ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 21,391 έως 21,405 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #391919

    καλημερα.επιστροφη απο 4ωρο περπατητο στην ασωπια.πολυ λιγα πουλια τελικος απολογισμος 8 για μενα 4 ο φιλος μου πολυ ζεστη ακομα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    DimiX στις #391920

    Ξέρω ότι είναι αμαρτία αλλά όταν σου πετάγονται 5 από ένα μέρος δεν μπορείς να υπολογίσεις τα πάντα, βαρας μια και μετά βαρας άλλη. Όταν κοιτάς στον αέρα δεν είναι εύκολο για την 2η να υπολογίσεις που θα πέσει. Επίσης μερικά ποδαρονουν όπως έκανε ένας κοτσιφας που πέφτει στο καθαρό, πάω να τον πάρω και λακισε μέσα στο πυκνο…. Επίσης πολλά πουλιά όταν σηκωθούν έχουν χαράξει πορεία από πριν για τα πυκνά. Οπότε αναμενόμενο είναι να χαθούν πουλιά. Όμως τι να κάνουμε. Χρονο και λεφτά για σκυλάκι δεν υπάρχουν. Η θα κόψουμε το κυνήγι η συνεχίζουμε γνωρίζοντας ότι θα χάσουμε και μερικά πουλιά. Εδώ άλλη φορά πάπια χάσαμε μέσα σε καλαμιές… (3 ώρες την ψάχναμεββρήκαμε αίματα πάνω στα καλάμια αλλά πάπια πουθενά)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1852
    JIMISTOM στις #391925

    καλησπερα σημερα στην θηβα 3 ατομα 25 πουλακια καλα ηταν το ευχαριστω ηταν που η σκυλιτσα δεν πτοιθηκε και εδωσε ρεσιταλ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    51
    ΓΙΩΡΓΟΣ7 στις #391928

    Ξέρω ότι είναι αμαρτία αλλά όταν σου πετάγονται 5 από ένα μέρος δεν μπορείς να υπολογίσεις τα πάντα, βαρας μια και μετά βαρας άλλη. Όταν κοιτάς στον αέρα δεν είναι εύκολο για την 2η να υπολογίσεις που θα πέσει. Επίσης μερικά ποδαρονουν όπως έκανε ένας κοτσιφας που πέφτει στο καθαρό, πάω να τον πάρω και λακισε μέσα στο πυκνο…. Επίσης πολλά πουλιά όταν σηκωθούν έχουν χαράξει πορεία από πριν για τα πυκνά. Οπότε αναμενόμενο είναι να χαθούν πουλιά. Όμως τι να κάνουμε. Χρονο και λεφτά για σκυλάκι δεν υπάρχουν. Η θα κόψουμε το κυνήγι η συνεχίζουμε γνωρίζοντας ότι θα χάσουμε και μερικά πουλιά. Εδώ άλλη φορά πάπια χάσαμε μέσα σε καλαμιές… (3 ώρες την ψάχναμεββρήκαμε αίματα πάνω στα καλάμια αλλά πάπια πουθενά)

    τα καταλαβενω φιλε μου.παντα φιλικα μιλαμε και συζηταμε.σε πιο μερος της πελοποννησου εισαι?

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #391929

    Ξέρω ότι είναι αμαρτία αλλά όταν σου πετάγονται 5 από ένα μέρος δεν μπορείς να υπολογίσεις τα πάντα, βαρας μια και μετά βαρας άλλη. Όταν κοιτάς στον αέρα δεν είναι εύκολο για την 2η να υπολογίσεις που θα πέσει. Επίσης μερικά ποδαρονουν όπως έκανε ένας κοτσιφας που πέφτει στο καθαρό, πάω να τον πάρω και λακισε μέσα στο πυκνο…. Επίσης πολλά πουλιά όταν σηκωθούν έχουν χαράξει πορεία από πριν για τα πυκνά. Οπότε αναμενόμενο είναι να χαθούν πουλιά. Όμως τι να κάνουμε. Χρονο και λεφτά για σκυλάκι δεν υπάρχουν. Η θα κόψουμε το κυνήγι η συνεχίζουμε γνωρίζοντας ότι θα χάσουμε και μερικά πουλιά. Εδώ άλλη φορά πάπια χάσαμε μέσα σε καλαμιές… (3 ώρες την ψάχναμεββρήκαμε αίματα πάνω στα καλάμια αλλά πάπια πουθενά)

    προσωπικά θεωρώ πιο φρόνιμο να γράφουμε(αφού γράφουμε νούμερα)αυτά που μπήκαν στο σακκίδιο γιατί γι αυτά παίρνει κανείς το μπράβο,για τα χαμένα και 19 λογικό να μην υπάρχει μπράβο παρά μόνο σχόλια και μάλιστα αρνητικά.Επιτέλους ας σκεφτόμαστε τι γράφουμε σ αυτό το χώρο που μας φιλοξενεί  😉

    καλησπερα σημερα στην θηβα 3 ατομα 25 πουλακια καλα ηταν το ευχαριστω ηταν που η σκυλιτσα δεν πτοιθηκε και εδωσε ρεσιταλ Quo

    μπράβο στη σκυλίτσα 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    627
    freeman.1989 στις #391930

    Από Χορτιάτη αρκετές κεδρότσιχλες σε κοπαδάκια αλλά ψηλομένες. Δεν έκανα τίποτα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    DimiX στις #391938

    Οκ καλώς Blanco. Εγώ πάλι νομίζω ότι το να αναφέρουμε τα πουλιά που χάσαμε μας δείχνει το αν υπάρχει πληθυσμός σε κάποιο θήραμα.  Είναι μια ειλικρινή απάντηση σε αυτά που έγιναν στις εξορμήσεις μου. Αν καποιους ενοχλεί το θέμα αυτό καλύτερα να απέχω από το γράφω περι θηραμάτων μιας και υπάρχει λογοκρισία και στο πόσα χάσαμ . Οκ. Οποίος έχεισκυλο σσίγουρα θα χάσει πολύ λιγότερα. Οποίος πάλι δεν έχει θα χάσει ένα σωρό πουλιά. Αυτό το ξέρουμε όλοι και δεν υπάρχει λόγος να

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    DimiX στις #391940

    Κρύβουμε πράγματα. Εγώ τέτοιους θεατρινισμους δεν τους θέλω, γουστάρω. Οπότε ας κρατάω καλύτερα τις εμπειρίες μου για μένα και θα ασχοληθώ με άλλα θέματα από το να γράφω για θηράματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #391942

    Φίλε μου γιατί το παίρνεις στραβά… το κατανοώ αυτό που λες αλλά δεν είναι κρίμα να βαράς τόσες τσίχλες και να πηγαίνουν χαμένες. Εσύ ο ίδιος γράφεις ότι βγαίνουν 5 βαράς την μία, μετά την δεύτερη και δεν μπορείς να δεις που έπεσε η πρώτη κτλ κτλ…

    Επειδή είχα το ίδιο πρόβλημα αναγκάστηκα και πήρα σκυλάκι (τώρα έχω δύο μάλιστα) και ένα ο φίλος μου. Και πίστεψε με ούτε περισσότερο χρόνο έχουμε, ούτε περισσότερα χρήματα για να τα συντηρήσουμε.

    Και όχι τίποτα άλλο απλά για να μην χαλάει πάνω από όλα το δικό σου κυνήγι ψάχνοντας.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    DimiX στις #391943

    Όταν φιλε μου ζεις με επίδομα ανεργίας περιμένοντας δουλειά έχοντας 2 παιδιά τότε δεν έχεις χρήματα για σκυλάκι. Είχα 2 παλαιότερα (όχι κυνηγόσκυλα, 1 γερμανικό και 1 τσέχικο λύκο, μέχρι που πέθαναν από γεράματα αλλά τότε είχα λεφτά) οπότε ξέρω από σκύλους. Είπαμε ότι είναι αμαρτία αλλά όλοι όσοι κυνηγούν χωρίς σκυλο χάνουν πολλά πουλιά. Ας αναλογιστεί ο καθένας μας πόσα εχει χάσει από τότε που ξεκίνησε το κυνήγι. Εγώ τουλάχιστον το ξεκίνησα πριν 3 χρόνια. Πέρσι ασχολήθηκα περισσότερο, φέτος λιγότερο (5 φορές βγήκα, 3 για τσίχλες, 1 για τρυγόνια, 1 για ορτυκια!)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    DimiX στις #391944

    Τελος πάντων για να τελειώνουμε με το θέμα, πουλάκια υπάρχουν άμα περπατήσει κάποιος. Δεν θα ξαναασχοληθω με το να γράφω για τσίχλες για να την ακούω από πάνω γιατί εχασα πουλιά. Όταν βρω δουλειά και πάρω σκυλο θα χάνω λιγότερα. Όπως και αν καθησω σπιτάκι μου με τα παιδιά μου και βαράω κανένα θήραμα αν περάσει πάνω από το σπίτι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #391945

    Μα και πάλι το παίρνεις στραβά και δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί… Είναι πολύ δύσκολη η οικονομική κατάσταση για όλους, κάποιους για λιγότερο κάποιους άλλους για περισσότερο. Απλά το foroum δεν διαβάζετε μόνο από εμάς που ξέρουμε πως είναι το κυνήγι της τσίχλας. Μπορεί αύριο να δεις τα γραφόμενα σου στο facebook και να μας κράζουν όλους οι ψευτοοικολόγοι….

     

    Ελπίζω να φτιάξουν τα πράγματα να μπορείς να πάρεις το σκυλάκι σου και εσύ και να χαρείς ένα τελείως διαφορετικό κυνήγι…

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2285
    PANOUTSOS στις #391946

    Οχι φίλε μου να γράφεις… Ο Μάκης(Blanco) πιο πάνω δε μιλά κακοπροαίρετα  να ξέρεις… κι ο Κωσταντίνος(Zed) μιλά σωστά… μη τα παίρνεις στραβά φίλε μου

    Κι εγω χάνω τσίχλες… και μάλιστα πολλές.. απλά εχω προσέξει ότι όταν ντουφεκάω και πάω εκεινη την ωρα να απορταρω χωρις να  αποσπάσει κάτι την προσοχή μου  τις περισσότερες φορές βρίσκω την τσίχλα…

    Ευχομαι να βρεις και μια δουλίτσα  κι όλα να πάνε καλά 😉

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #391951

    Οχι φίλε μου να γράφεις… Ο Μάκης(Blanco) πιο πάνω δε μιλά κακοπροαίρετα να ξέρεις… κι ο Κωσταντίνος(Zed) μιλά σωστά… μη τα παίρνεις στραβά φίλε μου Κι εγω χάνω τσίχλες… και μάλιστα πολλές.. απλά εχω προσέξει ότι όταν ντουφεκάω και πάω εκεινη την ωρα να απορταρω χωρις να αποσπάσει κάτι την προσοχή μου τις περισσότερες φορές βρίσκω την τσίχλα… Ευχομαι να βρεις και μια δουλίτσα κι όλα να πάνε καλά

    Beretta A 301
    Beretta AL 391 light
    Benelli Vinci

    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 11 λεπτά πριν από τον PANOUTSOS.

    Συμφωνώ, τουφεκάμε την μία και πάμε κατ’ ευθείαν να την βρούμε χωρίς να αποσπά κάτι την ματιά μας. Μ’ αυτό τον τρόπο παίρνουμε περισσότερες στο χέρι, δεν στενοχωριόμαστε που χάσαμε πολλές και το κυριότερο δεν καθυστερούμε την υπόλοιπη παρέα ψάχνωντας μια τσίχλα 15 λεπτά.

    Σίγουροι όλοι χάνουμε πουλιά αλλά αφού υπάρχει ανέξοδος τρόπος να μην τα χάνουμε γιατί να μην τον εφαρμόζουμε.

    Εύχομαι και ‘γω να βρει δουλειά σύντομα το παληκάρι  😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    165
    zordi στις #391952

    Τελος πάντων για να τελειώνουμε με το θέμα, πουλάκια υπάρχουν άμα περπατήσει κάποιος. Δεν θα ξαναασχοληθω με το να γράφω για τσίχλες για να την ακούω από πάνω γιατί εχασα πουλιά. Όταν βρω δουλειά και πάρω σκυλο θα χάνω λιγότερα. Όπως και αν καθησω σπιτάκι μου με τα παιδιά μου και βαράω κανένα θήραμα αν περάσει πάνω από το σπίτι.

    Να πάρεις γρήγορα σκύλο και μάλιστα 2,για να μη χάνεται καμία τσίχλα (μη μας μαλώσει και κανένας οικολόγος)!!!χαχαχαχα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 21,391 έως 21,405 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων