ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 20,791 έως 20,805 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #386012

    Καλημερα,τρομερη υγρασια σημερα  και αποτελεσμα να δω 5-6 πουλια χωρις να κανω μπαμ.


    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1980
    BeReT στις #386015

    Αντιθέτως Αττική σήμερα ήταν καλά σε σχέση με τις προηγούμενες φορές..Πήρα 7 και έχασα και μια.Αυτό που κάνει εντύπωση είναι οτι έχουμε 2 Νοεμβρη και απο τις 6 το πρωί ήμουν με κοντομάνικο..Πως να μπούν τα πουλιά Ωρεεεεεεεεεεε!

    Και κάτι άλλο μπαίναν απο τις 8 και μετά κοπαδάκια δεκαοχτούρες..Πράγμα που δεν εχω ξαναδει στο συγκεκριμένο καρτέρι που πάω.Έχει κανείς καμιά ιδέα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    141
    παναγιωτης στις #386020

    Χασια,πουλια ειχε μονο πιασμενα τα οποια ερχοντουσαν αντιθετα.Εριξα περιπου 15 φυσιγγια και πηρα 2 τσιχλες και 1 καρακαξα.Θα επρεπε να παρω αλλες 5 τσιχλες  ομως?Φυσικα  λυθηκε η απορια κοιταζοντας το (ειδικο) κυνηγετικο εορτολογιο .Σημερα ειναι της Αγιας Στραβοσημαδευτρας 😆

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #386021

    Kοπαδια δεκαοχτουρες; Ειναι οντως περιεργο

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1980
    BeReT στις #386022

    Kοπαδια δεκαοχτουρες; Ειναι οντως περιεργο

    Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

    Και μάλιστα κανά 2 είχαν και οδηγό..

    Υ.Γ και μην πείτε μήπως δεν ήταν δεκαοχτούρες..ήταν δεκαοχτούρες μου βγαίναν στο ύψωμα που καθόμουν στα 10 μετρά μπροστα μου και φαίνοντουσαν πεντακάθαρα.Και την ξεχωρίζεις και πολύ εύκολα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #386023

    γερασιμε μηπως ηταν φασσοπεριστερα φιλε;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/08/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    477
    diego στις #386024

    Μου εχει τυχει κι εμενα τετοια εποχη στα Δερβενοχωρια σε μερος που δεν εχει δεκαοχτουρες να ανεβαινουν το ρεμα που ερχονται οι τσιχλες και οι φασσες…Ισως οταν γινονται υπεραριθμες να μεταναστευουν κ αυτες για να βρουνε τροφη.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1980
    BeReT στις #386027

    γερασιμε μηπως ηταν φασσοπεριστερα φιλε;

    ΘΑΣΟΣ …ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΝΗΣΙ

     

    Οχι 100% γιατί τις τουφέκισε και ενας πίσω και πήγα να δω..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    105
    τσιχλακιας στις #386030

    Το πρωι που σηκωθηκα [δυτικα προαστεια] ακουγα πουλια ,λεω λες να ; για να δουμε και ετσι τραβηξα για χασια , ωραιο το φεγγαρι μολις εφτασα ακουγα πουλακια παλι λεω λες; παω στο καρτερι ειδα κατι μαυρες και κατι κοπαδακια πριν βγει ο ηλιος πηρα 3 πουλακια περασε και ο θηροφυλακας με τσεκαρε την στιγμη που με πλησιαζαν 3 τσιχλες μου της χαλασε αλλα δεν πειραζει την δουλεια του κανει ο ανθρωπος πιασαμε και λιγο την κουβεντα και εφυγε μετα απο κει και περα λιγα πραματα μεχρι που νεκρωσε.Τελικα απο εμπειρια λεω οτι εαν ακους πουλια αξημερωτα κρατα παρα πολυ μικρο καλαθι εως και καθολου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    480
    kokerkost 64 στις #386073

    Αντιθέτως Αττική σήμερα ήταν καλά σε σχέση με τις προηγούμενες φορές..Πήρα 7 και έχασα και μια.Αυτό που κάνει εντύπωση είναι οτι έχουμε 2 Νοεμβρη και απο τις 6 το πρωί ήμουν με κοντομάνικο..Πως να μπούν τα πουλιά Ωρεεεεεεεεεεε! Και κάτι άλλο μπαίναν απο τις 8 και μετά κοπαδάκια δεκαοχτούρες..Πράγμα που δεν εχω ξαναδει στο συγκεκριμένο καρτέρι που πάω.Έχει κανείς καμιά ιδέα?

    Ναι, Γερασιμε και οι δεκαοχτουρες μεταναστεβουν…

    Πριν τρια χρονια π.χ. κυνηγωντας στην περιοχη σου Αγριοπεριστερα, εβλεπα κοπαδακια δεκαοχτουρες με πορεια…

    Το ιδιο φαινομενο παρατηρησα στη Κωπαιδα κυνηγωντας Ορτυκια, στον Παρνωνα κυνηγωντας Φασσες 

    και στον Εβρο οπου  ειδα 100 μαζι να καθονται σε συρματα σαν να ηταν ετοιμες να ταξιδεψουν…

    Υ.Γ. Οπως ολα τα αποδημητικα ετσι και αυτες μεταναστευουν και κανουν τοπικες μετακινησεις….

     

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1980
    BeReT στις #386089

    BeReT wrote:
    Αντιθέτως Αττική σήμερα ήταν καλά σε σχέση με τις προηγούμενες φορές..Πήρα 7 και έχασα και μια.Αυτό που κάνει εντύπωση είναι οτι έχουμε 2 Νοεμβρη και απο τις 6 το πρωί ήμουν με κοντομάνικο..Πως να μπούν τα πουλιά Ωρεεεεεεεεεεε! Και κάτι άλλο μπαίναν απο τις 8 και μετά κοπαδάκια δεκαοχτούρες..Πράγμα που δεν εχω ξαναδει στο συγκεκριμένο καρτέρι που πάω.Έχει κανείς καμιά ιδέα?

    Ναι, Γερασιμε και οι δεκαοχτουρες μεταναστεβουν… Πριν τρια χρονια π.χ. κυνηγωντας στην περιοχη σου Αγριοπεριστερα, εβλεπα κοπαδακια δεκαοχτουρες με πορεια… Το ιδιο φαινομενο παρατηρησα στη Κωπαιδα κυνηγωντας Ορτυκια, στον Παρνωνα κυνηγωντας Φασσες και στον Εβρο οπου ειδα 100 μαζι να καθονται σε συρματα σαν να ηταν ετοιμες να ταξιδεψουν… Υ.Γ. Οπως ολα τα αποδημητικα ετσι και αυτες μεταναστευουν και κανουν τοπικες μετακινησεις….

    Ναι ρε Κώστα αλλά ξέρεις πως πάει η καρδιά το να βλεπεις στον ορίζοντα κοπάδι περιστεροειδών κα έρχετε κατά πάνω σου..Άσε σου λέω.. 😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/08/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    477
    diego στις #386097

    Καποτε καποιος εδω μεσα ειχε γραψει μεγαλη ατακα : ΔΕΚΑΟΧΤΟΥΡΑ….ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟΥ ΜΕΛΛΟΝΤΟΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #386109

    Το πρωι που σηκωθηκα [δυτικα προαστεια] ακουγα πουλια ,λεω λες να ; για να δουμε και ετσι τραβηξα για χασια , ωραιο το φεγγαρι μολις εφτασα ακουγα πουλακια παλι λεω λες; παω στο καρτερι ειδα κατι μαυρες και κατι κοπαδακια πριν βγει ο ηλιος πηρα 3 πουλακια περασε και ο θηροφυλακας με τσεκαρε την στιγμη που με πλησιαζαν 3 τσιχλες μου της χαλασε αλλα δεν πειραζει την δουλεια του κανει ο ανθρωπος πιασαμε και λιγο την κουβεντα και εφυγε μετα απο κει και περα λιγα πραματα μεχρι που νεκρωσε.Τελικα απο εμπειρια λεω οτι εαν ακους πουλια αξημερωτα κρατα παρα πολυ μικρο καλαθι εως και καθολου

    εχεις απολυτο δικιο φιλε.οποτε εχω ακουσει πολλα πουλια λιγο πριν την αυγη αργοτερα δεν περναει σχεδον τιποτα. το πρωι στις 5μιση που εφυγα για δουλεια ακουσα παρα πολλα τσιν και αναθαρησα για το σ/κ  που θα εχει ξαστερια και βοριοδυτικο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #386125

    Στον κάμπο των σπάτων φιλαράκι σήμερα έκανε 5

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    ΚΩΣΤΑΣ στις #386135

    καλημερα κ καλο μηνα ,πιστευω οτι το σκ θα παιξουν πουλακια ο καιρος γυρναει σε βορια ,καλη τυχη κ καλη υπομονη σε ολους.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 20,791 έως 20,805 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων