ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 14,611 έως 14,625 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #502278

    Καλησπερα στην παρεα Τα f2 short range dispersante τα εχει αυτο το καταστημα στη λαρισα και στελνει κιολας ποκυ εξυπηρετικος http://www.vrisko.gr/details/c1cb6k7g5g4k4j4k_72h1e5gak_21j6j

    Καλως μου τον, τον φίλο μου τον καλό!  :heart:

    να σε βλέπουμε πιο συχνά εδώ μεριά! έτσι;;;  :good:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #502279

    Καλησπερα στην παρεα Τα f2 short range dispersante τα εχει αυτο το καταστημα στη λαρισα και στελνει κιολας ποκυ εξυπηρετικος http://www.vrisko.gr/details/c1cb6k7g5g4k4j4k_72h1e5gak_21j6j

    Οταν τηλεφώνησα στην αντιπροσωπεία (ΜΕΤΠΛΑΣΤ) μου είπαν ότι την

    τελευταία παρτίδα την πήρε ένας έμπορος από τη Λάρισα και μάλλον θα είναι

    αυτός που αναφέρεις.

    Ωστόσο, τα βρήκα κι εγώ λίγο κοντύτερα…..στο Κορωπί στον Μεγαγιάννη.

    Πάντως σ’ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία και την προσπάθεια που

    έκανες να διευκολύνεις όλους εμάς τους ενδιαφερόμενους.

    Τώρα όσον αφορά τα θηράματα,μετά από μια διήμερη εξόρμηση που έκανα

    δεν τα βρήκα όπως τα άφησα πριν από λίγες μέρες. Ηταν πολύ λιγότερα και

    πιο…….ακατάδεχτα…!!!!!

    Υγεία σε όλους μας……… :rose:

     

    ΛΟΥΚΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #502314

    Η χθεσινή μου εξόρμηση πήγε αρκετά καλά,

    είχε μεγάλη παγωνιά το πρωί  -7 και πολύ κούραση,

    τα πουλιά μαστόρικα και κάποια από αυτά δεν ¨παίζονται¨ αλλά και ο Τσάρλι (σέττερ)  το πάει πολύ καλά το θέμα…. το σύνολο για μένα και τον Παναγιώτη οχτώ στο χέρι.

    Το πρωί έριξα νερό για να μπορέσω να γυρίσω το κλειδί ώστε να βγάλω τα σκυλιά και σε απόσταση μισού μέτρου όπως έσταζε σε ελάχιστο χρόνο είχε γίνει πάγος…

    Ευχαριστώ δημοσίως και από δω μέσα τα παλικάρια που με την πραγματική αίσθηση φιλίας με προσκαλούν και με βοηθούν ώστε η κάθε εξόρμηση μου να είναι πετυχημένη και να μην κάνω άδοξα τόσα έξοδα και τόσα χιλιόμετρα αφήνοντας πίσω την οικογένεια μου για την ¨καψούρα¨μου.

    Να είστε όλοι καλά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #502322

    Mπραβο ρε Μιχαλιο …..καλα περασατε απ’ ότι βλεπω……!

    Αν είναι το μερος που υποψιάζομαι ελπιζω κατι να κανουμε κι εμεις την Δευτερα πρωτα ο θεος ……….και το λεω αυτό γιατι εχω παρατηρησει ότι όταν κανετε πουλια εκει πανω κατι κανουμε κι εμεις στο δικο μας μερος ……………ειδομεν !

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    9
    mistirios στις #502349

    καλησπερα σας.Μετα απο παρα πολλες ακαρπες εξοδους και αμετρητα χιλιομετρα καταφεραμε σημερα μαζι μετο σκυλακι μου να βρουμε 2 πουλια και να παρουμε το ενα,το πρωτο για φετος.Δεν το περιμενα οτι θα βρισκαμε τιποτα σε αυτην την εξορμηση γιατι εχει να βρεξει πανω απο 1 μηνα και εχουν ξεραθει τα παντα.Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι το πουλι πρεπει να ηταν ακυνηγητο γιατι παρολο που ο σκυλος εινα απειρος και πλησιαζει κοντα για να φερμαρει εκεινο δεχτηκε τη φερμα μεχρι που πλησιασα και εγω στα5 μετρα.Ελπιζω οτι με την κακοκαιρια που ερχεται θα μπουν φρεσκα πουλια αυτην την εβδομαδα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #502371

    Χθες λοιπον καναμε την βολτουλα μας και μετα από δυο βδομάδες επισκευτικαμε το γνωστο  κοτετσακι για να δουμε αν ειχαν μπει καινουρια πουλια ……. ……χωρις την παρεα του <<μεγαλου αρχηγου>> και του εταιρου  Νικου (του φασακια ) .

    Με παρεα το Μιμακο τον Ριγκο και την Νταιζη το πρωι με μπολικη παγωνια καναμε λιγο καρτερακι για καμια φασσα μεχρι να χτυπησει ο ηλιος και να σπασει λιγο ο παγος (μπααααα…..) παροτι παιζανε τα πουλια δεν μας εκαναν την τιμη να μας κοντεψουν οποτε αμολήσαμε τα σκυλάκια για μπεκατσουλα………!

    Οι  πρωτες 2,5  ωρες με κανανε να πιστεψω ότι τελικα καναμε τοσα χιλιόμετρα και θα φυγουμε ατουφεκιστοι……….τελικα οι επομενες  2,5 ωρες μας αποζημιωσαν με τον καλυτερο μπορω να πω τροπο αφου σηκωσαμε 4 διαφορετικα πουλια ( από μια μεχρι και τρεις φορες το καθενα ) τουφεκισαμε τις 3 και πηραμε στο χερι τις 2 (μπορει να ειχε πεσει και η τριτη μεσα σε πολύ  μεγαλο βατο ) συν μια φασσα που κατευασε ο Μιμακος με 9αρακι nobelsport GM3 και πενταρι τσοκ στα 35 περιπου μετρα (αμα το καντηλι με το λαδι αδιασει αυτά γινονται χαχαχαχα….)

    Το ωραιο σημειο της μερας ηταν ότι το ένα πουλι αφου το ντουφεκισα και δεν το κρατησα επι τοπου ακολουθήσαμε την πορεια του και το βρηκε τελικα ψωφιο ο Ριγκο περιπου 150 μετρα μακρυτερα . Γι αυτό αμα το πουλι περνει σκαγια να το ψάχνετε καλα γιατι είναι κριμα να παει για τις αλεπες…….!

    Τη φωτο την αφιερωνω στον αρχηγο της παρεα το Νικολα με ολη μου την συμπαρασταση για την αλλαγη πλευσης στον επαγγελματικο τροπο ζωης που ξεκινησε και με την πεπιθηση ότι μολις μπει σε μια σειρα θα ειμαστε παλι μαζι στα βουνα με τα αγαπημενα μας σκυλάκια………..!

    Νικολα αγαντα και όλα θα φτιαξουν ………υγεια να εχουμε φιλαρακι…….! :good:  :heart:

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #502401

    Καλημέρα και καλές γιορτές σε όλους!

    Εξόρμηση σε ΑρκαδοΜεσσηνία!!

    Πάγος το πρωί…..καλοκαίρι το μεσημέρι! Μπεκάτσες αρκετές…αλλά πρέπει να αφήσεις πέτσες και ρούχα….μέσα στις αγριοτριανταφυλίες. Μπεκατσίνια…να τρελαίνουν τα σκυλιά….και τσίχλες τόσο στο περπατητό όσο και τα απογευματινά…που όρεξη να έχεις να τουφεκάς!

    Ίσως από τις καλύτερες χρονιές τα τελευταία 5 χρόνια!!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #502404

    μπραβο σε ολα τα παιδια για τις επιτυχιες τους και τις ανταποκρισεις τους απο ολα τα μερη τις ελλαδας για να βλεπουμε πως μετακινουνται τα πουλια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #502461

    Απο τις ωραιες στιγμες….

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/08/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    477
    diego στις #502464

    Χθες πηγαίνοντας για κυνηγι στο Άργος μετά το Σπαθοβουνι στην αριστερή λωρίδα κι ενώ είχε αρχίσει να το στρώνει ήταν μια μπεκάτσα.Σταμάτησα λίγο πιο κάτω και μέχρι να πάω με τα πόδια για να δω τι κάνει, πέρασε στο αντίθετο ρεύμα και πέταγε για ένα λεπτό σχεδόν ακουμπώντας τις λάμπες και ξανακατέβαινε.Δεν έχω ξαναδεί κάτι παρόμοιο και πολύ θα ήθελα να μάθω τον λόγο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    Κώστας88 στις #502468

    Χρόνια Πολλά σε όλους καλή χρονιά να έχουμε με υγεία. με επικοινωνία που είχα με το φιλαράκι σε σημερινό κυνήγι θυρεψε μπεκάτσα χρώματος μαύρη φωτογραφία δεν έχω ακόμα να σας δείξω θα προσπαθήσω να την πάρω για να σας την δείξω του είπα να πάει στο δασαρχειο να την δείξει, με παλαιοτερους κυνηγούς στην περιοχή δεν έχουν ξαναδεί παρόμοια μπεκάτσα είναι λίγο περίεργο αλλά θα υπάρχει εξήγηση. αν κάποιος έχει παρόμοια συνάντηση ας μας πει καλή συνέχεια σε όλους κ καλή χρονιά να έχουμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #502518

    Γειά σας.

    Οποιος έχει ευχέρεια, καλό είναι να βγεί στα κοτετσάκια και……. δεν θα χάσει…!!!!!

    Καλή Χρονιά με υγεία….. :rose:

     

    ΛΟΥΚΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #502520

    Ελα ρε φιλε και πανω που σε σκεφτόμουνα ……….και ελεγα πως να πηγε η βολτα σου …….αρα κατι εκανες φιλαρακι ……! ΜΠΡΑΒΟ.

    Αντε να περνας καλα……. βαρα  καμια και για μας που δεν μπορούμε να παμε………ΑΤΙΜΗ ΚΕΝΟΝΙΑ……..!

    Παντως και οι δικες μου οι πληροφοριες λενε για καποια μερη με παρα πολλα πουλια ……….δεν λεω νουμερα που σηκωνουνε καποιοι γιατι καποιοι αλλοι θα με περασουνε για νουμερο ………αλλα εχουν γνωσην οι φυλακες .!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #502522

    Λαμπρο ωραια φωτο ………αλλα εχω και εγω μια παρομια πριν απο πολλα χρονια όταν ακομα δεν υπηρχαν κινητα τηλεφωνα ……..!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #502523

    Καλη….;;;;

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 14,611 έως 14,625 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων