ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 21,916 έως 21,930 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #399632

    Aμα πηγαινεις απογευματινο και βλεπεις πιο πολλες μπεκατσες απο τσιχλες δεν ειναι καλο. Σημερα ειδα 2 μπεκατσες, συν αλλη μια που μαλλον ηταν, αλλα την ειδα φευγαλεα, 2 τσιχλιτσες, και 3-4 κοτσυφια. Δεν εριξα τουφεκια γιατι κανενα απο τα παραπανω πουλια δε βολευε, εκτος απο τις 2 μπεκατσες που περασαν μπροστα μου αλλα πολυ χαμηλα και φοβηθηκα. Ασε που ηταν και σαν να κλεβεις εκκλησια, οποτε δε μου κανε καρδια να ριξω ετσι και αλλιως.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #399633

    Μετά από ένα δεκαπενθήμερο αποχής πήγα χθές και σήμερα απογευματινό, σε κάποια καλά καρτέρια . Αποτέλεσμα και τις δύο ημέρες τέσσερις τουφεκιές – μηδέν πουλιά. Με βλέπω για κανένα ακόμα δεκαπενθήμερο αποχής. Μαύρα χάλια …..

    Δεν βαριεσαι εμεις βλεπουμε και λιγο φυση και χαλαμε και κανενα φραγκο οπου παμε σε καιρους δυσκολους και ας μας κυνηγανε ολοι οι λοξοι οτι χτυπαμε τα πουλια,αυτοι χτυπανε τοδικο τους πουλακι περισσοτερες φορες απο τα οσα σκοτωνουμε εμεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    970
    Shaolin στις #399641

     

    Εγω θα βγω βρεξει χιονιση εχει δεν εχει πουλια ετσι για να παρω τον αερα μου.

     

    Γιαννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #399672

    Aμα πηγαινεις απογευματινο και βλεπεις πιο πολλες μπεκατσες απο τσιχλες δεν ειναι καλο. Σημερα ειδα 2 μπεκατσες, συν αλλη μια που μαλλον ηταν, αλλα την ειδα φευγαλεα, 2 τσιχλιτσες, και 3-4 κοτσυφια. Δεν εριξα τουφεκια γιατι κανενα απο τα παραπανω πουλια δε βολευε, εκτος απο τις 2 μπεκατσες που περασαν μπροστα μου αλλα πολυ χαμηλα και φοβηθηκα. Ασε που ηταν και σαν να κλεβεις εκκλησια, οποτε δε μου κανε καρδια να ριξω ετσι και αλλιως.

    Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

    αυτό το φαινόμενο το παρατήρησα και εγώ και μας έκανε τρομερή εντύπωση που σε κάθε έξοδο για κυνήγι όταν πλησιάζουμε κάποια πουρνάρια πετάγονται μπεκάτσες,δέν το έχουμε ξαναδεί αυτό άλλη χρονιά στο ίδιο μέρος.(1-2 μπεκάτσες ανά κυνήγι θα της δούμε σίγουρα να μας πεταχτούν).

    τώρα απο τσίχλες δέν χρειάζετε να πώ τίποτα απογοήτευση σκέτη 🙁

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #399686

    6.30 – 11 περιματητο για 3 τσιχλες

    Βαρεθηκα τελος οι τσιχλες για φετος

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1852
    JIMISTOM στις #399693

    Kαι εις αλλαν με υγειαν ……………….τσιχλες καπουτ μωλος σημερα 2 τσιχλες 1 μπεκατσα και αυτα τα εκαναν αλλοι εγω ουτε που ειδα πουλι παρα μονο την ωρα που κατουρισα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/06/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    33
    orca51 στις #399696

    ΥΨΗΛΑΝΤΗΣ  8-10  ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΠΕΡΠΕΤΗΤΟ  2 ΚΥΝΗΓΟΙ 6 ΑΤΟ ΧΕΡΙ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #399697

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ 😉

    ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΑΠΟ ΔΕΡΒΕΝΟΧΩΡΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΩΡΟ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΤΗΝ ΠΟΥΛΙΑΣΤΡΑ 6 ΤΣΙΧΛΕΣ 😯

    ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΧΑΛΙ ΦΕΤΟΣ ΑΠΟ ΠΟΥΛΙΑ ΠΟΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΑΡΑΚΑΞΕΣ ΠΑΡΑ ΤΑ ΤΣΙΧΛΟΚΟΤΣΥΦΑ 😯

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    627
    freeman.1989 στις #399699

    Πρωί στο Λιβάδι όλα άσπρα από την πάχνη.Δεν πετούσε τίποτα.Από εκεί Χορτιάτη φάνηκαν λίγες τσίχλες αλλά τίποτα το ιδιαίτερο.Δε βαριέσαι κάναμε την βόλτα μας,ήπιαμε και τον καφέ μας στο βουνό…καλά ήτανε!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    381
    hunterer303 στις #399701

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ. ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ.

     

    ΚΑΝΑ ΝΕΟ ΑΠΟ ΗΛΕΙΑ ΕΧΟΥΜΕ? ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΜΙΑ ΤΣΙΧΛΑ?

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    vassilis στις #399721

    καλησπερα και απο εμενα,ευβοια  τιποτα το αξιολογο και σημερα… εχομαι σε ολους καλα χριστουγεννα και  καλες γιορτες με υγεια και ευτυχια!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    54
    glek στις #399735

    Σήμερα 2 τσιχλίτσες προς Φάρσαλα μεριά. Σηκώσαμε και μια μπεκάτσα, αλλά πυκνό το μέρος και δεν την κρατήσαμε. Πάντως τσιχλοκότσυφα είχε μέσα στο πυκνό πουρνάρι, που δεν κυκλοφορούσαν παραέξω,

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Cynergy στις #399737

    Απίστευτη απογοήτευση !!! Μήπως κάτι τέτοιο δεν έγινε με τα τρυγόνια ? Κάποτε είχε …….και μετά σιγά σιγά εμείς εδώ κάτω ούτε που το βλέπουμε.

    Λέτε να ζούμε κάτι τέτοιο και με τις τσίχλες και αυτό είναι η αρχή ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #399740

    παιδια καλησπερα η τσιχλιτσες φετος δεν μας επισκεφτηκανε οπως αλλες χρονιες ,η μεγαλη εκπληξη ηταν τα κοτσυφια που δεν μπηκαν καθολου και ετσι εχουμε μια κακη χρονια τα λιγα πουλια που εχουν μπει ειναι μες στης κουμαριες και τα πουρναρια και της φαρδιες ρεματιες μολις τελειωσει απο εκει η τροφη και παισουν στην ελια τοτε θα γελασει ελαχιστα το χειλακι μας[αλλα με πολυ ψαξιμο]και αμα εμφανιστει και καμμια κοκκινοτσιχλα η γερακοτσιχλα να κανει την διαφορα ,δυστηχως φετος αυτη η νοτιαδες δεν μας εκαναν καλο ας ελπισουμε αμα πεσουν στην ελια για μια καλυτερη συνεχεια απο τον καινουργιο χρονο!καλα χρηστουγενα να εχουμε με υγεια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    louposst στις #399741

    ΜΑΥΡΟΜΑΤΙ  ΣΗΜΕΡΑ  10 ΠΟΥΛΑΚΙΑ  1 ΓΕΡΑΚΟΤΣΙΧΛΑ  ΜΟΝΟ ΠΕΡΠΑΤΗΤΟ   ΠΡΩΙΝΕΣ  ΤΙΠΟΤΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 21,916 έως 21,930 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων