ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 21,451 έως 21,465 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #392421

    αν αρχίσουν να γράφουν όλοι κάποια καλά απογευματινά που έχουν ζήσει θα γεμίσουν σελίδες είναι εφικτό το νούμερο και τα τελευταία χρόνια περισσότερο ακόμα σε σχέση με παλιότερα που απογευματινό ξεκινούσε στις 3.00 το μεσημέρι όχι λοιπόν στις εκπτώσεις Κωνσταντίνε

    ..κακό είναι το πολύ και το καθόλου..
    Μάκης…..Μαραθώνας

     Πολυ σωστο ,κι αν βαζουμε και καποια φοτο  θα  μειωνουμε ορισμενων τις αμφιβολιες!! 😉


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #392424

    Κατά την άποψή μου και μετά από συνεχείς εξόδους τα τελευταία χρόνια ο τρόπος κυνηγίου της τσίχλας(κελαϊδότσιχλα) έχει

    γίνει κάτι σαν μαραθώνιος αγώνας δρόμου,όπου οι επίδοξοι θηρευτές της πρέπει να συνδυάζουν υψηλή σκοπευτική δυνατότητα

    και άριστη φυσική κατάσταση(εάν κάποιος δεν διαθέτει αυτές τις ικανότητες τότε πρέπει να έχει πολλά “καντάρια τρέλας”) για

    να καρπωθεί ένα καλό αριθμό πουλιών(10-15 πουλιά).

    Ο καιρός κατά την άποψή μου κρατά έναν σημαντικό αριθμό τσιχλών σε υψόμετρα 800-1500 μέτρων.Η παρατεταμένες βροχοπτώσεις και οι υψηλές θερμοκρασίες ευνοούν την ανεύρεση τροφής σε περιοχές που πριν 20-30 χρόνια ήταν σκεπασμένες  με χιόνια η λόγο παγετού αφιλόξενες για τα πουλιά που έπρεπε να αναζητήσου την τροφή τους σε χαμηλά υψόμετρα στους λεγόμενους παραδοσιακούς τσιχλότοπους.

    Όσον αφορά το θέμα του αριθμού μετακίνησης των πουλιών από και προς τους τόπους τροφοληψίας έχω να πω ότι τα πράγματα έχουν αλλάξει . Τα πουλιά δεν μετακινούνται εύκολα και οι τόποι παραμονής -κούρνιες είναι και τόποι τροφοληψίας.

    Να πω και κάποια προσωπικά βιώματα . Την δεκαετία του 70( 1976-1979) η περιοχή του χωριού μου ήταν περιοχή κουρνιάσματος των τσιχλών που επέστρεφαν από τον κάμπο της Αγιάς για να περάσουν το βράδυ μέσα στα έλατα που περιτριγύριζαν το χωριό.

    Αυτό που ακόμη “ηχεί” στα αυτιά μου είναι ο θόρυβος από τις τσαρτσάρες που κατά κοπάδια (50-100) και για δυο και πλέον ώρες

    περνούσαν πάνω από την Παναγιά(μαχαλάς του χωριού)και πάνω από το παιδικό μου κεφάλι( το 1976 ήμουν 8 χρονών) ,ενώ εγώ

    αποσβολωμένος με τα μάτια καρφωμένα πάνω τους τις ακολουθούσα με το βλέμμα ,μέχρι που χάνονταν στον ορίζοντα η μέσα στα

    έλατα της πέρα από το χωριό ράχης.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1980
    BeReT στις #392426

    Κωνσταντίνε μην μασάς ρε..Ο κύριος όγκος πουλιών στο απογευματινό περνάνε απο τις 17:15 και μετά! Εχω βέβαια τύχει με κρύο,συννεφιά και ψιλόβροχο να

    περνάνε και απο τις 14:00..Αν ξέρεις τις ρώτες τους δεν υπάρχει περίπτωση να μην κάνεις πουλιά..Στο σπίτι μου σχεδόν τις παρακολουθώ κάθε μέρα..Έχει

    πουλάκια πάντως καρτεράτα..Και όσοι γκρινίαζετε για ψαχτείτε λίγο καλύτερα..Προσωπικά με τον καιρό που χει κάνει φέτος τα πουλιά δεν προτειμούν το βουνό

    για κούρνια..Ψάξτε για καμπίσια πεύκα και πουρναρωτά! 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #392434

    Κωνσταντίνε μην μασάς ρε..Ο κύριος όγκος πουλιών στο απογευματινό περνάνε απο τις 17:15 και μετά! Εχω βέβαια τύχει με κρύο,συννεφιά και ψιλόβροχο να περνάνε και απο τις 14:00..Αν ξέρεις τις ρώτες τους δεν υπάρχει περίπτωση να μην κάνεις πουλιά..Στο σπίτι μου σχεδόν τις παρακολουθώ κάθε μέρα..Έχει πουλάκια πάντως καρτεράτα..Και όσοι γκρινίαζετε για ψαχτείτε λίγο καλύτερα..Προσωπικά με τον καιρό που χει κάνει φέτος τα πουλιά δεν προτειμούν το βουνό για κούρνια..Ψάξτε για καμπίσια πεύκα και πουρναρωτά!

    Συμφωνώ.Μπορεί φέτος να μην έχει πουλιά αλλά για ορισμένους που ξέρουν τα καρτέρια και την ρότα ακόμα και το πρωι να ρίξουν τις τουφεκιές τους και να κάνουν πουλάκια..περυσι μια μέρα σε πρωινο με αρκετο αέρα,έκατσα σε καρτέρι που το πιάνω οταν φυσάει αρκετά γιατι ξέρω οτι απο κει περνανε οτι εχει…Αποτελεσμα σε μέρα που κανείς δεν ειχε κανει πανω απο 3 εκανα 14 πουλιά.Δεν το πίστευε κανείς,όμως το κυνηγι ειναι και ωραίο γιατι ειναι απροβλεπτο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #392436

    ειναι η γενικη κατασταση που μας εχει κανει αρνητικους και μαλακες.εγω το πιστευω το παιδι μου εχει συμβει και εμενα να βαρεσω διψηφιο αριθμο σε πολλα απογευματινα.γενικα παντως τα πουλια φετος ειναι λιγα μεχρι τωρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    50
    Σπάρτακος στις #392440

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΣΥΜΨΩΝΩ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΦΙΛΟ OYTLANDER ΕΙΝΑΙ Η ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΤΣΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΛΙΓΟ ΔΥΣΠΙΣΤΟΥΣ , ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΚΟ…ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΦΕΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΩΣ ΠΙΟ ΛΙΓΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΑ ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΣΦΥΞΟΥΝ ΛΙΓΟ ΤΑ ΚΡΥΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ…ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΜΗΝΑΣ ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    255
    q10gr8 στις #392443

    Αυλωνας σημερα το πρωι….Περασε ενα κοπαδακι τσιχλες 6 πουλακια…Ενα παλλικαρι διπλα μου που ειχαμε πιασει κουβεντα γιατι ηταν 8 η ωρα και δεν ειχε περασει τιποτα, σηκωσε το τουφεκι και εριξε μια, εριξα και γω μια και πηραμε απο ενα πουλακι ο καθενας…Αυτα.

    Περπατητο μετα, δεν ειδα ουτε φτερο….10:00 σπιτι γιατι δουλευω και το μεσημερι…

    Zed σε πιστευω και μην μασας απο σχολια του τυπου “κοψε τα μισα”…Απλα ο φιλος δεν εχει κανει καλα απογευματινα….Μπραβο και καθε απογευμα να κανεις οριο….

    Μονο πες μου σε ποια περιοχη εγιναν αυτα, γιατι ολοι ξερουν εκτος απο μενα μαλλον…χεχεχεεε

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #392447

    χεχε….Εχει κάνει κανείς απογευματινό ( απο Γενάρη και μετά) για κοτσύφια στα πέριξ της  Κόνιτσας? :mrgreen:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #392449

    εγω εγω  . . .πονηρουληηηη

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    86
    axion στις #392460

    καλημερα,τιποτα απο χανια κανεις γιατι μετα απο τοσες πιτες το εχουμε ριξει στην μπιλοτα.

    ααααα και αυτο το ανετα το οριο οποτε το βλεπω μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι. 😀 😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #392477

    Σημερα περπατητο 3 ωρες σε Νομο Κορυνθου 2 ατομα , 19 στο χερι και 6-7 χαμενες

    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 1 ώρα, 17 λεπτά πριν από τον TOLISR1.
    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 1 ώρα, 15 λεπτά πριν από τον TOLISR1.
    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 1 ώρα, 15 λεπτά πριν από τον TOLISR1.

    ΕΓΩ ΘΑ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΟΠΛΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΦΩΝΙΑ ΠΑΝΤΩΣ ΤΙΣ 2-3 ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ… :mrgreen: 😎

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #392478

    Παιδιά στην Κορινθία κυνηγάω… για όποιον δεν το ξέρει…

    Φώτο έπρεπε να βάλω μαζί με μια χθεσινή εφημερίδα, αλλά δεν είχα αυτοκίνητο μαζί και έφτασα σπίτι αρκετά αργά μέχρι να μαζέψω τις τσίχλες… Ας είναι καλά ο κούταβος διότι εγώ ασχολήθηκα μόνο με το κυνήγι και τις τουφεκιές και με τίποτα άλλο.

    Θα δούμε πως θα πάει και σήμερα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #392485

    καλημερα,τιποτα απο χανια κανεις γιατι μετα απο τοσες πιτες το εχουμε ριξει στην μπιλοτα. ααααα και αυτο το ανετα το οριο οποτε το βλεπω μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι.

    Nαι εγω, Κυριακη στον Αποκωρονα ουτε μια δεν ειδα. Επιασα ανετα το οριο στα μυγακια ομως.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    255
    q10gr8 στις #392486

    χεχε….Εχει κάνει κανείς απογευματινό ( απο Γενάρη και μετά) για κοτσύφια στα πέριξ της Κόνιτσας?

    Δεν καταλαβαινω ακριβως οταν λες περιξ της Κονιτσας, Μαζι στην εκκλησια, κατω στο ποταμι, κατω απο τον δρομο, στα ψαραδικα; 😎

    Καπου εκει εεεε;  Πονηρουλη!!!!

    Α ρε κατι απογευματινα απο τις 15:00, και να ερχονται τα κοτσυφακια 2-2, 3-3, και να βαρας μονο τα ρουαγιαλ….3 κουτια φυσιγγια για πλακα… 😉

    Τι μου θυμισες ρε φιλε… 😀

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #392488

    Δεν καταλαβαινω ακριβως οταν λες περιξ της Κονιτσας, Μαζι στην εκκλησια, κατω στο ποταμι, κατω απο τον δρομο, στα ψαραδικα; Καπου εκει εεεε; Πονηρουλη!!!! Α ρε κατι απογευματινα απο τις 15:00, και να ερχονται τα κοτσυφακια 2-2, 3-3, και να βαρας μονο τα ρουαγιαλ….3 κουτια φυσιγγια για πλακα… Τι μου θυμισες ρε φιλε…

    Τα μέρη βλέπω τα ξέρεις καλά….. 😎

    Ξέχασες και το μεγάλο μαντρί που είναι αριστερα απο την Κλειδωνιά ( αυτό το απογευματινό το ανακαλύψαμε τα τελευταία χρόνια).

    Οπως λές τα κοτσύφια ξεκολλάνε κατά τις 3 αφου πρώτα συγκεντρωθούν στα κισσάρια και μετά κάνουν ένα μπράφ και φεύγουν όλα μαζί.Θυμάμαι μια φορά απο την μανία μου να προλάβω να γεμίσω κατάφερα και έβαλα στην αποθήκη της καραμπίνας  έναν αναπτήρα bick.

    Στο Μάζη είναι ένα απο τα καλύτερα απογευματινά (πάνω στον δρόμο) αλλά μαζεύει πολύ κόσμο.Εκεί ακριβώς μια χρονιά πιάσαμε το όριο απο νωρίς και φύγαμε για την μοσχαροκεφαλή που μας περίμενε ενω ήθελε καμια ώρα ακόμα για να βραδυάσει.

    Πέρισυ ήταν η μοναδική χρονιά που δεν πήγα διότι με τα οικονομικά δεν βγαίναμε για το ταξίδι.Και φέτος χλώμο το βλέπω… 😥

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 21,451 έως 21,465 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων