ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 20,461 έως 20,475 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #382874

    Πρωινή εξόρμηση στην ΒΑ Αττική , 2 πουλάκια στο χέρι και 1 χαμένο στον γκρεμό.Αρκετά εώς πολλά πουλάκια αλλα και πάλι παρα πολυ ψηλά.Για δεύτερη μέρα έμπαιναν από νότια – νοτιοδυτικά . Για τον φίλο που του πήρε το πουλί και έφυγε. Εμένα είναι 10 μηνών (σπρίνγκερ) και το πρώτο πουλί που έκανε απόρτ το μάσησε.Δεν το έφαγε αλλά εάν την άφηνα ίσως και να το έτρωγε.Ακολούθησε εντατική εκπαίδευση για 10 μέρες με κάλτσα και αχινό-τσιχλα (τσίχλα που της έχω περάσει οδοντογλυφίδες). Στο σπίτι (κήπος) που έγινε η εκπάιδευση μετά από 1-2 μέρες έγινε κυρία.Έξω ,στο κυνήγι , την πρώτη μετά την εκπαίδευση την έφερε κανονικότατα και ατσαλάκωτη.Στην δεύτερη έφυγε χωρίς εντολή από τον ενθουσιασμό της, την βρήκε την πήρε στο στόμα και έκανε να πάει παραπέρα.Της έδωσα εντολή να έρθει, γύρισα πλάτη και άρχισα να περπατάω.Βλέποντάς με να φεύγω, τσακίστηκε και ήρθε μπροστά μου, την άφησε με εντολή και φυσικά πήρε το μεζεδάκι της.Θέλει πολύ υπομονή και κυριώς συνέπεια στις εντολές και τον τόνο της φωνής.Στις επόμενες έφευγε μόνο με εντολή αλλά να σημειώσω ότι το μυαλό μου ήταν, με το που είδα το πουλί να πέφτει να της δώσω εντολή «κάτσε» και να της δώσω μεζέ, και στην συνέχεια να της δώσω εντολή «φέρτο» – «άστο» όταν έρθει και φυσικά επιβράβευση.Θέλει άπειρες επαναλήψεις και συνέπεια στις εντολές.Προτιμώ να χάσω μερικά πουλιά και να κερδίσω ένα εξαιρετικό συνεργάτη στο κυνήγι.Και μην ξεχνάς φίλε μου ότι κατά 99% τα λάθη που κάνουν οι μικροί μας φίλοι είναι δικά μας λάθη.Εντόπισέ τα και διόρθωσέ τα. Καλή επιτυχία

    Σωστες οι παρατηρησεις σου!!!

    Καθως επισης και το συστημα του γυρισμου της πλατης δινοντας την εντυπωση οτι φευγεις,ξεχασα να το αναφερω.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    panargi στις #382875

    Εχθες ειχε πολλα πουλια,σημερα ουτε σπινος……

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    vasani31 στις #382885

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΕΣ Σ/Κ ΚΑΠΑΝΔΡΙΤΗ ΕΥΚΟΛΑ ΤΟ ΟΡΙΟ. ΟΜΟΝΟΙΑ ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ.

    ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ  ΜΕ ΤΟ ΕΠΑΝΙΕΛ ΠΕΝΤΕ ΜΗΝΩΝ ΕΝΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΟΥ ΒΡΙΣΚΕΙ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΦΕΥΓΕΙ ΣΚΑΒΕΙ ΛΑΚΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΘΑΨΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟΝ ΠΛΗΣΙΑΣΩ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΙ ΦΕΥΓΕΙ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΑΙ ΧΑΛΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΥΛΙ.

    ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #382887

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΕΣ Σ/Κ ΚΑΠΑΝΔΡΙΤΗ ΕΥΚΟΛΑ ΤΟ ΟΡΙΟ. ΟΜΟΝΟΙΑ ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ. ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΕΠΑΝΙΕΛ ΠΕΝΤΕ ΜΗΝΩΝ ΕΝΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΟΥ ΒΡΙΣΚΕΙ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΦΕΥΓΕΙ ΣΚΑΒΕΙ ΛΑΚΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΘΑΨΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟΝ ΠΛΗΣΙΑΣΩ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΙ ΦΕΥΓΕΙ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΑΙ ΧΑΛΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΥΛΙ. ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ.

    Eπειδη ειναι μια ιδιαζουσα περιπτωση,κανε την ερωτηση στο topic “εκπαιδευση κυνηγοσκυλων”.Ειμαι σιγουρος οτι ο κ.Γιαννης Νικολακοπουλος θα σε βοηθησει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    398
    vebarbar στις #382899

    Καλησπέρα παιδιά. Το ΣΚ φάνηκε τίποτα στα Δερβενοχώρια? Εγώ πήγα στην Εύβοια και ήταν καλά!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #382934

    τσιχλες παρα πολλες παλι σημερα. περιοχη γιαννενα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #382960

    καλησπερα.χθες ηταν καλη μερα για τα καρτερια μας.4 τουφεκια ,ο χειροτερος 12 ο καλυτερος 25 και μολις 4 πουλια χαμενα. σημερα επιτελους βρεχει στην ευβοια και ριχνει πολυ νερο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    8
    giannisnet στις #382974

    παιδιά ευχαριστώ παρα πολυ για τις συμβουλές σας κ το ενδιαφέρον σας… φίλε sniper645 εύχομαι τα καλύτερα για το κοκεράκι σου..

    φτου φτου είναι κούκλος… το δικό μου είναι λευκό μαύρο…

    θα εφαρμόσω ότι μου είπατε κ ελπίζω να πάνε όλα καλά…

    μια ερώτηση κ μπορεί να ναι βλακεία.. δ υπάρχει κίνδυνος να τρυπηθεί κ να πληγωθεί από τις πρόκες κ τις οδοντογλυφίδες το σκυλάκι..?

    κ μετα μη φοβάται να τις πιάσει κιόλας… όσο για το ξύλο έχετε δίκιο κ το μετάνιωσα κ γω μετά…τα πήρα τόσο όμως γιατό δ μου το χει κανει ποτέ..

    πάντα ερχ οταν κ μου τις αφηνε μπροστά μου ή στο χέρι μου… κ πάλι ευχαριστώ παιδιά.. να σται καλά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #382975

    καλησπερα σε ολους.πονηρο απογευματινο εντος αττικης 6 τσιχλες απολογισμος.τυφλα ναχουν τα πρωινα χιλιομετρα.αν με τη παροδο του χρονου αυξηθουν εκει τα πουλια δεν θα ξαναπαω πρωι για τσιχλες και θα ακολουθησω ενα φιλο μου στη μπεκατσα.το συγκεκριμενο καρτερακι ειχε δουλεψει αρκετα καλα και περσι.αριστες εντυπωσεις με αυτον το βροχερο καιρο τα αρτεμις της πυρκαλ νο 8

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    kyrapbenelli στις #382978

    Καλησπέρα παιδιά. Το ΣΚ φάνηκε τίποτα στα Δερβενοχώρια? Εγώ πήγα στην Εύβοια και ήταν καλά!

    Βασίλης.

    Καλησπέρα το Σ.Κ στα δερβενοχώρια είχε καλό μπάσιμο είχε πουλάκια αλλά ήταν λες και ήσουν σε πορεία στο σύνταγμα γινόταν πανικός… Και το χειρότερο  είχε 2-3 παρέες από 4 έως 6 άτομα η παρέα και είχαν βάλει τον Καζαντζίδη και όλα τα πουλιά πήγαιναν επάνω τους. Πιστεύω κάποια στιγμή η θυροφυλακή και το δασαρχείο  να πράξει τα δέοντα έλεος με αυτό το χάλι. Ας γίνεται έλεγχος ακόμη και σε αμάξια μέσα να μας ψάχνουν μια δυο φορές να γίνει μετά θα υπάρχει ο φόβος και δεν θα κουβαλάνε μαζί τους κασετόφωνα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    8
    giannisnet στις #383010

    για τον sniper645:  διόρθωση <<φτου φτου είναι κούκλα>>  μη του αλλάξουμε κ το φύλλο…  😀 ….

    η δικιά μου είναι κουκλάρα.. χα χα….πλάκα…. 😎 φιλικά πάντα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    sarmatzis στις #383011

    Καλησπέρα σε όλους.Επιστροφή μετά από τριήμερη εξόρμηση στην Ήπειρο.Ίσως το καλύτερο κυνήγι εδώ και πολύ καιρό!!! Οι τσίχλες αμέτρητες,οι φάσες αρκετές και η παρέα super.Τα πουλιά περνούσαν αρκετά ψηλά λόγω του καλού καιρού αλλά τα φυσίγγια πηγαίναν πιο ψηλά……ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.
    (Επιτρέπεται να αναρτήσω photo?Είναι πολλά τα πουλιά…)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    2317
    PORTO13 στις #383013

    Καλησπέρα σε όλους.Επιστροφή μετά από τριήμερη εξόρμηση στην Ήπειρο.Ίσως το καλύτερο κυνήγι εδώ και πολύ καιρό!!! Οι τσίχλες αμέτρητες,οι φάσες αρκετές και η παρέα super.Τα πουλιά περνούσαν αρκετά ψηλά λόγω του καλού καιρού αλλά τα φυσίγγια πηγαίναν πιο ψηλά……ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.
    (Επιτρέπεται να αναρτήσω photo?Είναι πολλά τα πουλιά…)

    ανεβασε φωτο να γουσταρουμε!!!

    Ποσο πολλα ειναι?? Ανέβασε δυο φωτο!!!!χαχχαααα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    sarmatzis στις #383021

    photo αύριο φιλαράκι(πρέπει να  μάθω πως τις ανεβάζεις  πρώτα).Είναι πολλά τα σμπάρα!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    134
    ntinosstr στις #383022

    Ανέβασε να δούμε και εμείς τίποα…γιατί εμάς δεν μας θέλει..

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 20,461 έως 20,475 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων