ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 14,806 έως 14,820 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    theodoris theo στις #510417

    Aμαν ρε Θοδωρη …….ολο με τον καλο λογο στο στομα εισαι αδερφακι μου……..! Ετσι που τα λες θα με κανεις να μην ξαναβγαλω αδεια ρε φιλε……! Περσι γινοταν της μπεκατσας το αναγνωσμα ρε φιλε …….βαρεσανε μπεκατσες ακομα και οι ποιο ανιδεοι στο θηραμα ………φετος που μεχρι τωρα δεν βοηθαει ο καιρος φερατε ολοι την καταστροφη ………! Αν του χρονου ή του παραχρονου γεμισει η Ελλαδα παλι μπεκατσες τοτε τι θα πειτε ρε παιδια οτι ξαφνικα αυξηθηκαν απο το πουθενα τα πουλια (θαυμα …θαυμα ) παιδια στις μερες μας θαυματα δεν γινοντε απλος δεν βοηθαει ο καιρος …..πρωτα η ανομβρια μετα μια βδομαδα συνεχεια βροχες με ΝΟΤΙΑ , το φεγγαρι σημερα πρωτοφανηκε….. τωρα γεμιζει και μαλιστα με βορια………ΥΠΟΜΟΝΗ ……να κανει και καμια παγωνια προς το βορα και τα ξαναλεμε…..! Αααααα και κατι αλλο στον νομο Εβρου δεν υπηρχαν πουλια ουτε για δειγμα …….σημερα γνωστος εκανε 5 σηκωματα ……..αν σας λεει κατι αυτο …….! Υπομονη λοιπον ……..αν και το σιγουρο ειναι οτι η φετηνη χρονια δεν θα ειναι σαν την περσυνη παρολαυτα κατι θα γινει ….αυτη ειναι η γνωμη μου και…..ο καιρος γαρ εγκυς!

     

    Φιλτατε μαλλον καποια πραγματα δεν τα εχεις ψαξει καλα…η μπεκατσα ειναι ενα θηραμα που το κυνηγαω προσωπικα 35 χρονια.Εννοειται πως υπαρχουν χρονιες που ειναι δυσκολες και αλλες πιο βατες.Αλλο θεμα ομως ειναι ο πληθυσμος των πουλιων(σημειωτεων ειναι μειομενος εφετος κατα 15% συμφωνα με γαλλους επιστημονες σε συνεργασια με ρωσους)και αλλο ειναι τα λεγομενα ”μπασιματα”.η αποδημια ειναι εμφυτη στα πτηνα αυτα και θα πραγματοποιηθη αργα ή γρηγορα,και φυσικα παιζει τον ρολο του ο καιρος.Αυτο που εχει σημασια για εμενα ειναι πλεον ,η σταθεροτητα της εισροης πουλιων στον ελλαδικο χωρο…οπως ειπες την περυσινη σαιζον χτυπησαν μπεκατσες ακομα και οι τυφλοι…..εεε λοιπον ας ανοιξουμε τα ματακια μας και το μυαλο μας για να μην ειμαστε σας κι αυτους …τυφλοι!!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/06/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    86
    di gruma στις #510420

    Aμαν ρε Θοδωρη …….ολο με τον καλο λογο στο στομα εισαι αδερφακι μου……..! Ετσι που τα λες θα με κανεις να μην ξαναβγαλω αδεια ρε φιλε……! Περσι γινοταν της μπεκατσας το αναγνωσμα ρε φιλε …….βαρεσανε μπεκατσες ακομα και οι ποιο ανιδεοι στο θηραμα ………φετος που μεχρι τωρα δεν βοηθαει ο καιρος φερατε ολοι την καταστροφη ………! Αν του χρονου ή του παραχρονου γεμισει η Ελλαδα παλι μπεκατσες τοτε τι θα πειτε ρε παιδια οτι ξαφνικα αυξηθηκαν απο το πουθενα τα πουλια (θαυμα …θαυμα ) παιδια στις μερες μας θαυματα δεν γινοντε απλος δεν βοηθαει ο καιρος …..πρωτα η ανομβρια μετα μια βδομαδα συνεχεια βροχες με ΝΟΤΙΑ , το φεγγαρι σημερα πρωτοφανηκε….. τωρα γεμιζει και μαλιστα με βορια………ΥΠΟΜΟΝΗ ……να κανει και καμια παγωνια προς το βορα και τα ξαναλεμε…..! Αααααα και κατι αλλο στον νομο Εβρου δεν υπηρχαν πουλια ουτε για δειγμα …….σημερα γνωστος εκανε 5 σηκωματα ……..αν σας λεει κατι αυτο …….! Υπομονη λοιπον ……..αν και το σιγουρο ειναι οτι η φετηνη χρονια δεν θα ειναι σαν την περσυνη παρολαυτα κατι θα γινει ….αυτη ειναι η γνωμη μου και…..ο καιρος γαρ εγκυς!

    Φιλτατε μαλλον καποια πραγματα δεν τα εχεις ψαξει καλα…η μπεκατσα ειναι ενα θηραμα που το κυνηγαω προσωπικα 35 χρονια.Εννοειται πως υπαρχουν χρονιες που ειναι δυσκολες και αλλες πιο βατες.Αλλο θεμα ομως ειναι ο πληθυσμος των πουλιων(σημειωτεων ειναι μειομενος εφετος κατα 15% συμφωνα με γαλλους επιστημονες σε συνεργασια με ρωσους)και αλλο ειναι τα λεγομενα ”μπασιματα”.η αποδημια ειναι εμφυτη στα πτηνα αυτα και θα πραγματοποιηθη αργα ή γρηγορα,και φυσικα παιζει τον ρολο του ο καιρος.Αυτο που εχει σημασια για εμενα ειναι πλεον ,η σταθεροτητα της εισροης πουλιων στον ελλαδικο χωρο…οπως ειπες την περυσινη σαιζον χτυπησαν μπεκατσες ακομα και οι τυφλοι…..εεε λοιπον ας ανοιξουμε τα ματακια μας και το μυαλο μας για να μην ειμαστε σας κι αυτους …τυφλοι!!!!

    :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #510422

    Ελιές πολλές……. :good:  :good:

    Μπεκάτσες καθόλου….. :negative:  :negative:  :wacko:  :wacko:

    Τρία πρωινά άφησα το <<προσωπικό>> να μαζεύει ελιές και πήγα βόλτα σε όλα

    τα καλά <<κοτετσάκια>> και δεν πήρα ούτε μια μυρουδιά…!!!!!

    Απίστευτο κι όμως αληθινό….!!!!

    Δέν θυμάμαι άλλη χρονιά τέτοια εποχή στα συγγεκριμένα σημεία να μήν πάρουμε

    έστω μιά μυρουδιά..!!!

    Μάλλον θα το γυρίσω στο Γουρουνοκυνήγι,αφού έτσι κι αλλιώς πιο εύκολα βρίσκεις

    Γουρούνι παρά μπεκάτσα…… :yahoo:

    Καλά να περνάτε όλοι…. :rose:

     

    ΛΟΥΚΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    theodoris theo στις #510423

    Ελιές πολλές……. :good: :good: Μπεκάτσες καθόλου….. :negative: :negative: :wacko: :wacko: Τρία πρωινά άφησα το <<προσωπικό>> να μαζεύει ελιές και πήγα βόλτα σε όλα τα καλά <<κοτετσάκια>> και δεν πήρα ούτε μια μυρουδιά…!!!!! Απίστευτο κι όμως αληθινό….!!!! Δέν θυμάμαι άλλη χρονιά τέτοια εποχή στα συγγεκριμένα σημεία να μήν πάρουμε έστω μιά μυρουδιά..!!! Μάλλον θα το γυρίσω στο Γουρουνοκυνήγι,αφού έτσι κι αλλιώς πιο εύκολα βρίσκεις Γουρούνι παρά μπεκάτσα…… :yahoo: Καλά να περνάτε όλοι…. :rose: ΛΟΥΚΑΣ.

     

    Ετσι ειναι οπως το λες…..ευτυχος εχουμε τα γουρουνια και ξεχνιομαστε,κανουμε κανα κυνηγι εκει και βλεπουμε θηραματα…η μπεκατσουλα θα ειναι το κυνηγι μας παντα,αλλα τα γουρουνια και ο λαγος η εναλλακτικη για της ασχημες μερες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #510440

    Κάτι έγινε σήμερα..!!!!     Σακούλιασα μία…. :good:

    Το κακό είναι ότι μετά από τρείς ώρες ψάξιμο δεν πήρα άλλη μυρωδιά.

    Για να δούμε τι θα γίνει τις επόμενες μέρες… :scratch:

    Υγεία σε όλους….. :rose:

     

    ΛΟΥΚΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #510441

    Aφεριμ μπαρμπα Λουκα ………! :yahoo:  :good:

    Αντε φιλε καλη αρχη ……..να δουμε πρωτα ο Θεος την Κυριακη θα κανουμε κι εμεις σεφτε ή θα μας κρεμασουν κουδούνια…….χαχααχαχα :yahoo:  :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #510443

    Κάνε φίλε μου καλέ την βολτίτσα σου να την ευχαριστηθείς και όλο και κάτι θα

    γίνει..!!!

    Μέρα με τη μέρα αλλάζουν τα πράματα,μπορεί να πέσεις πάνω σε πουλιά.

    Τελείωσα και τις ελιές και είπα να κοιμηθώ λίγο παραπάνω να ξεκουραστώ αλλά

    δυστυχώς άρχισαν οι παλιοτσιχλάδες το ντουφεκίδι από τις 7 παρά 10 και σηκώθηκα

    αναγγαστικά…. :wacko:  :wacko:

    Καλές χελώνες το Σ.Κ. σε όλους…. :rose:  :rose:

     

    ΛΟΥΚΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/07/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2719
    GERONIMO στις #510447

    Της Αγιας Αικατερινης σημερα αλλα μπασιμο δεν εκανε(6 συνεχομενες χρονιες στις25/11 ειχα 7 με 10 σηκωματα με οτι καιρο και να εκανε! )δυστυχως οι παραδοσεις ειναι για να σπανε!στο δια ταυτα τωρα……σχεδον τεσσερις ωρες περπατημα μια κυρια στα πολυ πυκνα που μου την βρηκε τρεις φορες ο Μπλεκ! και στο τελος με ακολουθησε στο σπιτι! :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #510448

    Να εισαι καλα φιλαρακι …..! :bye:

    Όπως τα λες είναι ……….εχω προεσθημα για αυριο θα τις πετσοκόψω …….ή ……..θα φαμε φολα………..( προεσθημα σου λεωωωωω……..)χααχαχα :yahoo:

    Ααααααα καλοφαγωτο το λαδακι…….! :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    theodoris theo στις #510458

    Καλησπερες σε ολους.Σημερα το κυνηγι ηταν ολοημερο,πολλες ωρες περπατημα με παρα πολλα χιλιομετρα απο εμας και τα σκυλια μας…3 τοποθεσιες αλλαξαμε με αρχη σε ντουσκο,μετα σε πουρναρι – δεντρο και τελος σε πολυ σφικτο πουρναρι.Οι συναντησεις δεν ηταν καλες..5 πουλια καταφεραμε να δουμε και ολα παρα πολυ νευρικα,δεν δεχοτανε ανθρωπο με καμια δυναμη και την φερμα των σκυλων για πολυ λιγο..αποτελεσμα να ντουφεκισουμε μεν να μην κανουμε καρπωση δε…..δεν μπηκαν πουλια φρεσκα,και πλεον περιμενουμε το επομενο 10 ημερο για τυχον περασμα….αυριο αλλη μερα,και θα τραβηξουμε για το Ζαγορι να ψαξουμε τοπους και λαγκαδια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #510460

    Μου κανατε την καρδια περβολι….. :negative: …..θα θας φωνάξω την πρωτοχρονιά να μου σπαστε το ροδι για ποδαρικο……….χαχαχαχαα :yahoo:

    Ρε μπας και να το ριξω στον υπνο μεχρι τις δωδεκα το μεσημερι………..! :unsure:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/07/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2719
    GERONIMO στις #510464

    Μου κανατε την καρδια περβολι….. :negative: …..θα θας φωνάξω την πρωτοχρονιά να μου σπαστε το ροδι για ποδαρικο……….χαχαχαχαα :yahoo: Ρε μπας και να το ριξω στον υπνο μεχρι τις δωδεκα το μεσημερι………..! :unsure:

    Βασιλη ….αν την αγαπας να πας!!! :yahoo:  :yahoo:

    Εγω και αυριο πανω στο βουνο θα ειμαι :good:  :good: γιατι οπως λεω…..”Οσο με πληγωνεις ……τοσο με πορωνεις” :yahoo:  :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #510466

    Πορωση φιλε…….μεγαλη πορωση…….! :good:  :good:  :good:  :wacko:  :wacko:  :wacko:

    Μου λεει ο ενας φιλος …….ρε αφου δεν εχει πουλια που να παμε να σπασουμε τα ποδια μας……….! :scratch:

    Και του απαντω………ρε θες να ρθεις ελα δε θες κατσε κοιμησου ……παω και μονος μου….!! :yahoo:

    Τα αλλα τα λεω για καλαμπουρι…….! 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #510468

    Περσυ 27 -11- 16……..σαν μεθαύριο στο μερος που θα κυνηγισουμε αυριο……..!

    Αλλα δυο πουλια μας ειχαν φυγει ατουφεκιστα………!

    Περασμένα μεγαλεία……….!

    Λετε να γινει κανα παρομοιο να γελαμε………….λεω τωρα εγω για να περνω θαρος….!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    theodoris theo στις #510472

    Μην καθεστε σπιτι λεμεεεε….οποιος γυριζει,μυριζει..και οταν μυριζει κατι θα βρει!!!Εαν δεν βρει ,την υγεια μας να εχουμε και τα πουλακια θα μας κανουν τα κεφια αλλη χρονια…αλλωστε στατιστικα μια φορα καθε 7 χρονια η σαιζον εξελισετε δυσκολη….συνεχιζουμε παντα δυνατα και με την πιστη μας  για το απροσδοκητο…το κυνηγι ειναι τυχερο,ποτε δεν ξερεις ποτε θα σου δωσει αυτην ξεχωριστη ημερα που θα την θυμασε για ολη την ζωη σου!!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 14,806 έως 14,820 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων