ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 21,406 έως 21,420 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    51
    ΓΙΩΡΓΟΣ7 στις #391953

    ε ρε που μας καταντησαν να μανουριαζουμε και με το παθος μας.να μη μπορει ενας κυνηγος να εχει εστω ενα σκυλακι.γαμω τους πολιτικους μεσα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    DimiX στις #391958

    Ευχαριστώ φίλοι για τις ευχές. Μακαρι να μου τύχει κάτι σύντομα ώστε να βρω λεφτά και για σκυλάκι (1 φτάνει). Όσο για τους ψευτοοικολογους δεν μπορούν να πουν γιατί χάνω πουλιά, θα τους πω ότι το κράτος μας έχει αλλάξει τα φώτα και να ασχοληθούν με αυτό. Εμένα χτες το ένα μου παιδακι 1,5 χρονών (το άλλο μικρότερο) μου ζήτησε να το πάρω αγκαλιά όταν με ειδε να τρώω τσιχλιτσες ψητές με λαδολέμονο και ρίγανη. Μου ζήτησε μετά να φάει και αυτό, έφαγε μια τσιχλιτσα ολόκληρη! Και ζήταγε κι’αλλο. Οπότε ας έρθουν να μου πουν γιατί πάω για κυνήγι που τρώνε και τα παιδιά μου από την στιγμή που δεν υπάρχει δουλειά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    DimiX στις #391959

    Άμα θέλουν ας μου πάρουν οι ψευτοοικολογοι σκυλάκι να μην χανω τα πουλάκια. Όταν πηγαν και απελευθερωσαν χιλιάδες Μινγκ από καστορια για να μην γίνουν γούνες και προκάλεσαν απίστευτη καταστροφή (μινγκ είναι σαρκοφάγα και πολλαπλασιαζονται σαν ποντίκια) ας μη μιλάνε καλύτερα. Ας κάνουν καμιά σοβαρή δουλειά λέω εγώ και καμιά σοβαρή μελέτη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    DimiX στις #391960

    ε ρε που μας καταντησαν να μανουριαζουμε και με το παθος μας.να μη μπορει ενας κυνηγος να εχει εστω ενα σκυλακι.γαμω τους πολιτικους μεσα.

    όπως ακριβώς τα λες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    DimiX στις #391961

    Ας αφήσουμε και τις αλεπούδες που έχει γεμίσει ο τόπος. Όταν πηγαμε με τους φίλους για κυνήγι μετρήσαμε 12 αλεπούδες σε 5 χιλιόμετρα! Όλες οικολογικές… Καθοντουσαν στη μέση στο δρόμο πρωί πρωί…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    DimiX στις #391963

    Και μιας και που το σκέφτομαι τα πουλιά που χάνουμε τα τρώνε οι οικολογικές αλεπούδες. Οπότε τους ταιζουμε και τα ζωάκια από πάνω μπας και χορτάσουν και αφήσουν κανένα λαγό/περδικα που τους έχουν ταράξει οι οικολογικές αλεπούδες.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #391967

    Φίλε Dimix κατ΄αρχήν σου εύχομαι να βρείς γρήγορα μια δουλίτσα αν και πιστεύω ότι πολύ σύντομα αυτοί που θα έχουν δουλειά θα είναι είδος προς εξαφάνιση.

    Οσο για τα υπόλοιπα μην τρελαίνεσαι δεν σου έβαλε κανείς χέρι.Ολοι χάνουμε πουλιά απλά προσπαθούμε να το μετριάζουμε όσο το δυνατόν περισσότερο με διάφορες μεθόδους ( σου είπαν τα παιδιά πιο πάνω) .Απλά ο μεγάλος αριθμός των χαμένων που ανέφερες μπορεί να φανεί σαν ¨σκοποβολή¨ .

    …….και πες αυτουνού του blanco ότι είναι καλύτερα να μην έχεις σκύλο και να χάνεις καμια τσίχλα παρά να έχεις σκύλο και να χάνεις το κινητό σου ( επειδή το έθαψε ) και να χάνεις το μπουκάλι με το νερό σου και να κορακιάζεις απο την δίψα επειδή το έκλεψε 👿

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #391968

    επειδη εγω ξεκινησα το θεμα εγω και θα το κλεισω δεν περιμενα βεβαια να παρει εκταση.εγω ουτε διαθεση να μαλωσω το παιδι ειχα ουτε και τιποτα αλλο απλα τελειως αυθορμητα και καλοπροαιρετα ειπα να παρουν ενα σκυλακι ολοι μαζι να μην χανουν τα πουλια .και εγω αλλωστε χανω καθε χρονο κι ας εχω και το σκυλακι.φιλε dimix συγνωμη για την παρατηρηση και ευχομαι να πανε ολα καλυτερα στη ζωη σου και πανω απο ολα υγεια….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    piperman στις #391969

    Φίλε Dimix κατ΄αρχήν σου εύχομαι να βρείς γρήγορα μια δουλίτσα αν και πιστεύω ότι πολύ σύντομα αυτοί που θα έχουν δουλειά θα είναι είδος προς εξαφάνιση. Οσο για τα υπόλοιπα μην τρελαίνεσαι δεν σου έβαλε κανείς χέρι.Ολοι χάνουμε πουλιά απλά προσπαθούμε να το μετριάζουμε όσο το δυνατόν περισσότερο με διάφορες μεθόδους ( σου είπαν τα παιδιά πιο πάνω) .Απλά ο μεγάλος αριθμός των χαμένων που ανέφερες μπορεί να φανεί σαν ¨σκοποβολή¨ . …….και πες αυτουνού του blanco ότι είναι καλύτερα να μην έχεις σκύλο και να χάνεις καμια τσίχλα παρά να έχεις σκύλο και να χάνεις το κινητό σου ( επειδή το έθαψε ) και να χάνεις το μπουκάλι με το νερό σου και να κορακιάζεις απο την δίψα επειδή το έκλεψε

     

    Φίλε Διονύση έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα  🙂

    Βέβαια καμμιά φορά είναι και θέμα επιλογών του καθένα μας,

    πχ κάποιος μπορεί να μη διστάσει να δώσει 350€ για μποτάκια

    αλλά το να πάρει ένα σκυλάκι για απόρτ με 100 – 200 ευρώ ή και τσάμπα  να μην…..

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #391970

    πχ κάποιος μπορεί να μη διστάσει να δώσει 350€ για μποτάκια αλλά το να πάρει ένα σκυλάκι για απόρτ με 100 – 200 ευρώ ή και τσάμπα να μην…..

    Ωπα εδω μπερδεύεται το πράγμα…. 😯

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #391973

    Φιλε dimx σε καταλαβαινω…ουτε εγω εχω δουλεια ουτε και σκυλο…Επισης εχω παθει πολλες φορες αυτο που ειπες πριν.Να πεταγονται πολλες να χτυπαω 2 και να μην βρω τελικα καμμια γιατι κοιταζοντας να χτυπησω τη μια χανω το μερος που επεσε η αλλη.Η λυση στο προβλημα νομιζω σε αυτη την περιπτωση ειναι αυτη που ειπε καποιο παιδι πιο πανω, να μην παιρνεις τα ματια σου μεχρι η τσιχλα να σκασει κατω.Για το θεμα δουλειας δυστυχως γιναμε ετσι που θα πω το εξης: keep calm and dream on…

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #391974

    συνάδελφε dimix με κάλυψαν οι συνάδελοι με τα γραφόμενα τους

    εγώ θέλω να σου πω ότι δεν υπήρξε θέμα αντιπαράθεσης από πλευράς μου απλά την γνώμη μου είπα σε μιά συζήτηση καλοπροαίρετη με σκοπό να βγούν θετικά συμπεράσματα και γι αυτούς που συμμετείχαν και γι αυτούς που παρακολουθούν 😉

    εύχομαι γρήγορα να βρείς μια δουλίτσα και όλα να σου πηγαίνουν καλά 🙂

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    9
    Petkyrajohn στις #391975

    Petkyrajohn wrote:
    Kalispera se olous simera perix dervenoxwrion diomisi wres perpatito 4 paxies paxies ,kai mia erwtisi re pedes ta sygkekrimena manitaria trogonte ?

    ΟΧΙ!!!Σε 10 λεπτα εχει καταστραφει το πεπτικο σου συστημα και σε 1 ωρα το συκωτι σου!Ουτε στο νοσοκομειο δεν προλαβαινεις να πας!

     

    Σε ευχαριστω γεια την πληροφορεια να σε καλα , με γλυτωσες κιριολεκτικα !

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #391976

    milou wrote:

    Petkyrajohn wrote:
    Kalispera se olous simera perix dervenoxwrion diomisi wres perpatito 4 paxies paxies ,kai mia erwtisi re pedes ta sygkekrimena manitaria trogonte ?

    ΟΧΙ!!!Σε 10 λεπτα εχει καταστραφει το πεπτικο σου συστημα και σε 1 ωρα το συκωτι σου!Ουτε στο νοσοκομειο δεν προλαβαινεις να πας!

    Σε ευχαριστω γεια την πληροφορεια να σε καλα , με γλυτωσες κιριολεκτικα !

    μια παροιμία συνάδελφε λέει…..χόρτα φάε όσα βρείς,μανιτάρια όσα ξέρεις…..προσοχή μεγάλη 😮

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    piperman στις #391977

    Ωπα εδω μπερδεύεται το πράγμα….

     

    Καθόλου δεν μπερδεύεται,

    σκέψου κάποιος να κυνηγάει ας πούμε πέρδικα και να διαθέτει πχ 200 ευρώ για μποτάκι

    ειδικά για αυτό το κυνήγι (σε τσίχλες κτλ φοράει άλλο)

    αλλά να μην έχει έστω ένα σπριγκεράκι για απόρτ.

    Τέλος πάντων,ο καθένας κάνει τις επιλογές του οι οποίες είναι απόλυτα σεβαστές

    αλλά από την άλλη η λέξη “θεατρινισμός” μου κάθεται λίγο βαριά…

    Πάντα φιλικά,Κώστας

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 21,406 έως 21,420 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων