρόπο.
    Ήταν αμαρτία να μείνει στα βέβηλα χέρια του νεαρού κυνηγού.

    φιλαρακο λευτερμαν πολυ ωραιο ποστ… τεριαζει σε εμας τους μπεκατσουκυνηγους που εχουμε να κανουμε με τους καρτερακιδες…. ειναι παρα πολλες οι μπεκατσες που πεφτουνε απο βεβηλα χερια καρτερακιδων… :good: :good:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 13,816 έως 13,830 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων