ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 22,021 έως 22,035 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    454
    Crellion στις #400691

    Άκουσα ότι ο kokerkost έδωσε χάρη στις φάσες για Χριστούγεννα (όπως ο Πρόεδρος των ΗΠΑ με τις γαλοπούλες) και για να ηρεμήσει καθάρισε καμιά 20-25 τσίχλες?

     

    Ισχύει????


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2688
    periklis_ath στις #400707

    ΕΙΧΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΡΙΝ ΜΕΡΕΣ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΝΕ,…ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΕΣΑΤΕ ΚΙΟΛΑΣ..ΧΑΧΧΑ..

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    9
    Petkyrajohn στις #400717

    Επιστροφη απο δερβενοχωρια σε πολλα υποσχομενο μερος το απολυτο μιδεν . 👿 !

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    12
    vitalpoint στις #400719

    Την Τεταρτη,απογευματινο στον Αυλωνα…ουτε πουπουλο!!!!4 ατομα 1 τσιχλα στο χερι και μια χαμενη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    26
    greco123 στις #400730

    ΕΙΧΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΡΙΝ ΜΕΡΕΣ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΝΕ,…ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΕΣΑΤΕ ΚΙΟΛΑΣ..ΧΑΧΧΑ..

    BREDA ERMES 2000

    ΦΙΛΕ ΠΕΡΙΚΛΗ ΑΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΣΟΥ ΤΗΝ ΕΠΕΣΑ ΑΠΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΑΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΑΛΕΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΙΚΟ ΑΛΛΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΓΕΓΟΝΟΣ. ΑΡΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΓΕΝΙΚΕΥΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΥΛΙΑ . ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ , ΚΑΙ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΛΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    480
    kokerkost 64 στις #400735

    Άκουσα ότι ο kokerkost έδωσε χάρη στις φάσες για Χριστούγεννα (όπως ο Πρόεδρος των ΗΠΑ με τις γαλοπούλες) και για να ηρεμήσει καθάρισε καμιά 20-25 τσίχλες? Ισχύει????

    Βρε συ, στον ύπνο μου έβλεπα ότι ήμασταν μαζί!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 😆 😆

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    480
    kokerkost 64 στις #400736

    Χθεσινό δίωρο περπατητό στη Θήβα, στην πρώτη κυνηγετική μας συνάντηση με τον Αλέξανδρο (Crellion)!!

    Μια κοντινή αλλά ευχάριστη εξόρμηση την οποία ελπίζω να επαναλάβουμε σύντομα… είτε εδώ, είτε στον Φώτη για τις μεγάλες!! 😉

    Υ.Γ. Ρεσιτάλ απόρτ από το κοκεράκι και… τον γιό μου! Αν και πυκνό δεν χάσανε ούτε μία! 😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    118
    SpyrosK στις #400739

    Χθες το πρωί από 08:30 ώς 11:00 περπατητό στην περιοχή Αγ. Σεραφήμ – Σκάρφεια (εκβολές Σπερχειού).  Ελάχιστα πουλάκια, λίγα σε βάτα και κοντινές ελιές. Ήμουν μόνος και έκανα 3 αλλά έχασα μια μπεκάτσα που σηκώθηκε στα 4-5 μέτρα δεξιά καθώς έκοβα αριστερα.    Οι 2 τουφεκιές έφυγαν πάνω στην στροφή και γρήγορα, λόγω της κατεύθυνσης του πουλιού προς ρέμα με πυκνά βάτα.   Η τρίτη δεν έφ υγε …ποτέ.   Δεν είχα αναπληρώσει το φυσσίγγι  😈 με το οποίο είχα πάρει 1 τσίχλα 15 μέτρα πρίν.

    Τα ακόμη χειρότερα από απογευματινό καρτέρι στην Σκάρφεια προχθές το απόγευμα.   Από 4:00 μέχρι 5:30 μμ κανένα πουλί στο καρτέρι.   Μόνο 2-3 πουλιά που σηκώθηκαν μακρυά μπροστά μου καθώς πήγαινα για καρτέρι.  

    Το μόνο κέρδος ότι δεν χρειάστηκε να ……καθαρίσω το όπλο.

    Όπως και νάχει με 17 βαθμούς το μεσημέρι στην Σκάρφεια και τα άλλα χαμηλά και 11 βαθμούς σε υψόμετρο 1300 μέτρα (καφετέρια) δεν αδικώ τις ….τσίχλες.

    Άλλο όμως κακό σημάδι σήμερα, σε διαδρομή (εκδρομή) από Σκάρφεια, Παύλιανη, Καταβόθρα (υψόμετρο 1750 μέτρα) πίσω προς Γραβιά και επιστροφή, σε συνολική διαδρομή πάνω από 60 χιλιόμετρα ως συνοδηγός (από 10:00 πμ μέχρι 3:00 μμ), είδα 4 κοτσύφια 2-3 τσίχλες και 2 κυριαρίνες.   Που είναι τα πουλιά, οέωωωωωωω??????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    62
    Mad-Man στις #400764

    Φίλε μου, για πελασγία δεν ξέρω , στην Χαλκίδα – Δροσιά που ήμουνα σήμερα το απόγευμα , ούτε που την είδα……η περιοχή λέγεται Χάλια, τι περίμενα και εγώ !!!!!!!

     

    Πήγες στο γνωστό μέρος φίλε Μένιο ? Κατάφερες να πας ψηλά ή είχε προλάβει το καρτέρι το παιδί με το Mazda………..?  Όλο με προλαβαίνει

    αυτό το παιδί………..:-)

    Πήγα κι’εγώ την τετάρτη αλλά χάλια τα Χάλια……….Πέρασαν 3-4 στα ουράνια και μια που πέρασε ψιλοβολικά την πήρα……

    Το καλό είναι οτι στο σημείο που έκατσα είχε πέρασμα καρακάξας και έριξα μερικά φυσιγγια………

    Αποτέλεσμα 1 τσίχλα ,3 καρακάξες…………

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    411
    Menios στις #400779

    φίλε madman , πήγα στο μαντρί , και ήμουν μόνος μου… Αλλά ούτε που πέρασε καμία…. Απέναντι στα χαμηλά πουρνάρια , έριξε ένας δυό τουφεκιές. Πρώτη φορά πήγα φέτος, αλλά όσο και αν εψαξα δεν βρήκα φετινούς κάλυκες, μόνο παλιούς σκουριασμένους…. Και περπατητό μισή ώρα που έκανα έναν κύκλο, τζίφος….πολύ χάλια ….

    σήμερα χόρτασα ύπνο,  τώρα μόλις  σηκώθηκα και  πίνω καφέ  !!!!! Ελεγα να πάω Καθενούς ή Πολιτικά αλλά λόγω βροχής  βαρέθηκα,,,,,,, 😆

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #400807

    σημερα λογω βροχης καναμε τη μικρη βολτα περπατητου στην ασωπεια μεχρι τις 9 και 30 δηλαδη γιατι μετα επιασε βροχη απολογισμος 3 εγω και 1  ο συναδελφος.λιγα πραγματα ειδαμε…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    vassilis στις #400820

    καλησπερα μαρκοπουλο μεσογεια  σημερα λιγα πραγματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #400865

    Μια ωρίτσα απογευματινό σήμερα με το μονόκαννο, αφού έκοψε η βροχή, είδα καμιά 15αρια τσίχλες, έπαιξα σε 3 πέσανε και οι 3 … αλλά δεν βρήκα καμιά!!! Αν δεν έτρωγα την ώρα μου ψάχνοντας τις χτυπημένες, μπορεί να έριχνα 3-4 τουφεκιές ακόμη … Γκαντεμιά…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #400867

    Καλησπερα, 2ωρο απογευματινο 3 τσιχλες.Ενα πολλα υποσχομενο απογευματινο  μετατραπηκε σε ατακτη υποχωρηση λογω της βροχης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    72
    annubis_ett στις #400873

    Χρόνια πολλά και από εμένα.

    Λοιπόν απογευματινό Αγρίνιο πριν 5 ημέρες 4 πουλιά δύο άτομα (για πρώτη φορά είδα πάντως κάποιες).. Κέρκυρα που είμαι τώρα τα πράγματα είναι χάλια… Τετάρτη περπατητό 2 ωρών και απογευματινό 4 πουλιά (σε άλλες εποχές θα ήταν 15). Σήμερα σε άλλο σημείο απογευματινό πέρναγαν όλες από σημείο που δεν μπορούσα να ρίξω. γενικά το βράδυ δεν βλέπεις πάνω από 20-25 πουλιά όλα μεταξύ 5:25-5:40. Καρτέρια δεν ακούς τίποτα, άνθρωπο δεν βλέπεις.

    Δυστυχώς δύο κακά:

    Α) έχω ξεχάσει να ρίχνω σε τσίχλες

    Β) παντού κομμένα δέντρα….

    Αντε αύριο για χόρτα…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 22,021 έως 22,035 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων