ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 21,421 έως 21,435 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #391983

    Απογευματινό σήμερα και κατάφερα να πάρω μια και άλλη μια χαμένη, γύρω γύρω καθαρό και εκεί που έπεσε η τσίχλα ένα πουρνάρι 3 μέτρα, ούτε σημάδι να το έβαζε. Πήγε ο σκύλος, πήρε ντορό και καθόταν από κάτω και πήδαγε ψηλά για να την πιάσει μάλλον. Τελικά σχίστηκα και εγώ και ο alf αλλά η τσίχλα άφαντη…

    Τουφέκισα ακόμα 5 τσίχλες αλλά μην πω που πήγαν οι τουφεκιές… είδα γύρω γύρω συνολικά ακόμα 10 πουλιά. Γενικά σήμερα ήταν καλά σε σχέση με τις άλλες φορές, όπως για παράδειγμα το Σάββατο που έφυγα ατουφέκιστος και δεν είδα ούτε μία…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    DimiX στις #391984

    Φίλοι Ευχαριστώ για τις ευχές. Να’στε καλά και πάντα υγεία. Προσπαθώ να παρακολουθώ που θα πέσει το θήραμα όμως αρκετές φορές πάει και πέφτει σε βατωνα οπότε δεν μπορεί κανείς να κάνει κάτι. Επίσης από κείμενα που διάβασα λένε ότι τα πουλιά (τσίχλες κοτσυφια) έχουν χαράξει πορεία για θάμνους, βατωνα, πυκνο. Δεν μιλάω για καρτέρι αλλά για περπατητο ανάμεσα σε βατωνες /θάμνους. Σε όλα τα πουλιά που πέφτουν βλέπω που αλλα δεν μπορώ να τα πάρω πάντα. Προσπαθώ να τα παρακολουθώ όσα δευτερόλεπτα μπορώ για να καταλήξουν σε καθαρό αλλά δεν πετυχαίνει πάντα. Ελπίζω να γίνω ακόμη καλύτερος και να βελτιωθώ και σε αυτό. Όσο για την λέξη θεατρινισμος δεν θέλω να προσβάλλω κάποιον, απλά είναι σαν κάποιος πχ να περνάει τον δρόμο απέναντι με κόκκινο και άμεσος να λέει σε κάποιον άλλο εσύ μην περνάς με κόκκινο… Με λίγα λόγια όλοι έχουμε χάσει πουλιά, άλλοι περισσότερα άλλοι πάλι λιγότερα (με σκυλιά). Ελπίζω να λήξει το θέμα εδώ και να είμαι κι εγώ περισσότερο προσεκτικός.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    272
    ssbk23 στις #391996

    Καλησπέρα στην παρέα! Σήμερα ήταν εξαιρετικά βαρύ το πάπλωμα και σηκώθηκα κατά τις 7.30.Πήγα κατευθείαν για περπατητό πιό πολύ για την κουτάβα μου.Πολύ λιγότερα πουλιά από ότι τις προηγούμενες φορές.Κατάφερα να πάρω μία η οποία έπεσε πίσω από ένα θάμνο .Πήγα να την βρω αλλά άφαντη.Η κουτάβα είχε λυσαξει να μυρίζει ένα θάμνο παραδίπλα (κουμαριά με βάτα πνιγμένη μέχρι το 1,5 μέτρο υψος).Έκανα να ανοίξω τα κλαδιά αλλά ήταν τόσο πυκνό που δεν έβλεπα πέρα απο τα 50 εκατοστα.Η μικρή να λυσσάει να μπεί.Κάποια στιγμή κάνει ένα σάλτο και πηδάει μέσα και αρχίζει να μασαει τα βάτα.Τρόμαξα ότι θα τραυματιστει και θα βγάλει κάνα μάτι.Χ’ωνεται μέσα και μετά από μερικά δευτερόλεπτα ξεπροβάλει το κεφάλι της με την τσίχλα στο στόμα!!!  Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι καμάρι ένιωσα.Χαζομπαμπάς κανονικός!!!!!

    Βέβαια στην συνέχεια , αφού της πήρα την τσίχλα, έκανα 3-4 λεπτά να την ξεμπλέξω από εκεί μέσα ,χρησιμοποιώντας μαχαίρι για να κόψω τα βάτα γιατί είχε εγλωβιστεί.Ευτυχώς πέρα από κάποια αμελητέα γδαρσίματα στα πόδια (τα οποία περιποιήθηκα όταν γυρίσαμε)δεν είχε τίποτα σοβαρό και συνεχίσαμε.

    Φτάσαμε σε ρέμα με νερό και μου έκανε απόρτ μια υδρόβια τσίχλα που έπεσε μέσα.Τρελή χαρά με το νερό.Με το που μου άφησε την τσίχλα έτρεξε πάλι πίσω και έκανε βουτιές μόνη της.Πραγματικά πολύ καλή μέρα για μένα σήμερα , άσχετα με την χαμηλή κάρπωση και τα λιγοστά πουλιά που είδα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    piperman στις #392000

    Όμορφη η σκυλίτσα σου φίλε Βασίλη,

    ελπίζω αύριο το απόγευμα να τη δω από κοντά έστω και μαζί με το αφεντικό της… 😆

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2285
    PANOUTSOS στις #392005

    Καλησπέρα στην παρέα! Σήμερα ήταν εξαιρετικά βαρύ το πάπλωμα και σηκώθηκα κατά τις 7.30.Πήγα κατευθείαν για περπατητό πιό πολύ για την κουτάβα μου.Πολύ λιγότερα πουλιά από ότι τις προηγούμενες φορές.Κατάφερα να πάρω μία η οποία έπεσε πίσω από ένα θάμνο .Πήγα να την βρω αλλά άφαντη.Η κουτάβα είχε λυσαξει να μυρίζει ένα θάμνο παραδίπλα (κουμαριά με βάτα πνιγμένη μέχρι το 1,5 μέτρο υψος).Έκανα να ανοίξω τα κλαδιά αλλά ήταν τόσο πυκνό που δεν έβλεπα πέρα απο τα 50 εκατοστα.Η μικρή να λυσσάει να μπεί.Κάποια στιγμή κάνει ένα σάλτο και πηδάει μέσα και αρχίζει να μασαει τα βάτα.Τρόμαξα ότι θα τραυματιστει και θα βγάλει κάνα μάτι.Χ’ωνεται μέσα και μετά από μερικά δευτερόλεπτα ξεπροβάλει το κεφάλι της με την τσίχλα στο στόμα!!! Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι καμάρι ένιωσα.Χαζομπαμπάς κανονικός!!!!! Βέβαια στην συνέχεια , αφού της πήρα την τσίχλα, έκανα 3-4 λεπτά να την ξεμπλέξω από εκεί μέσα ,χρησιμοποιώντας μαχαίρι για να κόψω τα βάτα γιατί είχε εγλωβιστεί.Ευτυχώς πέρα από κάποια αμελητέα γδαρσίματα στα πόδια (τα οποία περιποιήθηκα όταν γυρίσαμε)δεν είχε τίποτα σοβαρό και συνεχίσαμε. Φτάσαμε σε ρέμα με νερό και μου έκανε απόρτ μια υδρόβια τσίχλα που έπεσε μέσα.Τρελή χαρά με το νερό.Με το που μου άφησε την τσίχλα έτρεξε πάλι πίσω και έκανε βουτιές μόνη της.Πραγματικά πολύ καλή μέρα για μένα σήμερα , άσχετα με την χαμηλή κάρπωση και τα λιγοστά πουλιά που είδα.

    Μπράβο ρε μάγκα… αυτα είναι τα καλά 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1852
    JIMISTOM στις #392014

    ρε σεις κοφτε το ποια αυτο με τους οικολογους και οτι πει αμεσως καποιος ειμαστε ολοι ιδικοι να και εξυπνοι να το λυσουμε για να εχει καποιος σκυλι περα απο λεφτα θελει και χωρο και να το εχει καποιος οχι μονο ο κυνηγος αλλα ολοι οι οικογενεια να το θελει ,ολοι εχουμε χασει θυραματα και να το ξερουν οι οικολογοι το κανουμε επιτιδες για να τρωνε και τα αλλα ζωακια του δασους χιιχιχπροσεχουμε εμεις και εγω που ειχα σκυλο σημερα ειχα 3 χαμενα δεν λεει τπτ αυτο

    ενταξει καλο ειναι να προσεχουμε τι λεμε και πως το λεμε αλλα δεν εχουμε ολοι το γραψειν σωστα γιαυτο μην ορματε κατευθειαν ηρεμιστε καια σχοληθητε με ποιο συμαντηκα θεματα οπως τα μανιταρια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #392037

    Πολλα τα χιλιομετρα σημερα,οπου ξεκινησαμε για φασσες,αλλα καταληξαμε να γυρισουμε με 4 τσιχλες και μια γερακοτσιχλα (η παρεα).

    Εγω,δυο ντουφεκιες εριξα ολες κι ολες  και τις ευχαριστηθηκα κατεβαζοντας δυο τσιχλιτσες ψηλωμενες και τραβερσατες χρησιμοποιοντας την Jk6!!!!

    Ενα αλλο ωραιο σημειο της ημερας ηταν τα αποσταρισματα της κουκλας μου σε δυσκολα και πυκνα μερη (Β.Ευβοια)

     

    υσ.αν δεν αλλαξει ο fucking καιρος,δεν ξαναβγαινω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    411
    Menios στις #392061

    Για να δούμε καμιά τσίχλα, σε λίγο θα ψάχνουμε μόνο στο Youtube…. 😆

    Παραθέτω ένα ωραίο βιντεάκι που βρήκα, στο οποίο φαίνετε ξεκάθαρα η αξία του καλού σκύλου στο aport…..  βάζω link το  τέταρτο μέρος, υπάρχουν και τα τρία πρώτα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #392063

    Για να δούμε καμιά τσίχλα, σε λίγο θα ψάχνουμε μόνο στο Youtube…. Παραθέτω ένα ωραίο βιντεάκι που βρήκα, στο οποίο φαίνετε ξεκάθαρα η αξία του καλού σκύλου στο aport….. βάζω link το τέταρτο μέρος, υπάρχουν και τα τρία πρώτα…

      Ωραιο βιντεο.Ειδατε τι κανει το χιονακι?και βεβαια αν ο τυπος δεν ειχε τα εργαλεια ουτε τις μισες δε θα ειχε κανει!!Κιεγω χτες αν δεν ειχα τη Ντιανα ,απο τις 30 τσιχλες θα ειχαμε βρει τις 15 κι αν, ασε που σηκωσε σε μια πικνη ρεματια τη μπεκατσα!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #392077

    Οι μικρες οι τσιχλες, αρχισαν να χανονται και απο τις ελιες μας εδω..ροδοπη.

    οι δεντροτσιχλες καλα κρατουν..οσοι τις κυνηγουν και ξερουν μερη…κτυπουν πουλακια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #392090

    Xτες σε μερος ψηλα με πολυ κυπαρισσι, ειδαμε πουλακια, αλλα περνουσαν σαν στουκας. Μια μας ακολουθησε, ενω και απο γυρω ακουστηκαν αρκετες τουφεκιες. Επισης ακουγα συνεχως να βουτανε τσιχλες απο το βουνο, προς το ρεμα, παρολο που δε τις εβλεπα. Σημερα σε μερος χαμηλοτερα, δεν ειδα καμμια. Κριμα τη βενζινη που καψα  😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/04/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    243
    kinigos67 στις #392184

    Σάββατο Μαυρομμάτι Βοιωτίας(δεν πήγα λόγω ίωσης),ελάχιστες τσίχλες και στο περπατητό,βέβαια μαζεύουνε ελιές και το αποτέλεσμα 2 ο πατέρας μου και 1 χοντρομύτη και 5 ο φίλος μου.

    Κυριακή είπαμε να πάμε για δενδρότσιχλες και καμιά μπεκάτσα στα ορεινά του Κιάτου,μέσα στα έλατα,αλλά και εκεί απαγοήτευση.5-6 δενδρότσιχλες γυρίζανε σε όλη την περιοχή,αλλά σε πεδίο για βολή δε βγήκε καμία.

    Σε σχέση με άλλες χρονιές δενδρότσιχλες κάποτε βλέπαμε αρκετές εκεί και κυκλοφορούσαν τα πουλιά και δεν υπήρχαν αρκετοί κυνηγοί,τώρα το αντίθετο και χωρίς αποτελέσματα,δεν πέφταν τουφεκιές.

    Δεν ξέρω τι απέγιναν τα πουλιά,τέτοια νέκρα δεν έχω ξαναδεί,κάθε χρόνο και χειρότερα.Τελειώνει ο Νοέμβρης και δεν έχουμε ευχαριστηθεί τουφεκιά,μόνο έξοδα και απογοήτευση.

    Περιμένω να δω τι θα γίνει αν πέσει κανα χιόνι στα βουνά και αλλάξει λίγο η εικόνα αυτής της κατάστασης,αλλιώς τζ’αμπα το ξενύχτι και τα έξοδα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #392205

    Σάββατο Μαυρομμάτι Βοιωτίας(δεν πήγα λόγω ίωσης),ελάχιστες τσίχλες και στο περπατητό,βέβαια μαζεύουνε ελιές και το αποτέλεσμα 2 ο πατέρας μου και 1 χοντρομύτη και 5 ο φίλος μου. Κυριακή είπαμε να πάμε για δενδρότσιχλες και καμιά μπεκάτσα στα ορεινά του Κιάτου,μέσα στα έλατα,αλλά και εκεί απαγοήτευση.5-6 δενδρότσιχλες γυρίζανε σε όλη την περιοχή,αλλά σε πεδίο για βολή δε βγήκε καμία. Σε σχέση με άλλες χρονιές δενδρότσιχλες κάποτε βλέπαμε αρκετές εκεί και κυκλοφορούσαν τα πουλιά και δεν υπήρχαν αρκετοί κυνηγοί,τώρα το αντίθετο και χωρίς αποτελέσματα,δεν πέφταν τουφεκιές. Δεν ξέρω τι απέγιναν τα πουλιά,τέτοια νέκρα δεν έχω ξαναδεί,κάθε χρόνο και χειρότερα.Τελειώνει ο Νοέμβρης και δεν έχουμε ευχαριστηθεί τουφεκιά,μόνο έξοδα και απογοήτευση. Περιμένω να δω τι θα γίνει αν πέσει κανα χιόνι στα βουνά και αλλάξει λίγο η εικόνα αυτής της κατάστασης,αλλιώς τζ’αμπα το ξενύχτι και τα έξοδα.

    Κυνηγετικός Σύλλογος Αιγαλέου
    Περιηγήσεις 4Χ4 : http://www.suv4fun.gr/

    Όντως φίλε μου επειδή κυνηγάω στην περιοχή είναι δράμα για τις δεντρότσιχλες, πριν 2 εβδομάδες είδα μόνο μία… Τσάμπα τα χιλιόμετρα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    246
    durios στις #392310

    Σήμερα περπατητό μόνος μου Ανατολική Πελοπόννησο  10 πουλάκια έκανα,  με 2,5 ωρες περπάτημα  …το ευχαριστήθηκα σχετικά λίγα πουλιά είδα ήταν καλά θρεμμένα όμως..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #392318

    Σήμερα δεν είχα αρκετή όρεξη… αλλά κατά τις 17.00 βαριόμουνα πήρα το όπλο και το σκύλο και σε 5 λεπτά με τα πόδια από το σπίτι μου έφτασα σε ένα μέρος μήπως περάσει καμία.

    Μόλις έφτασα πήρα μια τσίχλα που σηκώθηκε από κάτι βάτα. Ε δεν θα το πιστέψετε, μέχρι τις 17.30 είχα πάρει άλλες 11 τσίχλες (+2 χαμένες). Έγινε χαμός το όπλο πήρε φωτιά και ξέμεινα από φυσίγγια, είχα 1,5 κουτί μαζί+… Αν σημάδευα καλύτερα θα μπορούσα να είχα πάνω από 20. Το υψόμετρο ήταν δεν ήταν 50 μέτρα… Τι να πω ίσως κάποιος ψηλά μου κάνει πλάκα…

     

    Οι τσίχλες περνούσαν πέντε πέντε δεν προλάβαινα να γεμίσω…  Ότι να ναι φέτος πραγματικά…

     

    Θα μου πεις δεν πήγαινες νωρίτερα εκεί, είχα πάει στο τέλος του ρέματος πριν μια βδομάδα και πέρασε μόνο μια, που θεωρητικά τα καρτέρια ήταν πάντα στο τέλος και όχι στην αρχή που πήγα σήμερα…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 21,421 έως 21,435 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων