ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 20,761 έως 20,775 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #385811

    Η αλήθεια είναι ότι και φίλοι μου εκτός φόρουμ που πάνε πιο συχνά απο εμένα μου λένε ότι βλέπουν πουλιά πολύ ψηλά και σε κάποιες περιπτώσεις σε μεγάλα κοπάδια. Σε έναν μάλιστα που του ανέφερα ότι στο φόρουμ λένε ότι δεν υπάρχουν πουλιά, μου λέει, καλά ρε μακάκα , δεν με πιστεύεις? ναι! ίσως τελικά το φόρουμ έχει χαλάσει πολύ απο το 2004 που ξεκίνησα να συμμετέχω


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    666
    STAVROS GHANIA στις #385822

    αντε να ερθουν οι τσιχλες να σταματηση και η γρινα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #385824

    ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΟΥΛΙΑ Η ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ…ΑΛΛΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΝΝΟΕΙ ΕΧΕΙ.ΠΟΥΛΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΔΕ ΝΑ ΠΕΡΝΑΝΕ ΣΤΗ ΣΤΡΑΤΟΣΦΑΙΡΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΡΝΑΝΕ ΣΕ ΥΨΟΣ ΕΝΤΟΣ ΒΕΛΗΝΕΚΟΥΣ.ΑΛΛΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΕΙ ΤΗΝ ΤΣΙΧΛΑ ΣΤΟ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΟ ΝΑ ΓΥΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΒΛΕΠΕΙ ΑΛΛΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΟΜΩΣ ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥΣ ΕΔΩ…Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΟΥΣ ΝΟΤΙΑΔΕΣ ΠΟΥΛΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ, ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΠΙΑΣΜΕΝΑ.ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΚΑΡΤΕΡΙΑ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΠΟΛΛΑ ΜΕΡΗ ΚΑΗΚΑΝ ΑΠΟ ΣΤΟΜΑ ΣΕ ΣΤΟΜΑ ΑΠΟ ΗΛ.ΜΥΝΗΜΑ ΣΕ ΜΥΝΗΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    411
    Menios στις #385829

    Παιδιά , μην τρελαθούμε και τελείως…  Οταν  κάποιος λέει ότι σε κλασσικό μπασιματιάρικο σημείο δεν είχε τίποτα ή δεν μπήκανε πουλιά , δεν σημαίνει ότι σε όλο τον νομό δεν πέταξε τσίχλα… υπάρχουν μέρη που τα πουλιά κινούνται τοπικά και μπορείς να κάνεις 2-3 πουλάκια μαύρες το πρωί, άλλα λίγα  σε καρτέρι  με λίγο περπατητό, και να γεμίσεις την πουλιάστρα σου  και να είσαι και  μάγκας ( αν και αυτό ακόμα είναι δύσκολο στην ΑττικοΒοιωτία μέχρι σήμερα ) …

    Αλλο αυτό και άλλο το μπάσιμο…Φέτος στην Αττική μπάσιμο έκανε μόνο τέσσερις μέρες,  Πέμπτη Παρασκευή,  Σάββατο & Κυριακή   18/19 / 20 & 21  Οκτωμβρίου, και αν θα δεις όλοι όσοι έγραψαν ότι βγήκαν έξω, είδανε και κάνανε τσιχλίτσες,  άλλος πολλές άλλος λιγότερες, ανάλογα με το μέρος , το καρτέρι, την ευστοχία,  κλπ. Εκείνες τις ημέρες όλοι έγραψαν τα ίδια Από εκεί και μετά μπάσιμο γιόκ…

    Τ’ωρα  αυτά για το οργανωμένο σχέδιο παραπληροφόρησης των αναγνωστών του Forum , από συγκεκριμένη μικρή παρέα …  είναι για τα πανηγύρια… Ισα-ίσα, που για εσάς που είστε πανέξυπνοι και δεν πιάνεστε κορόιδα από κάτι τέτοια , όταν κάποιος  πεί ότι δεν πέταξε τίποτα ή μάπα το καρπούζι, τρέξτε να φορτώστε φυσίγγια και βουρ  αυθημερόν για το ίδιο μέρος,  να τον ξεμπροστιάσετε κάνοντας άνετα το όριο………..  😛 😛 😛 😛

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    vasani31 στις #385830

    OTI NA”NAI!!!!!!!!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    929
    geo-benelli στις #385833

    καλο μηνα σε ολους!!!

    εγω δεν θα πω τιποτα για τα παραπανω ποστ οσο αφορα τα μερη……αλωστε ειχα μιλησει και περσι για αυτο το θεμα!!!!

    εδω εχουμε φτασει σε σημειο να βαζουμε κραχτες για να βαρεσουμε τσιχλες!!!!!!!!! τι μου λετε τωρα εσεις ?? που καντατησαμε ωρεεεεε!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #385834

    Παιδιά , μην τρελαθούμε και τελείως… Οταν κάποιος λέει ότι σε κλασσικό μπασιματιάρικο σημείο δεν είχε τίποτα ή δεν μπήκανε πουλιά , δεν σημαίνει ότι σε όλο τον νομό δεν πέταξε τσίχλα… υπάρχουν μέρη που τα πουλιά κινούνται τοπικά και μπορείς να κάνεις 2-3 πουλάκια μαύρες το πρωί, άλλα λίγα σε καρτέρι με λίγο περπατητό, και να γεμίσεις την πουλιάστρα σου και να είσαι και μάγκας ( αν και αυτό ακόμα είναι δύσκολο στην ΑττικοΒοιωτία μέχρι σήμερα ) … Αλλο αυτό και άλλο το μπάσιμο…Φέτος στην Αττική μπάσιμο έκανε μόνο τέσσερις μέρες, Πέμπτη Παρασκευή, Σάββατο & Κυριακή 18/19 / 20 & 21 Οκτωμβρίου, και αν θα δεις όλοι όσοι έγραψαν ότι βγήκαν έξω, είδανε και κάνανε τσιχλίτσες, άλλος πολλές άλλος λιγότερες, ανάλογα με το μέρος , το καρτέρι, την ευστοχία, κλπ. Εκείνες τις ημέρες όλοι έγραψαν τα ίδια Από εκεί και μετά μπάσιμο γιόκ… Τ’ωρα αυτά για το οργανωμένο σχέδιο παραπληροφόρησης των αναγνωστών του Forum , από συγκεκριμένη μικρή παρέα … είναι για τα πανηγύρια… Ισα-ίσα, που για εσάς που είστε πανέξυπνοι και δεν πιάνεστε κορόιδα από κάτι τέτοια , όταν κάποιος πεί ότι δεν πέταξε τίποτα ή μάπα το καρπούζι, τρέξτε να φορτώστε φυσίγγια και βουρ αυθημερόν για το ίδιο μέρος, να τον ξεμπροστιάσετε κάνοντας άνετα το όριο………..

    ΣΥΜΦΩΝΩ.ΟΣΟΙ ΒΓΗΚΑΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΕΙΔΑΜΕ ΚΑΙ ΚΑΝΑΜΕ ΠΟΥΛΙΑ.ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΛΙΓΑ ΕΩΣ ΚΑΘΟΛΟΥ (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΑ ΜΕΡΗ ΠΟΥ ΣΥΝΗΘΙΖΩ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    127
    dimitris36 στις #385836

    Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους. Σήμερα πήγα απο τα χαράματα Καπανδρίτι. Από τις 6:00 μέχρι τις 7:00 πέρασαν δύο τσίχλες σε καλό ύψος. Από τις 7:00 μέχρι τις 8:30 περίπου πέρασαν γύρω στα 10 πουλία ψιλομένα και πέντε σε καλό ύψος. Πέτυχα δύο και βρήκα ένα. Όπως έψαχνα στο έδαφος για χρησιμοποιημένους κάλυκες, πέρασε ένα κοπάδι γερακότσιχλες και όταν το κατάλαβα μου δείξαν τον πισινό τους. Πιστέυω τις αμέσως επόμενες ημέρες θα φανούν πουλιά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    165
    zordi στις #385839

    Παιδιά , μην τρελαθούμε και τελείως… Οταν κάποιος λέει ότι σε κλασσικό μπασιματιάρικο σημείο δεν είχε τίποτα ή δεν μπήκανε πουλιά , δεν σημαίνει ότι σε όλο τον νομό δεν πέταξε τσίχλα… υπάρχουν μέρη που τα πουλιά κινούνται τοπικά και μπορείς να κάνεις 2-3 πουλάκια μαύρες το πρωί, άλλα λίγα σε καρτέρι με λίγο περπατητό, και να γεμίσεις την πουλιάστρα σου και να είσαι και μάγκας ( αν και αυτό ακόμα είναι δύσκολο στην ΑττικοΒοιωτία μέχρι σήμερα ) … Αλλο αυτό και άλλο το μπάσιμο…Φέτος στην Αττική μπάσιμο έκανε μόνο τέσσερις μέρες, Πέμπτη Παρασκευή, Σάββατο & Κυριακή 18/19 / 20 & 21 Οκτωμβρίου, και αν θα δεις όλοι όσοι έγραψαν ότι βγήκαν έξω, είδανε και κάνανε τσιχλίτσες, άλλος πολλές άλλος λιγότερες, ανάλογα με το μέρος , το καρτέρι, την ευστοχία, κλπ. Εκείνες τις ημέρες όλοι έγραψαν τα ίδια Από εκεί και μετά μπάσιμο γιόκ… Τ’ωρα αυτά για το οργανωμένο σχέδιο παραπληροφόρησης των αναγνωστών του Forum , από συγκεκριμένη μικρή παρέα … είναι για τα πανηγύρια… Ισα-ίσα, που για εσάς που είστε πανέξυπνοι και δεν πιάνεστε κορόιδα από κάτι τέτοια , όταν κάποιος πεί ότι δεν πέταξε τίποτα ή μάπα το καρπούζι, τρέξτε να φορτώστε φυσίγγια και βουρ αυθημερόν για το ίδιο μέρος, να τον ξεμπροστιάσετε κάνοντας άνετα το όριο………..

    +1

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    929
    geo-benelli στις #385840

    το να λες νομο γενικα δεν ειναι προβλημα .με την καλη εννοια παντα,ετσι  σχηματιζεις  και μια σφαιρικη αποψη γενικα !!!

    ας πουμε ενα παραδειγμα: εγω μενω αθηνα και ” εσυ” μου λες και εγω αθηνα μενω!!! ναι αλλα εγω μενιδι και εσυ σουνιο  !!!!τρεχα γυρεβε  που λενε!!

    καταλαβατε τωρα;

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    797
    angelo40 στις #385847

    ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΛΑΤΡΗΣ ΤΟΥ ΠΕΡΠΑΤΗΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΣΤΗΝ ΤΣΙΧΛΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΟΥ ΑΝΑΡΧΟΥ ΠΕΡΠΑΤΗΤΟΥ ΔΗΛ ΞΕΚΙΝΑΜΑΙ ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΟΧΙ ΤΑ ΜΕΡΗ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΩ ΤΑ ΚΥΝΗΓΑΩ ΧΡΟΝΙΑ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΗΤΣΙΧΛΑ AMA ΠΡΟΓΗΧΤΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΜΑΘΩ ΕΦΑΓΑ ΧΡΟΝΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΣΕΙΑ  ΝΑ ΠΕΙΣ ΠΟΥ ΧΤΥΠΗΣΕΣ ΤΣΙΧΛΕΣ ΣΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΤΟ Ο ΑΛΛΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ  ΑΠΟΤΕΛΕΜΑΤΑ ΣΤΟ ΚΑΡΤΕΡΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΕΚΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΑΠΑΞ ΚΑΙ ΠΕΙΣ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΚΑΡΕΙΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΓΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΨΑΡΕΜΑ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΔΕΝ ΓΡΑΦΩ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    Huntigo στις #385855

    Η άποψη η δικιά μου πάλι(και να μην θεωρηθεί αυτό σαν θέσφατο) είναι ότι ιδικά τα «μπασίματα» είναι ας πούμε λαχείο-είτε κυνηγά κανείς φάσσες είτε τσίχλες- μέχρι τώρα και λόγο καιρού τα πράγματα ζορίζουν περισσότερο(σε πρόσφατη εξόρμηση με συνάδελφο οι τσίχλες κελαηδούσαν λες και ήταν Φεβρουάριος). Μέχρι να αλλάξει ο «χαβάς» και ως ότου κατασταλάξουν στους κυνηγότοπους τα πουλιά τα ίδια και χειρότερα για την πλειοψηφία των συναδέλφων θα γίνεται.Και μια παρατήρηση αν δεν «κόψεις» χιλιόμετρα περπατιτού πουλιά(τσίχλες) δεν κρεμάς εύκολα πλέον.

     

    ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΧΕ ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΚΑΖΑΤΖΙΔΗ – ΝΤΑΛΑΡΑ – ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΗ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ….

    ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΚΑΝΕΙ…

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #385859

    καλησπερα κι απο μενα .ακουστε πως εχει η κατασταση μεχρι στιγμης φετος και κρινετε μονοι σας.αδελφικος φιλος υπερανω υποψιας κυνηγησε το περασμενο πσκ στο νομο αργολιδας.3 γεματες μερες περπατησε περιπου 40 χλμ καρπωθηκε 40 τσιχλες.νομιζω οτι ειναι ενδικτικο παραδειγμα της καταστασεως.εγω του ελεγα ρε συ δεν αξιζε τον κοπο και τα εξοδα και αυτος σημερα παει να το επαναλαβει .αρα παιδια το εχει η δεν εχει ειναι σχετικο και πως το βλεπει ο καθενας απο εμας αναλογα με το πως τον ευχαριστει το κυνηγι.ΝΑ ΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ……..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #385863

    ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΛΑΤΡΗΣ ΤΟΥ ΠΕΡΠΑΤΗΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΣΤΗΝ ΤΣΙΧΛΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΟΥ ΑΝΑΡΧΟΥ ΠΕΡΠΑΤΗΤΟΥ ΔΗΛ ΞΕΚΙΝΑΜΑΙ ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΟΧΙ ΤΑ ΜΕΡΗ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΩ ΤΑ ΚΥΝΗΓΑΩ ΧΡΟΝΙΑ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΗΤΣΙΧΛΑ AMA ΠΡΟΓΗΧΤΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΜΑΘΩ ΕΦΑΓΑ ΧΡΟΝΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΣΕΙΑ ΝΑ ΠΕΙΣ ΠΟΥ ΧΤΥΠΗΣΕΣ ΤΣΙΧΛΕΣ ΣΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΤΟ Ο ΑΛΛΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΜΑΤΑ ΣΤΟ ΚΑΡΤΕΡΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΕΚΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΑΠΑΞ ΚΑΙ ΠΕΙΣ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΚΑΡΕΙΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΓΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΨΑΡΕΜΑ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΔΕΝ ΓΡΑΦΩ

     

    οπως τα λες. και εγω περπατητο κανω, και οι τσιχλες στα ιδια μερη κανουν 9 στις 10 φορες την ιδια κινηση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #385866

    καλησπερα κι απο μενα .ακουστε πως εχει η κατασταση μεχρι στιγμης φετος και κρινετε μονοι σας.αδελφικος φιλος υπερανω υποψιας κυνηγησε το περασμενο πσκ στο νομο αργολιδας.3 γεματες μερες περπατησε περιπου 40 χλμ καρπωθηκε 40 τσιχλες.νομιζω οτι ειναι ενδικτικο παραδειγμα της καταστασεως.εγω του ελεγα ρε συ δεν αξιζε τον κοπο και τα εξοδα και αυτος σημερα παει να το επαναλαβει .αρα παιδια το εχει η δεν εχει ειναι σχετικο και πως το βλεπει ο καθενας απο εμας αναλογα με το πως τον ευχαριστει το κυνηγι.ΝΑ ΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ……..

    το εχουμε ξαναπει, η καρπωση δεν ειναι το παν.

    ο σκοπος ειναι να φευγει το μυαλο μας απο τα καθημερινα και η επαφη με την φυση.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 20,761 έως 20,775 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων