ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 20,431 έως 20,445 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    τζο στις #382714

    Τζο τι εκανες παλι ρε φιλε???Εμεις λεμε να ανεβουμε αυριο μια βολτα…. Τα πελεκισες παλι, μπραβο….

    τζο wrote:
    σημερα περιοχη θε/νικης αρκετα πουλια και αρκετος λαος [/URL] Uploaded with ImageShack.us

    Μπράβο ρε Τζο.Αυτά είναι.Και εγώ που βρέθηκα σήμερα σε περιοχή του νομού Θεσ/νίκης για φασσες,είδα πάρα πολλές τσίχλες σχεδόν από όλα τα είδη.

    Γιώργος – Θεσσαλονίκη

    ειχε αρκετες τσιχλες και πολλες φασσες αλλα με το τουφεκιδι του λαου

    οι φασσες δεν ερχοταν βολικα

    νικο να πας  εχει πουλια εγω μαλλον πεμτη


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/08/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    477
    diego στις #382715

    Στα Δερβενοχωρια σημερα τζιφος….αν και κελαηδουσαν συνεχεια μεσα στο σκοταδι στην συνεχεια επαιξαν ελαχιστες και πηρα στο σακιδιο 4.Χθες στο ιδιο μερος ειχε γινει χαλασμος.Παντως αισθητη η διαφορα καιρου με συννεφια και κρυο.Ειδα τις πρωτες ελατοτσιχλες για φετος ενα κοπαδακι ενω δεν επαιξα καμια φασσα.Πραγματικα ωραια καμερα,αν μπορεις πες μας την μαρκα της κ λυσε μας την απορια τι απεγινε ο λαγος γιατι την δευτερη τουφεκια την τρωει μου φαινεται.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    2317
    PORTO13 στις #382718

    Αυτο τον λαγο καπου τον ειδα να ποσταρει μαζι με κατι τσιχλονια σε μια φωτο!!! :mrgreen:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #382721

    Φιλε ..Axion..γιατι μπερδευεσαι ?

    Και οπως σου ειπε και ο αλλος φιλος, αλλο ο βορράς και αλλο ο νότος στα περισσοτερα κυνηγια.

    Εδω πλεον εχουν εγκατασταθει τοσες τσιχλες στις ελιες, ωστε με λιγη τυχη (καιρος καλο χερι και καρτερι)…πιανεις αυτην την εποχη, και μεχρι μεσα σχεδον Νοεμβρη το οριο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    st.stavros στις #382722

    Καλησπέρα σε όλους.Σήμερα επιλέξαμε με την παρέα μου να πάμε κοντά στον Θεολόγο της Ευβοιας.Παρά τον αέρα και με τα πουλιά σε απαγορευτικό σχεδών ύψος καταφέραμε να περάσουμε κατ΄αρχήν μια όμορφη ημέρα και να μας ακολουθήσουν τελικά 19 τσίχλες.

    έχουμε αναφορές από Κομοτινή οτι μπήκαν πάρα πολλές τσίχλες και αρκετές φάσσες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    sedici16 στις #382723

    Λαυρεωτική σήμερα είχε λίγα πουλάκια!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    69
    molias στις #382727

    Σήμερα σε περπατητό στήν Θήβα είχε κάτι πουλάκια πιασμένα στα πουρνάρια και στα βάτα κάναμε 2 τσίχλες 2 κοτσίφια και ενα ορτύκι που σηκώσαμε δίπλα σε  βαμβάκια  😀

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #382729

    Παιδιά επείδη πολλοί ρωτάτε για τον λαγό, πηγαίνετε στην σελίδα 1370 να τον δείτε 🙂 . Στο video σήκωσα το όπλο μετά την δεύτερη τουφεκιά και δεν φαίνεται το αποτέλεσμα αν και την τούμπα πρόλαβε και την έγραψε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/12/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    58
    sailor7733 στις #382733

    φιλε sailor αυτο εινα φασσοπεριστερο συνταγματος χωρις παρεξηγηση[/q

     

     

    μπορει να εχεις και δικιο οπως μου  βγηκε εχω  και γω τις αμφιβολιες μου…. 🙄

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/04/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    93
    Vpentza στις #382738

    Λίγο μετά το Μόδι, μετά τις 08.00 πέρασαν ψηλά 3-4 μπουλούκια από καμιά 30αριά τσιχλίτσες με κατεύθυνση …το Μόδι, αλλά δεν μας έκαναν τη τιμή να παρκάρουν στα μέρη που ειχαμε πιάσει….τα καλά καρτερο-τυφέκια κατέβασαν κάποιες από τις υπόλοιπες αλλά εγώ ό,τι πήρα, το πήρα σε μοναχικό περπατητό σε κανά δύωρο μέσα και μέχρι τις 11.30

    καλά ήταν

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #382739

    Παιδιά επείδη πολλοί ρωτάτε για τον λαγό, πηγαίνετε στην σελίδα 1370 να τον δείτε . Στο video σήκωσα το όπλο μετά την δεύτερη τουφεκιά και δεν φαίνεται το αποτέλεσμα αν και την τούμπα πρόλαβε και την έγραψε.

    ΑΦΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ…ΤΙΣ ΦΕΡΝΕΙ ΤΙΣ ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΕΣ ΤΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ…

    ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΨΗΛΕ…ΤΟΥ ΤΟ ΓΥΡΙΣΕΣ ΤΟ ΤΟΜΑΡΙ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #382778

    ALTAIR_LUSSO wrote:
    Παιδιά επείδη πολλοί ρωτάτε για τον λαγό, πηγαίνετε στην σελίδα 1370 να τον δείτε . Στο video σήκωσα το όπλο μετά την δεύτερη τουφεκιά και δεν φαίνεται το αποτέλεσμα αν και την τούμπα πρόλαβε και την έγραψε.

    ΑΦΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ…ΤΙΣ ΦΕΡΝΕΙ ΤΙΣ ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΕΣ ΤΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ… ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΨΗΛΕ…ΤΟΥ ΤΟ ΓΥΡΙΣΕΣ ΤΟ ΤΟΜΑΡΙ!!!

    [/URL]
    Η ΦΑΣΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΝΙ ΘΕΛΟΥΝ ΥΠΟΜΟΝΗ …

    Πρέπει να κοντοστάθηκε για ν’ ανοίξει την κάμερα και τότε πετάχτηκε ………………..  😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #382791

    Για δεύτερη συνεχόμενη μέρα πήγαμε καλά μπορώ να πώ όχι όπως το σαββάτο αλλά προσεχώς τα καλύτερα 😉  :mrgreen:

    [/URL]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #382803

    σήμερα οινόφυτα κ πάλι κλασσικά πιασμένα τα καλά καρτέρια κ έκατσα με τον πατέρα μου πιο χαμηλά…αποτέλεσμα 3 τσίχλες στο χέρι εγώ κ 4 ο πατέρασ μου. χαμένες σε ένα θαμνωτό που ούτε το σκυλάκι μου δε μπορόυσε να μπεί 4 πουλιά. μια ερώτηση κ ας μου απαντήσει παρακαλώ όποιοσ ξέρει κ θέλει… το κοκεράκι μου είναι 2 χρονών κ ενώ πέρσυ ήταν άψογη στα πάντα, εχθέσ κ για πρώτη φορά την πρώτη τσίχλα που πήρα την βρήκε κ ενώ έχω κάτσει κ κάτω κ τις λέω μπράβο κ περιμένω να μου την φέρει φεύγει μακριά μου κ μου εφαγε όλη την τσίχλα ζωντανή.. όταν λεμε την έφαγε την κατάπιε ζωντανή.. τρελάθηκα όταν το είδα αυτό.. τα πουλια πάντα ερχόταν κ μου τα έφερνε στο χέρι άθηκτα. το ίδιο πηγε να μου κάνει κ στο 2 πουλί παρότι είχε φάει ξύλο κ την έβαλα τιμωρία κανα 15λεπτο στο αμάξι μέσα.. ποια είναι η γνώμη σας ρε παιδια…γιατι μπορεί να το έκανε? ευχαριστώ εκ το προτέρων..

    Aγαπητε φιλε Γιαννη,κατ΄αρχην να σου ζησει το κοκκερακι.

    Θα σου γραψω δυο -τρια πραγματακια,που ισως σου φανουν ‘κομπογιαννιτικα”,αλλα εγω τα εφαρμωσα οταν η κοκκερινα μου ηταν στην ηλικια του δικου σου και στην πορεια απεδωσαν.

    Ειχα και εγω το ιδιο προβλημα,αλλα μη ξεχνας οτι δεν κυνηγουν μονο για σενα αλλα και για παρτη τους.

    Μετα λοιπον το πρωτο περιστατικο  με ορτυκι και τρεια-τεσσερα με τσιχλα,ενας παλιος τσιχλας μου ειχε πει τα εξης:

    Παιρνεις μια παλια καλτσα και τη γεμιζεις με πουπουλα τσιχλας,στη συνεχεια παιρνεις ενα ξυλαρακι και καρφωνεις προκακια με κομμενα τα κεφαλια ωστε και οι δυο πλευρες της προκας να ειναι αιχμηρες.

    Βαζεις το ξυλαρακι μεσα στα πουπουλα,δενεις την καλτσα καλα και αρχιζεις το μαθημα.ειδικα τους καλοκαιρινους μηνες συνεχεια.

    Αυτο εχει σα σκοπο να μη σου τις “χαλαει”.

    Οσο για το “φαγοποτι”,της το εκοψα δινοντας της μερικες τσιχλες σε διαστημα μερα παρα μερα,με μπολικο πιπερι (και αυτο ο παλιος τσιχλας μου το ειπε).

    Καταπιε την πρωτη,”λυσσαξε”,δευτερη-τριτη στη τεταρτη “κυρια”.Παραλληλα παιζαμε και με την καλτσα ωστε μα μην “μισησει” το θηραμα.

    Εκτοτε δεν μου ξαναφαγε πουλι.Θελει ομως δουλεια και εντονη παρατηρηση,οχι ξυλο (για μενα),ειναι εξυπνα σκυλια και καταλαβαινουν απο την ενταση της φωνης σου.Τωρα αν θες να της ριξεις και καμια,παρε μια εφημεριδα και τραβα της δυο -τρεις στον πισινο,μαλακές.Φοβουνται πολυ τον ηχο της εφημεριδας.Το χερι ειναι ΜΟΝΟ για χαδι και επιβραβευση.

    Θυμισου ενα πραγμα:”καθε χρονο το σκυλακι σου θα σε εκπλησει”.

    Αυτα τουλαχιστον εκανα εγω στη δικια μου,ευχομαι να τα πατε καλα. 😆

    υσ.Αντι για ξυλαρακι,μπορεις να βαλεις και αγκαθωτο συρμα που ειναι για τους φρακτες.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #382812

    giannisnet wrote:
    σήμερα οινόφυτα κ πάλι κλασσικά πιασμένα τα καλά καρτέρια κ έκατσα με τον πατέρα μου πιο χαμηλά…αποτέλεσμα 3 τσίχλες στο χέρι εγώ κ 4 ο πατέρασ μου. χαμένες σε ένα θαμνωτό που ούτε το σκυλάκι μου δε μπορόυσε να μπεί 4 πουλιά. μια ερώτηση κ ας μου απαντήσει παρακαλώ όποιοσ ξέρει κ θέλει… το κοκεράκι μου είναι 2 χρονών κ ενώ πέρσυ ήταν άψογη στα πάντα, εχθέσ κ για πρώτη φορά την πρώτη τσίχλα που πήρα την βρήκε κ ενώ έχω κάτσει κ κάτω κ τις λέω μπράβο κ περιμένω να μου την φέρει φεύγει μακριά μου κ μου εφαγε όλη την τσίχλα ζωντανή.. όταν λεμε την έφαγε την κατάπιε ζωντανή.. τρελάθηκα όταν το είδα αυτό.. τα πουλια πάντα ερχόταν κ μου τα έφερνε στο χέρι άθηκτα. το ίδιο πηγε να μου κάνει κ στο 2 πουλί παρότι είχε φάει ξύλο κ την έβαλα τιμωρία κανα 15λεπτο στο αμάξι μέσα.. ποια είναι η γνώμη σας ρε παιδια…γιατι μπορεί να το έκανε? ευχαριστώ εκ το προτέρων..

    Aγαπητε φιλε Γιαννη,κατ΄αρχην να σου ζησει το κοκκερακι. Θα σου γραψω δυο -τρια πραγματακια,που ισως σου φανουν “κομπογιαννιτικα»,αλλα εγω τα εφαρμωσα οταν η κοκκερινα μου ηταν στην ηλικια του δικου σου και στην πορεια απεδωσαν. Ειχα και εγω το ιδιο προβλημα,αλλα μη ξεχνας οτι δεν κυνηγουν μονο για σενα αλλα και για παρτη τους. Μετα λοιπον το πρωτο περιστατικο με ορτυκι και τρεια-τεσσερα με τσιχλα,ενας παλιος τσιχλας μου ειχε πει τα εξης: Παιρνεις μια παλια καλτσα και τη γεμιζεις με πουπουλα τσιχλας,στη συνεχεια παιρνεις ενα ξυλαρακι και καρφωνεις προκακια με κομμενα τα κεφαλια ωστε και οι δυο πλευρες της προκας να ειναι αιχμηρες. Βαζεις το ξυλαρακι μεσα στα πουπουλα,δενεις την καλτσα καλα και αρχιζεις το μαθημα.ειδικα τους καλοκαιρινους μηνες συνεχεια. Αυτο εχει σα σκοπο να μη σου τις «χαλαει». Οσο για το «φαγοποτι»,της το εκοψα δινοντας της μερικες τσιχλες σε διαστημα μερα παρα μερα,με μπολικο πιπερι (και αυτο ο παλιος τσιχλας μου το ειπε). Καταπιε την πρωτη,»λυσσαξε»,δευτερη-τριτη στη τεταρτη «κυρια».Παραλληλα παιζαμε και με την καλτσα ωστε μα μην «μισησει» το θηραμα. Εκτοτε δεν μου ξαναφαγε πουλι.Θελει ομως δουλεια και εντονη παρατηρηση,οχι ξυλο (για μενα),ειναι εξυπνα σκυλια και καταλαβαινουν απο την ενταση της φωνης σου.Τωρα αν θες να της ριξεις και καμια,παρε μια εφημεριδα και τραβα της δυο -τρεις στον πισινο,μαλακές.Φοβουνται πολυ τον ηχο της εφημεριδας.Το χερι ειναι ΜΟΝΟ για χαδι και επιβραβευση. Θυμισου ενα πραγμα:»καθε χρονο το σκυλακι σου θα σε εκπλησει». Αυτα τουλαχιστον εκανα εγω στη δικια μου,ευχομαι να τα πατε καλα. υσ.Αντι για ξυλαρακι,μπορεις να βαλεις και αγκαθωτο συρμα που ειναι για τους φρακτες.

    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 1 ώρα, 28 λεπτά πριν από τον Sniper645.

    και εγω εχω κανει αυτο που λεει ο κωστας αλλα με κοματι αλφαδολαστιχο μεσα στο μαξιλαρι και καρφωσα πανω οδοντογλυφιδες.

    τα ζωντανα ορτυκια τα φερνει ζωντανα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 20,431 έως 20,445 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων