ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 21,541 έως 21,555 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    4532
    manos65 στις #393925

    γεια και χαρα σας ορε οπλαρχηγοι σημερα εγερτηριο στις 4 Ελατεια  Αμφικλεια  Δαυλεια  και ενα πονηρο σημειο κοντα σε ενα λιοτριβι τρια ατομα 12 τσιχλονια  μιλαμε για πολυ περπατημα τα ςχω παιξει παω για στουφα τα λεμε το αφτερνουν


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #393943

    Μάλλον βρήκατε πουλιά για αυτό δεν γράφει κανείς σήμερα… 😆

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #393944

    Το πρωί στον Αι Γιώργη Λιβαδειάς ούτε την είδαμε.Περπατήσαμε για λίγο να δούμε αν παιζει τίποτα και αφου βεβαιωθήκαμε για την απόλυτη νέκρα φύγαμε και πήγαμε σε ένα αλλο μέρος  προς την Θήβα όπου μετά απο διόμισυ ώρες περπατητό πήραμε τρία άτομα 10 τσίχλες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #393945

    Πουλιά υπήρχαν, το θέμα είναι που πήγαν τα πουλιά… χαχαχα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #393946

    ΘΗΒΑ ΜΕΡΙΑ ΚΙ ΕΓΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ.ΕΙΔΑ ΣΥΝΟΛΙΚΑ 4 ΤΣΙΧΛΕΣ ΜΙΑ ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΗΤΑΝ ΟΛΗ ΚΙ ΟΛΗ…2 ΑΤΟΜΑ ΜΙΑ ΤΣΙΧΛΑ.TRAGIC ΓΙΑ ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΜΗΝΑ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/02/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    manosr στις #393954

    Γεια σας φίλοι.

    Γράφω πρώτη φορά, αλλά παρακολουθώ με ενδιαφέρον τα γραφόμενα στο forum.  Παρά τα πολλά χρόνια στο κυνήγι, συνεχώς κάτι μαθαίνω, ακόμη και από πολύ νεώτερους κυνηγούς.

    Βέβαια εμείς μάθαμε με δίκαννα, που δεν ήταν δικά μας,  στα κλεφτά. Με διαφορετικό όπλο συνήθως. Με άγνοια για τσοκ, κλίση κοντακιού, αυλούς και άλλα χρήσιμα. Και στην αρχή βέβαια τη πλήρωναν κορυδαλλοί, κεφαλάδες άντε και κανένας συκοφάγος.

    Για τις αστοχίες μας φταίγαμε πάντα εμείς, ούτε καν τα φυσίγγια που γεμίζαμε μόνοι μας, μόνο με IDEAL άντε και λίγο SIPE ή MB στο τέλος, <ξεραμένες> μάλλινες τάπες και 6,45 καψούλι (το sur ήταν πολυτέλεια).

    Όμως τότε και κυνήγι είχε, αλλά και πολύ περισσότερο ξεγνοιασιά, γέλιο, πλάκες  και πειράγματα χωρίς παρεξήγηση.

    Σήμερα έχουμε πολύ καλύτερα ??? όπλα, σίγουρα καλύτερα φυσίγγια, μέσα μετακίνησης κλπ, αλλά δεν έχουμε θηράματα. Έχουμε νεύρα, θυμό και δεν είμαστε ανεκτικοί σχεδόν καθόλου. Μαλώνουμε στο τόπο που κυνηγάμε, αν είναι δυνατόν. Στο κυνήγι κάνεις φίλους αγαπητοί, δεν κάνεις εχθρούς και καυγάδες. Δεν λες ψέματα και δεν κοροϊδεύεις. Τα καλύτερα κυνήγια τα κάνει η παρέα και όχι ο αριθμός των θηραμάτων, που ασφαλώς αυξάνει την ευχαρίστηση.

    Δεν κάνω μάθημα. Μαθητής είμαι ακόμη, όπως γράφω και στην αρχή. Αλλά είμαστε σαν κυνηγοί κάτι ξεχωριστό. Μια διαφορετική ομάδα, με αγάπη σε κάτι που σε λίγο μάλλον δεν θα υπάρχει. Θα το βλέπουμε σε βιντεάκια. Μη βοηθούμε τους εχθρούς μια ελληνικότατης συνήθειας και ευχαρίστησης.

    Πρώτη φορά γράφω και ευχαριστώ που με ανεχτήκατε. Κάθε άλλη φορά θα γράφω λιγόλογα και συνήθως θα ρωτάω για πράγματα που δεν γνωρίζω..

     

    Στο σημερινό θέμα για τις τσίχλες, που βλέπω και απασχολεί πάρα πολλούς (πάρα πολύ και εμένα,  αν και στη Λακωνία που έμαθα να κυνηγώ φυσίγγι σε τσίχλα δεν ριχνότανε), να πω και εγώ τη φετινή μου διαπίστωση, ότι δηλαδή στα κοντά σαράντα χρόνια που κυνηγώ, άλλη μια χρονιά ήταν ή έδειχνε τόσο κακή. Να ελπίσουμε να δείχνει και τελικά να μην είναι. Σήμερα έμαθα ??? κάτι ενθαρρυντικά, από σημείο εισόδου πουλιών. Αν το διασταυρώσω θα το γράψω

    Καλό βράδυ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    69
    molias στις #393960

    Θήβα σήμερα μετά από κάμποσο περπάτημα κάτι έγινε 3 άτομα κάναμε 22 τσίχλες 1 κότσυφα και 4 χαμένες. Αυτό που έχω παρατηρήσει φέτος είναι ότι δεν έχει πουλιά στα κλασικά τσιχλοτόπια αλλά είναι πιασμένες σε σημεία που δεν το πιάνει το μάτι σου. Για αυτό όπου δείτε απομονομένα πουρνάρια η καποιά σειρά με βάτα κάντε τον κόπο να τα περάσετε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    543
    Kostas στις #393962

    τσίχλες, που βλέπω και απασχολεί πάρα πολλούς (πάρα πολύ και εμένα, αν και στη Λακωνία που έμαθα να κυνηγώ φυσίγγι σε τσίχλα δεν ριχνότανε), να πω και εγώ τη φετινή μου διαπίστωση, ότι δηλαδή στα κοντά σαράντα χρόνια που κυνηγώ, άλλη μια χρονιά ήταν ή έδειχνε τόσο κακή. Να ελπίσουμε να δείχνει και τελικά να μην είναι. Σήμερα έμαθα ??? κάτι ενθαρρυντικά, από σημείο εισόδου πουλιών. Αν το διασταυρώσω θα το γράψω Καλό βράδυ.

    Καλως ορισες στην παρεα φιλε.

     

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #393969

    Γεια σας φίλοι. Γράφω πρώτη φορά…….,

    Καλός όρισες και καλά ποσταρίσματα…. 😉

    Απ ότι βλέπω είσαι και εσυ παλιοσειρά.. 😉

    Φυσίγγια αρκετά έχεις? 😆

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    18
    skb300 στις #393972

    στήν πάτρα λίγα πράγματα απο τσίχλες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    543
    Kostas στις #393985

    manosr wrote:
    Γεια σας φίλοι. Γράφω πρώτη φορά…….,

    Καλός όρισες και καλά ποσταρίσματα….

    Απ ότι βλέπω είσαι και εσυ παλιοσειρά..

    Φυσίγγια αρκετά έχεις?

    Αμεσως εσυ…μην χασεις……να τον στειλεις κι αυτον απο δισκοπαθεια….

    Μαλλον εχει δικιο ο κυριος Blanco…… 😆

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #393988

    Γεια σας φίλοι. Γράφω πρώτη φορά .

    Αλλά είμαστε σαν κυνηγοί κάτι ξεχωριστό.

    ———————————————————————————————————–

    καλως ηρθες.

    δυστυχως εχει πεσει το επιπεδο της κοινωνιας μας, αρα και το επιπεδο των κυνηγων.

    υπαρχει ομως ακομα ενα μεγαλο κοματι ανθρωπων-κυνηγων που κρατουν ψηλα την σημαια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    vasani31 στις #393998

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΤΡΙΗΜΕΡΟ ΠΡΕΒΕΖΑ ΤΡΙΑ ΑΤΟΜΑ   43 ΤΣΙΧΛΕΣ 2 ΦΑΣΣΕΣ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΞΕΝΕΡΩΜΑ ΤΑ ΠΟΙΟ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥΛΙΑ ΠΕΡΠΑΤΗΤΟ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΦΕΤΟΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ…….. ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #394003

    μακη τι εγινε σημερα ;;;;βρηκανε τσιχλες τα φιλαρακια ;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    118
    SpyrosK στις #394015

    Γεια σας φίλοι.

    Γράφω πρώτη φορά, αλλά παρακολουθώ με ενδιαφέρον τα γραφόμενα στο forum. Παρά τα πολλά χρόνια στο κυνήγι, συνεχώς κάτι μαθαίνω, ακόμη και από πολύ νεώτερους κυνηγούς.

    Καλώς ήλθες φίλε  …παληοσειρά

    Χαίρομαι γιατί παρά τα πολλά χρόνια που κυνηγάς, λές ότι έχεις πολλά να μάθεις.

    Πολύ αξιόλογο και μαζί σπάνιο στην χώρα των …Ξερόλα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 21,541 έως 21,555 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων