ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 20,776 έως 20,790 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #385872

    Πρόπερσι στην Φθοιώτιδα με το πρώτο χιόνι πέσαν πολλές γερακότσιχλες σε συγκεκριμένο σημείο, τις βρήκε μία παρέα την Πέμπτη, το έκανε βούκινο και εδώ μέσα, την Παρασκευή πήγαν όσοι μπορούσαν και επιβεβαίωσαν την πληροφορία με αποτέλεσμα το Σάββατο να γίνει το αδιαχώρητο, αποτέλεσμα να τουφεκιστούν 2-3 άτομα, να ξεσηκωθεί μη κυνηγετικός κόσμος από την Λαμία και να στείλη θηροφυλακή γιατί το σημείο έμοιαζε σαν να γινόταν κάτι κακό από το πολύ τουφεκίδι και να γραφτούνε και άσχημα σχόλια από διάφορα έντυπα.

    Αν σας αρέσουν αυτές οι καταστάσεις και επιβιώνεται και το ευχαριστιέσται σε τέτοιο κυνηγετικό περιβάλον, με γεια σας και χαρά σας.

    Πιθανό και έτσι να ξεσπάτε από τα προβλήματα της καθημερινότητας!!!!

    Είναι κακό όμως να ξεσπάμε στο κυνήγι, πρέπει να γυρίζουμε με φορτισμένες μπαταρίες και όχι χαλασμένοι.

    Ίσως και εκεί να είναι η διαφορά μας, ίσως αν το δείτε από αυτή την πλευρά ν’ αρχίσετε να το ευχαριστιέσται παραπάνω.

    Έχω κυνηγήσει και με παληκάρια που πήγαιναν για την ποσότητα αλλά δεν ταίριαξαν εννοείται τα χνώτα μας, με 5-6 παιδιά που κυνηγάμε από εδώ μέσα και με άλλα 2-3 απ’ έξω έχουμε αποδείξη ότι πάμε για να ευχαριστηθούμε.

    Εγώ το καταλαβαίνω διαφορετικά, ήσυχα, ήρεμα θα κάτσω το πρωινό μου να βουτήξουν οι τσίχλες και να πάρω μερικές σαίτες και μετά θα ξεκινήσω τσού κου τσού κου να απολαύσω την βόλτα, να πάρω 10 πουλάκια και μακριά από πολυκοσμία. Θα πάω και στο απογευματινό να ρίξω μερικές τουφεκιές καθαρές και αυτό ήταν.

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    797
    angelo40 στις #385879

    Πρόπερσι στην Φθοιώτιδα με το πρώτο χιόνι πέσαν πολλές γερακότσιχλες σε συγκεκριμένο σημείο, τις βρήκε μία παρέα την Πέμπτη, το έκανε βούκινο και εδώ μέσα, την Παρασκευή πήγαν όσοι μπορούσαν και επιβεβαίωσαν την πληροφορία με αποτέλεσμα το Σάββατο να γίνει το αδιαχώρητο, αποτέλεσμα να τουφεκιστούν 2-3 άτομα, να ξεσηκωθεί μη κυνηγετικός κόσμος από την Λαμία και να στείλη θηροφυλακή γιατί το σημείο έμοιαζε σαν να γινόταν κάτι κακό από το πολύ τουφεκίδι και να γραφτούνε και άσχημα σχόλια από διάφορα έντυπα. Αν σας αρέσουν αυτές οι καταστάσεις και επιβιώνεται και το ευχαριστιέσται σε τέτοιο κυνηγετικό περιβάλον, με γεια σας και χαρά σας. Πιθανό και έτσι να ξεσπάτε από τα προβλήματα της καθημερινότητας!!!! Είναι κακό όμως να ξεσπάμε στο κυνήγι, πρέπει να γυρίζουμε με φορτισμένες μπαταρίες και όχι χαλασμένοι. Ίσως και εκεί να είναι η διαφορά μας, ίσως αν το δείτε από αυτή την πλευρά ν” αρχίσετε να το ευχαριστιέσται παραπάνω. Έχω κυνηγήσει και με παληκάρια που πήγαιναν για την ποσότητα αλλά δεν ταίριαξαν εννοείται τα χνώτα μας, με 5-6 παιδιά που κυνηγάμε από εδώ μέσα και με άλλα 2-3 απ” έξω έχουμε αποδείξη ότι πάμε για να ευχαριστηθούμε. Εγώ το καταλαβαίνω διαφορετικά, ήσυχα, ήρεμα θα κάτσω το πρωινό μου να βουτήξουν οι τσίχλες και να πάρω μερικές σαίτες και μετά θα ξεκινήσω τσού κου τσού κου να απολαύσω την βόλτα, να πάρω 10 πουλάκια και μακριά από πολυκοσμία. Θα πάω και στο απογευματινό να ρίξω μερικές τουφεκιές καθαρές και αυτό ήταν.

    ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΥΝΗΓΙ ΙΣΩΣ ΟΧΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΟΥ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ ΕΧΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΟΠΩΣ ΓΡΑΦΕΙΣ

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #385882

    Πρόπερσι στην Φθοιώτιδα με το πρώτο χιόνι πέσαν πολλές γερακότσιχλες σε συγκεκριμένο σημείο……………….

    Εκείνη την ημέρα βρέθηκα τυχαία στο μέρος (πήγαινα στους κομποτάδες) και έπαθα σοκ… 😯 Το μέρος ήταν το δασάκι με τα κισσάρια στους Μεξιάτες έξω απο την Λαμία.Για κάποιο περίεργο λόγο είχαν πέσει πολλές τσίχλες … γερακότσιχλες και κανονικές.Αφου κάτσαμε κανα μισάωρο να απολαύσουμε το θέαμα με τους αμέτρητους κυνηγούς (είδα και πολλούς γνωστούς 😆 ) , φύγαμε ταχέως όσο πιο μακρυα γινόταν  .Με το ξημέρωμα και σε διάστημα τριάντα λεπτών πρέπει να έπεσαν χωρίς υπερβολή χιλιάδες τουφεκιές.Εμείς τα ακούγαμε απο απόσταση ασφαλείας αφου είχαμε πιάσει τα καρτέρια στους κομποτάδες που απέχουν κανα χιλιόμετρο.

    Την επόμενη μέρα μάθαμε για τους τραυματισμούς κλπ.Ολα αυτά έγιναν απο πληροφορία….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #385888

    θα θυμαστε τι εγινε περσι ενα σαββατοκυριακο στους βουνους ευβοιας οπου δεν υπηρχε χωρος να παρκαρεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    105
    τσιχλακιας στις #385892

    Ωραια αυτα που γραφονται και ολα ειναι δεκτα αλλα πειτε μου ποσες φορες ακουσαμε πληροφορια πηγαμαι και φαγαμε γ–ω την φολα ενω την προγουμενη ειχε πουλια και η πληροφορια- κατοπιν αποδειξεως- ηταν σωστη; Παρα πολλες ,εγω ειμαι της γνωμης καλυτερα να ειμαι εγω αυτος που βγαζει την πληροφορια παρα να τρεχω απο εδω και απο κει,γιατι δεν ειναι λιγες οι φορες ενω εχει πουλια εμεις ειμαστε απλως θεατες για αυτο ας πηγαινουμε στα καρτερια που ξερουμε και να βγαζουμε εμεις της πληροφοριες παρα να γινομαστε πιονια στον καθε ανοητο που θελει να το παιξει καποιος επειδη ειχε καποια πουλια και τα εκανε βαζοντας μηχανακι,και το παιζει και εξυπνος.Επειδη εχω μια καλη εμπειρια απο κυνηγια σχεδον σε ολη την ελλαδα και λιγο στο εξωτερικο δυστηχως υπαρχου πολλοι αμυαλοι[για να μην τους χαρακτηρισω αλλοιως] κυνηγοι και θελει προσοχη τι λεμε και τι  κανουμε και ιδιαιτερα στο βουνο γιατι τα νευρα ειναι γλυκα και οι συνεπειες σκληρες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #385894

    θα θυμαστε τι εγινε περσι ενα σαββατοκυριακο στους βουνους ευβοιας οπου δεν υπηρχε χωρος να παρκαρεις.

    Συγκεκριμένα δεν είχε πολλά πουλιά γενικά και βγήκε το παληκάρι και έγραψε για Βουνούς και τον αμφισβήτησαν και ένας άλλος τον ρώταγε που είναι το μέρος.

    Ο κόσμος στην απελπισία του πήγαν εκεί και μάλιστα είχε πουλιά αλλά λίγα γιατί τα είχαν ξεκωλιάσει τις προηγούμενες μέρες αν θυμάμαι καλά.

    Και κάποιους άλλος που κυνηγούσε σ’ εκείνα τα μέρη του την είπε γιατί πραγματικά κάηκε το μέρος μετά από εκείνη την πληροφορία.

    Καλά τα θυμάμαι?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #385901

    panagiotis.franchi wrote:
    θα θυμαστε τι εγινε περσι ενα σαββατοκυριακο στους βουνους ευβοιας οπου δεν υπηρχε χωρος να παρκαρεις.

    Συγκεκριμένα δεν είχε πολλά πουλιά γενικά και βγήκε το παληκάρι και έγραψε για Βουνούς και τον αμφισβήτησαν και ένας άλλος τον ρώταγε που είναι το μέρος. Ο κόσμος στην απελπισία του πήγαν εκεί και μάλιστα είχε πουλιά αλλά λίγα γιατί τα είχαν ξεκωλιάσει τις προηγούμενες μέρες αν θυμάμαι καλά. Και κάποιους άλλος που κυνηγούσε σ” εκείνα τα μέρη του την είπε γιατί πραγματικά κάηκε το μέρος μετά από εκείνη την πληροφορία. Καλά τα θυμάμαι?

    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 7 λεπτά πριν από τον Naval.

    θυμασαι πολυ καλα.

    και να συμπληρωσω οτι το μερος εγινε σκουπιδοτοπος απο τους καλυκες, τους καφεδες κλπ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #385949

    Καλησπερα

    Το να πεις παντως, περιοχη στο περιπου δε νομιζω οτι ειναι προβλημα. Ουτε το να πεις αν ειδες ενα σκασμο πουλια να περνανε στη στρατοσφαιρα ειναι προβλημα. Αμα ο αλλος σε ρωτησει, και του απαντησεις με συντεταγμενες GPS ε τοτε το μερος το καψες. Αλλα αν εγω πω οτι Χανια πχ, εγινε ο χαμος απο τσιχλες χτες, την επομενη θα παει κοσμος. Αλλα ειναι η περιοχη μεγαλη, και εφοσον δε λεω μερος ακριβως, δε το καιω το σημειο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    54
    Spigeon στις #385977

    Το Σαββατοκύριακο έρχεται και εγώ αύριο φεύγω για Μεσσηνία. Ακουσα και το φίλο που  έλεγε για κοπάδια που περναγανε Μεγαλόπολη και πάω να τα βρώ 😉

    Αν Κυριακή βράδυ δε με ακούσετε, σπεύστε γρήγορα, θα έχει πολλά πουλιά 😀

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1852
    JIMISTOM στις #385994

    Σημερα στις 6 ωρα που βγηκα να παω την γυναικα για δουλεια πολλα πουλια περναγαν απο πανω τοσα πολλα  δεν ειχα ξανακουσει  μου εκανε εντυπωση περιοχη ανω λιοσια πιστευω πως τυχεροι οσοι πηγαν σημερα θα δειξει γιατι το εχουμε ζησει και αυτο να ακουμε το βραδυ πουλια και την μερα να ειναι εξαφανισμενα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    929
    geo-benelli στις #385998

    καλημερα σε ολους!!!

    σημερα ειναι του ακινδυνου,ελπιδοφορου,ανεμποδιστου!! 😀 😛

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    58
    ASSOS67 στις #386002

    Ε

    Naval wrote:

    panagiotis.franchi wrote:
    θα θυμαστε τι εγινε περσι ενα σαββατοκυριακο στους βουνους ευβοιας οπου δεν υπηρχε χωρος να παρκαρεις.

    Συγκεκριμένα δεν είχε πολλά πουλιά γενικά και βγήκε το παληκάρι και έγραψε για Βουνούς και τον αμφισβήτησαν και ένας άλλος τον ρώταγε που είναι το μέρος. Ο κόσμος στην απελπισία του πήγαν εκεί και μάλιστα είχε πουλιά αλλά λίγα γιατί τα είχαν ξεκωλιάσει τις προηγούμενες μέρες αν θυμάμαι καλά. Και κάποιους άλλος που κυνηγούσε σ” εκείνα τα μέρη του την είπε γιατί πραγματικά κάηκε το μέρος μετά από εκείνη την πληροφορία. Καλά τα θυμάμαι?

    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 7 λεπτά πριν από τον Naval.

    θυμασαι πολυ καλα.

    και να συμπληρωσω οτι το μερος εγινε σκουπιδοτοπος απο τους καλυκες, τους καφεδες κλπ.

    Εγω  συμφωνώ  απόλυτα  με το  να  μην  αναφέρεται με  συντεταγμένες  ένα  μέρος  ,το  να  αναφέρεται  όμως  ο  νομός  είναι  χρήσιμη  πληροφορία.Εκεί  όμως  που  διαφωνώ  είναι  με  τις  παραπλανητικές  πληροφορίες  γιατι  γίνονται  σκόπιμα  και  κακοπροαιρετα. Σέβομαι  ακόμα  και  τους  συνάδερφους που   δεν  δίνουν  καμιά πληροφορία  γιατι  δεν  τους  υποχρεώνει  κανεις να το κάνουν είναι  δικαιωμά τους.

    Φιλικα  Φώτης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    39
    panagiotis στις #386004

    καλημερα παιδια…

    αν και ειχα παλια προφιλ στο φορουμ μας ειχα να μπω αρκετο καιρο..

    στο ψητο τωρα….και την προηγουμενη πεμπτη αλλα και χθες πηγα περιξ θηβας…ειδικα εχθες το απολυτο τιποτα.

    καναμε μια μικρη βολτα και σε ενα πουρναροτοπο γυρνοντας στο αμαξι,μονο 5 πουλακια ειδαμε. τελικα πηρα 2 τσιχλες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #386005

    Χθες τ οαπογευμα πηρα μια καρακαξονα μια τσιχλα και ενα κοτσυφα.Σημερα το πρωι μια τουφεκια με το φουλ ψηλα και μια τσιχλα στο τσαντι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #386011

    Χθες Βάγια (για δουλειά) και κανά κυνήγι, ελαχιστότατες τσίχλες, ζέστη και συννεφιά, μια ξέπνοη βροχή το πρωΐ, και στο απογευματινό δεν ακούστηκαν ντουφεκιές .

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 20,776 έως 20,790 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων