ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 21,616 έως 21,630 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/04/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    93
    Vpentza στις #394791

    σήμερα έχω ευχάριστα νέα……………

    είδα το πρώτο κοτσύφι και άκουσα μερικά (λιγα) τσιν-τσιν στον Παράδεισο Αμαρουσίου δίπλα σε ελαιώνες (ναι έχει 2-3 μεγάλα κτήματα)

    αυτό είναι το σημάδι που παρατηρώ κάθε χρόνο για να μπορώ να κάνω…κυνηγετικά σχέδια…..έφτασεν η ώρα…. 😉


    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #394815

    Καλησπερα,το μονο που δεν συμφωνω με αυτα που λες Διονυση ειναι για τον του Ριο,αυτο που μου την εχει δωσει με αυτους και δεν προκειται να ξεχασω ποτε αλλα και οι Πατρινοι συναδελφοι πιστευω,ειναι το μενος με το οποιο μετραγαν αυτοι οι ναυτεργατες τα σκυλοκουτα στα αυτοκινητα των κυνηγων,λες και θα γλυτωναν .

    Αν και δεν μου έχει συμβεί κάτι τέτοιο δεν θα διαφωνήσω με αυτό που λές.

    Ομως…..Αυτό που με ενδιαφέρει εμένα είναι ότι σε ένα φερυ μποτ στην βάρδυα του (οκτάωρο) δουλεύουν οι εξής εργαζόμενοι.Ο καπετάνιος , δυο μηχανικοί , απο 4 εως 5 άτομα υπεύθυνοι καταστρώματος και ένας υπέυθυνος καντίνας .Δηλαδή έχουμε περίπου 9 εργαζόμενους .Βάλε τώρα πόσα φερυ μποτ δουλεύουν στην βάρδυα και μετα κάνε τον πολλαπαλασιασμό επι τρία που είναι οι βάρδυες και θα βγάλεις πόσες Ελληνικές οικογένειες τρώνε ένα κομάτι ψωμί.Δεν σου έβαλα και τους έμμεσα εμπλεκόμενους που είναι τα συνεργεία καθαρισμού , λογιστές , τεχνικοί επισκευών κλπ.

    Στο θέμα μας τώρα…… 😀

    σήμερα έχω ευχάριστα νέα……………

     

    είδα το πρώτο κοτσύφι και άκουσα μερικά (λιγα) τσιν-τσιν στον Παράδεισο Αμαρουσίου δίπλα σε ελαιώνες (ναι έχει 2-3 μεγάλα κτήματα)

    αυτό είναι το σημάδι που παρατηρώ κάθε χρόνο για να μπορώ να κάνω…κυνηγετικά σχέδια…..έφτασεν η ώρα….

    Αντε Βασίλη επιτέλους…… 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    473
    DIONISOS στις #394819

    faraos dim wrote:
    Καλησπερα,το μονο που δεν συμφωνω με αυτα που λες Διονυση ειναι για τον του Ριο,αυτο που μου την εχει δωσει με αυτους και δεν προκειται να ξεχασω ποτε αλλα και οι Πατρινοι συναδελφοι πιστευω,ειναι το μενος με το οποιο μετραγαν αυτοι οι ναυτεργατες τα σκυλοκουτα στα αυτοκινητα των κυνηγων,λες και θα γλυτωναν .

    Αν και δεν μου έχει συμβεί κάτι τέτοιο δεν θα διαφωνήσω με αυτό που λές.

    Ομως…..Αυτό που με ενδιαφέρει εμένα είναι ότι σε ένα φερυ μποτ στην βάρδυα του (οκτάωρο) δουλεύουν οι εξής εργαζόμενοι.Ο καπετάνιος , δυο μηχανικοί , απο 4 εως 5 άτομα υπεύθυνοι καταστρώματος και ένας υπέυθυνος καντίνας .Δηλαδή έχουμε περίπου 9 εργαζόμενους .Βάλε τώρα πόσα φερυ μποτ δουλεύουν στην βάρδυα και μετα κάνε τον πολλαπαλασιασμό επι τρία που είναι οι βάρδυες και θα βγάλεις πόσες Ελληνικές οικογένειες τρώνε ένα κομάτι ψωμί.Δεν σου έβαλα και τους έμμεσα εμπλεκόμενους που είναι τα συνεργεία καθαρισμού , λογιστές , τεχνικοί επισκευών κλπ.

    Στο θέμα μας τώρα……

    Vpentza wrote:
    σήμερα έχω ευχάριστα νέα……………

     

    είδα το πρώτο κοτσύφι και άκουσα μερικά (λιγα) τσιν-τσιν στον Παράδεισο Αμαρουσίου δίπλα σε ελαιώνες (ναι έχει 2-3 μεγάλα κτήματα)

    αυτό είναι το σημάδι που παρατηρώ κάθε χρόνο για να μπορώ να κάνω…κυνηγετικά σχέδια…..έφτασεν η ώρα….

    Αντε Βασίλη επιτέλους……

    Συμφωνώ και επαυξάνω φίλε diomilesis.Μέσα σε αυτή την τρελλή καθοδική πορεία μόνο μαζί μπορούμε να σωθούμε. Άλλωστε οι Έλληνες δαπρέπουν όταν είναι ενωμένοι και προβάλλουν προς τα έξω τα δυνατά σημεία του εαυτούτους αφήνοντας πίσω τη μιζέρια και τον εγωισμό. Αν δεν μπορείς να μοιραστείς και η μεγαλύτερη ευτυχία είναι μικρή στα μάτια σου. Βοηθάτε συνάδελφοι κυνηγοί τους συνέλληνες με οποιοδήποτε τρόπο ακόμη κιαν έμμεσα εξασφαλίζουμε με την βοήθειά μας μερικές πολύτιμες θέσεις εργασίας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    255
    q10gr8 στις #394820

    Τον καιρο ομως δεν τον βλεπω να μας κανει την χαρη … 🙁 Πολυ βροχα δειχνει το Σ/Κ…. 😥

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/06/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    33
    orca51 στις #394822

    Μαυρη ειναι η νυχτα στα βουνα , μαυρη…. στις παραλιες….εκτος απο την Πρεβεζα..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    39
    panagiotis στις #394829

    τελικα τιποτα απο παλιοπαναγια που ειχα πει εχθες….απογοητευση!!!!! 6 στο χερι και μια χαμενη.δεν ειχε καθολου πουλια…σε ενα πυκνο  πηρα τις 5 και μετα απο κανα μισαωρο ξαναντουφεκισα και πηρα και την αλλη!οσο για μαυρες…;;;; αστο καλυτερα. 9 η ωρα ειχαμε μπει στο αμαξι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    118
    SpyrosK στις #394833

    Συμφωνώ και επαυξάνω φίλε diomilesis.Μέσα σε αυτή την τρελλή καθοδική πορεία μόνο μαζί μπορούμε να σωθούμε. Άλλωστε οι Έλληνες διαπρέπουν όταν είναι ενωμένοι και προβάλλουν προς τα έξω τα δυνατά σημεία του εαυτούτους αφήνοντας πίσω τη μιζέρια και τον εγωισμό. Αν δεν μπορείς να μοιραστείς και η μεγαλύτερη ευτυχία είναι μικρή στα μάτια σου. Βοηθάτε συνάδελφοι κυνηγοί τους συνέλληνες με οποιοδήποτε τρόπο ακόμη κιαν έμμεσα εξασφαλίζουμε με την βοήθειά μας μερικές πολύτιμες θέσεις εργασίας.

    Συμφωνώ απολύτως με την πρόταση Διονύση+Διόνυσου  και για να βοηθήσω σας γράφω το τηλέφωνο του (υπο) Λιμεναρχείου στο Ριο που δίνει πληροφορίες για τη Γραμμή Ρίο-Αντίριο.

    Είναι 2610995347.

    Τηλεφωνούμε πριν φύγουμε ή καθ’ οδόν, προκειμένου να είμαστε πλήρως ενημερωμένοι για το κάθε πόση ωρα έχει δρομολόγιο.

    Έτσι ρυθμίζουμε την ταχύτητά μας ή το χρόνο που θα σταματήσουμε για καφεδάκι, και δεν έχουμε “εκπλήξεις” όταν φτάνουμε στον προβλήτα επιβίβασης. 

    Το λέω αυτό γιατί τό χειμώνα και ειδικά τα βράδυα τα δρομολόγια είναι πολύ αραιά.

    Τηλεφωνάκι λοιπόν και πάμε χαλαρά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/04/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    93
    Vpentza στις #394845

    Συμφωνώ απόλυτα στην αλληλουποστήριξη που αναφέρετε…το εφαρμόζω χρόνια όπως μπορώ….

    το ΠΣΚ που θα περάσω απέναντι θα προτιμήσω τα φέρρυ λοιπόν.

    Προς ενημέρωση, πήρα τώρα το λιμεναρχείο στο άνω τηλέφωνο και μου είπαν ότι έχει καράβια από τις 07.00 το πρωί και κάθε 20 λεπτά….

    ευχαριστώ για τις καλές ιδέες όπως και για τις πληροφορίες σας… 😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    134
    ntinosstr στις #394852

    ΣΕ ΠΕΡΠΑΤΗΤΟ ΣΗΜΕΡΑ ΣΕ ΚΑΜΠΟ ΣΤΗΝ ΜΕΣΣΗΝΙΑ ΜΙΑ ΕΛΙΕΣ ΚΑΙ ΒΑΤΑ ΜΕ ΑΦΘΟΝΗ ΒΡΟΧΗ ΕΙΧΕ ΠΟΥΛΙΑ…

    ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΗΜΕΡΑ ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ ΠΑΡΑ ΤΟ ΠΑΛΙΟΚΑΙΡΟ ΕΙΧΕ ΠΟΥΛΙΑ,,…ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΒΑΤΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΚΑΛΑΜΙΟΝΕΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΠΕΡΝΑ ΝΕΡΑΚΙ,ΦΕΝΕΤΑΙ ΕΧΕΙ ΑΦΘΟΝΗ ΤΡΟΦΗ…ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΣΗΚΟΝΩΝΤΑΝ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ..ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΙΣ ΠΑΤΗΣΕΙΣ…

     

    ΠΑΝΤΟΣ ΠΟΥΛΙΑ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΣΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ…

    ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ ΜΗΠΟΣ ΜΑΣ ΑΦΗΣΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΣΟΥΜΕ ΤΟ Σ/Κ

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #394854

    Για τσιχλες πηγα σημερα με ενα καλοθρεμενο αγριοπεριστερο γυρισα ,στα 30 μετρα με 9αρια καθως μολις φαινεται με ειδε εκανε γαμα(στροφη 90 μοιρων) και του εριξα απο πλαγια ,το τραυματισα και επεσε σε μια ελια.Παω να το παρω και δεν ειχε πεσει κατω,οποτε βλεπω που ειχε πιασει στην ελια και απο 7-8 μετρα μακρυα του ριχνω μια στο περιπου και επεσε κατω επιτελους.

    Τσιχλες ζητημα να περασαν 3-4 το σουρουπο ,εριξα 4 βολες αλλα δεν πηρα καμια  γιατι δεν εβλεπα και πηγιαναν και σαν τρελες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    marios στις #394896

    καλύτερη η σεμερινι μέρα στην κύπρο!μιλάμε πάντα για καρτέρι!συγγνώμη παιδιά αλλα δεν με αφήνει να ανεβάσω φωτογραφία

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    marios στις #395072

    καλύτερη η σεμερινι μέρα στην κύπρο!μιλάμε πάντα για καρτέρι!

    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 14 ώρες, 46 λεπτά πριν από τον marios.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    zorbasK στις #395120

    Φίλος από Μολδαβία πρίν 2 μέρες μου είπε οτι η τσίχλες ηταν κατα εκατοντάδες μπουλουκιασμένες στο χωριο του. Το κρύο δεν είχε ξεκινήσει με αποτέλεσμα να μην ξεκινήσουν το ταξίδι τους. Δεν τις ενοχλόυν εκεί γιατί περιμένου χήνες, φάσσες, φασιανούς. Σήμερα είπε ο τόπος πάγωσε και στις γειτονικές χώρες. Φίλοι μου, αναμένεται γιατί έρχονται.

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    zorbasK στις #395123

    λέει οτί ειναι τρίμετρες….. οπτασια!!!!!!!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #395125

    Ούτος ή άλλος , πιο εύκολα κυνηγάς γκομενάκια σε αυτές τις χώρες παρά κανονικό κυνήγι, είχα ψαχτεί πέρσι λόγο μιας ουκρανής που ξέρω, για κυνήγι ουκρανία και είναι τελείως ανοργάνωτοι,ρώτησε στον κυνηγετικό σύλλογο της πόλης της , της είπαν μια τιμή που κυμαίνονταν απο 100 έως 300 ευρό για 2 μέρες κυνήγι,τώρα γιατί αυτή η διαφορά δεν ξέρω, όταν τους ρώτησε αν θα χρειαστώ κυν άδεια, της είπαν ποιά άδεια? εμείς ελέγχουμε τις άδειες δε χρειάζεται,  άσε που μου είπε η τύπισα ότι οι τύποι πίνουν τον κόλο τους απο βότκες και γίνονται ντίρλα, οπώτε αν είναι να πάς για κυνήγι σε αυτές τις χώρες σίγουρα πιο εύκολα κυνηγάς γυναίκες, αλλά γενικά θέλει προσοχή, η διαφθορά είναι τεράστια και επειδή έχω βρεθεί σε αυτές τις χώρες, πραγματικά δε νοιώθεις καμία ασφάλεια, ούτε ακόμα και απο την διεφθαρμένη αστυνομία

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 21,616 έως 21,630 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων