rafaello ή rafaello crio

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 127 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Benelli

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #192431

    ,


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    375
    aggelos2 στις #255595

    Φιλε μου η δικια μου vιncι ειναι χαρτι επανω μου…και απο θεμα σωστης επωμισης/σκοπευσης καλα τα παμε.
    Τωρα 1.5 σεζον κυνηγι περπατητο με το spreader πιστεψε ηξερα πολυ καλα την συμπεριφορα του οπλου.επειτα απο την επιμηκυνση του κωνου το οπλο αλλαξε και ειδικα στις μακρινες βολες ειδικα μετο spreαder.οι κοντινες βολες καλες ηταν,καλυτερες εγιναν.

    Αποστόλη για να μην βγούμε κι άλλο off topic σου έχω κάνει μια ερώτηση για αυτό που γράφεις στο BENELLI CLUB :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    797
    angelo40 στις #255496

    Φιλε μου η δικια μου vιncι ειναι χαρτι επανω μου…και απο θεμα σωστης επωμισης/σκοπευσης καλα τα παμε.
    Τωρα 1.5 σεζον κυνηγι περπατητο με το spreader πιστεψε ηξερα πολυ καλα την συμπεριφορα του οπλου.επειτα απο την επιμηκυνση του κωνου το οπλο αλλαξε και ειδικα στις μακρινες βολες ειδικα μετο spreαder.οι κοντινες βολες καλες ηταν,καλυτερες εγιναν.

    ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΝΑ ΚΑΝΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΩΝΟΥΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ ΕΦΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΑΠΟ ΜΟΝΕΣ ΤΟΥΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΣΤΑ ΟΠΛΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΥΛΑΝΕ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #255493

    ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΝΑ ΚΑΝΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΩΝΟΥΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ ΕΦΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΑΠΟ ΜΟΝΕΣ ΤΟΥΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΣΤΑ ΟΠΛΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΥΛΑΝΕ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ

    κι εγώ θα συμπληρώσω στην ερώτηση γιατί στα ακριβά τους μοντέλα έχουν μόνο συμβατικούς αυλούς και κώνους;;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #255490

    Στα τελευταία Gp Sporter και Ultra XS το έχει κάνει η Βrowning, δεν ξέρω μήπως το υιοθετήσει και σε άλλα μοντέλα.

    Τώρα αν το κάνει για μείωση της αίσθησης του κλωτσήματος ή διάτρησης ή κατανομής δεν γνωρίζω, το δικό μου που δεν έχει δεν υστερεί πουθενά και δεν πρόκειται να το αγγίξω ;).

    [/size]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #192515

    έχω τις benelli centro 10ετιας και την crio comfort ικανοποιημένος και από τα δυο όπλα, σίγουρα λόγω συνήθειας 10ετια βλέπετε τη centro τη νιώθω καλύτερα, την crio τώρα άρχισα να την συνηθίζω καλά οπότε έχω να πώ ότι σίγουρα έχει λιγότερη ανάκρουση και αυτό φαίνεται στα δυνατά φυσίγγια περισσότερο παρά στις κανονικές γομώσεις, φυσικά είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από τα δύο όπλα αλλά φυσικά προτιμώ πλέον την crio comfort.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #255484

    [size=3][size=2]Στα τελευταία Gp Sporter και Ultra XS το έχει κάνει η Βrowning, δεν ξέρω μήπως το υιοθετήσει και σε άλλα μοντέλα.

    Τώρα αν το κάνει για μείωση της αίσθησης του κλωτσήματος ή διάτρησης ή κατανομής δεν γνωρίζω, το δικό μου που δεν έχει δεν υστερεί πουθενά και δεν πρόκειται να το αγγίξω ;).
    [/size]
    [/size]

    δεν είναι ακριβά μοντέλα αυτά Γιάννη
    μιλάω για B25 σειρά SO κ.λ.π.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    126
    DIMHUNTER στις #192518

    ΕΧΕΤΑΙ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΜΑΘΕΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΒΕΝΕΛΛΙ ΣΑΣ.. ΚΑΤΣΑΡΟΛΕΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΚΑΤΣΑΡΟΛΕΣ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΝ……ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΩΝΟΥΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΛΑΚΤΙΖΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ. ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΑΠΟΧΡΩΜΙΟΣΤΑΙΤΑ ΚΑΝΤΕ ΠΟΡΤΙΝΚ ΚΑΙ ΚΩΝΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ. ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΣΩΘΗΤΑΙ……..ΟΣΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΡΙΟ ΑΠΕΤΥΧΑΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #255482

    [i][size=3]δεν είναι ακριβά μοντέλα αυτά Γιάννη
    μιλάω για B25 σειρά SO κ.λ.π.[/size][/i]

    Τα ακριβα αυτα οπλα δεν ρισκαρουν το ονομα τους με ταρζανιες αμερικανιες εμπορικου τυπου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #255474

    Σε περίπτωση που δημιουργηθούν τίποτα ενδοιασμοί – στο φίλο που ανοιξε το θέμα – με αυτά που ακούει ;) : poll

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    geo winchester στις #255473

    [size=3][size=2]Στα τελευταία Gp Sporter και Ultra XS το έχει κάνει η Βrowning, δεν ξέρω μήπως το υιοθετήσει και σε άλλα μοντέλα.

    Τώρα αν το κάνει για μείωση της αίσθησης του κλωτσήματος ή διάτρησης ή κατανομής δεν γνωρίζω, το δικό μου που δεν έχει δεν υστερεί πουθενά και δεν πρόκειται να το αγγίξω ;).
    [/size]
    [/size]

    μ
    Το gp το παλιο με το καινουργιο δεν εχει καμια σχεση με το καινουργιο γιαννο ειναι πολυ καλητερο σε θεμα τουφεκιας λακτισματος κ.τ.λ. τα εχουμε δει στην πραξη αλωστε δεν νομηζω να ειναι βλακες οι κατασκευαστες η τεχνολογια προχωραει παιδια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    geo winchester στις #255472

    [i][size=3]κι εγώ θα συμπληρώσω στην ερώτηση γιατί στα ακριβά τους μοντέλα έχουν μόνο συμβατικούς αυλούς και κώνους;;;;[/size][/i]

    Βρε μακη τη ρωτας αφου την απαντηση την πηρες απο το οπλο γιωργου ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    geo winchester στις #255470

    ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΝΑ ΚΑΝΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΩΝΟΥΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ ΕΦΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΑΠΟ ΜΟΝΕΣ ΤΟΥΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΣΤΑ ΟΠΛΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΥΛΑΝΕ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ

    Η μπερετα το εχει κανει και το ονομαζει οπτιμα μπορ η μπραουνιγκ το λει βεκτορ προ και η ρεμικτον το εχει κανει στο τελευταιο 1187 και στη βερσα μαξ οπως και η ριζινι οπως τα ρενατο γκαμπα και πολλα αλλα ειναι δυνατον να μη τα ξερετε ολοι αυτοι δεν νομηζω να ειναι βλακες αγγελε οταν βρεθουμε στο σχιστο θα σου δειξω τις διαφορες για να καταλαβεις ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    ManGelasakis στις #255469

    ΕΧΕΤΑΙ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΜΑΘΕΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΒΕΝΕΛΛΙ ΣΑΣ.. ΚΑΤΣΑΡΟΛΕΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΚΑΤΣΑΡΟΛΕΣ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΝ……ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΩΝΟΥΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΛΑΚΤΙΖΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ. ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΑΠΟΧΡΩΜΙΟΣΤΑΙΤΑ ΚΑΝΤΕ ΠΟΡΤΙΝΚ ΚΑΙ ΚΩΝΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ. ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΣΩΘΗΤΑΙ……..ΟΣΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΡΙΟ ΑΠΕΤΥΧΑΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ…..

    Κατσαρόλες οι beneli??? Αποτυχία οι crio???? Αν δεν κάνω λάθος ψηφίστικε το όπλο της χρονιάς για 2-3 συνεχόμενα χρόνια και το ίδιο συμβαίνει και τώρα με την vinci η οποία για 2η χρονιά φέτος ψηφίζεται το καλύτερο και πιο καινοτόμο κυνηγιετικό όπλο… Επίσης αν δεν κάνω λάθος έχει και τις περισσότερες πωλήσεις παγκοσμίως. Άλλες είναι οι κατσαρόλες. Όταν η benelli είχε αδρανείας οι άλλες εταιρίες έβγαζαν αυτογεμή ελατηρίου… Πάντα η benelli ήταν πρωτοπώρος στα αυτογεμή. Το μόνο αρνητικό σχόλιο που έχει ακουστεί για τις crio είναι ότι δεν σκοτώνουν σε μεγάλες αποστάσεις αλλά μάλλον είναι μύθος γιατί έχει διαδοθεί από μη κατόχους όπλου benelli ενώ κανένας κάτοχος crio δεν το επιβεβαιώνει. Επίσης σε δοκιμές που γίνονται σε σκοπευτήριο η crio δίνουν καλύτερες κατανομές από όπλα benelli χωρίς κρυογενή κατεργασία και αυτό γίνεται πιο εμφανές έπειτα από την ρήψη πολλών φυσιγγίων αφού η ποιότητα της τουφεκιάς δεν επιρρεάζετε από την υπερθέρμανση της κάνης όπως συμβαίνει σε άλλα όπλα…. Τώρα φήμες οι οποίες βγαίνουν στον κυνηγότοπο με διαφορετικές καιρικές συνθήκες κάθε φορά, με φυσίγγια μάρκας με έκαψες και από σκοπευτές της πλάκας και από ανθρώπους που υπολογίζουν αποστάσεις με το μάτι τους και δεν σκοτώνουν τσίχλες στα 50-60 μέτρα που είναι αναμφισβήτητα το πιο δύσκολο θήραμα στην σκόπευση καθώς και πετάει με αρκετή ταχύτητα και είναι και μικρό σε μέγεθος οπότε θέλει καλά φυσίγγια με μεγάλη συγκέντρωση πράγμα όχι και τόσο εύκολο σε τόσο μεγάλες αποστάσεις και με demi ή κύλινδρο τσοκ που συνήθως κυνηγάνε τις τσίχλες , τέτοιες φήμες έχω ακούσει για όλα τα όπλα και όχι μόνο για τις crio και το πρώτο πράγμα που πρέπει να σκεφτεί κανείς είναι μήπως φταίει κάτι άλλο εκτός από το όπλο τους που δεν είχε καλά αποτελέσματα….Είναι αξιοπεριεργο πως μόνο για τις τσίχλες έχουν βγάλει συμπέρασμα ότι δεν σκοτωνουν οι crio. Σε άλλα θηράματα όπως τον λαγό ας πούμε δεν έχει ακουστεί τίποτα. Προσωπικά έχω βρεθεί σε πείραμα και έχω δει crio να τρυπάει λαδοντενέκα στα 100 μέτρα με magnum φυσίγγι και το ίδιο όπλο να κάνει συρωτήρι λαδοντενέκα στα 70 μέτρα με απλό φυσίγγι 70 χιλιοστών και τις αποστάσεις τις μετρήσαμε με κορδέλα.

    Σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι οι crio κάνες και γενικά η κρυογενής επεξεργασία των κανών προσφίδει υπερφυσικές βελτιώσεις στις κάνες. Περισσότερο αξιοπιστία δίνει και ποιότητα στην σκλήρυνση και στις αντοχές του μετάλου. Η κρυογενή επεξεργασία πάντως έχει πολλές εφαρμογές στην μηχανολογία και αναμφισβητητα βελτιώνουν τα χαρακτηριστικά του μετάλου . Για αυτό τον λόγο μάλιστα χρησιμοποιήτε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #192529

    Η γνωμη μου ειναι δωστε μου την χειροτερη καννη που υπαρχει κατα την γνωμη καποιου και ενα καλο φυσεκι και ας υπαρχουν πολλα πουλια.Δηλαδη ποσα πουλια θα κανει παραπανω ο αυλος η ταδε καννη η τα εχτρα τσοκακια απο αυτα που θα επαιρνα με τις ιδιες βολες αλλα με την μονη διαφορα την καννη ?Να απαντησω αμεσως,κανενα,απλουστατα γιατι αν δινει κατι καλυτερο η σουπερ καννη δεν θα δωσει σε μενα τιποτα που ριχνω αντε μεχρι τα 40 μετρα.Τωρα αν ειναι να μου δωσει ενα 5% καλυτερη κατανομη στα 60 και βαλε μετρα τι να το κανω ?Θα ψαχνω τα πουλια στα 60 και δεν θα βαραω τα πιο κοντινα που ειναι και πιο ευκολα ?Νομιζω και το εχω επαναλαβει παλι,οτι ολες οι εφευρεσεις των ανθρωπων που εγιναν πρωτοποροι στις οπλοκατασκευες(Αγγλοι-Βελγοι,κτλ) βρηκαν οτι τωρα παρουσιαζεται ως καινουργια ανακαλυψη πολλα χρονια πριν και πειραματιστηκαν με αυτο και εβγαλαν τα συμπερασματα τους.Το θεμα του αυλου εχει ξαναγινει αντικειμενο πειραματισμου και στο μακρυνο παρελθον και δεν ειναι τυχαιο οτι ολοι οι οπλοκατασκευαστες εμειναν στο 18,3 – 18,5.Τωρα που τα σκοπευτηρια εγιναν της μοδας και το αθλημα της σκοποβολης γινεται πιο δημοφηλες ανοιξαν τον αυλο για να δωσουν ενα 10% μεγαλυτερο ανοιγμα στην τουφεκια ωστε να κερδισουν οι πρωταθλητες 1 δισκο παραπανω και να ανεβουν ακομη πιο ψηλα.Το θεμα ειναι οτι το εμποριο κανει παντα τα δικα του και η μοδα αλλαζει οχι μονο στα ρουχα αλλα και στην τεχνολογια και μηχανολογια.Οταν οι ρωσοι ειχαν τα τουλα τσοκ σε σχημα καμπανας εκαναν θραυση και ειχαν παρει ολα τα μεταλια.Οταν ομως επεσε το μαχ της γομωσης στα 24 γρμ το κολπο δεν επιανε και τοσο καλα.Κατι αντιστοιχο συμβαινει και με τους διευριμενους αυλους,ειναι απλα ενας τροπος για να μεγαλωσουν οι πιθανοτητας σπασιματος ενος δισκου στο σκοπευτηριο.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 127 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων