ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 21,121 έως 21,135 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/08/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    477
    diego στις #388601

    Χθες μετα το κυνηγι της μπεκατσας που πηρε ο αδερφος μου την πρωτη,πηγαμε για να ριξουμε καμια τουφεκια στην Νεμεα,οπου σε περπατητο πηραμε απο 3-4 πουλια ο καθενας κι ενα ορτυκι.Σημερα στον Κιθαιρωνα πηραμε απο μια γερακοτσιχλα με τον πατερα μου και μια τσιχλα απο τις μαυρουλες που επαιζαν χαμηλα σε κατι πευκα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    272
    ssbk23 στις #388607

    Καλησπέρα και από εμένα, πρωινό καρτέρι ατουφέκιστος.Λίγο περπατητό γιατί έπρεπε να φύγω νωρίς και δεν είδα τίποτα.

    Αργότερα βρέθηκα στα Σπάτα για ένα μνημόσυνο και πέταγαν πάνω απο τα κεφάλια μας κοπάδια από τσίχλες.Μέχρι και τις 12.00 περίπου που έφυγα έκαναν κύκλους.Μάλλον πρέπει αν τραβηχτώ προς μεσόγεια την επόμενη φορά.

    Αύριο θα ξαναβγώ για πρωινό… Μακάρι να έχει κάτι γιατί το σκυλάκι χρειάζεται εμπειρίες και με την φετινή κάρπωση θα μείνει μετεξεταστέα …..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #388614

    Απογευματινο στον Αποκορωνα. Μεχρι τις 3μιση δεν ειχα δει ουτε πουπουλο, ενω ζητημα αν ειχαν ακουστει 5 τουφεκιες τριγυρω. Επειτα εστρωσε το πραμα λιγο, αλλα ειτε εμπαιναν τα πουλια πανυψηλα, ειτε συριζα με το εδαφος, με αποτελεσμα να ριχνω και να μην μπορω να πετυχω το παραμικρο. Οι λιγοστες που περασαν κοντα μας, εκαναν τσαλιμια στον αερα σαν τρυγονια, δειγμα οτι ειχαν ξανατουφεκιστει. Αποτελεσμα 2 πουλια, συν αλλο 1 ενας φιλος που ειμασταν μαζι. Συνολο ειδαμε στο απογευματινο καμμια 20αρια πουλια, πολυ καλυτερα απο οτι τα περιμενα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    petros hn στις #388615

    Σημερα σε ελατοδασος ορεινη Φθιωτιδα ευχαριστιθηκα τουφεκιδι!Οι δενδροτσιχλες εκαναν το δασος να βραζει!Απολογισμος μεχρι τις 2 το μεσημερι 11 δενδροτσιχλες στην τσαντα και 3 χαμενες!Τα πουλια παιζαν περα δωθε σαν τρελά και καναν φτερο συνεχως!Θερμοκρασια 0 βαθμους και παγος παντου!

    Όσο εμείς ψάχναμε στο δάσος για κυρίες ο milou πελεκούσε

    http://imageshack.us/photo/my-images/835/p1050121a.jpg/

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #388624

    Εγω εφετος και στα περασματα και τωρα στα απογευματινα..εμεινα σχετικα ευχαριστημενος.

    με το φιλαρακι μου πηγαμε απο καλα εως πολυ καλα, αναλογα με τις ημερεσ και τους καιρους που εκανε.

    προχθες πετυχα πολυ καλο περασμα και μικρες και δεντροτσιχλες, αλλα ας οψονται οι φασες, η υπομονη μας για τις οποιες μας αποζημειωσε τελικα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    21
    selta_13 στις #388628

    Μαγκες καμια καλη τοποθεσια για τσιχλες κοντα στο Ηρακλειο Κρητης ?? Δε θελω τα καλα σας κατατοπια απλα τιποτα ιδεες γιατι παω σε αγονες περιοχες και δε βλεπω ουτε κοτσυφι ………………..  🙁

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1980
    BeReT στις #388651

    BeReT wrote:
    Γειά σε όλους! Σήμερα κοντά στις 6 ώρες περπατητό παρέα με το φιλαράκι μου τον PANOUTSO πέριξ Θήβας 26 πουλιά και 5-6 χαμένα ο Πάνος (εγω δεν έχασα κανένα ).Άψογη συνεργασία Beretta και Benelli με πολύ καλά σκοτώματα και για τους 2 μας. Γενικά με την κατάσταση που επικρατεί φέτος είμαστε ευχαριστημένοι..Μερικά «καλά» κομμάτια δεν τα περπατήσαμε λόγω του οτι μαζευαν ελιές! Είδαμε και 8 φάσσες αλλά ψηλά ΑΧ ΑΧ ΑΧ! Και κάτι τελευταίο κοτσύφια δεν υπήρχαν που άλλες φορές ήταν πιο πολλά και απο τις τσίχλες..(θα κάνει και άλλο ένα μπάσιμο…)
    [/URL] Υ.Σ: Πουλιά υπάρχουν,αρκεί να μην περιμένεις να έρθουν αυτά σε σένα αλλά να πάς εσυ σε αυτά!

    ΡΕ ΤΟΣΑ ΠΟΥΛΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΕΓΩ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΕΔΩ ΠΑΝΩ. ΕΣΕΙΣ ΤΑ ΧΤΥΠΗΣΑΤΕ ΚΙΟΛΑΣ? ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ Κ ΕΙΣ ΑΝΩΤΕΡΑ(ΒΛΕΠΕ ΜΠΛΕ ΠΟΥΛΙΑ).

    https://www.facebook.com/pages/%CE%9A%CF%85%CE%BD%CE%AE%CE%B3%CE%B9-Shop/507660999246808?ref=hl

     

    Falcon οσο Milko και αν πιω προκοπή δεν βλέπω… :mrgreen:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #388656

    Falcon οσο Milko και αν πιω προκοπή δεν βλέπω…

    ΜΑΚΗ,ΠΙΕΣ ΜΙΛΚΟ ΜΕ ΣΤΕΝΤΟΝ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΣΑ ΠΟΥΛΙΑ ΘΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΤΟ ΚΑΡΤΕΡΙ………….. 😈 😆

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #388670

    Να σας δώσω και εγώ μια μαρτυρία ,που πιθανώς να αξίζει . Την Κυριακή στην περιοχή του Κισσάβου γινόταν από τσίχλες ο

    “κακός χαμός” ας όψονται οι φάσσες αλλιώς έπρεπε να είχαμε κάψει κανά  κιβώτιο φυσίγγια ,όπως τις καλές παλιές εποχές.

    Υ.Γ. Παρατήρησα ενώ το Σάββατο δεν είχε πολλά πουλιά ,την Κυριακή περνούσαν κοπανισμένα όλων των ειδών τσιχλοειδή.

    Κελαϊδόστιχλες, τσαρτσάρες ,ελατότσιχλες και πολλά κοτσύφια ανακατεμένα με φάσσες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #388673

    Στο πιο πάνω κείμενο το” κοπανισμένα” να διαβαστεί “κοπαδιασμένα”.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    86
    axion στις #388675

    Μαγκες καμια καλη τοποθεσια για τσιχλες κοντα στο Ηρακλειο Κρητης ?? Δε θελω τα καλα σας κατατοπια απλα τιποτα ιδεες γιατι παω σε αγονες περιοχες και δε βλεπω ουτε κοτσυφι ……………….. :([/quo

    καλημερα μπορεις να πας προς αβδου,μπαινεις απο το γκολφ στις γουβες ,πριν φτασεις αβδου κανεις δεξια για χωριο ασκοι εχει πολυ καλο περπατητο,και υπολογισε και  κατω απο οροπεδιο λασιθιου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    Huntigo στις #388710

    ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΠΡΩΙ ΚΑΡΤΕΡΙ ΕΙΔΑ 12, ΤΟΥΦΕΚΙΣΑ 6 ΚΑΙ ΚΡΑΤΗΣΑ 2

    ΣΑΒΒΑΤΟ ΣΕ ΚΑΡΤΕΡΙ ΕΞΠΡΕΣ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (16:50-17:25) ΕΙΔΑ ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ, ΤΟΥΦΕΚΙΣΑ 5 ΚΑΙ ΠΗΡΑ  3.

    ΚΥΡΙΑΚΗ ΕΙΧΕ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ…

    ΣΤΑ ΣΠΑΤΑ  ΑΥΤΑ

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #388738

    Ισως ο χειροτερος Νοεμβρης που θυμαμαι μεχρι τωρα εδω Κεφαλονια μερια.Πουθενα δεν βρισκω σχεδον απολυτως τιποτε.Οι λιγοστες τσιχλες περνανε οταν πεσει σχεδον τελειως το σκοταδι ενω τα κοτσυφια ειναι αφαντα.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    797
    angelo40 στις #388739

    Ισως ο χειροτερος Νοεμβρης που θυμαμαι μεχρι τωρα εδω Κεφαλονια μερια.Πουθενα δεν βρισκω σχεδον απολυτως τιποτε.Οι λιγοστες τσιχλες περνανε οταν πεσει σχεδον τελειως το σκοταδι ενω τα κοτσυφια ειναι αφαντα.

    ΑΠΑΝΩ ΣΟΥ…
    [/quote ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΤΗΧΩΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    281
    tomaso στις #388769

    καλησπερα στην παρεα! τα νεα απο τα γιαννενα δεν ειναι και τοσο ευχαριστα. σε συγκριση με περυσι που τετοιο καιρο σε ενα 2ωρο το πολυ εκανες ανετα το οριο μονο απο κοτσυφια φετος μεχρι στιγμης εχω παρει μονο 1 κοτσυφα. που ειναι ολα τα πουλια??? μεινανε πισω γιατι τα ευνοει ο καιρος ή περασανε νυχτα και μεις περιμενουμε???? Δυστυχως <<η καλη μερα φαινεται απο το πρωι>> και η χρονια φετος μαλλον δεν θα παει καλα…..

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 21,121 έως 21,135 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων