ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 21,271 έως 21,285 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    255
    q10gr8 στις #390534

    diomilesis wrote:

    periklis_ath wrote:
    AYTO ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΦΕΤΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ.. ΠΟΛΥ ΔΙΣΠΙΣΤΙΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ…ΔΗΛΑΔΗ ΕΓΡΑΨΕ Ο ΑΛΛΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΝΔΡΑ

    Δηλαδή θες να πιστέψουμε ότι έκαψαν την καραμπίνες στην Μάνδρα? Θα πηδηχτώ απο το παράθυρο….

    ΕΑΝ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΕΠΙΑΣΑΝ 2 ΑΤΟΜΑ ΤΟ ΟΡΙΟ ΣΕ ΠΡΩΙΝΟ ΣΗΜΕΡΑ ,ΣΤΗΝ ΑΡΚΑΔΙΑ ΘΑ ΜΕ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ?

    BREDA ERMES 2000
    [/quote]

    Θα επρεπε να μπορουσα να σε πιστεψω…Και τι εννοω με αυτο.

    Αν δεν εχεις πει 100 παπαρες πιο πριν αλλα οτι ελεγες ηταν σωστο, γιατι να μην σε πιστεψω ρε Περι;

    Στο καιρο, οταν εχεις να πεις κατι, μετα απο μελετη και προσπαθεια να μη σε πιστεψω οταν εχεις πεσει μεσα 8/10;…

    Αν εβλεπα οτι δεν το ‘χεις δε θα σε επαιρνα σοβαρα…

    Ας δουμε το φορουμ και σαν ενα εργαλειο για να γινουμε και πιο αποδοτικοι, περα απο μεσο επικοινωνιας.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #390535

    ο καθενας εχει μυαλο και περιεργαζεται το τι γραφει οκαθενας ,πολλα γραφονται εδω μεσα και πολλα μπορει να ειναι και ψεματα αμα το τι γραφει ο καθενας εδω μεσα αρχιζουμαι και τρεχουμε απο πισω του ας τα να πανε!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2688
    periklis_ath στις #390536

    periklis_ath wrote:
    ΕΑΝ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΕΠΙΑΣΑΝ 2 ΑΤΟΜΑ ΤΟ ΟΡΙΟ ΣΕ ΠΡΩΙΝΟ ΣΗΜΕΡΑ ,ΣΤΗΝ ΑΡΚΑΔΙΑ ΘΑ ΜΕ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ?

    Τι δουλειά έχει η Αρκαδία με την Μάνδρα…..Είναι σαν να λεμε τι Κοζάνη τι Λοζάνη. Γιατί να μην σε πιστέψω? Απλά πες στα 2 άτομα να αγοράσουν και λαχεία γιατί μιλάμε για φοβερή τύχη.

    ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΥΧΗ ΑΛΛΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΚΑΛΗ..:)..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    255
    q10gr8 στις #390538

    Και δεν ειπα για τον ανθρωπο που το εγραψε τιποτα, γιατι μοιραζεται και αυτος την ιδια αγωνια με εμας, αφου ρωταει για να διασταυρωσει…

    Μιλαω για αυτους που το μεταφερανε…

    Αν δεις 2-3 σελιδες πιο πριν, γραφανε οτι καηκε η Αταλαντη και ο φιλος που ηταν εκει εγραψε οτι το μονο που ειχε ηταν πολλα κουνουπια…

    Αυτο λεω……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2688
    periklis_ath στις #390540

    ΠΑΙΔΙΑ…ΕΓΩ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΛΕΩ..ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΕΦΤΟΥΜΕ ΑΜΕΣΩΣ..

    ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΧΡΟΝΙΑ..ΠΕΡΝΑΜΕ ΤΟΣΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΑΚΑΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΑΝΕ..ΕΧΟΥΜΕ ΝΕΥΡΑ..

    ΑΣ ΗΡΕΜΙΣΟΥΜΕ..ΑΥΤΟ..ΔΕΝ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    255
    q10gr8 στις #390542

    ΟΟΟΟΟοομμμμμμ….Ηρεμησα!!!! 😀

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #390543

    Εγω πάντως δεν έχω νεύρα….. 😉 Αυτό μας έλειπε να νευριάζουμε για τέτοια…..

    Νεύρα έχω μόνο με έναν εδω μέσα που έχει αβαταρ ένα ασπρόμαυρο κόκερ εργασιακό ο οποίος αμφισβητεί διαρκώς της προβλέψεις μου και με γκαντεμιάζει με αποτέλεσμα να μη μπορώ να βρώ τις τσίχλες 👿

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #390544

    εγω παντως απο τα γραφομενα των παιδιων εδω μεσα βλεπω οτι και μετα απο επιπονα περπατητα αντιστοιχουν 6 η 7 τσιχλες στον καθενα το πολυ.αρα τι πληροφοριες να λεμε .το ιδιο βλεπω κι εγω στις εξοδους μου.σιγουρα παντως μην τρεχεται πισω απο καθε φημη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #390547

    Σήμερα έφτασα στις 16.30 στο καρτέρι (τι το ήθελα) η πρώτη τσίχλα πέρασε στις 17.10, και στις 17.15 άλλη μια την οποία και πήρα. Είδα συνολικά περίπου 10 τσίχλες που πέρασαν από όλο το βουνό. Ένα παιδί που καθόταν δίπλα δεν πήρε καμία.

    Τώρα για πληροφορίες πολλά ακούγονται, προχτές στην Δήμαινα μου είπαν ότι πήραν σε απογευματινό 20 τσίχλες 2 άτομα (μετά έμαθα ότι είχαν τον νταλάρα μαζί).

    Αν δεν κάνει κρύο και δεν ασπρίσουν οι κορυφές την βλέπω δράμα την κατάσταση.

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #390550

    Καλησπερα παιδες.Δε χρειαζονται νευρα και αψιμαχιες κι εγω πιστευω πως γιαυτο βρησκομαστε εδω μεσα για να διασταυροσουμε πληροφοριες και να αποφασισουμε αν θα παμε  η οχι και που.Οι ψευδεις πληροφοριες θα επιπλευσουν.!!! 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #390560

    για να πω και εγω την μ@λ@κι@ μου, σας λεω οτι πλεον δεν ασχολουμαι καθολου με πληροφοριες για το που εχει πουλια.

    πηγενω οπου μου γουσταρει και οπου λεει το ενστικτο μου.

     

    και οπως και ο φιλος Διονυσης σπανια πεφτω εξω 😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    473
    DIONISOS στις #390565

    Συνάδελφοι κυνηγοί. Σήμερα το απόγευμα ήμουν σε συνεργείο αυτοκινήτων κοντά στο ΜΕC Παιανίας. Κατά τις 16:30 καθώς είχα και το όλπο μαζί βρέθηκα σε απογευματινό καρτέρι κάπου κοντά στον ALPHA. Λοιπόν παιδιά είδα αφού σκοτείνιασε για τα καλά μια τσίχλα και το κυριότερο δεν άκουσα τουφεκιά σε όλα τα μεσόγεια. Ησυχία νεκρική. Επίσης φίλος που επισκεύθηκε τον Μώλο για κυνήγι με ένα άτομο ακόμη, χθες Κυριακή και σε περπατητό πολλών ωρών έκανε 6 τσίχλες και 10 ο άλλος κυνηγός. Αυτά όλα μαζί, με όσα μας μεταφέρουν όλοι οι φίλοι του φόρουμ δείχνουν ξεκάθαρα μια φτωχή χρονιά.

     Πρέπει όμως να σας θυμήσω κάτι που εγκαίρως έγραψε ο αξέχαστος Ν.Μίχας στο βιβλίο του ”ΚΥΝΗΓΙ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΗΜΑ Ή ΣΥΝΔΡΟΜΟ;”.Δεύτερη έκδοση το 1997. Εκεί σε αυτό τον θησαυρό εμπειριών ,από έναν τσέντελμαν κυνηγό βρήκα κάτι που ίσως μας λύσει απορίες για την κυνηγετική φτώχια της εποχής αλλά σίγουρα θα μας βάλει σε σκέψη για τις πρακτικές που ακολουθούμε στο κυνήγι και σίγουρα οι πρακτικές αυτές νομοτελειακά έχουν οδηγήσει  στα σημερινά αποτελέσματα ως συνέπεια.:

    “Σελίδα 351 κεφάλαιο Τσίχλα…….

      Αναμφησβήτητο γεγονός είναι ότι,χρόνο με το χρόνο ελαττώνεται το είδος.Καμιά σχέση ο σημερινός αριθμός με τα παλιότερα χρόνια.Τούτη τη φορά όμως το φταίξιμο είναι δικό μας.Η απόγνωση της απραξίας στα άλλα θηράματα, έχει στρέψει πάνωτης της κάννες του μεγαλύτερου ποσοστού των κυνηγών. Έχει καταντήσει το μοναδικό μας αποκούμπι και την περιμένουμε πως και πως κάθε χρόνο , για να ρίξουμε μερικές τουφεκιές. Όμως ο σκοπός αγιάζει τα μέσα και επιμένουμε να κλείνουμε τα μάτια, στο φάσμα της σίγουρης καταστροφής της.Αρκεί να μάθουμε μια πληροφορία και μέσα σε λίγες ώρες ,έχουν καταφθάσει ορδές με κάθε μεταφορικό μέσο.Χιλιάδες φυσίγγια,τα ποιο πολλά ριγμένα στο βρόντο σε βολή κατα ριπάς.Όπου τη δούμε και σε οποιοδήποτε ύψος,άσχετα αν οι μισές χάνονται λαβωμένες,για να γίνουν αργότερα μεζές των αρπακτικών.Μιά συμπεριφορά ανεξήγητη,ποθ μοιάζει με μανία καταστροφής και καταδίωξης και που τις ποιο πολλές φορές χάνεται κάθε αξιοπρέπεια και ήθος που απαιτεί το άθλημα.Σα να μην φθάνουν αυτά,κράχτες,σφυρίχτρες,ηχιτικά εφέ σε κασσέτες,δίχτια,αγκίστρια και άλλες γειτονικού κράτους ευρεσιτεχνίες,εξασφαλίζουν το σίγουρο αφανισμό της.Ας μην ξεχνάμε ότι αυτοί οι ”κύριοι”(Ιταλοί) κάποτε πλήρωναν χιλιάδες δραχμές για να ρθουν στην Πρέβεζα και να δουν το χρώματης. Ας βάλουμε λοιπόν μυαλό όσο είναι καιρός,παρά να πάθουμε αυτά που τώρα τους καταμαρτυράμε….”

    Συνάδελφοι πιστεύετε ότι έχουμε βάλει μυαλό όλα αυτά τα χρόνια από το 1997; Εγώ λέω πως όχι και διστυχώς αποδεικνίεται περίτρανα ότι ο Κος Μίχας ήταν προφητικός και το κείμενό του διαχρονικό.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #390586

    ΟΟΟΟΟοομμμμμμ….Ηρεμησα!!!! 😀

    α μπράβο σε παραδέχομαι 🙂 για να μην βρίσω 😉 που ασχολείσαι με τον κάθε παπάρα(δεν αναφέρομαι στον συνάδελφο που ζήτησε να διασταυρώσει)που δυστυχώς τελειωμο δεν έχουν οι παπάρες και πάλι καλά να λες που μπορούμε και διασταυρώνουμε πληροφορίες εδώ μέσα γιατί έχω φάει φόλες στα 30+ χρόνια που κυνηγάω από παπαρομαλάκες που μερικές τις μασάω ακόμα 😆

    Αυτό μας έλειπε να νευριάζουμε για τέτοια….

    αυτό ακριβώς,γιατί αν νευρίαζα θα έπρεπε να σε είχα τουμπανιάσει φέτος 😛

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    kyrapbenelli στις #390590

    Σημερα συγκεκριμενα, δεν ειδα ουτε πουλι και δεν ακουσα ουτε μια τουφεκια….Περιοχη Οινοης. Ηθελα να “ξερα ποιοι ……αντε να μη βρισω σημερα λενε τετοιες παπαρες….Ακου ειχε μπασιμο….Δεν ντρεπομαστε λιγακι; Γραφουμε που γραφουμε καμμια 15αρια ατομα εδω, για ολους τους υπολοιπους, εχουμε και τους…..ειπα να μη βρισω, να μας πετανε και γνωσεις απο τους καναπεδες….Εχω κανει σε 1 βδομαδα 1000 χλμ στα βουνα και μαλακια δεν εγραψα ποτε…. Πρεπει παντως να λαβουμε σοβαρα υπ” οψην το γεγονος να γινουμε πιο κλειστο φορουμ….

    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 4 ώρες, 22 λεπτά πριν από τον q10gr8.

    ρε ανθρωπε σοβαρα μιλας τωρα δεν εβαλα πληροφορια εχεις μαθει να διαβαζεις??? ερωτηση εκανα αν οντως ισχυει η λεγανε μακακιες αυτοι που μου το ειπαν δηλαδη τι θες να μας πεις τωρα και να βρισεις και να κανεις τον καμποσο.. σε παρακαλω παρα πολυ.. δηλαδη τι να εκανα να εκανα τουμπεκι ψηλοκομμενο ημουν το πρωι στην δουλεια και με πηραν και μου ειπαν αυτο αμεσως το κοινοποιησα τι αλλο θες. εσυ κοιτα να πεσεις σε πουλια και να μην λες τιποτα εγω θεωρισα σωστο να το πω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1852
    JIMISTOM στις #390595

    αναλογος πως ενοειτε την χρονια καλη η κακη εγω 10 πουλακια που θελω μεσο ορος σχεδον τα κανω δεν καταλαβαινω να εχει πολα πουλια να χαλαω και ενα σορο φυσσιγια με τετοια κριση την βολτα μου την κανω δεν με ενδιαφερουν τα νουμερα ισα ισα μιασ και δεν εχει πολλεσ τσιχλες μου κινει το ενδιαφερον να ψαξω και για κανα αλλο θυραμα με το σκυλακι μου .και να εκανα 25 τσιχλεσ καθε ΣΚ ποιοσ θα τισ ετρωγε τοσες μονο τα μαγαζια θα συντηρουσα ,γιαυτο ηρεμιστε και απολαυστε αυτες τις λιγες ωρες ξενασιας με το παρεακι σας

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 21,271 έως 21,285 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων