rafaello ή rafaello crio

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 106 έως 120 (από 127 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Benelli

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    497
    alex στις #255468

    Η γνωμη μου ειναι δωστε μου την χειροτερη καννη που υπαρχει κατα την γνωμη καποιου και ενα καλο φυσεκι και ας υπαρχουν πολλα πουλια.Δηλαδη ποσα πουλια θα κανει παραπανω ο αυλος η ταδε καννη η τα εχτρα τσοκακια απο αυτα που θα επαιρνα με τις ιδιες βολες αλλα με την μονη διαφορα την καννη ?Να απαντησω αμεσως,κανενα,απλουστατα γιατι αν δινει κατι καλυτερο η σουπερ καννη δεν θα δωσει σε μενα τιποτα που ριχνω αντε μεχρι τα 40 μετρα.Τωρα αν ειναι να μου δωσει ενα 5% καλυτερη κατανομη στα 60 και βαλε μετρα τι να το κανω ?Θα ψαχνω τα πουλια στα 60 και δεν θα βαραω τα πιο κοντινα που ειναι και πιο ευκολα ?Νομιζω και το εχω επαναλαβει παλι,οτι ολες οι εφευρεσεις των ανθρωπων που εγιναν πρωτοποροι στις οπλοκατασκευες(Αγγλοι-Βελγοι,κτλ) βρηκαν οτι τωρα παρουσιαζεται ως καινουργια ανακαλυψη πολλα χρονια πριν και πειραματιστηκαν με αυτο και εβγαλαν τα συμπερασματα τους.Το θεμα του αυλου εχει ξαναγινει αντικειμενο πειραματισμου και στο μακρυνο παρελθον και δεν ειναι τυχαιο οτι ολοι οι οπλοκατασκευαστες εμειναν στο 18,3 – 18,5.Τωρα που τα σκοπευτηρια εγιναν της μοδας και το αθλημα της σκοποβολης γινεται πιο δημοφηλες ανοιξαν τον αυλο για να δωσουν ενα 10% μεγαλυτερο ανοιγμα στην τουφεκια ωστε να κερδισουν οι πρωταθλητες 1 δισκο παραπανω και να ανεβουν ακομη πιο ψηλα.Το θεμα ειναι οτι το εμποριο κανει παντα τα δικα του και η μοδα αλλαζει οχι μονο στα ρουχα αλλα και στην τεχνολογια και μηχανολογια.Οταν οι ρωσοι ειχαν τα τουλα τσοκ σε σχημα καμπανας εκαναν θραυση και ειχαν παρει ολα τα μεταλια.Οταν ομως επεσε το μαχ της γομωσης στα 24 γρμ το κολπο δεν επιανε και τοσο καλα.Κατι αντιστοιχο συμβαινει και με τους διευριμενους αυλους,ειναι απλα ενας τροπος για να μεγαλωσουν οι πιθανοτητας σπασιματος ενος δισκου στο σκοπευτηριο.

    +++1000000+++

    Καλά που βρήκες την υπομονή να κάτσεις να τα γράψεις, γιατί εγώ δεν την είχα. Εδώ δε βλέπεις τι γίνεται με τις εταιρίες όπλων(?) βγάζουν όπλα με πλαστικά μέρη προφασιζόμενες ότι είναι για σκληρότερη χρήση ;) και έχουν ξεκινήσει και τα αγοράζουν… τι αγοράζουν όμως στην ουσία? ένα όπλο με μειωμένο κόστος παραγωγής 20-30%. Την τιμή όμως δεν τη ρίχνουν ;)…. ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ ΑΦΟΥ ΤΣΙΜΠΑΜΕ.

    Ακούω πολλούς εδω μέσα που είτε πάνε τα όπλα τους σε οπλουργό είτε μόνοι τους επιμυκήνουν και μεγαλώνουν κώνους στη κάνη. Έστω ότι χρειάζεται να γίνει, μπορεί κάποιος να μου πει τι ποσοστό επιτυχίας θα έχουνε σε αυτή τη διαδικασία (πόσο ομόκεντρα θα γίνει η διαδικασία κτλ.) ????


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #255467

    +++1000000+++

    Καλά που βρήκες την υπομονή να κάτσεις να τα γράψεις, γιατί εγώ δεν την είχα. Εδώ δε βλέπεις τι γίνεται με τις εταιρίες όπλων(?) βγάζουν όπλα με πλαστικά μέρη προφασιζόμενες ότι είναι για σκληρότερη χρήση ;) και έχουν ξεκινήσει και τα αγοράζουν… τι αγοράζουν όμως στην ουσία? ένα όπλο με μειωμένο κόστος παραγωγής 20-30%. Την τιμή όμως δεν τη ρίχνουν ;)…. ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ ΑΦΟΥ ΤΣΙΜΠΑΜΕ.

    Ακούω πολλούς εδω μέσα που είτε πάνε τα όπλα τους σε οπλουργό είτε μόνοι τους επιμυκήνουν και μεγαλώνουν κώνους στη κάνη. Έστω ότι χρειάζεται να γίνει, μπορεί κάποιος να μου πει τι ποσοστό επιτυχίας θα έχουνε σε αυτή τη διαδικασία (πόσο ομόκεντρα θα γίνει η διαδικασία κτλ.) ????

    Η ζητηση διαμορφωνει την τιμη,αν οπως λες τα αγοραζουμε γιατι να πεσει η τιμη ??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    497
    alex στις #192531

    Δεν έχεις και άδικο!

    Το δικό μου μαγουλάκι πάντως το ακουμπάει μόνο "μπουκλωτό" φυσικότατο ξυλαράκι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    797
    angelo40 στις #255457

    Η μπερετα το εχει κανει και το ονομαζει οπτιμα μπορ η μπραουνιγκ το λει βεκτορ προ και η ρεμικτον το εχει κανει στο τελευταιο 1187 και στη βερσα μαξ οπως και η ριζινι οπως τα ρενατο γκαμπα και πολλα αλλα ειναι δυνατον να μη τα ξερετε ολοι αυτοι δεν νομηζω να ειναι βλακες αγγελε οταν βρεθουμε στο σχιστο θα σου δειξω τις διαφορες για να καταλαβεις ;)

    ΓΙΩΡΓΟ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΙ ΤΟ 2012 ΝΑ ΣΟΥ ΦΕΡΕΙ ΕΞΙΣΟΥ ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ΟΠΩΣ ΤΟ 2011 ΠΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΜΥΚΗΝΣΗ ΤΟΥ ΚΩΝΟΥ ΕΠΗΡΕΑΖΕΤΑΙ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΩΝ ΣΚΑΓΙΩΝ Η ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΣΕ ΜΙΑ ΧΡΩΜΙΟΜΕΝΗ ΚΑΝΝΗ ΟΤΑΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΠΙΜΥΚΗΝΣΗ ΤΟΥ ΚΩΝΟΥ ΤΡΩΜΕ ΧΡΩΜΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΘΕΜΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    geo winchester στις #255456

    ΓΙΩΡΓΟ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΙ ΤΟ 2012 ΝΑ ΣΟΥ ΦΕΡΕΙ ΕΞΙΣΟΥ ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ΟΠΩΣ ΤΟ 2011 ΠΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΜΥΚΗΝΣΗ ΤΟΥ ΚΩΝΟΥ ΕΠΗΡΕΑΖΕΤΑΙ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΩΝ ΣΚΑΓΙΩΝ Η ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΣΕ ΜΙΑ ΧΡΩΜΙΟΜΕΝΗ ΚΑΝΝΗ ΟΤΑΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΠΙΜΥΚΗΝΣΗ ΤΟΥ ΚΩΝΟΥ ΤΡΩΜΕ ΧΡΩΜΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΘΕΜΑ

    καλημερα αγγελε!!σε ευχαριστω πολυ!! οι ταχητητες δεν πεφτουν αναλογος τον αυλο ηπαρχη μια αυξηση, στην περιοχη του κωνου δεν ηπαρχη προβλημα οξηδοσης λογο της πατινας που διμιουργηται αλωστε οι κωνοι σε ολα σχεδον τα οπλα ειναι αχρομιωτοι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/04/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    520
    mixgik στις #255406

    Σε περίπτωση που δημιουργηθούν τίποτα ενδοιασμοί – στο φίλο που ανοιξε το θέμα – με αυτά που ακούει :D : [url=”http://www.e-artemis.gr/forum/index.php?showtopic=8548&st=220″%5D%5Bsize=3%5D%5Bb%5D%5Bcolor=”#48D1CC”%5D%5Bi%5Dpoll%5B/i%5D%5B/color%5D%5B/b%5D%5B/size%5D%5B/url%5D

    Eiχα ψηφίσει κ εγώ…ασ'το καλύτερα… ;) ;)

    Περίμενετε λίγο ρε παιδιά να πάρω καινούριο όπλο κ μετά βλέπουμε αν χρειάζεται tunning κ σας αφήνω κ σκοτώνεστε με την ησυχία σας…. ;) :D

    Κ για να αποκρυπτογραφήσω τελείως την αρχική μου ερώτηση : αξίζει η crio κάννη τα παραπάνω χρήματα και τα 2 όπλα έχουν το ίδιο ζύγισμα ??

    Όπως κ να ' χει 5 πράγματα τα αποκόμισα….ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    ManGelasakis στις #255398

    Eiχα ψηφίσει κ εγώ…ασ'το καλύτερα… ;) ;)

    Περίμενετε λίγο ρε παιδιά να πάρω καινούριο όπλο κ μετά βλέπουμε αν χρειάζεται tunning κ σας αφήνω κ σκοτώνεστε με την ησυχία σας…. ;) :D

    Κ για να αποκρυπτογραφήσω τελείως την αρχική μου ερώτηση : αξίζει η crio κάννη τα παραπάνω χρήματα και τα 2 όπλα έχουν το ίδιο ζύγισμα ??

    Όπως κ να ' χει 5 πράγματα τα αποκόμισα….ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!

    Προσωπικά πιστεύω ότι η crio κάνη ίσως σου δώσει περισσότερη μακροζωία αλλά αυτό είναι σχετικό γιατί αν το συντηρείς σωστά το όπλο τότε θα το έχεις για πολλά χρόνια είτε με crio κάνη είτε χωρίς. Στο ζύγισμα του όπλου δεν έχει καμία διαφορά μιας και έχουν το ίδιο βάρος οι κάνες είτε είναι crio είτε όχι. Στην ποιότητα της τουφεκιάς δεν θα διαπιστώσεις καμία αισθητή διαφορά. Διαφορά ίσως διαπιστώσεις στην σταθερότητα της τουφεκιάς μετά από πάρα πολλά συνεχώμενα φυσίγγια και αφού έχει ζεσταθεί αρκετά η κάνη. Αλλά στο κυνήγι αυτές οι διαφορές δεν επιρρεάζουν αφού είναι πρακτικά ασήμαντες και δεν πρόκειτε να φανεί η διαφορά αφού δεν παίζεις τόσα πολλά συνεχόμενα φυσίγγια… Προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν αξίζει να δώσεις περισσότερα χρήματα για crio κάνη αφού ουσιαστικά δεν σου προσφέρει τίποτα περισσότερο.

    Ο μόνος λόγος που αξίζει να αγοράσεις crio κάνη είναι για ψυχολογικούς λόγους, δηλαδή για να μην έχεις αμφιβολίες ότι δεν έκανες τη καλύτερη δυνατή επιλογή και δεν αγόρασες το πιο τοπ μοντέλο της benelli.

    Τώρα θα ήθελα να σε ρωτήσω για πιο λόγο προτειμάς αυτά τα 2 όπλα… Αν είναι για λόγους ομορφιάς τότε πάω πάσο αφού πιστεύω ότι είναι τα ομορφότερα μοντέλα της benelli. Αν είναι για οικονομικούς λόγους θα σου έλεγα ότι έχω βρει την vinci με 1400 ευρώ(και όχι 1800 που την έχει ο Κυργιάς) σε κατάστημα μέσω ίντερνετ (φαντάζομαι κάπου τόσο θα στοιχίζει και η rafaelo) και σαφώς η vinci είναι αρκετά καλύτερο όπλο. Εκτός και αν δεν σε βολεύει ή αν δεν σου αρέσει το σχέδιο της ή αν προτειμάς όπλο με ξύλινο κοντάκι και πάπια. Δηλαδή για αισθητικούς λόγους όπως είπα και παραπάνω. Προσωπικά αν αγόραζα αυτογεμές αυτή την στιγμή θα έπαιρνα χωρίς συζήτηση την vinci καθώς πιστεύω ότι τα αυτογεμή είναι πολύ άσχημα όπλα και ο μόνος λόγος που αξίζει να τα αγοράσεις είναι για πρακτικούς λόγους οπότε τα πλαστικά μάρη της vinci είναι πιο πρακτικά από τα ξύλα αφού σου δίνουν και το σύστημα confort plus για την ανάκρουση αλλά και την δυνατότητα αλλαγής στο μάγουλο και δεν κυνδυνεύεις αν σπάσει το ξύλο ή αν γρατζουνιστεί ή αν χτυπηθεί αφού και να χαλάσει είναι κάτι το αναλώσιμο. Και εξάλλου στο συγκεκριμένο όπλο μπορείς να ρυθμίσεις την κλίση του κοντακίου με τις φλάντζες οπότε δεν χρειάζεσαι να κάνεις μετατροπές στο κοντάκι ώστε να χρειάζεσαι ξύλινο. Μπορεί να υστερεί σε ομορφιά αλλά αν το δεις πρακτικά το θέμα τότε συμφέρει πολύ περισσότερο. Εξάλλου αν θέλεις ομορφιά είναι καλύτερα να αγοράσεις κάποιο δίκανο που είναι κλάσεις ομορφότερο από τα αυτογεμή και είναι και πιιο μερακλήδικο όπλο και δεν υστερεί και σε τίποτα από ότι τα αυτογεμή…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    797
    angelo40 στις #255386

    καλημερα αγγελε!!σε ευχαριστω πολυ!! οι ταχητητες δεν πεφτουν αναλογος τον αυλο ηπαρχη μια αυξηση, στην περιοχη του κωνου δεν ηπαρχη προβλημα οξηδοσης λογο της πατινας που διμιουργηται αλωστε οι κωνοι σε ολα σχεδον τα οπλα ειναι αχρομιωτοι

    ΓΙΩΡΓΟ ΟΣΟ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΚΩΝΟΣ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ ΤΟΣΟ ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΕ ΕΝΑ ΟΠΛΟ ΜΕ ΑΥΛΟ 18,2 ΑΠΟ ΕΝΑΝ 18,5 ΔΗΛ ΚΑΙ ΣΟΥΣ ΔΥΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΚΩΝΟ 7 ΧΙΛ Η ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΟΠΤΩΣΗ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    geo winchester στις #255345

    ΓΙΩΡΓΟ ΟΣΟ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΚΩΝΟΣ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ ΤΟΣΟ ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΕ ΕΝΑ ΟΠΛΟ ΜΕ ΑΥΛΟ 18,2 ΑΠΟ ΕΝΑΝ 18,5 ΔΗΛ ΚΑΙ ΣΟΥΣ ΔΥΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΚΩΝΟ 7 ΧΙΛ Η ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΟΠΤΩΣΗ

    αν παραδηγμα σε εναν αυλο 18,5 κανουμε 5 εκατοστα κωνο, σε εναν 18,2 θα κανουμε 7 εκατοστα δηλαδη στην ουσια αυτο που θελουμε να πετιχουμε ειναι η ομαλοτερη εισοδο τις γωμοσης στον αυλο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/04/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    520
    mixgik στις #255305

    Προσωπικά πιστεύω ότι η crio κάνη ίσως σου δώσει περισσότερη μακροζωία αλλά αυτό είναι σχετικό γιατί αν το συντηρείς σωστά το όπλο τότε θα το έχεις για πολλά χρόνια είτε με crio κάνη είτε χωρίς. Στο ζύγισμα του όπλου δεν έχει καμία διαφορά μιας και έχουν το ίδιο βάρος οι κάνες είτε είναι crio είτε όχι. Στην ποιότητα της τουφεκιάς δεν θα διαπιστώσεις καμία αισθητή διαφορά. Διαφορά ίσως διαπιστώσεις στην σταθερότητα της τουφεκιάς μετά από πάρα πολλά συνεχώμενα φυσίγγια και αφού έχει ζεσταθεί αρκετά η κάνη. Αλλά στο κυνήγι αυτές οι διαφορές δεν επιρρεάζουν αφού είναι πρακτικά ασήμαντες και δεν πρόκειτε να φανεί η διαφορά αφού δεν παίζεις τόσα πολλά συνεχόμενα φυσίγγια… Προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν αξίζει να δώσεις περισσότερα χρήματα για crio κάνη αφού ουσιαστικά δεν σου προσφέρει τίποτα περισσότερο.

    Ο μόνος λόγος που αξίζει να αγοράσεις crio κάνη είναι για ψυχολογικούς λόγους, δηλαδή για να μην έχεις αμφιβολίες ότι δεν έκανες τη καλύτερη δυνατή επιλογή και δεν αγόρασες το πιο τοπ μοντέλο της benelli.

    Τώρα θα ήθελα να σε ρωτήσω για πιο λόγο προτειμάς αυτά τα 2 όπλα… Αν είναι για λόγους ομορφιάς τότε πάω πάσο αφού πιστεύω ότι είναι τα ομορφότερα μοντέλα της benelli. Αν είναι για οικονομικούς λόγους θα σου έλεγα ότι έχω βρει την vinci με 1400 ευρώ(και όχι 1800 που την έχει ο Κυργιάς) σε κατάστημα μέσω ίντερνετ (φαντάζομαι κάπου τόσο θα στοιχίζει και η rafaelo) και σαφώς η vinci είναι αρκετά καλύτερο όπλο. [b][size=4]Εκτός και αν δεν σε βολεύει ή αν δεν σου αρέσει το σχέδιο της ή αν προτειμάς όπλο με ξύλινο κοντάκι και πάπια. Δηλαδή για αισθητικούς λόγους[/size][/b] όπως είπα και παραπάνω. Προσωπικά αν αγόραζα αυτογεμές αυτή την στιγμή θα έπαιρνα χωρίς συζήτηση την vinci καθώς πιστεύω ότι τα αυτογεμή είναι πολύ άσχημα όπλα και ο μόνος λόγος που αξίζει να τα αγοράσεις είναι για πρακτικούς λόγους οπότε τα πλαστικά μάρη της vinci είναι πιο πρακτικά από τα ξύλα αφού σου δίνουν και το σύστημα confort plus για την ανάκρουση αλλά και την δυνατότητα αλλαγής στο μάγουλο και δεν κυνδυνεύεις αν σπάσει το ξύλο ή αν γρατζουνιστεί ή αν χτυπηθεί αφού και να χαλάσει είναι κάτι το αναλώσιμο. Και εξάλλου στο συγκεκριμένο όπλο μπορείς να ρυθμίσεις την κλίση του κοντακίου με τις φλάντζες οπότε δεν χρειάζεσαι να κάνεις μετατροπές στο κοντάκι ώστε να χρειάζεσαι ξύλινο. Μπορεί να υστερεί σε ομορφιά αλλά αν το δεις πρακτικά το θέμα τότε συμφέρει πολύ περισσότερο. Εξάλλου αν θέλεις ομορφιά είναι καλύτερα να αγοράσεις κάποιο δίκανο που είναι κλάσεις ομορφότερο από τα αυτογεμή και είναι και πιιο μερακλήδικο όπλο και δεν υστερεί και σε τίποτα από ότι τα αυτογεμή…

    Την απάντηση την εγράψες παραπάνω την είχα πει κ παλιότερα…το έχω ρίξει παραπολλές φορές το όπλο κ είναι μια χαρά…αλλά είναι σαν κουπί από τις βάρκες που έχουν τα JUMBO….τελείως υποκειμενικό (κόλλημα) αλλά αυτό μου θυμίζει… ;) ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #255147

    Προσωπικά πιστεύω ότι η crio κάνη ίσως σου δώσει περισσότερη μακροζωία αλλά αυτό είναι σχετικό γιατί αν το συντηρείς σωστά το όπλο τότε θα το έχεις για πολλά χρόνια είτε με crio κάνη είτε χωρίς. Στο ζύγισμα του όπλου δεν έχει καμία διαφορά μιας και έχουν το ίδιο βάρος οι κάνες είτε είναι crio είτε όχι. Στην ποιότητα της τουφεκιάς δεν θα διαπιστώσεις καμία αισθητή διαφορά. Διαφορά ίσως διαπιστώσεις στην σταθερότητα της τουφεκιάς μετά από πάρα πολλά συνεχώμενα φυσίγγια και αφού έχει ζεσταθεί αρκετά η κάνη. Αλλά στο κυνήγι αυτές οι διαφορές δεν επιρρεάζουν αφού είναι πρακτικά ασήμαντες και δεν πρόκειτε να φανεί η διαφορά αφού δεν παίζεις τόσα πολλά συνεχόμενα φυσίγγια… Προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν αξίζει να δώσεις περισσότερα χρήματα για crio κάνη αφού ουσιαστικά δεν σου προσφέρει τίποτα περισσότερο.

    Ο μόνος λόγος που αξίζει να αγοράσεις crio κάνη είναι για ψυχολογικούς λόγους, δηλαδή για να μην έχεις αμφιβολίες ότι δεν έκανες τη καλύτερη δυνατή επιλογή και δεν αγόρασες το πιο τοπ μοντέλο της benelli.

    Τώρα θα ήθελα να σε ρωτήσω για πιο λόγο προτειμάς αυτά τα 2 όπλα… Αν είναι για λόγους ομορφιάς τότε πάω πάσο αφού πιστεύω ότι είναι τα ομορφότερα μοντέλα της benelli. Αν είναι για οικονομικούς λόγους θα σου έλεγα ότι έχω βρει την vinci με 1400 ευρώ(και όχι 1800 που την έχει ο Κυργιάς) σε κατάστημα μέσω ίντερνετ (φαντάζομαι κάπου τόσο θα στοιχίζει και η rafaelo) και σαφώς η vinci είναι αρκετά καλύτερο όπλο. Εκτός και αν δεν σε βολεύει ή αν δεν σου αρέσει το σχέδιο της ή αν προτειμάς όπλο με ξύλινο κοντάκι και πάπια. Δηλαδή για αισθητικούς λόγους όπως είπα και παραπάνω. Προσωπικά αν αγόραζα αυτογεμές αυτή την στιγμή θα έπαιρνα χωρίς συζήτηση την vinci καθώς πιστεύω ότι τα αυτογεμή είναι πολύ άσχημα όπλα και ο μόνος λόγος που αξίζει να τα αγοράσεις είναι για πρακτικούς λόγους οπότε τα πλαστικά μάρη της vinci είναι πιο πρακτικά από τα ξύλα αφού σου δίνουν και το σύστημα confort plus για την ανάκρουση αλλά και την δυνατότητα αλλαγής στο μάγουλο και δεν κυνδυνεύεις αν σπάσει το ξύλο ή αν γρατζουνιστεί ή αν χτυπηθεί αφού και να χαλάσει είναι κάτι το αναλώσιμο. Και εξάλλου στο συγκεκριμένο όπλο μπορείς να ρυθμίσεις την κλίση του κοντακίου με τις φλάντζες οπότε δεν χρειάζεσαι να κάνεις μετατροπές στο κοντάκι ώστε να χρειάζεσαι ξύλινο. Μπορεί να υστερεί σε ομορφιά αλλά αν το δεις πρακτικά το θέμα τότε συμφέρει πολύ περισσότερο. Εξάλλου αν θέλεις ομορφιά είναι καλύτερα να αγοράσεις κάποιο δίκανο που είναι κλάσεις ομορφότερο από τα αυτογεμή και είναι και πιιο μερακλήδικο όπλο και δεν υστερεί και σε τίποτα από ότι τα αυτογεμή…

    Στο θέμα της κάννης συμφωνώ αλλά θα ήθελα να συμπληρώσω ότι εκτός των ποιό πάνω αναγραφομένων, το πλαστικό κοντάκι υπερέχει για το σύστημα της μειωμένης ανάκρουσης που νομίζω ότι είναι και το σημείο στο οποίο υστερούν τα όπλα αδράνειας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    49
    ronin_49 στις #192736

    Ποιό από τα 2 όπλα θα διαλέγατε ? Αξίζει τα παραπάνω χρήματα η crio ?
    Εκτος απο την διαφορα στη τιμη, πρεπει να ηπαρχει διαφορα και στο ζυγισμα,
    αφου η ριγα της κριο ειναι καρμπον.Την αγορασε γνωστος , την επομισα,
    και νομιζω οτι εινε λιγο πισοβαρη.Τορα πια απο της δυο?Πας σε ενα μαγαζι,
    της βαζεις διπλα διπλα και οπια γουσταρεις περισοτερο αγοραζεις

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #192741

    Παρε την απλη η αλλη εχει παραξενο ζυγισμα και αλουμινενιο καπακι,της απλης το καπακι ειναι ατσαλι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #254999

    Παρε την απλη η αλλη εχει παραξενο ζυγισμα και αλουμινενιο καπακι,της απλης το καπακι ειναι ατσαλι.

    Σωστός! ;)
    Άν ήταν προσωπική επιλογή και με τις γνώσεις και όποιες εμπειρίες έχω μέχρι τώρα θα προτιμούσα την απλή Rafaello με κάννη 66 cm θαλάμη Magnum & τσοκάκια – με σκοπό να προχωρήσω σε περαιτέρω εργασίες:
    – Αποχρωμίωση κάννης, διεύρυνση αυλού στα 18,5 mm και πιθανή επιμήκυνση του κώνου συναρμογής (στα 30-35 mm)
    – Έλεγχος ζυγίσματος – άν κριθεί απαραίτητο πλήρης αφαίρεση της πάνω ρίγας με παραμονή μόνο δύο μικρών "γεφυρών" εμπρός και πίσω σαν βοήθημα για τη σκόπευση
    – Νέα βαφή κάννης (αργή)
    – Μετατροπή κοντακιού στα μέτρα μου (μετά από σοβαρή μετροληψία κι αφού προηγηθούν για το σκοπό αυτό μαθήματα από δάσκαλο σκοποβολής) στο μέτρο που επιτρέπει η σχεδίαση και οι γραμμές του εργοστασιακού κοντακιού (με σκοπό μελλοντική παραγγελία νέου χειροποίητου κοντακιού)
    – Εφαρμογή νέου πέλματος κοντακιού της Kick-Eez από Sorbothane (χωρίς να αλλοιώνει τα σωστά μέτρα)
    – Δοκιμή/έλεγχος εργοστασιακών τσόκ – προμήθεια 2-3 after market τσόκ (spreader και ότι άλλο χρειάζεται για συγκεκριμένα κυνήγια)
    Ο κατάλογος δεν τελειώνει εδώ – υπάρχουν σκέψεις και για άλλα "πακέτα" αλλαγών – για αρχή όμως είναι αρκετά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #254987

    Σωστός! ;)
    Άν ήταν προσωπική επιλογή και με τις γνώσεις και όποιες εμπειρίες έχω μέχρι τώρα θα προτιμούσα την απλή Rafaello με κάννη 66 cm θαλάμη Magnum & τσοκάκια – με σκοπό να προχωρήσω σε περαιτέρω εργασίες:
    – Αποχρωμίωση κάννης, διεύρυνση αυλού στα 18,5 mm και πιθανή επιμήκυνση του κώνου συναρμογής (στα 30-35 mm)
    – Έλεγχος ζυγίσματος – άν κριθεί απαραίτητο πλήρης αφαίρεση της πάνω ρίγας με παραμονή μόνο δύο μικρών "γεφυρών" εμπρός και πίσω σαν βοήθημα για τη σκόπευση
    – Νέα βαφή κάννης (αργή)
    – Μετατροπή κοντακιού στα μέτρα μου (μετά από σοβαρή μετροληψία κι αφού προηγηθούν για το σκοπό αυτό μαθήματα από δάσκαλο σκοποβολής) στο μέτρο που επιτρέπει η σχεδίαση και οι γραμμές του εργοστασιακού κοντακιού (με σκοπό μελλοντική παραγγελία νέου χειροποίητου κοντακιού)
    – Εφαρμογή νέου πέλματος κοντακιού της Kick-Eez από Sorbothane (χωρίς να αλλοιώνει τα σωστά μέτρα)
    – Δοκιμή/έλεγχος εργοστασιακών τσόκ – προμήθεια 2-3 after market τσόκ (spreader και ότι άλλο χρειάζεται για συγκεκριμένα κυνήγια)
    Ο κατάλογος δεν τελειώνει εδώ – υπάρχουν σκέψεις και για άλλα "πακέτα" αλλαγών – για αρχή όμως είναι αρκετά.

    Ωραια ξεκινησες και μου αρεσεις ,γραψες μας και τα αλλα πακετα αλλαγων αν θελεις ,σε σκανδαλη ,επαναντατικο ,αποθηκη ,κλειστρο , τιποτα ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 106 έως 120 (από 127 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων