ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 14,641 έως 14,655 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1142
    ΛΑΜΠΡΟΣ στις #502741

    αχ και να ξερα  αν αυτα τα ντουσκα  ειναι στην αθηνα να παω τον τζιμπριλαρο που εχει να την δει απο 15 δεκεμβρι ….. :wacko:  🙁

    ………υπομονη να γινει η ιονια   ………..να παραγγελνω τσιπουρο στο ξεκινημα και μεχρι να το φερει ο καφετζης να ειμαι εκει να κανω τα ραντεβου μου με την βασιλισα κ παλι πισω στην μαυριλα…….

    καταραμενη φτωχια.

    φιλικα

    τζιμπριλ / φανης


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #502752

    Tην ημερα των φωτων με το φιλαρακι το Μητσο στο γνωστο μας μερος μετα από αρκετο κοπο τρια σηκωματα και οι τρεις στο γιλεκο μαζι και ένα αγριοπεριστερο που το κατεριψα ουτε γω ξερω από ποσο υψος με ένα και μονο σκαγι στο λαιμο………..!

    Χθες μιας και η παρεα ηθελε να ξεκουραστεί μετα το μεσημερι πηγα μια βολτα με τον Ριγκο και ένα καλο φιλαρακι που δεν κυνηγα αλλα του αρεσει η βολτα στο βουνο εδώ κοντα στο σπιτι μου σε ένα πευκωτο που κραταει καμια κυρια ………τελικα μια φερμα του Ριγκο  και ενας δυσκολος ντουμπλες μιας και με το που σηκωθηκε μας εβαλε το πευκο μπροστα καταφερα να την παρω μαζι μου αφου επεσε κουτσοφτερη με τον κουταβο να την απορταρει μεσα από ένα πουρναρι….. :good: …..!

    Αυτή τη στιγμη που γραφω εξω ριχνει καργα χιονι και το εχει στρωσει για τα καλα ………….το ειπαν και εγινε ότι θα εχουμε δυσκολο χειμωνα .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    gkiaouris στις #502768

    τα ντουσκα εχουν γεμισει μπεκατσες οποιος πρωτοξεκιναει σκυλακι φετος ειναι πολυ καλη χρονια.[μπραβο λαμπρο με την κουκλα σου!]

    <hr />

    686 Ε-SPORTING

    στάθη για ποια ντουσκα μιλας? Σε πιο νομο?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #502769

    Καλημέρα…και καλή φώτιση σε όλους….!! (που δυστηχώς δεν ήρθε)

    Όποιος παρακαλουθεί τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης (κυρίως το Facebook) και έχει λίγο κυνηγετική παιδεία μέσα του….θα έχει παρατηρήσει ότι περνάμε ίσως από τις χειρότερες μέρες ως κυνηγετική οικογένεια!

    Μας έχουν κρεμάσει κουδούνια οι πάντες…για την συμπεριφόρα δυστηχώς ΠΟΛΛΩΝ κυνηγών αυτές τις μέρες του χιονιά και του παγετού!

    Αμέτρητες φωτογραφίες με πολλά θηράματα κάνουν τον γύρο του διαδικτίου…σε χιονοστρωμένες περιοχές με πολικές θερμοκρασίες!

    Πραγματικά…δείξαμε τον χειρότερο εαυτό μας αυτές τις μέρες…και δεν μείναμε στο ύψος των περιστάσεων!

    Κρίμα!!

    :negative:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #502770

    Το facebook είναι μάστιγα στο κυνήγι γιατί είναι ένα μέσο που ο κάθε μακελαρης θέλει και μπορεί να προβάλει το ποσο κυνηγαρας ειναι ποζαροντας με καμιά 100άρια τσιχλοκοτσυφα ,20 μπεκατσες και 30 παπια σε καιρό πολύ άσχημο για τα θηράματα. Μάλιστα μου το έλεγαν και οι θηροφυλακες τις προάλλες το ποσο αλγεινες εντυπώσεις δημιουργουνται. Δεν διαφωνώ με την ανάρτηση φωτογραφιών και βίντεο από μια συνομη δραστηριότητα όπως είναι το κυνηγι. Αλλά αυτές με εκατόμβες θηραμάτων μόνο αηδία μπορούν να μου προξενήσουν και όχι τη ζήλια και το θαυμασμό που επιδιώκουν αυτοί που τις αναρτούν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #502771

    Έτσι όπως τα λές είναι mitsosvinci …. μόνο αηδία! Θέλω να σταθώ…σε ένα περιστατικό που έγινε…στην ομάδα του facebook με τίτλο ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΝΕΑ…. όπου “κυνηγός” ανάρτησε φωτογραφία ενός “καπό” γεμάτο με παπιά…μπεκάστες και τσιχλοκότσυφα…στην χιονισμένη Φθιώτιδα όλα από το ίδιο πρωινό κυνήγι!!

    Αν και τον διαγράψανε μετά από το κράξιμο και η φωτογραφία κατέβηκε…..εκείνος έκρινε ότι έπρεπε να την ανεβάσει αλλού! Οπότε την ανέβασε σε άλλη κυνηγετική σελίδα με τίτλο… ¨ΦΑΣΣΟΠΑΡΕΑ”!

    Κάτι τέτοια βλέπεις… και λές….δεν υπάρχει σωτηρία!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #502772

    Μπραβο ρε Μητσο!!! Αυτο ακριβως ειναι φιλε μου….αυτη ειναι και η απαντηση οταν εκανα την εγγραφη μου στο artemis για να τα λεμε σε εντελως φιλικο και κυνηγετικο περιβαλλον!!! Το φατσοβιβλιο αδελφε ειναι αηδια θα ελεγα!!! Και μενα με εχουν τρελλανει φιλοι να μπαινω να βλεπω τι πανικος γινετε με διαφορα θηραματα…. μουφα φωτος για επιδειξη ειναι ολα!!! Μια χαρα την βρηκα εδω μαζι σας…..  :yahoo:  :yahoo: και πραγματικα πιστευω πως ολοι σας γραφετε αληθειες χωρις κανενα ιχνος επιδειξης!!!! Ασχετα αν στην αρχη καποιοι πηγαν να μου την πουν (τους εχω ηδη συγχωρεσει-χωρις να κρατω καμια κακια)….εδω μεσα γουσταρω τρελλα! Ολοι εχουμε γραψει και για  ωραιες στιγμες με θηραματα και για φολες συνεχομενες που φαγαμε ( πιο πολυ εγω δηλαδη) χαχαχα …..τελοσπαντων…..μην πιστευετε και πολυ το φατσοβιβλιο παιδια!!!! Κατ’εμενα δεν γινετε να εισαι κυνηγος και παντα να φερνεις της π@υτανας το θηραμα σε καθε εξορμηση!!! Τελος!  :rose:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    gkiaouris στις #502773

    δε λετε τιποτα αλλο… καθε φορα τα ιδια και τα ιδια.

    εγω σ-κ νοτιοανατολικη αττικη, 2 πουλια σηκωσα, και με εκανα κομπολόι και τις δυο μερες, την μια προσπαθησα να την στριμώξω για 2,5 ωρες με εκανε γυρω γυρω στο βουνο, και μου περναγε παντα στα 50-60 μετρα εκτος βεληνικες, πολυ εμπειρο πουλι, παραλιγο να την πατησει απο εναν τσιχλακια, αλλα την σωσαν τα σκυλια που τρεχαν απο πισω και δε μπορεσε να τουφεκίσει!!! Το κακο ηταν οτι δε δεχοταν φερμα και ο μικρος δε μπορεσε να παρει μια φερμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    theodoris theo στις #502779

    Eγω θα σας παραθεσω μια αλλη αποψη…καλος υπαρχει το FB ,φτηνο μεσο επικοινωνιας.Για ολους οσους εχουμε συνηδηση και κυνηγετικη παιδεια οι φωτο που ανεβαζουν μακελαρηδες ,ανθρωπινα καχεκτυπα,με πουλια κατα δεκαδες θηρευμενα,προκαλουν οικτο και μεγαλο εκνευρισμο….χρησιμοποιειτε ομως το συγκεκριμενο μεσο κοινωνικης δικτυοσης και  ως μεσο διαμαρτηριας απο τους υγιεις κυνηγους.Διαμαρτηριες που στρεφοντε εναντιον φυσικα των μακελαρηδων ,αλλα και κατα του κρατους και των κυνηγετικων μας οργανωσεων….κανεις δεν κανει τπτ για να σταματηση η θηρευση αυτες της δυσκολες ημερες των χιονιαδων και της βαριας παγονιας.Ετσι λοιπον διαμαρτηρομαστε εντονα μεσα απο το FB ,ξεφωνοντας ολους οσους νομιζουν οτι γινοντε παραπανω ανδρες χτυποντας ανυπερασπιστα πουλια ,και φυσικα τους υθευθυνους των ΚΟ και της ΚΣΕ που ειναι παντελος αποντες.Ετσι λοιπον θα ερθει το πληρωμα του χρονου οπου το κυνηγι θα το στερηθουμε απο της ενεργεις των ανεγκεφαλων …και καλα θα μας κανουν ,λεω εγω ,για να βαλουμε μια σειρα πλεον και στους αριθμους θηρευσης αλλα και στην εκπαιδευση κυνηγων,για να μην ειναι η κυνηγετικη αδεια ευκολη υποθεση…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #502785

    Αν ανατρεξετε μερικες μερες πισω τα μηνυματα θα δειτε ότι το ειχα προαναφερει για το τι προκειτε να γινει ………..δυστηχως αυτό γινετε σε κάθε μεγαλο χιονια………..!

     

    ΚΡΙΜΑ……..!

    :negative: :negative:  :negative:  :negative:  :negative:  :negative:  :negative:  :negative:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #502786

    Στα δικα μας ….. :mail: …..μια γρηγορη βολτουλα εδώ στα περιξ σημερα εφαγα μια μηνυση από ένα σχετικα ευκολο πουλι που αν και λιγο μακρια επρεπε να την κρατισω….. 😥 …..το κακο είναι πως το  γεγονος ότι δεν την ξαναβρικα μπας και τελικα ειχε πεσει καπου και δεν μπορεσα να την βρω …… 😥 ….ελπιζω πως όχι γιατι είναι κριμα να πηγενει ένα τετοιο πουλι για την αλεπου………! :negative:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #502800

    καλησπέρα,για αυτα που γίνονται στο fb δεν θα τα σχολιάσω καθόλου γιατί απλά παντού υπάρχουν μ@λ@κες και αποκλείεται να μην είχαμε και εμείς στο κυνήγι (και μάλιστα μπόλικους).

    θέλω να μου εξηγήσουν οι μπεκατσάδες αυτο που θα πώ παρακάτω.

    σήμερα το πρωί την ώρα που έμπενα στο αμάξι να φύγω (απέναντι απο ένα μικρό βουνό) βλέπουν τα ματάκια μου μια μπεκάτσα να περνάει σύριζα πάνω απο της κορφές τον δεντρον,παθαίνω το πρωτο ΣΟΚ

    στα 500 μετρα πιο πέρα έχει ένα μικρό παρκάκι,την στιγμή που πέρναγα απο δίπλα με το αμάξι σηκώνετε αλλη μια μπεκάτσα,μου μπένει μπροστά μου και για 50 μέτρα πήγενε μπροστά αυτή και πίσω εγώ με το αμάξι να την ακολουθώ,εντάξει εκεί τα είδα όλα  :wacko:  :wacko:  :wacko:

    και κάτι τελευταίο,τα θεοφάνεια το απόγευμα έχω πάει για καφέ στα τουρκοβούνια (για όποιους γνωρίζουν)και για όσους δεν ξέρουν το μέρος είναι ένα βουνό στο γαλάτσι 2χλμ απο το κέντρο της αθήνας,την ώρα που μπέναμε στο αμάξι για να φύγουμε είδα και εκεί μια μπεκάτσα να περναει απο πάνω μας και να πηγαίνει προς το κέντρο του βουνού.

    τι γίνετε ρε παιδιά με της μπεκάτσες,πώς μας την έπεσαν έτσι και γιατί;;;

    και πώς γίνετε σε μια ακτίνα το πολύ 500 μετρον μέσα στο κέντρο της αθήνας να δω 2 μπεκάτσες με διαφορά 10 λεπτών;;και το πιο σημαντικό τι μπωρεί να τρώνε τόσο κάτω που κατεβηκαν;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    theodoris theo στις #502802

    καλησπέρα,για αυτα που γίνονται στο fb δεν θα τα σχολιάσω καθόλου γιατί απλά παντού υπάρχουν μ@λ@κες και αποκλείεται να μην είχαμε και εμείς στο κυνήγι (και μάλιστα μπόλικους). θέλω να μου εξηγήσουν οι μπεκατσάδες αυτο που θα πώ παρακάτω. σήμερα το πρωί την ώρα που έμπενα στο αμάξι να φύγω (απέναντι απο ένα μικρό βουνό) βλέπουν τα ματάκια μου μια μπεκάτσα να περνάει σύριζα πάνω απο της κορφές τον δεντρον,παθαίνω το πρωτο ΣΟΚ στα 500 μετρα πιο πέρα έχει ένα μικρό παρκάκι,την στιγμή που πέρναγα απο δίπλα με το αμάξι σηκώνετε αλλη μια μπεκάτσα,μου μπένει μπροστά μου και για 50 μέτρα πήγενε μπροστά αυτή και πίσω εγώ με το αμάξι να την ακολουθώ,εντάξει εκεί τα είδα όλα :wacko: :wacko: :wacko: και κάτι τελευταίο,τα θεοφάνεια το απόγευμα έχω πάει για καφέ στα τουρκοβούνια (για όποιους γνωρίζουν)και για όσους δεν ξέρουν το μέρος είναι ένα βουνό στο γαλάτσι 2χλμ απο το κέντρο της αθήνας,την ώρα που μπέναμε στο αμάξι για να φύγουμε είδα και εκεί μια μπεκάτσα να περναει απο πάνω μας και να πηγαίνει προς το κέντρο του βουνού. τι γίνετε ρε παιδιά με της μπεκάτσες,πώς μας την έπεσαν έτσι και γιατί;;; και πώς γίνετε σε μια ακτίνα το πολύ 500 μετρον μέσα στο κέντρο της αθήνας να δω 2 μπεκάτσες με διαφορά 10 λεπτών;;και το πιο σημαντικό τι μπωρεί να τρώνε τόσο κάτω που κατεβηκαν;;

     

    Τα πουλια ζορισμενα πολυ απο  τον παγο προσπαθουν με καθε τροπο να βρουν ξεπαγομενους τοπους. Η βασικη της τροφη ως γνωσον ειναι οι γαιοσκοληκες,αλλα σε εκτακτες καταστασεις τρωνε οτι βρουνε προχειρο….ειναι χαρακτηρηστικο οτι το συγκεκριμενο πουλι δεν μπορει να μεινη πανω απο 4 ημερες χωρις τροφη,αφου χανει με το κρυο το 45% τουλαχιστον του λιπους του…αρα εψαχναν τροφη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #502806

    για τον ιδιο λογο που ειναι και η κοτσυφες στα παρκα μανο.[για αρτα πρεβεζα μιλαω γκιαουρι!]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    gkiaouris στις #502811

    επισης πανω απο το παναθηναϊκο σταδιο εχω δει ουκο λιγες φορες, στη περιφεριακη του Υμηττού….

    Τις ζορίζει ο καιρος και το αρχέγονο gps τοος, τις υπαγορευει να ερθουν downtown…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 14,641 έως 14,655 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων