ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 20,221 έως 20,235 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #381740

    vebarbar wrote:
    εχω την εντύπωση ότι όσα πουλιά μπήκαν ήρθαν από τα βοριοανατολικά και έπιασαν παράλια κυρίως..γιαυτό και είχε στο καπανδρίτι και στην αττικη γενικα αλλά όχι στη βοιωτία! Αν μπορεί κάποιος να μας πει τι έγινε και στην Εύβοια… Βασίλης.

    Βασίλη , όπως τα λές έγινε , όλα τα πουλιά έρχονταν όχι βορειοανατολικά αλλά ακριβώς ανατολικά και σχεδόν ανάποδα από την συνήθη πορεία τους στα περάσματα.

    Κώστα ποια είναι η σύνηθες πορεία (πάντα απορία το είχα)?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    9
    tsixlofagos στις #381774

    εγω σε μπασιματα παντως παντοτε παρατηρω οτι τα πουλια μπαινουν ειτε απο ανατολικα η καποιες λιγες φορες βορειοανατολικα.

    κωνσταντινε ετοιμασου για το σκ,θα τις καψουμε.ειδα ονειρο :mrgreen:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    482
    kostassp στις #381788

    kostassp wrote:

    vebarbar wrote:
    εχω την εντύπωση ότι όσα πουλιά μπήκαν ήρθαν από τα βοριοανατολικά και έπιασαν παράλια κυρίως..γιαυτό και είχε στο καπανδρίτι και στην αττικη γενικα αλλά όχι στη βοιωτία! Αν μπορεί κάποιος να μας πει τι έγινε και στην Εύβοια… Βασίλης.

    Βασίλη , όπως τα λές έγινε , όλα τα πουλιά έρχονταν όχι βορειοανατολικά αλλά ακριβώς ανατολικά και σχεδόν ανάποδα από την συνήθη πορεία τους στα περάσματα.

    Κώστα ποια είναι η σύνηθες πορεία (πάντα απορία το είχα)?

    Κώστα , επειδή έχω δεί αρκετά περάσματα και σε Πελοπόννησο και σε Στερεά , οπτικά σου λέω για να καταλάβεις , πάντα είχα τον Ήλιο από δεξιά έως πίσω δεξιά και τα πουλιά έρχονταν από μπροστά μου.  Και αυτό ίσχυε και για τις πρωινές τσίχλες που είχαν μπεί βράδυ και ξεκουρνιάζανε το χάραμα.  Άρα το συμπέρασμα είναι ότι τα πουλιά έρχονταν από βόρεια , βορειοδυτικά ίσως και βορειοανατολικά . Σήμερα όμως έρχονταν όλες και οι πρωινές και οι περαστικές κατευθείαν από την ανατολή του Ήλιου και σε χαρακτηριστικά μεγάλο ύψος .

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    2317
    PORTO13 στις #381795

    Και εδω σημερα τα πουλια μπήκαν απο Α,ΒΑ οπως καθε χρόνο άλλωστε

    απο θάλασσα δλδ. ,για Μεσογεια μιλώ !!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    GiannisEvoIX στις #381798

    Αττική σήμερα ήταν καλα, το θέμα είναι οι ισχυροί άνεμοι στο Αιγαίο, με προβληματίζει είναι η αλήθεια αυτο γιατί τουλάχιστον για την Αττική ενα πολυ μεγάλο ποσοστό μπαίνει απο θάλασσα!!!εύχομαι κάθε μέρα μέχρι και το τέλος να είναι έτσι!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #381801

    ZeD wrote:

    kostassp wrote:

    vebarbar wrote:
    εχω την εντύπωση ότι όσα πουλιά μπήκαν ήρθαν από τα βοριοανατολικά και έπιασαν παράλια κυρίως..γιαυτό και είχε στο καπανδρίτι και στην αττικη γενικα αλλά όχι στη βοιωτία! Αν μπορεί κάποιος να μας πει τι έγινε και στην Εύβοια… Βασίλης.

    Βασίλη , όπως τα λές έγινε , όλα τα πουλιά έρχονταν όχι βορειοανατολικά αλλά ακριβώς ανατολικά και σχεδόν ανάποδα από την συνήθη πορεία τους στα περάσματα.

    Κώστα ποια είναι η σύνηθες πορεία (πάντα απορία το είχα)? Κώστα , επειδή έχω δεί αρκετά περάσματα και σε Πελοπόννησο και σε Στερεά , οπτικά σου λέω για να καταλάβεις , πάντα είχα τον Ήλιο από δεξιά έως πίσω δεξιά και τα πουλιά έρχονταν από μπροστά μου. Και αυτό ίσχυε και για τις πρωινές τσίχλες που είχαν μπεί βράδυ και ξεκουρνιάζανε το χάραμα. Άρα το συμπέρασμα είναι ότι τα πουλιά έρχονταν από βόρεια , βορειοδυτικά ίσως και βορειοανατολικά . Σήμερα όμως έρχονταν όλες και οι πρωινές και οι περαστικές κατευθείαν από την ανατολή του Ήλιου και σε χαρακτηριστικά μεγάλο ύψος .

    Κώστα σε ευχαριστώ για την απάντηση και εγώ για βόρεια ήξερα αλλά στα περάσματα που έχω κάτσει στην κόρινθο όλες έρχονται ανατολικά πάντα. Μάλλον λόγω θάλασσας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #381803

    herbi wrote:

    akis_a wrote:
    παντου στην ελλαδα βοριας εκει που πηγα νοτιας δε μπηκε κουνουπι εκτος απο 2 κοπαδια φασσες που μπηκαν 7 κ 20 σε φουλ ταχυτητα κ μονο τον αερα ακουσα ηταν καπως σκοτεινο το σημειο….

    γραψε ενα λοτο σημερα και θα με θημηθεις… αλλα δεν θα μπωρεις να το ριξεις γιατη εχει απεργια.,…………κριμα γιατη μπωρει να κερδιζες ΘΑ ΚΥΝΗΓΩ ΚΑΙ ΘΑ ΓΛΕΝΤΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΕΨΙΧΗΣΩ
    ΓΙΑΤΗ ΣΕ ΤΙΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΓΗΡΗΣΩ

    χεχεχεχε βρηκα ανοιχτο κ επαιξα…αμα κερδισω θα ερθω κατω κ θα σε κερασω μισο τονο τσικουδια…εγω δε πινω με καιει…..

     

    ναι αλλα αμα την ποιο θα καει οχι μονο το συκοτη αλλα ολλα τα σωθηκα.. :mrgreen:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    nikosssss στις #381832

    Κανας Βοριος δεν βγηκε σημερα για τσιχλα να μας πει τι εγινε???Πολυ Νοτος μαζεύτηκε… 😛

    Τι σκατα τοσο σνομπ ειναι όλοι οι Βοριοι, απο φασσα και πανω????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    272
    ssbk23 στις #381836

    Απογευματινή εξόρμηση στα ΒΑ της Αττικής, καμία σχέση με το πρωι. Είδα 3 πουλάκια , τουφέκισα το 1 και το πήρα. Μεγάλο θετικό της ημέρας το υποδειγματικό απόρτ της κουτάβας μου που το παρέδωσε ατσαλάκωτο.Από Κυριακή πάλι να δούμε τι θα κάνουμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/08/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    477
    diego στις #381847

    Εγώ πιστεύω ότι τά πουλιά μπαίνουν από την θάλασσα.Στην Αττική στα βόρεια του νομού έρχονται από ΒΑ ευβοϊκό στα νότια από ΝΑ σαρωνικό και στα νοτιοδυτικά μέσα από τον κορινθιακο.Στην Πρέβεζα έρχονται η από Ιόνιο η από Αμβρακικο δηλαδή η Δ η από ΝΑ …Από προσωπική εμπειρία..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    17
    XRISTOS hunter στις #381857

    σημερα ειχε περασμα στην αττικη  αλλα κατι τραγουδιστες λαλαγαν παλι εκανα τον τουριστα νε το ζορι 3 πηρα μαζι μου αυριο παλι αλλα τωρα εχω και το τηλ του δασαρχειου πεντελης θα γελασω πολλη αυριο τα λεμε παιδια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    sedici16 στις #381866

    καλησπέρα παιδια!σήμερα Λαύρεωτικη 7 τσίχλες στο χερι και 2 χαμενες.Είχε πουλάκια σήμερα αλλά είχαν ύψος τα πουλιά.Τα 4 απο τα 7 τα έκανα στο περπατητό! 😆

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    giorgos81 στις #381895

    giorgos81 wrote:
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΧΘΕΣ ΠΕΡΙΟΧΗ ΘΗΒΑΣ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΜΗΔΕΝ.ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΙΔΑΜΕ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΚΟΥΣΑΜΕ.ΠΟΛΛΑ ΜΠΑΣΙΜΑΤΑ ΑΚΟΥΩ ΟΤΙ ΕΓΙΝΑΝ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΔΙΑΟΛΙΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΔΙΑΛΕΞΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑ…

    Φιλε Γιωργο μην αγχωνεσαι και σημερα νεκρα ηταν. Αλλα απο οτι διαβαζω αλλου πηραν φωτια οι καννες.

    ΔΕΝ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΠΑΛΙ ΣΕ ΕΜΑΣ ΘΑ ‘ΡΘΟΥΝΕ….. :mrgreen:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #381906

    Αυριο ελπιζω να ειναι η ιδια και καλυτερη μερα με την σημερινη και να εχει μπασιματακι παλι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    50
    Σπάρτακος στις #381936

    vebarbar wrote:
    εχω την εντύπωση ότι όσα πουλιά μπήκαν ήρθαν από τα βοριοανατολικά και έπιασαν παράλια κυρίως..γιαυτό και είχε στο καπανδρίτι και στην αττικη γενικα αλλά όχι στη βοιωτία! Αν μπορεί κάποιος να μας πει τι έγινε και στην Εύβοια… Βασίλης.

    και στην ανατολικη πλευρα της ευβοιας κατι εγινε. τα πουλια ερχονταν οπως ακριβως το λες.απο τη θαλασσα. δεν ημουν εκει , λεγομενα αλλων αναφερω .το σαββατο θα δοκιμασω την τυχη μου εκει

     

    ΚΑΛΑ ΜΗ ΤΡΕΛΑΘΗΤΕ ΚΙΟΛΑΣ ΣΤΗΝ ΕΥΒΟΙΑ ΣΙΓΑ ΕΝΤΑΞΕΙ ΜΠΗΚΑΝ ΚΑΤΙ ΠΟΥΛΙΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΝΕ ΟΜΩΣ ΑΝΤΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΕΚΑΝΑΝ 4-5 Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΝΤΕ 6 ΣΙΓΑ ΜΗ ΤΑ ΚΑΨΑΝΕ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 8,30

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 20,221 έως 20,235 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων