ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 21,466 έως 21,480 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2285
    PANOUTSOS στις #392490

    Zed  δεν τίθεται θέμα …. δε σε διαβάσαμε χθες πρώτη φορά…

    Το οτι δεν εχει τσίχλες κανει μερικούς να μανουριάζουν….

    Ωχούυυυυυυυυυυ  (κλεμμένη ατάκα από το παρεάκι μου)


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #392491

    Στο Μαζι  παρατησα την καραμπινα στο αυτοκινητο και εβγαλα το δικανο προσπαθωντας να δω τα ορια του 1*  και των 32 γρμ  του Ευρομιξ  πανω σε ρουαγιαλ εισερχομενα κοτσυφια 😆

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #392541

    Σήμερα είχε απογευματινό σε παραδιπλανό. Ξεκίνησα κατά τις 16.50 με το αυτοκίνητο αυτή την φορά (τεμπελιαααά…). Τα πράγματα ήταν ικανοποιητικά. Απολογισμός 5 τσίχλες, μία χαμένη και μία σιταρήθρα.

    Έκανα και κάτι αστοχίες άστα να πάνε… αλλά ένας απρόοπτος λόγος στο όπλο με έκανα και έχασα 3 τσίχλες που δεν θα έχανα με τίποτα…

    Πάντως, θα το ξαναγράψω χωρίς σκυλάκι μπορεί να γύριζα με μια ή δύο τσίχλες. Ένας σκύλος αυξάνει τα ποσοστά διότι δεν αναλώνεσαι στο να ψάχνεις τσίχλες πέρα δώθε και να χάνεις πολύτιμο χρόνο από τον ήδη περιορισμένο του απογευματινού, χάνεις ελάχιστα πουλιά τα οποία πραγματικά ούτε με μπουλτόζα δεν τα βρίσκεις και παραμένεις ανεπηρέαστος και ψύχραιμος περιμένοντας την επόμενη…

     

    Το μόνο κακό είναι ότι άκουσαν τις τουφεκιές εχθές και σήμερα στο χθεσινό καρτέρι ήταν δύο άτομα και το έκαψαν… Θα κάνω στο μέλλον αντιπερισπασμό… θα πηγαίνω στα πιο άκυρα μέρη και θα ρίχνω ένα κουτί… 😆 στο αέρα…

     

    Οι τσίχλες πάντως είναι πολύ χαμηλά σήμερα ήμουν σε 67 μέτρα υψόμετρο σύμφωνα με το αλτίμετρο… για ψαχτήκε και πιο χαμηλά διότι τις φόλες τις έφαγα φέτος πάνω από τα 500 με 600 μέτρα…

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1980
    BeReT στις #392570

    Σήμερα είχε απογευματινό σε παραδιπλανό. Ξεκίνησα κατά τις 16.50 με το αυτοκίνητο αυτή την φορά (τεμπελιαααά…). Τα πράγματα ήταν ικανοποιητικά. Απολογισμός 5 τσίχλες, μία χαμένη και μία σιταρήθρα. Έκανα και κάτι αστοχίες άστα να πάνε… αλλά ένας απρόοπτος λόγος στο όπλο με έκανα και έχασα 3 τσίχλες που δεν θα έχανα με τίποτα… Πάντως, θα το ξαναγράψω χωρίς σκυλάκι μπορεί να γύριζα με μια ή δύο τσίχλες. Ένας σκύλος αυξάνει τα ποσοστά διότι δεν αναλώνεσαι στο να ψάχνεις τσίχλες πέρα δώθε και να χάνεις πολύτιμο χρόνο από τον ήδη περιορισμένο του απογευματινού, χάνεις ελάχιστα πουλιά τα οποία πραγματικά ούτε με μπουλτόζα δεν τα βρίσκεις και παραμένεις ανεπηρέαστος και ψύχραιμος περιμένοντας την επόμενη… Το μόνο κακό είναι ότι άκουσαν τις τουφεκιές εχθές και σήμερα στο χθεσινό καρτέρι ήταν δύο άτομα και το έκαψαν… Θα κάνω στο μέλλον αντιπερισπασμό… θα πηγαίνω στα πιο άκυρα μέρη και θα ρίχνω ένα κουτί… στο αέρα… Οι τσίχλες πάντως είναι πολύ χαμηλά σήμερα ήμουν σε 67 μέτρα υψόμετρο σύμφωνα με το αλτίμετρο… για ψαχτήκε και πιο χαμηλά διότι τις φόλες τις έφαγα φέτος πάνω από τα 500 με 600 μέτρα…

    Κωνσταντίνος

    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 1 ώρα πριν από τον ZeD.

     

    Δεν σε πρόλαβα και ήθελα να στο πω..Απο την στιγμή που έριξες πολλές τουφεκιές χθες εκεί ήταν λογικό να χει κυνηγούς σήμερα..Και κάτι άλλο όταν πάμε σε ένα μέρος απογευμα και το ”καίμε” ποτέ δεν πάμε την επόμενη..το αφήνουμε να ηρεμήσει .. 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    246
    durios στις #392573

    Περπατητό σήμερα πάλι μόνος μου 5 στο χέρι 2 χαμένες αχ αν ειχα δευτερο ατομο και με κέφι για περπάτημα…έχει πουλιά και είναι χαμηλό υψόμετρο και εδω… τελείωσαν τα φυσιγγια  εχω μα καθαρισω αυριο καπου στα 22 πουλιά απο τις τελέυταιες εξορμήσεις  θα γεμίσω καπου στα 100-150 φυσιγγια να μην  ξεμείνω παλι και να κανω μια μέρα ολοκληρη περπατημα γιατι όντας μονος στο περπατητο πρεπει να ριχνω αρκετες ντουφεκιές  δεν  τα πιάνω ευκολα τα πουλιά αυτα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #392601

    ZeD wrote:
    Σήμερα είχε απογευματινό σε παραδιπλανό. Ξεκίνησα κατά τις 16.50 με το αυτοκίνητο αυτή την φορά (τεμπελιαααά…). Τα πράγματα ήταν ικανοποιητικά. Απολογισμός 5 τσίχλες, μία χαμένη και μία σιταρήθρα. Έκανα και κάτι αστοχίες άστα να πάνε… αλλά ένας απρόοπτος λόγος στο όπλο με έκανα και έχασα 3 τσίχλες που δεν θα έχανα με τίποτα… Πάντως, θα το ξαναγράψω χωρίς σκυλάκι μπορεί να γύριζα με μια ή δύο τσίχλες. Ένας σκύλος αυξάνει τα ποσοστά διότι δεν αναλώνεσαι στο να ψάχνεις τσίχλες πέρα δώθε και να χάνεις πολύτιμο χρόνο από τον ήδη περιορισμένο του απογευματινού, χάνεις ελάχιστα πουλιά τα οποία πραγματικά ούτε με μπουλτόζα δεν τα βρίσκεις και παραμένεις ανεπηρέαστος και ψύχραιμος περιμένοντας την επόμενη… Το μόνο κακό είναι ότι άκουσαν τις τουφεκιές εχθές και σήμερα στο χθεσινό καρτέρι ήταν δύο άτομα και το έκαψαν… Θα κάνω στο μέλλον αντιπερισπασμό… θα πηγαίνω στα πιο άκυρα μέρη και θα ρίχνω ένα κουτί… στο αέρα… Οι τσίχλες πάντως είναι πολύ χαμηλά σήμερα ήμουν σε 67 μέτρα υψόμετρο σύμφωνα με το αλτίμετρο… για ψαχτήκε και πιο χαμηλά διότι τις φόλες τις έφαγα φέτος πάνω από τα 500 με 600 μέτρα… Κωνσταντίνος Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 1 ώρα πριν από τον ZeD.

    Δεν σε πρόλαβα και ήθελα να στο πω..Απο την στιγμή που έριξες πολλές τουφεκιές χθες εκεί ήταν λογικό να χει κυνηγούς σήμερα..Και κάτι άλλο όταν πάμε σε ένα μέρος απογευμα και το »καίμε» ποτέ δεν πάμε την επόμενη..το αφήνουμε να ηρεμήσει ..

    Γεράσιμε δεν πήγα στο ίδιο μέρος πήγα 2 ρέματα πιο μακριά, αρκετή απόσταση και θέλω να πιστεύω διαφορετικά πουλιά… αλλά οι πολλές τουφεκιές είναι πρόβλημα όπως και να το κάνουμε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #392615

    σωστος ο beret.εγω το σαββατο θα παω σε ενα απογευματινο που πριν 15 μερες εκανα 8 πουλια.το αφησα επειτηδες να ηρεμησει ελπιζω να μην το εκαψε κανενας αλλος.ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    255
    q10gr8 στις #392627

    Περπατητό σήμερα πάλι μόνος μου 5 στο χέρι 2 χαμένες αχ αν ειχα δευτερο ατομο και με κέφι για περπάτημα…έχει πουλιά και είναι χαμηλό υψόμετρο και εδω… τελείωσαν τα φυσιγγια εχω μα καθαρισω αυριο καπου στα 22 πουλιά απο τις τελέυταιες εξορμήσεις θα γεμίσω καπου στα 100-150 φυσιγγια να μην ξεμείνω παλι και να κανω μια μέρα ολοκληρη περπατημα γιατι όντας μονος στο περπατητο πρεπει να ριχνω αρκετες ντουφεκιές δεν τα πιάνω ευκολα τα πουλιά αυτα…

    Που ρε φιλε, να περπατησω εγω διπλα σου…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #392670

    q10gr8 wrote:
    Δεν καταλαβαινω ακριβως οταν λες περιξ της Κονιτσας, Μαζι στην εκκλησια, κατω στο ποταμι, κατω απο τον δρομο, στα ψαραδικα; Καπου εκει εεεε; Πονηρουλη!!!! Α ρε κατι απογευματινα απο τις 15:00, και να ερχονται τα κοτσυφακια 2-2, 3-3, και να βαρας μονο τα ρουαγιαλ….3 κουτια φυσιγγια για πλακα… Τι μου θυμισες ρε φιλε…

    Τα μέρη βλέπω τα ξέρεις καλά….. Ξέχασες και το μεγάλο μαντρί που είναι αριστερα απο την Κλειδωνιά ( αυτό το απογευματινό το ανακαλύψαμε τα τελευταία χρόνια). Οπως λές τα κοτσύφια ξεκολλάνε κατά τις 3 αφου πρώτα συγκεντρωθούν στα κισσάρια και μετά κάνουν ένα μπράφ και φεύγουν όλα μαζί.Θυμάμαι μια φορά απο την μανία μου να προλάβω να γεμίσω κατάφερα και έβαλα στην αποθήκη της καραμπίνας έναν αναπτήρα bick. Στο Μάζη είναι ένα απο τα καλύτερα απογευματινά (πάνω στον δρόμο) αλλά μαζεύει πολύ κόσμο.Εκεί ακριβώς μια χρονιά πιάσαμε το όριο απο νωρίς και φύγαμε για την μοσχαροκεφαλή που μας περίμενε ενω ήθελε καμια ώρα ακόμα για να βραδυάσει. Πέρισυ ήταν η μοναδική χρονιά που δεν πήγα διότι με τα οικονομικά δεν βγαίναμε για το ταξίδι.Και φέτος χλώμο το βλέπω…

    Και πως σου φανηκε η αποδοση του; Ειχε σχεση με τους αλλους αναπτηρες; Αγοραστο ή ξαναγεμισμενο;  :mrgreen: (sorry ρε φιλε, αλλα ξεραθηκα στο γελιο μολις το διαβασα)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    246
    durios στις #392679

    durios wrote:
    Περπατητό σήμερα πάλι μόνος μου 5 στο χέρι 2 χαμένες αχ αν ειχα δευτερο ατομο και με κέφι για περπάτημα…έχει πουλιά και είναι χαμηλό υψόμετρο και εδω… τελείωσαν τα φυσιγγια εχω μα καθαρισω αυριο καπου στα 22 πουλιά απο τις τελέυταιες εξορμήσεις θα γεμίσω καπου στα 100-150 φυσιγγια να μην ξεμείνω παλι και να κανω μια μέρα ολοκληρη περπατημα γιατι όντας μονος στο περπατητο πρεπει να ριχνω αρκετες ντουφεκιές δεν τα πιάνω ευκολα τα πουλιά αυτα…

    Που ρε φιλε, να περπατησω εγω διπλα σου…

    Μακαρι Θεε μου, να γινω ο αντρας που ο σκυλος μου νομιζει οτι ειμαι….

     Αργολίδα Κρανιδι αν εχεις ακουσει χαχα δεν περπαταει κανεις ολοι καρτερι και απογοητευση αποτι ακουγα εγω στο καρτερι στην πιο καλη πηρα 6 μαζι με χαμενες όλα τα πουλία σε πύκνες αγρια σκιντα πιασμένα σε ομαδες και μεμονομενα….δεν εχει παντου αρκετες θελει πολύ περπατημααλλα το ευχαριστιεται κανεις αν εχει κεφι…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #392701

    Την κυριακή δύο τουφέκια απολογισμός 20 περίπου καυλιάρες και 2 καυλάρες.φωτογραφίες  αυριο 😉 φιλάκια σε όλους :mrgreen:  :mrgreen:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    228
    Lipis77 στις #392714

    Καλησπέρα σε όλους.
    Επειδή είδα ότι αντίδρασατε αρκετοί σ αύτα που ειπώθηκαν ματαξυ εμου και του Zed, θα ήθελα να ξεκαθαρίσω κάτι: Είπα απλά ότι τέτοια εποχή και την φετινή σεζον συγκεκριμένα το να βαρεσεις αυτές τις τσιχλες σε 30 λεπτά σε καρτερι ,μου φαίνεται σχεδόν απίθανο γιατί απλούστατα , γενικότερα ΔΕΝ υπάρχουν τα ανάλογα πουλιά!
    Προσωπική μου γνώμη είναι και τιποτ’αλλο,δεν θιγω ούτε κατακρινω κανέναν συναδελφο, πιστεύω ότι υπάρχει η ελευθερία λόγου, και ο καθένας μπορει να πει οτι θελει αλλα και να κρίνει απο μόνος του.
    Ούτε είπα όμως είναι αδύνατον να έκανε τα πουλιά αυτα ο συνάδελφος,απλά τότε έπεσε στη περίπτωση των περιπτώσεων,και στο κυνηγι , όπως όλοι γνωρίζουμε,υπάρχουν και ευτυχώς, πολλα ευχάριστα απροοπτα!
    Απο μένα πάντως θα ακούτε μόνο αλήθειες, διότι την συγκεκριμένη δύσκολη οικονομική περίοδο που περνάμε όλοι μας, δε θέλω να ταλαιπωρούνται , κυρίως οικονομικά, κάποιοι συνάδελφοι κυνηγοί.
    Και τελειώνοντας, απο Έβρο,μέχρι Ηπειρο και κάτω Κρήτη σε όλα τα μήκη και πλάτη της χώρας, για φέτος εώς και το περασμένο σ/κ δεν μου μίλησε κανείς για αξιόλογο μπασιμο πουλιών καρτερατο πάντα, όπως γίνονταν πέρυσι τέτοια εποχή.
    Αυτα και καλο σας βράδυ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #392726

    Φίλε μου, η ελευθερία λόγου υπάρχει μέχρι εκεί που δεν προσβάλουμε τον συνάδελφο μας… Νομίζω ότι το θέμα έχει λήξει και καλό θα ήταν να μην ασχοληθούμε άλλο, άλλωστε δεν ενδιαφέρει το foroum πόσες χτύπησα εγώ ή όχι…

     

    Ας χτυπάω κάθε φορά τόσες και ας μην με πιστεύει κανένας… 😆

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    228
    Lipis77 στις #392731

    Sorry, χάρηκα πολυ! Γιαννης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #392734

    Sorry, χάρηκα πολυ! Γιαννης.

    Το παθος και η τρελα μας για το κυνηγι ειναι φυσιολογικη,πρεπει να κυνηγαμε ομως με σεβασμο στη φυση και παντα με προσοχη!

    Τίποτα φίλε μου να σαι καλά και καλά κυνήγια…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 21,466 έως 21,480 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων