ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 21,436 έως 21,450 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    228
    Lipis77 στις #392332

    Φίλε Zed , με όλο το σεβασμό πάντα κοψε κάτι…… , μήπως όλα αυτα τα είδες στον ύπνο σου….. 😉 σε 30 λεπτά είπες 13 τσιχλες αν κατάλαβα καλα;
    Κατ’αρχας δε ξέρω που περάσανε τόσα πουλιά, αλλα και να περάσανε ας πούμε, με τι εριχνες πολυβολο η μπαζουκας εκτός και αν είσαι τόσο φοβερός και καλός κυνηγός τι να πω….χωρίς παρεξήγηση έτσι φιλαρακι;
    Γιατί εγω με άλλον έναν την Κυριακή, μας έφυγε ο κ@λος σου μιλάω ειλκρινα όμως, με πάνω απο 5 ώρες περπάτημα, και ενώ είχε πολυ λίγα πουλιά, χρειάστηκε ν ανέβουμε σ ένα ύψωμα σε κάτι πουρνάρια , σκιστηκαμε, φάγαμε πολυ μεγάλη ταλαιπωρία μες στο ντυμένο και πήραμε στο χέρι 8 τσιχλες και 1 κοτσυφα , ασε αυτα που δε βρήκαμε και ας πέσανε, εγω δε τα μετραω καθόλου αυτα, μπορει να πέσανε τραυματισμενα, μπορει, μπορει….χίλια δυο.
    Και πίστεψε με , μόνο άσχετοι δεν είμαστε στο ντουφέκι ……. .
    Αυτα φίλε μου………


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #392333

    Φίλε Zed , με όλο το σεβασμό πάντα κοψε κάτι…… , μήπως όλα αυτα τα είδες στον ύπνο σου….. σε 30 λεπτά είπες 13 τσιχλες αν κατάλαβα καλα;
    Κατ’αρχας δε ξέρω που περάσανε τόσα πουλιά, αλλα και να περάσανε ας πούμε, με τι εριχνες πολυβολο η μπαζουκας εκτός και αν είσαι τόσο φοβερός και καλός κυνηγός τι να πω….χωρίς παρεξήγηση έτσι φιλαρακι;
    Γιατί εγω με άλλον έναν την Κυριακή, μας έφυγε ο κ@λος σου μιλάω ειλκρινα όμως, με πάνω απο 5 ώρες περπάτημα, και ενώ είχε πολυ λίγα πουλιά, χρειάστηκε ν ανέβουμε σ ένα ύψωμα σε κάτι πουρνάρια , σκιστηκαμε, φάγαμε πολυ μεγάλη ταλαιπωρία μες στο ντυμένο και πήραμε στο χέρι 8 τσιχλες και 1 κοτσυφα , ασε αυτα που δε βρήκαμε και ας πέσανε, εγω δε τα μετραω καθόλου αυτα, μπορει να πέσανε τραυματισμενα, μπορει, μπορει….χίλια δυο.
    Και πίστεψε με , μόνο άσχετοι δεν είμαστε στο ντουφέκι ……. .
    Αυτα φίλε μου………

    Το παθος και η τρελα μας για το κυνηγι ειναι φυσιολογικη,πρεπει να κυνηγαμε ομως με σεβασμο στη φυση και παντα με προσοχη!

    Ναι φίλε έχεις δίκιο… πολλές είπα πόσες θες να αφήσω… ας βάλω τις μισές καλύτερα….

    Σήμερα δεν είχα αρκετή όρεξη… αλλά κατά τις 17.00 βαριόμουνα πήρα το όπλο και το σκύλο και σε 5 λεπτά με τα πόδια από το σπίτι μου έφτασα σε ένα μέρος μήπως περάσει καμία.

    Μόλις έφτασα πήρα μια τσίχλα που σηκώθηκε από κάτι βάτα. Ε δεν θα το πιστέψετε, μέχρι τις 17.30 είχα πάρει άλλες 5 τσίχλες (+2 χαμένες). Έγινε χαμός το όπλο πήρε φωτιά και ξέμεινα από φυσίγγια, είχα 1,5 κουτί μαζί+… Αν σημάδευα καλύτερα θα μπορούσα να είχα πάνω από 10. Το υψόμετρο ήταν δεν ήταν 50 μέτρα… Τι να πω ίσως κάποιος ψηλά μου κάνει πλάκα…

     

    Τώρα καλύτερα εεε?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    228
    Lipis77 στις #392337

    Τώρα μ’ακουγεται πιο φυσιολογικό , πιο λογικό, και πιο αξιόπιστα να σου πω την αλήθεια…… 😉 13 πουλιά σε 30 λεπτά και μονος σου φίλε μου τι να πω…… κυνηγαω απο μικρο παιδι τόσα χρόνια, γνωρίζω κυνηγούς και κυνηγούς , σε πέρασμα με τσιχλες αλλα πέρασμα όμως! εποχές που είχε , καταλαβαίνεις τώρα……. μέχρι 10 τσιχλες πάνω-κάτω το πολυ όμως ανα ατομο περίπου, και πολλές σου είπα….. , με βάση το 30λεπτο πάντα μιλάμε έτσι;
    Τώρα φίλαρακι τι να πω….. αν όντως όμως τις έκανες γιατί ποτε δε ξέρεις….. το μόνο που μπορω να σου πω είναι συγχαρητήρια και σε ανώτερα , ειλκρινα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    piperman στις #392338

    Σήμερα δεν είχα αρκετή όρεξη… αλλά κατά τις 17.00 βαριόμουνα πήρα το όπλο και το σκύλο και σε 5 λεπτά με τα πόδια από το σπίτι μου έφτασα σε ένα μέρος μήπως περάσει καμία. Μόλις έφτασα πήρα μια τσίχλα που σηκώθηκε από κάτι βάτα. Ε δεν θα το πιστέψετε, μέχρι τις 17.30 είχα πάρει άλλες 11 τσίχλες (+2 χαμένες). Έγινε χαμός το όπλο πήρε φωτιά και ξέμεινα από φυσίγγια, είχα 1,5 κουτί μαζί+… Αν σημάδευα καλύτερα θα μπορούσα να είχα πάνω από 20. Το υψόμετρο ήταν δεν ήταν 50 μέτρα… Τι να πω ίσως κάποιος ψηλά μου κάνει πλάκα… Οι τσίχλες περνούσαν πέντε πέντε δεν προλάβαινα να γεμίσω… Ότι να ναι φέτος πραγματικά… Θα μου πεις δεν πήγαινες νωρίτερα εκεί, είχα πάει στο τέλος του ρέματος πριν μια βδομάδα και πέρασε μόνο μια, που θεωρητικά τα καρτέρια ήταν πάντα στο τέλος και όχι στην αρχή που πήγα σήμερα…

    Σήμερα σκάρτο δίωρο περπατητό μετά τη δουλειά σε μέρος που πάω συχνά 7 στο χέρι και καμμία χαμένη.
    Και με άλλο φίλο που μίλησα μου είπε ότι σήμερα είδε και πήρε πουλιά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #392340

    ΤΙ παθαμε ρε παιδια ξεχασαμε πως λειτουργουν τα καρτερια και ειδικα τα απογευματινα?Ολα παιζουν μαζεμενα. Ε ,ναι μπορει να μπηκαν πουλια λογο αλλαγης καιρου στην Ευρωπη.ΟΠΟΙΟΣ θελει πιστευει για αυτα που διαβαζει ,η γραφει!!!Τη καλησπερα μου σε ολους!!!! 😎

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #392341

    Δεν πιστεύω ότι μπήκαν πουλιά απλά τα πουλιά λόγω καιρού δεν πιέζονται να ανέβουν στο πυκνό και κουρνιάζουν σε σφικτά μέρη στον κάμπο σε περιοχές που βρίσκουν άφθονη τροφή και δεν νιώθουν κυνηγετική πίεση. Προσωπική εκτίμηση μετά το σημερινό…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #392345

    Δεν πιστεύω ότι μπήκαν πουλιά απλά τα πουλιά λόγω καιρού δεν πιέζονται να ανέβουν στο πυκνό και κουρνιάζουν σε σφικτά μέρη στον κάμπο σε περιοχές που βρίσκουν άφθονη τροφή και δεν νιώθουν κυνηγετική πίεση. Προσωπική εκτίμηση μετά το σημερινό…

    Κωνσταντίνος

       Πολυ πιθανο Κωστα, το Σαββατο στα μερη σου ,το πρωι μερικες ερχονταν απο το καμπο προς τις κουρνιες,.Τιποτα πια δε μου κανει εντυπωση με τους ΚΑΙΡΟΥΣ που διανυουμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #392347

    ZeD wrote:
    Δεν πιστεύω ότι μπήκαν πουλιά απλά τα πουλιά λόγω καιρού δεν πιέζονται να ανέβουν στο πυκνό και κουρνιάζουν σε σφικτά μέρη στον κάμπο σε περιοχές που βρίσκουν άφθονη τροφή και δεν νιώθουν κυνηγετική πίεση. Προσωπική εκτίμηση μετά το σημερινό… Κωνσταντίνος

    Πολυ πιθανο Κωστα, το Σαββατο στα μερη σου ,το πρωι μερικες ερχονταν απο το καμπο προς τις κουρνιες,.Τιποτα πια δε μου κανει εντυπωση με τους ΚΑΙΡΟΥΣ που διανυουμε.

    [/URL]
    [/URL]
    Uploaded with ImageShack.us Ο καλυτεροσου φιλος ειναι ο εαυτοσου,,αποταν γεννηθεις και μεχρι που φευγεις ειναι μαζισου.Γιαυτο να τον προσεχεις!!!

    Επίσης σε άλλα καρτέρια απογευματινά έφευγαν από το πυκνό και αρχόντουσαν στον κάμπο… με τέτοιους καιρούς έχω παρατηρήσει τα πιο περίεργα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    134
    ntinosstr στις #392357

    Φίλε Zed , με όλο το σεβασμό πάντα κοψε κάτι…… , μήπως όλα αυτα τα είδες στον ύπνο σου….. σε 30 λεπτά είπες 13 τσιχλες αν κατάλαβα καλα;
    Κατ’αρχας δε ξέρω που περάσανε τόσα πουλιά, αλλα και να περάσανε ας πούμε, με τι εριχνες πολυβολο η μπαζουκας εκτός και αν είσαι τόσο φοβερός και καλός κυνηγός τι να πω….χωρίς παρεξήγηση έτσι φιλαρακι;
    Γιατί εγω με άλλον έναν την Κυριακή, μας έφυγε ο κ@λος σου μιλάω ειλκρινα όμως, με πάνω απο 5 ώρες περπάτημα, και ενώ είχε πολυ λίγα πουλιά, χρειάστηκε ν ανέβουμε σ ένα ύψωμα σε κάτι πουρνάρια , σκιστηκαμε, φάγαμε πολυ μεγάλη ταλαιπωρία μες στο ντυμένο και πήραμε στο χέρι 8 τσιχλες και 1 κοτσυφα , ασε αυτα που δε βρήκαμε και ας πέσανε, εγω δε τα μετραω καθόλου αυτα, μπορει να πέσανε τραυματισμενα, μπορει, μπορει….χίλια δυο.
    Και πίστεψε με , μόνο άσχετοι δεν είμαστε στο ντουφέκι ……. .
    Αυτα φίλε μου………

    Το παθος και η τρελα μας για το κυνηγι ειναι φυσιολογικη,πρεπει να κυνηγαμε ομως με σεβασμο στη φυση και παντα με προσοχη!

     

    ρε αδερφε τι λες???εχεις κανει ποτε καλο απογευματινο ή καλυτερα βραδινο???

    αυτα που εγραψε παραπανω ο φιλος ειναι μια χαρα για εποχες που δεν εχει απολυτως τπτ…

    περσυ σε απογευματινο στην μεσσηνια απο της 14,30 μεχρι και της 5,30 δεν ειχε περασει τπτ…

    σε πληροφορω οτι απο της 5,30 μεχρι και της 5,45 ειχα παρει 19 πουλια στο χερι και 10++που εχασα…τα εχασα γιατι περναγανε ασταματητα δεν προλαβαινεις να διαλεξεις ποια να τουφεκισεις και πεφτανε ολες πισω και στο τελος μολις νυχτωσε πηρα το σκυλακι και τις εψαχνα στο περιπου…εφτασε σε σημειο να μου φερει 3 μαζι μεσα απο το λογγο….

    και θα μπορουσα να ειχα παρει και αλλες αν ειχα ανοικτο τσοκ μιας και περναγαν στο μεγιστο 10 μετρα απο πανω μου και ειχα 3αρι…ουτε τσοκ δεν προλαβα να αλλαξω…

     

    Οποτε μην αμφισβητουμε τα παντα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2688
    periklis_ath στις #392364

    ΜΗΝ ΑΡΧΙΖΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ…ΕΛΕΟΣ..

    11 ΠΟΥΛΙΑ ΣΕ 30 ΛΕΠΤΑ..ΣΕ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ..ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΡΓΟ..ΕΛΕΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    118
    SpyrosK στις #392374

    Ναι φίλε έχεις δίκιο πολλές είπα πόσες θες να αφήσω… ας βάλω τις μισές καλύτερα….

    Σήμερα δεν είχα αρκετή όρεξη… αλλά κατά τις 17.00 βαριόμουνα πήρα το όπλο και το σκύλο και σε 5 λεπτά με τα πόδια από το σπίτι μου έφτασα σε ένα μέρος μήπως περάσει καμία.

    Μόλις έφτασα πήρα μια τσίχλα που σηκώθηκε από κάτι βάτα. Ε δεν θα το πιστέψετε, μέχρι τις 17.30 είχα πάρει άλλες 5 τσίχλες (+2 χαμένες). Έγινε χαμός το όπλο πήρε φωτιά και ξέμεινα από φυσίγγια, είχα 1,5 κουτί μαζί+… Αν σημάδευα καλύτερα θα μπορούσα να είχα πάνω από 10. Το υψόμετρο ήταν δεν ήταν 50 μέτρα… Τι να πω ίσως κάποιος ψηλά μου κάνει πλάκα…

     Τώρα καλύτερα εεε?

    Κωνσταντίνος

    ΟΧΙ ρε Κωσταντίνε

    Δεν είναι καλύτερα τώρα με τα μισά.

    Καλύτερα είναι τα πρώτα, τα αληθινά.

    Δεν μπορεί γιατί έσκισε κάποιος τα παντελόνια του ή τα σώβρακά του ή άλλος επειδή γύρισε ατουφέκιστος να κόψουμε στη μέση αυτά που χτυπήσαμε μια φορά μετά από πολλές “άτυχες” εξόδους.

    Παρότι άγνωστοι οι περισότεροι μεταξύ μας έχει ο καθένας μας την “ιστορία” του και την αξιοπιστία του εδώ μέσα.

    Δεν γίνεται να καταθέτουμε πιστοποιητικά “αξιοπιστίας” μας με κάθε ποστ που φαίνεται “προχωρημένο”.

    Όποιος νομίζει ότι με 5 τσίχλες παραπάνω θα ανέβει στην εκτίμηση των άλλων είναι αλλού.

    Όσο πιό ψηλά πάει η μαϊμού τόσο φαίνεται ο κώλος της, έμαθα μικρός.   Για όποιον δεν το καταλαβαίνει , δυστυχώς δεν μπορώ να το κάνω “λιανότερα”.

    Αυτά χωρίς καμμία διάθεση επίθεσης σε κανένα και χωρίς να έχω συναντήσει ποτέ τον Zed (Κωσταντίνο)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #392376

    Ναι φίλε έχεις δίκιο πολλές είπα πόσες θες να αφήσω… ας βάλω τις μισές καλύτερα…. Σήμερα δεν είχα αρκετή όρεξη… αλλά κατά τις 17.00 βαριόμουνα πήρα το όπλο και το σκύλο και σε 5 λεπτά με τα πόδια από το σπίτι μου έφτασα σε ένα μέρος μήπως περάσει καμία. Μόλις έφτασα πήρα μια τσίχλα που σηκώθηκε από κάτι βάτα. Ε δεν θα το πιστέψετε, μέχρι τις 17.30 είχα πάρει άλλες 5 τσίχλες (+2 χαμένες). Έγινε χαμός το όπλο πήρε φωτιά και ξέμεινα από φυσίγγια, είχα 1,5 κουτί μαζί+… Αν σημάδευα καλύτερα θα μπορούσα να είχα πάνω από 10. Το υψόμετρο ήταν δεν ήταν 50 μέτρα… Τι να πω ίσως κάποιος ψηλά μου κάνει πλάκα… Τώρα καλύτερα εεε? Κωνσταντίνος Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 1 ώρα, 21 λεπτά πριν από τον ZeD.

    ΟΧΙ ρε Κωσταντίνε Δεν είναι καλύτερα τώρα με τα μισά. Καλύτερα είναι τα πρώτα, τα αληθινά. Δεν μπορεί γιατί έσκισε κάποιος τα παντελόνια του ή άλλος επειδή γύρισε ατουφέκιστος να κόψουμε στη μέση αυτά που χτυπήσαμε μια φορά μετά από πολλές «άτυχες» εξόδους. Παρότι άγνωστοι οι περισότεροι μεταξύ μας έχει ο καθένας μας την «ιστορία» του και την αξιοπιστία του εδώ μέσα. Δεν γίνεται να καταθέτουμε πιστοποιητικά «αξιοπιστίας» του με κάθε ποστ που φαίνεται «προχωρημένο». Όποιος νομίζει ότι με 5 τσίχλες παραπάνω θα ανέβει στην εκτίμηση των άλλων είναι αλλού. Όσο ποιό ψηλά πάει η μαϊμού τόσο φαίνεται ο κώλος της, έμαθα μικρός. [/quote]

     

    Συμφωνώ απόλυτα με τον Σπύρο, ο Κώστας δεν έχει δώσει δείγματα του τύπου “άνετα το όριο“. Και τις αποτυχίες του γράφει και τις επιτυχίες του.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #392380

    Εδώ ρε παιδιά δεν με πίστεψε ο ίδιος μου ο πατέρας… :lol:.

    Γενικά πάντως θέλω να είμαι αντικειμενικός στα γραφόμενα μου. Πουλιά σε σχέση με πέρσι δεν υπάρχουν, πέρσι ήταν μια άριστη χρονιά. Φέτος έχουμε φάει πολλές φόλες αλλά από ότι κατάλαβα γυρίσαμε στα παλιά σε άκυρα μέρη με ησυχία και τροφή θα βρεις πουλιά. Δυστυχώς ή ευτυχώς λόγω ανεργίας έχω την δυνατότητα να είμαι κάθε απόγευμα στο βουνό, έστω αυτή την μία ώρα έχω περισσότερες πιθανότητες να πέσω σε πουλιά. Διότι αν αλλάζεις 7 καρτέρια την εβδομάδα ακούς και κριτικές για άλλα, κάποια στιγμή κάτι θα βρεις. Φανταστείτε να έβγαινα μόνο ΣΚ, σας πληροφορώ ότι δεν θα πήγαινα ποτέ σε εκείνο το σημείο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #392400

    σωστος ο zed

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #392402

    αν αρχίσουν να γράφουν όλοι κάποια καλά απογευματινά που έχουν ζήσει θα γεμίσουν σελίδες

    είναι εφικτό το νούμερο και τα τελευταία χρόνια περισσότερο ακόμα σε σχέση με παλιότερα που απογευματινό ξεκινούσε στις 3.00 το μεσημέρι

    όχι λοιπόν στις εκπτώσεις Κωνσταντίνε 🙂

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 21,436 έως 21,450 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων