ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 21,361 έως 21,375 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    118
    SpyrosK στις #391460

    Τουλαχιστον γελαμε αφου απο πουλια τζιφος!

    Επειδή δεν επιβεβαίωσε κανείς το προηγούμενο ποστ μου, βλέπω να …ξεκαρδιστούμε στο γέλιο και αυτό το Σαββατοκύριακο. 😈

    Αλλά θα πάω ρε,   …  “πιρόγα δε θα με κάνετε”, που λέει και το ανέκδοτο. 👿


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    300
    EFKLIDIS στις #391467

    Οι καιροι δεν  ευνοουν για  τσιχλαρες .οι παλιοι περιμενουν να  χειμωνιασει για  να κατεβουν στα  χαμηλα.Στο περπατητο  ψαξε [ κουμαριες-φραχτες] μπορει να  δεις  λιγες . εαν εχεις βρει  μερος με  αγριελιες ειναι  καλο ψαξε. φετος γενικα δεν  εχουν εμφανιστει πολλες ως  ωρας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #391481

    πηγα απογευματινο μετα απο πολλες μερες αποψε.περασαν 5 πουλια πηρα 1.καρτερι δεν αξιζει τον κοπο να καθισεις ουτε πρωι ουτε απογευμα.περπατητο κατι γινεται αλλα το σ/κ ολος ο κοσμος θα ειναι στα χωραφια και θα μαζευει ελιες και γινεται λιγο επικινδυνο το παιχνιδι. μαλλον για ελατα το κοβω αυριο.και κυργιαρες να μην εχει θα μαζεψουμε κουμαρομανιτες και θα βγει ο μεζες!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1852
    JIMISTOM στις #391485

    Σημερα απογευματινο 1 τσιχλιτσα με το καλημερα και το μερος εδειχνε πως ειχε πουλακια αλλα δυστιχος δεν προλαβα να κατσω ουτε 5 λεπτα ξαφνικα βλεπω την σκυλα μου να κανει εμετο αυτο ηταν ειχε φαει φωλα ευτυχως ειχα στο αμαξι τις ενεσεις και μετα τροχαδην στην γιατρο και απο οτι δειχνει μαλλον την γλυτωσε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    ΙΝΠ στις #391493

    Δαυλεια σημερα ελαχιστοτατα πουλια.

    Δεν αξιζει τον κοπο.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #391516

    ημερα απογευματινο 1 τσιχλιτσα με το καλημερα και το μερος εδειχνε πως ειχε πουλακια αλλα δυστιχος δεν προλαβα να κατσω ουτε 5 λεπτα ξαφνικα βλεπω την σκυλα μου να κανει εμετο αυτο ηταν ειχε φαει φωλα ευτυχως ειχα στο αμαξι τις ενεσεις και μετα τροχαδην στην γιατρο και απο οτι δειχνει μαλλον την γλυτωσε

    που ρε Χρήστο έγινε αυτό;;;έχει ξανασυμβεί;;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #391522

    Καλο ξημερωμα σε ολους, εμενα θα με βρει με το φιλο και τη κοκερινα μου σε καποιο καρτερακι και μετα περπατητο να καψουμε τα περιττα.Θα ενημεροσω αυριο, πρωτα ο Θεος να μας εχει καλα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #391541

    Σημερα απογευματινο 1 τσιχλιτσα με το καλημερα και το μερος εδειχνε πως ειχε πουλακια αλλα δυστιχος δεν προλαβα να κατσω ουτε 5 λεπτα ξαφνικα βλεπω την σκυλα μου να κανει εμετο αυτο ηταν ειχε φαει φωλα ευτυχως ειχα στο αμαξι τις ενεσεις και μετα τροχαδην στην γιατρο και απο οτι δειχνει μαλλον την γλυτωσε

    Περαστικά στο σκυλάκι φίλε μου… ελπίζω να είναι μια χαρά…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #391573

    Κάποτε διάβαζα στο φόρουμ την φράση «αν πας εκεί πρέπει να φοράς κράνος» και νόμιζα ότι είναι ένας χαριτωμένος τρόπος να πεις ότι εκεί πηγαίνουν πολλοί κυνηγοί.

    Σήμερα τα σκάγια έπεσαν στην κυριολεξία πάνω μου από γειτονικό καρτέρι. Βέβαια ούτε που τα νιώθεις, το θόρυβό τους μόνο ακούς, αλλά την επόμενη φορά που θα πάω εκεί θα φοράω καπέλο και σκοπευτικά γυαλιά. 😎

     

    ΥΣ: τι βαρούσαν τα παιδιά τώρα δε ξέρω, εγώ μόνο σπίνους έβλεπα να περνάνε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1852
    JIMISTOM στις #391581

    Μακη εγινε στην χασια ευτυχως την  ειδα τωρα και ειναι μια χαρα δεν ειναι τυχαια η σκυλα ειναι η ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΤΣΟΠΑΝΙ τι περιμενεις  ειμουν τυχερος μαλλον οπως ειπε και ο χρηστος που ειχε βρεξει και ειχε ξεθυμανει η δραση τις

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1726
    Billy στις #391588

    Μακη εγινε στην χασια ευτυχως την ειδα τωρα και ειναι μια χαρα δεν ειναι τυχαια η σκυλα ειναι η ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΤΣΟΠΑΝΙ τι περιμενεις ειμουν τυχερος μαλλον οπως ειπε και ο χρηστος που ειχε βρεξει και ειχε ξεθυμανει η δραση τις

     

    Καλημερα.ποσες…μα ποσες φορες τα εχω γραψει;;;;!!!

    Μακρια απο την περιοχη και γενικα απ’ τα Δερβενοχωρια τα σκυλια!!!!!!!!!!!!!!!!

    Την περασμενη χρονια, ο γνωστος & φιλος, ο Βαγγελης ο BERETTA 425 ηρθε απο Ιταλια και εφερε μαζι του και τον σκυλο του(απο Ιταλια) ενα Ποιντερ αριστο & πηγε στα Δερβενοχωρια!!! Για να μην γραφω πολλα, γυρισε χωρις το σκυλι!!!

    Μενω ενα τσιγαρο δρομο, απ’ την περιοχη & γνωριζω πολυ καλα το τι συμβαινει με τους τσοπαναρεους…

    Εχω να ανεβω επανω εκει με τον Billy μου( ιδε avatar) 6 χρονια μετα απο ενημερωση απο φιλους!!!

    Καποτε πηγαινα τετοια εποχη & εκανα καμια μπεκατσουλα!!! Αυτα τωρα τελος…τον θελω τον σκυλακο μου!!!

    Το ξανα-λεω…μακρια τα σκυλια απ’ την περιοχη…θυμηθητε το εαν αγαπατε τα σκυλακια σας, απαντες!!!

    Ευχομαι στον Φιλο, περαστικα στο ζωντανο του το συντομοτερο και για μια ακομη φορα….να γινει μαθημα για ολους μας!!!

    Φιλικα,

    Βασιλης

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    300
    EFKLIDIS στις #391590

    Καλημερα στα  παιδια . Ν α αποφευγετε αυτη την  εποχη  τα  τσοπαναρια  τα  γιδοπροβατα  τα  περισσοτερα ειναι  ετοιμογεννα . Οι  τσοπαναρεοι ειναι …………………..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    39
    panagiotis στις #391595

    Καλημέρα στο forum, σε μοναχικό 2ωρο περπατητό χθες σε κάμπο με ελιές λίγες τσίχλες και κοτσύφια που ξεσηκωνώτουσαν από μακριά. Αποτέλεσμα με 5 τουφεκιές 1 κότσυφας και μια τσίχλα στο χέρι. Συνέχισα με απογευματινό καρτέρι σε μέρος όπου περυσι είχε μιά νορμαλ κίνηση πουλιών (τουλάχιστον τα έβλεπες ότι υπάρχουν!). Από τις 16:40 μέχρι τις 17:35 είδα σε όλη την πλαγιά του βουνού να περνάνε 2 τσίχλες!!! Ελπίζω να βελτιωθεί η κατάσταση με τα πρώτα κρύα… Θετική εντύπωση από τα φυσίγγια ΜΒ Light 30γρ. Νο 8 και 9 σε δίκανο: μαλακή τουφεκιά, χωρίς πολύ θόρυβο και ανεπαίσθητη ανάκρουση.

    καλημερα φιλε μου…αυτα ριχνω και γω φετος απο την εναρξη(τρυγονι-ορτυκι-τσιχλα-μπεκατσα) μεχρι και τωρα και εχουν δειξει οτι μπορω να τα εμπιστεομαι!ουτε μια τσιχλα φτερουχατη!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    39
    panagiotis στις #391597

    εχθες πηγα τελικα περιξ θηβας και το αποτελεσμα 6 στο χερι. “μαυρες δεν βγηκαν προφανως γιατι ακομα κοιμουνται εξω τα πουλια.στο περπατητο κατι εδειξε να κινητε αλλα οχι σαν περσυ τετοια εποχη.αφηστε που αρχισαν να μαζευουν και ελιες στην περιοχη και δεν μπορουσαμε να περπατησουμε σωστα!αυτα απο μενα!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    141
    παναγιωτης στις #391600

    Καλημερα φιλοι.Σημερα Καπανδριτι μαυρες δεν ειχε καθολου.Γενικα ακουστηκαν λιγες τουφεκιες, αλλα πιστευω οι περισσοτερες σε ψηλομενα πουλια.Τελικα πηρα μια τσιχλα παχια-παχια σαν τον Σταθη Ψαλτη για να καταλαβετε 😆

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 21,361 έως 21,375 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων