ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 21,106 έως 21,120 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #388492

    Τιθορεα, Μοδι, Καλλιδρομο ολο το πρωι ζητημα να επεσαν 30 τουφεκιες… Απελπιστικα τα αποτελεσματα… 3 ατομα, ο ενας ατουφεκιστος, ο αλλος 1 δεντροτσιχλα και εγω 4 τσιχλες…. Δεν ειναι αναγκη να πω καρτερι, αφου πολλοι απο σας γνωριζετε οτι αμα ειναι να περπατησω για τσιχλα θα το γραψω. Επιμενω παντως οτι τα πουλια ειναι πισω…Δεν εχω δει ακομα κοτσυφια και αυτο με κανει να πιστευω οτι μεσα στην βδομαδα, κατι θα παιξει. Απο Τεταρτη τωρα και τα ξαναλεμε….

    αυτο το : απο βδομαδα, το ακουω απο την εναρξη στα ορτυκια.

    απο βδομαδα τα ορτυκια, τα τριγονια, οι φασσες, οι τσιχλες και οι μπεκατσες.

    ασε φιλε q10gr8 οτι βρεξει ας κατεβασει…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    411
    Menios στις #388493

    Σήμερα αποφασίσαμε με ένα φίλο να επισκεφθούμε ένα πιό μακρινό κλασσικό τσιχλοτόπι, την Δαύλεια….

    Εναέρια κίνηση μηδέν … Οσοι ήταν με καρεκλάκια και πλάι στο αμάξι τους,  αντουφέκιστοι …αρκετόσ κόσμος να μαζεύει ελιές…

    μετά από αρκετό περπάτημα καταφέραμε να μαζέψουμε δέκα  πουλάκια, και να χάσουμε μερικά ακόμα…τα συναισθήματα  ανάμεικτα  😎

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    64
    L_Hunter στις #388494

    Τρια ατομα στη Μεσσηνια, πρωινο και καμια ωρα περπετημα 21 τσιχλες και ενα ορτυκι φερμαριστο…

    Εχει πουλακια αλλα οχι αυτα των προηγουμενων χρονων…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    255
    q10gr8 στις #388500

    q10gr8 wrote:
    Τιθορεα, Μοδι, Καλλιδρομο ολο το πρωι ζητημα να επεσαν 30 τουφεκιες… Απελπιστικα τα αποτελεσματα… 3 ατομα, ο ενας ατουφεκιστος, ο αλλος 1 δεντροτσιχλα και εγω 4 τσιχλες…. Δεν ειναι αναγκη να πω καρτερι, αφου πολλοι απο σας γνωριζετε οτι αμα ειναι να περπατησω για τσιχλα θα το γραψω. Επιμενω παντως οτι τα πουλια ειναι πισω…Δεν εχω δει ακομα κοτσυφια και αυτο με κανει να πιστευω οτι μεσα στην βδομαδα, κατι θα παιξει. Απο Τεταρτη τωρα και τα ξαναλεμε….

    αυτο το : απο βδομαδα, το ακουω απο την εναρξη στα ορτυκια. απο βδομαδα τα ορτυκια, τα τριγονια, οι φασσες, οι τσιχλες και οι μπεκατσες. ασε φιλε q10gr8 οτι βρεξει ας κατεβασει…

    Να ανεβασουμε και λιγο το ηθικο…. 😉    Τι να λεμε;    Αμα δειτε πουλια γραφτε μου… 😆

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    255
    q10gr8 στις #388501

    Σήμερα αποφασίσαμε με ένα φίλο να επισκεφθούμε ένα πιό μακρινό κλασσικό τσιχλοτόπι, την Δαύλεια…. Εναέρια κίνηση μηδέν … Οσοι ήταν με καρεκλάκια και πλάι στο αμάξι τους, αντουφέκιστοι …αρκετόσ κόσμος να μαζεύει ελιές… μετά από αρκετό περπάτημα καταφέραμε να μαζέψουμε δέκα πουλάκια, και να χάσουμε μερικά ακόμα…τα συναισθήματα ανάμεικτα

     

    Διπλα ησουνα ρε Μενιο; 😛

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    411
    Menios στις #388503

    Menios wrote:
    Σήμερα αποφασίσαμε με ένα φίλο να επισκεφθούμε ένα πιό μακρινό κλασσικό τσιχλοτόπι, την Δαύλεια…. Εναέρια κίνηση μηδέν … Οσοι ήταν με καρεκλάκια και πλάι στο αμάξι τους, αντουφέκιστοι …αρκετόσ κόσμος να μαζεύει ελιές… μετά από αρκετό περπάτημα καταφέραμε να μαζέψουμε δέκα πουλάκια, και να χάσουμε μερικά ακόμα…τα συναισθήματα ανάμεικτα

    Διπλα ησουνα ρε Μενιο;

    Αλέξη, το σκέφτηκα να έρθω να σε βρώ στα κυπαρισσάκια σου, αλλά δεν μπορούσα να πάρω τα πόδια μου από το πολύ περπάτημα !!!!!! 😆

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Cynergy στις #388513

    Η χειρότερη χρονιά μέχρι τώρα μακράν !!!!

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #388523

    καλησπέρα στην τσιχλοπαρέα

    τα μπασίματα για μένα έχουν τελειώσει εδώ και 1,1/2 εβδομάδα όσο για τα κοτσύφια όσα από αυτά μπήκαν,μπήκαν εκεί που άκουσαν κάλεσμα όπως εδώ και πάαααρα πολλά χρόνια

    ας ελπίσουμε ότι τα πουλιά βρίσκονται στα ψηλά και πυκνά(εκεί υπήρχε υγρασία πριν βρέξει)και θα κατέβουν με χιόνια και παγωνιές όταν γίνουν

    περίμενα την χρονιά κακή και το είχα γράψει αλλά όχι τόσο κακή…..μιλάμε για ναυάγιο

    πάντα προσωπικές γνώμες μετά από εμπειρίες 32+ ετών στην τσίχλα και από στοιχεία που κρατώ εδώ και 16 χρόνια

    φιλικότατα Μάκης 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #388528

    Φετος παιδια δεν θα εχουμε καλη τσιχλοχρονια να το θυμαστε.Αλλες χρονιες ειχε πιο πολλες τσιχλες στα μπασιματα και πιο πολλα πουλια στα καρτερια τετοια εποχη.Τωρα το ποσο κακη θα ναι δεν μπορουμε να πουμε απο τωρα θα δουμε αργοτερα γυρω στα μεσα του αλλου μηνα.Το θεμα ειναι οτι απο κοτσυφακια δεν παιζει απολυτως τιποτα και αυο ειναι που με κανει να βλεπω ακομη χειροτερα τα πραγματα.Στα μπασιματα ουτε ειδα ουτε πηρα κανενα κοτσυφα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    69
    molias στις #388532

    Σήμερα στον νομό Βοιωτίας μετά από πολύ περπάτημα εγώ και ο θείος μου καταφέραμε να κάνουμε 15 τσιχλοκότσιφα και 1 ορτύκι. Είχε αρκετούς κυνηγούς μα ακόμα ποιο πολλοί εκείνοι που μάζευαν ελιές

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #388539

    Σε περπατητό το Σάββατο λες και άνοιξε η γη και κατάπιε τα πουλιά, εξαφανίστηκαν. Για απογευματινό και πρωινό δεν το συζητώ καν, σήμερα πήγα 17.10 και πέρασαν δύο τσίχλες, η πρώτη στις 17.28.

    Στα λίγα χρόνια που κυνηγώ τσίχλα φέτος είναι η χειρότερη χρονιά που έχω συναντήσει  Και στα 600 με 700 μέτρα οι τσίχλες είναι ανύπαρκτες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    228
    Lipis77 στις #388565

    Μαγκες καλησπέρα.
    Πρωινό (περπάτημα και μόνο εννοείται), δυο ντουφεκια σε πολυ καλη περιοχή που κρατάει κάθε χρόνο πουλακια, πέριξ Λαμίας και μετα απο 5 ώρες περπάτημα, 14 τσιχλες , 3 γερακοτσιχλες και παρα πολλα ψαρωνια με τα οποία δεν ασχοληθήκαμε καθόλου…….
    Λοιπόν , τα πουλακια έχουν αρχίσει και μπαίνουν σιγά σιγά, αλλα λόγω καιρού είναι ψηλά(υψόμετρο) και κυρίως μες στο ντυμένο.
    Μόνο θετικό αν μπορω να πω, τα κοτσυφια απο ελάχιστα ως ανύπαρκτα, ενώ γίνονταν κάθε χρόνο χαμός στη συγκεκριμένη περιοχη,που σημαίνει ότι μπορει να είναι πίσω ακόμη τα πουλιά…….
    Πάντως για τους καρτεραδες, το οποίο δεν ειμαι και δεν τρελαινομαι γενικότερα, πιστεύω ότι τα πουλιά θα μπαίνουν σιγά σιγά και για μπασιμο φέτος, προσωπική μου άποψη πάντα, το βλέπω απο πολυ δύσκολο ως απίθανο, και μακάρι να κάνω λάθος!
    Γι’αυτο για μένα ξεκινηστε να τα ψάχνετε τα πουλιά σιγά σιγά στο περπατητο, ειδάλλως δύσκολα τα πράγματα………
    Μας σηκώθηκε και μια μπεκατσα πάνω απο 100 μέτρα, και αγνατευαμε το ωραίο πέταγμα της……. 😉
    Αυτα απο μένα.
    Καλη συνέχεια για όλους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    sarmatzis στις #388570

    Καλησπέρα σε όλους. Όλη μέρα σήμερα  στην Επίδαυρο και από πουλιά τίποτα!!!

    Μπορεί να μην χτυπήσαμε τσίχλες αλλά ευτυχώς είχαμε φροντίσει για τις απαραίτητες προμήθειες……..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    sarmatzis στις #388574

    [

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/01/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    ΜΑΙΚ στις #388600

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΑΤΑΛΑΝΤΗ ΣΗΜΕΡΑ 5 ΑΤΟΜΑ 15 ΤΣΙΧΛΕΣ ΚΑΙ 2 ΟΡΤΥΚΙΑ.

    ΜΟΝΟ ΠΕΡΠΑΤΗΤΟ 5 ΩΡΕΣ. ΣΤΟ ΚΑΡΤΕΡΙ ΤΟ ΠΡΩΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!!!!

    ΔΡΑΜΑ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 21,106 έως 21,120 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων