ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 22,036 έως 22,050 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #400874

    ΔΕΝπειραζει αλεξανδρε  . . .θα γυρισει ο τροχος! 😉


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #400881

    Χρόνια πολλά και από εμένα. Λοιπόν απογευματινό Αγρίνιο πριν 5 ημέρες 4 πουλιά δύο άτομα (για πρώτη φορά είδα πάντως κάποιες).. Κέρκυρα που είμαι τώρα τα πράγματα είναι χάλια… Τετάρτη περπατητό 2 ωρών και απογευματινό 4 πουλιά (σε άλλες εποχές θα ήταν 15). Σήμερα σε άλλο σημείο απογευματινό πέρναγαν όλες από σημείο που δεν μπορούσα να ρίξω. γενικά το βράδυ δεν βλέπεις πάνω από 20-25 πουλιά όλα μεταξύ 5:25-5:40. Καρτέρια δεν ακούς τίποτα, άνθρωπο δεν βλέπεις. Δυστυχώς δύο κακά: Α) έχω ξεχάσει να ρίχνω σε τσίχλες Β) παντού κομμένα δέντρα…. Αντε αύριο για χόρτα…

     

    Οντως σε αυτες τις ωρες περνανε, αμα βλεπεις 25 εισαι αρχοντας,εγω 25 βλεπω σε μια βδομαδα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    797
    angelo40 στις #400907

    ΜΙΛΑΓΑ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΘΥΡΟΦΗΛΑΚΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΦΕΤΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΔΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΠΑΙΖΑΝΕ ΣΤΑΚΑΡΤΕΡΙΑ ΑΛΛΑ ΑΜΑ ΕΚΑΝΕΣ  ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΥΚΝΟΥΡΑ ΕΒΛΕΠΕΣ ΠΟΥΛΙΑ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΤΟΥΦΕΚΙΟΝΤΟΥΣΑΝ ΤΟ ΦΕΤΙΝΟ ΣΤΑ 52 ΧΡΟΝΝΙΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΕΣΕΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΡΤΕΡΙ 6 ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ ΧΑΜΕΝΕΣ ΤΟ ΕΝΑ ΒΡΑΔΥ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΜΠΑΜ ΞΕΝΕΡΩΣΑ ΑΣΧΗΜΑ 🙁

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    497
    alex στις #400908

    Σε ποιό νομό φίλε αν επιτρέπεται?

    Αργολίδα πάντως…. νεκρή φύση!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #400910

    Καλή παρέα σήμερα αφού τα τρία μαύρα πιστόλια κι ένα κόκκινο αμερικάνικο σε άψογη συνεργασία περπατητού κάνανε θραύση σε πρωινό κάτω απ’ τ’ αυλάκι. 

    Αν δεν μας έπιανε βροχή κατά τις 10 θα γράφαμε μεγάλο νούμερο. Πάντως καλά περάσαμε πάλι. Άντε να μαζευτούνε κι οι υπόλοιποι της παρέας με κανένα σκυλάκι γιατί είχαμε μεγάλα κενά στο απόρτ αλλά αφήναμε και διόδους διαφυγής 😉

    Ελπίζω μετά την Πρωτοχρονιά να συμπληρώσει η ομάδα. 

    Κώστα (Sniper645) τελικά είχε δίκιο η Ντάλια να επισκεφτούμε το μέρος 😉 Κράτα φυσέκια. Τα πουλιά βρέθηκαν 😆

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #400914

    Καλή παρέα σήμερα αφού τα τρία μαύρα πιστόλια κι ένα κόκκινο αμερικάνικο σε άψογη συνεργασία περπατητού κάνανε θραύση σε πρωινό κάτω απ” τ” αυλάκι. Αν δεν μας έπιανε βροχή κατά τις 10 θα γράφαμε μεγάλο νούμερο. Πάντως καλά περάσαμε πάλι. Άντε να μαζευτούνε κι οι υπόλοιποι της παρέας με κανένα σκυλάκι γιατί είχαμε μεγάλα κενά στο απόρτ αλλά αφήναμε και διόδους διαφυγής Ελπίζω μετά την Πρωτοχρονιά να συμπληρώσει η ομάδα. Κώστα (Sniper645) τελικά είχε δίκιο η Ντάλια να επισκεφτούμε το μέρος Κράτα φυσέκια. Τα πουλιά βρέθηκαν

    Εχω 500 τσιχλοφυσιγγα.499 τσιχλες δεν θα τις παρω;;;;;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #400925

    ksap wrote:
    Καλή παρέα σήμερα αφού τα τρία μαύρα πιστόλια κι ένα κόκκινο αμερικάνικο σε άψογη συνεργασία περπατητού κάνανε θραύση σε πρωινό κάτω απ” τ” αυλάκι. Αν δεν μας έπιανε βροχή κατά τις 10 θα γράφαμε μεγάλο νούμερο. Πάντως καλά περάσαμε πάλι. Άντε να μαζευτούνε κι οι υπόλοιποι της παρέας με κανένα σκυλάκι γιατί είχαμε μεγάλα κενά στο απόρτ αλλά αφήναμε και διόδους διαφυγής Ελπίζω μετά την Πρωτοχρονιά να συμπληρώσει η ομάδα. Κώστα (Sniper645) τελικά είχε δίκιο η Ντάλια να επισκεφτούμε το μέρος Κράτα φυσέκια. Τα πουλιά βρέθηκαν

    Εχω 500 τσιχλοφυσιγγα.499 τσιχλες δεν θα τις παρω;;;;;;;

    “Οι ερασιτέχνες έχτισαν την κιβωτό. Οι επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό”.

    ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΜΟΝΕΣ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ΘΑΧΕΙΣ?

    ΓΙΑ ΒΑΛΕ ΝΑ ΠΕΤΥΧΑΙΝΕΙΣ Κ 2-3 ΤΣΙΧΛΕΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΦΕΚΙΑ!!!!!

    😆 😆 😆

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1852
    JIMISTOM στις #400947

    bale kai aytes poy tha soy brei h sboyra apo toys xasomerides tis pareas poy den ta blepoyn

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #400955

    Χθες πηγα απογευματινο και για πρωτη φορα ουτε που την ειδα στην κυριολεξια.Τα κοτσυφια ακομη λιγοτερα απο ποτε εννοειται.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/02/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    manosr στις #400988

    Τα δυο προηγούμενα ΣΚ στη Κορινθία, περιοχή που όλα τα προηγούμενα χρόνια έδινε ευχάριστη απόδραση, καθόλου τσίχλες να πετάνε. Περπατητό στην ίδια περιοχή έδειξε τσίχλες μέσα στα πυκνά, που δεν σου έδιναν τη δυνατότητα βολής, αφού πετούσαν από πυκνό σε πυκνό. Κοτσίφια μόνο για δείγμα.

    Δυστυχώς είναι μια από τις δυο χειρότερες χρονιές που θυμάμαι τα τελευταία 25 χρόνια. Τηλεφωνική επικοινωνία με φίλους στη νότια Λακωνία (ιδιαιτέρα πατρίδα γαρ), σε τόπους που γινόταν γλέντι όλα τα χρόνια (μπαξέδες) τα πουλιά είναι ελάχιστα. Μπεκάτσες αρκετές και το εκπληκτικό … αγριογούρουνα από τον Πάρνωνα, έχουν κατέβει στη περιοχή μέχρι τη θάλασσα σχεδόν.

    Χρόνια πολλά σε όλους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #401006

    Αποψε θα παω παλι παρεα με το μπαικαλακι μου το .410 και με φυσιγγια 18γραμμαριων.Αν την δω και την ριξω με το 36αρι θα πω οτι πουλια δεν ειχε αλλα την πλακα μου την εκανα,πηρα μια στα 25-30 μετρα με το οπλακι αυτο.

    Εμαθα οτι στην Αγ.Παρασκευη στο σταυρο πουλαει το μαγαζι .410 φυσιγγια με 20 γρμ σκαγια που τα γεμιζει ο ιδιος.Θα τα δοκιμασω σιγουρα σε χαρτι και αν κανεις καλα σκαγια θα παρω καμποσα κουτια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #401012

    Μετά από 4ημερο σε ορεινή Αρκαδία (μετά τα Λαγκάδια συγκεκριμένα το γράφω και το επισημαίνω) πενιχρότατα αποτελέσματα , τσιχλοκότσυφα ελάχιστα όλα πιασμένα στα πυκνά, ευκαιρίες για βολές ελάχιστες ομοίως, απογευματινό απελπισία και από μπεκάτσες  μόνο κανα δυό λευκές φέρμες, και μιλάμε για ιδανικά μέρη όπου τα πουλιά τάβρισκες  άλλοτε μέσα στο χωριό … και βέβαια σ΄όλο το μέρος “ανασκαφές” από γουρούνια !

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #401017

    Γειά χαρά στη παρέα.Σήμερα σόλη τη διαδρομή πολύ βροχή ,στο καρτέρι δε βγήκαμε απ τ’αμάξι,κατά τις 9 ξεκινήσαμε το περπατητό με κατά τόπους ψιχάλα,Μέχρι τις 12¨30 που άρχισε να ρίχνει βροχή, κάναμε 42 απο μισά.Καλά εκλεισε η χρονιά,και του χρόνου με υγεία!!!

    [/URL]

    Uploaded with ImageShack.us     Υ. Γ  .  Περιοχή Αργολίδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #401039

    παιδια καλησπερα ο ενας φιλος πιο πανω επισημαινει οτι η αργολιδα ειναι νεκρη φυση ο αλλος απο κατω οτι βαρεσαν 42 στην αργολιδα παρτε μια αποφαση γιατι εμειναν 2 μηνες κυνηγιου.ΧΡΟΝΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    797
    angelo40 στις #401042

    Σε ποιό νομό φίλε αν επιτρέπεται?

     

    Αργολίδα πάντως…. νεκρή φύση!

    ΤΡΟΙΖΗΝΙΑ ΜΕΡΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 22,036 έως 22,050 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων