ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 22,186 έως 22,200 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1980
    BeReT στις #402196

    Πολύ ωραίο το video συγκυνηγέ! Στην επόμενη έξοδο θα την δανειστώ την shotkam!

     

    Αυτή στο 3.32 έπεσε μέσα?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    411
    Menios στις #402197

    ……Περπατητό τσίχλας 5* ή 4* ανάλογα με το νούμερο των σκαγιών που έχω, 5* στο 8άρι ή 4* στο 9άρι. –

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Γιώργο,  έχω την εντύπωση ότι το ανάποδο είναι καλύτερο – εγώ στο 525 βάζω 9 άρι στην κάτω κάννη SKT δηλαδή  4,5*     και 8 άρι στην  πάνω κάνη LM  δηλαδή  3.5*  ….

    Με προβλημάτισες τώρα… εγώ στο  ανοιχτό του SKT  βάζω αυτό με τα περισσότερα σκάγια για βελτιωμένη κατανομή και το ρίχνω και πρώτο

    ενώ στο δεύτερο στενεύω το τσοκ, βάζω LM   και 8άρι φυσίγγι για τις πιό μακρυνές βολές   , με σκοπό να διατηρήσουν τα  χοντρύτερα σκάγια την ενέργεια πιό μακρυά….. 🙄

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #402200

    Νικο καλωσορισες στην οικογενεια,καλα γραψιματα κιας ειναι ανορθογραφα!! Γιωργο αψογη η βιντεοσκοπιση ,με τετοιες συνθηκες παντως μονο οι διβασικες ,η οι τροποποιημενες πανε εγω το Σαββατο με ς4 εμεινα απολυτα ικανοποιημενος .Χρονια πολλα στους Ιωαννηδες!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    69
    molias στις #402203

    faraos dim wrote:
    Δεν την πηραν στο κορμι Γιωργο,απλα την ξεπουπουλιασαν,πριν τα Γιουρομιξ και τον κυλινδρο τι εριχνες?και 3* ειχες πανω? Οταν ο Θεουλης εστελνε μυαλα,καποιοι νομιζαν οτι βρεχει και κραταγαν ομπρελες. http://youtu.be/N08cUql8YTo http://www.youtube.com/watch?v=Xg88M14YcCY

    Δεν θέλω να αναφερθώ σε άλλο φυσίγγι, Δημήτρη, γιατί δεν θέλω να δημιουργήσω άσχημες εντυπώσεις για μια δύσκολη ημέρα. Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι τραυματισμούς με τον συγκεκριμένο καιρό προκάλεσαν φυσίγγια με PSB. Το 3* στην όπτιμα δεν το δουλεύω ποτέ… -Καρτέρι τσίχλας στα μπασίματα 4* μέχρι τις 8:00 και μετά 2*. -Περπατητό τσίχλας 5* ή 4* ανάλογα με το νούμερο των σκαγιών που έχω, 5* στο 8άρι ή 4* στο 9άρι. -Πρωινό-απογευματινό παπιού 4*. -Ημερήσιο παπιού 2*. -Τρυγόνι ντοπιάρικο 5 ή 4*. Αυτά …

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Εγώ με την 391 light δουλεύω 4 άστρα παντού και πάντα…Και γενικά με αυτό το τσόκ, επειδή οι urika στενοτουφεκάνε άμα βρείς το κατάλληλο φυσίγγι κάνεις παπάδες…Πάντως στις συνθήκες που περιγράφεις ένα φυσίγγι με MB32 θα ήταν οτι πρέπει… Την Κυριακή με αρκετό κρύο όλες οι τσίχλες ξερές με καθαρά σκοτώματα .

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #402204

    ALTAIR_LUSSO wrote:
    ……Περπατητό τσίχλας 5* ή 4* ανάλογα με το νούμερο των σκαγιών που έχω, 5* στο 8άρι ή 4* στο 9άρι. – http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Γιώργο, έχω την εντύπωση ότι το ανάποδο είναι καλύτερο – εγώ στο 525 βάζω 9 άρι στην κάτω κάννη SKT δηλαδή 4,5* και 8 άρι στην πάνω κάνη LM δηλαδή 3.5* …. Με προβλημάτισες τώρα… εγώ στο ανοιχτό του SKT βάζω αυτό με τα περισσότερα σκάγια για βελτιωμένη κατανομή και το ρίχνω και πρώτο ενώ στο δεύτερο στενεύω το τσοκ, βάζω LM και 8άρι φυσίγγι για τις πιό μακρυνές βολές , με σκοπό να διατηρήσουν τα χοντρύτερα σκάγια την ενέργεια πιό μακρυά…..

    Με την λογική του δικάννου, έχεις δίκιο. Η δική μου λογική στην καραμπίνα λέει ότι στο περπατητό θα ανοίξω το τσοκ στο 8άρι, ώστε να κερδίσω λίγο σε κατανομή, χωρίς να χάσω σε αποτέλεσμα (για τσίχλα μιλάμε) και θα το κλείσω λίγο στο 9άρι, ώστε να πυκνώσω λίγο την κατανομή και να αποφύγω τραυματίες στις πιο μακρινές.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #402206

    Νικο καλωσορισες στην οικογενεια,καλα γραψιματα κιας ειναι ανορθογραφα!! Γιωργο αψογη η βιντεοσκοπιση ,με τετοιες συνθηκες παντως μονο οι διβασικες ,η οι τροποποιημενες πανε εγω το Σαββατο με ς4 εμεινα απολυτα ικανοποιημενος .Χρονια πολλα στους Ιωαννηδες!!

    Ο καλυτεροσου φιλος ειναι ο εαυτοσου,,αποταν γεννηθεις και μεχρι που φευγεις ειναι μαζισου.Γιαυτο να τον προσεχεις!!!

    Δεν γεμίζω μόνος μου, οπότε αν ρίχνω S4 στην τσίχλα θα θέλω μια περιουσία 😉

    Εγώ με την 391 light δουλεύω 4 άστρα παντού και πάντα…Και γενικά με αυτό το τσόκ, επειδή οι urika στενοτουφεκάνε άμα βρείς το κατάλληλο φυσίγγι κάνεις παπάδες…Πάντως στις συνθήκες που περιγράφεις ένα φυσίγγι με MB32 θα ήταν οτι πρέπει… Την Κυριακή με αρκετό κρύο όλες οι τσίχλες ξερές με καθαρά σκοτώματα .

    Ενδιαφέρον, πρότεινε μας κάποιο φυσίγγι του εμπορίου με ΜΒ32.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #402229

    καλησπερα απο ευβοια.κατι ειχε στο περπατητο σημερα!2 τουφεκια 26 στο χερι , 3 χαμενες σε 3μιση ωρες.τα πουλια πιασμενα σε πουρναρια και σφιχτα ρεματακια.ειπαμε να παμε και απογευματινο αλλα σηκωσε πολλα μποφορ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #402231

    πολυ ψιλα δεν ειναι 13 νουμερο?θα γεμισεις σκαγια  τα παντα γυρω σου

     

    Υπάρχει φυσίγγι με νούμερο 13?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    69
    molias στις #402232

    spιrosberket wrote:
    Νικο καλωσορισες στην οικογενεια,καλα γραψιματα κιας ειναι ανορθογραφα!! Γιωργο αψογη η βιντεοσκοπιση ,με τετοιες συνθηκες παντως μονο οι διβασικες ,η οι τροποποιημενες πανε εγω το Σαββατο με ς4 εμεινα απολυτα ικανοποιημενος .Χρονια πολλα στους Ιωαννηδες!! Ο καλυτεροσου φιλος ειναι ο εαυτοσου,,αποταν γεννηθεις και μεχρι που φευγεις ειναι μαζισου.Γιαυτο να τον προσεχεις!!!

    Δεν γεμίζω μόνος μου, οπότε αν ρίχνω S4 στην τσίχλα θα θέλω μια περιουσία

    molias wrote:
    Εγώ με την 391 light δουλεύω 4 άστρα παντού και πάντα…Και γενικά με αυτό το τσόκ, επειδή οι urika στενοτουφεκάνε άμα βρείς το κατάλληλο φυσίγγι κάνεις παπάδες…Πάντως στις συνθήκες που περιγράφεις ένα φυσίγγι με MB32 θα ήταν οτι πρέπει… Την Κυριακή με αρκετό κρύο όλες οι τσίχλες ξερές με καθαρά σκοτώματα .

    Ενδιαφέρον, πρότεινε μας κάποιο φυσίγγι του εμπορίου με ΜΒ32.

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    B&P MB classic 32 gr

    Επίσης με MB γεμιζόταν το πυρκάλ το μαύρο αλλά δεν ξέρω αν το γεμίζουν ακόμα με αυτή

    Τα jordan του Ιορδάνογλου τα μπλέ αν θυμάμαι καλά

    Γενικά γεμίζουν πολλοί με την συγκεκριμένη πυρίτιδα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #402235

    Εκανα μια βολτουλα  3 ωρες με διαλειματα γιατι γαμηθηκε  στις μπορες,8 τσιχλιτσες πηρα και 1 χαμενη .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    929
    geo-benelli στις #402236

    Σάββατο πρωί, παρέα με Πανούτσο . Υπήρξε πρόβλημα με τα φυσίγγια στις πρώτες πρωινές τουφεκιές αλλά με την επιλογή του κατάλληλου, όλα καλά. Πάρτε μάτι …. Υ.Γ. Επιλέξτε HD και διαλέξτε το μεγάλο πλαίσιο προβολής.

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    γιωργη πολυ ωραιο το βιντεακι .θαυμασιο!!!

    για της ντουφεκιες θα το δω 2-3 φορες ακομα και θα βγαλω πορισμα!! :mrgreen: : 😛

    τωρα στο θεμα μας…….ρε σεις αμα εριχνα εγω με το benelli και τα τραυματιζα θα λεγατε ολα αυτα τα γνωστα-(δεν σκωτονουν,κτλ,κτλ)!!

    τωρα που εριχνες με το beretta και τα τραυματιζες εφταιγε ο καιρος? το φυσιγγι?…….μα καλα τι εγινε αφου τα beretta σκωτονουν!!!!

    αλλα ξεχασα παντου υπαρχει ενας μυθος!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    929
    geo-benelli στις #402239

    faraos dim wrote:
    Καλημερα και χρονια πολλα στους εορταζοντες,Γιωργο μηπως σου εφευγαν λιγο πισω οι τουφεκιες το πρωι? Οταν ο Θεουλης εστελνε μυαλα,καποιοι νομιζαν οτι βρεχει και κραταγαν ομπρελες. http://youtu.be/N08cUql8YTo http://www.youtube.com/watch?v=Xg88M14YcCY

    Μπορεί, τι να πω, αν και δεν νομίζω. Η πρώτη τραυματίζεται και τρώει 3 τουφεκιές σχεδόν σταματημένη, τελικά ήρθε και έπεσε με ανοιχτά φτερά στα πόδια μου. Αν δεις πως έγιναν τα ρούχα μου και τα χέρια μου από το αίμα αυτής της τσίχλας θα νόμιζες ότι έσφαξα κανένα κοκόρι και έκανα βουντού … Η άλλη, στο 0:42 αφήνει πίσω τα μισά της πούπουλα, πόσο πιο μπροστά να βάλω, 20 μέτρα πέρναγε.

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    νομιζω οτι οι ντουφεκιες σου ειναι απο πανω αν δεν κανω λαθος στην αρχη!!!και ισως λιγο ποιο μπροστα απο οσο πρεπει!!

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #402270

    ALTAIR_LUSSO wrote:

    faraos dim wrote:
    Καλημερα και χρονια πολλα στους εορταζοντες,Γιωργο μηπως σου εφευγαν λιγο πισω οι τουφεκιες το πρωι? Οταν ο Θεουλης εστελνε μυαλα,καποιοι νομιζαν οτι βρεχει και κραταγαν ομπρελες. http://youtu.be/N08cUql8YTo http://www.youtube.com/watch?v=Xg88M14YcCY

    Μπορεί, τι να πω, αν και δεν νομίζω. Η πρώτη τραυματίζεται και τρώει 3 τουφεκιές σχεδόν σταματημένη, τελικά ήρθε και έπεσε με ανοιχτά φτερά στα πόδια μου. Αν δεις πως έγιναν τα ρούχα μου και τα χέρια μου από το αίμα αυτής της τσίχλας θα νόμιζες ότι έσφαξα κανένα κοκόρι και έκανα βουντού … Η άλλη, στο 0:42 αφήνει πίσω τα μισά της πούπουλα, πόσο πιο μπροστά να βάλω, 20 μέτρα πέρναγε. http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    νομιζω οτι οι ντουφεκιες σου ειναι απο πανω αν δεν κανω λαθος στην αρχη!!!και ισως λιγο ποιο μπροστα απο οσο πρεπει!!

    BENELLI M2 LEFT (BLACK GYN) Κ.Σ-ΑΧΑΡΝΩΝ
    ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΑΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΠΩΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΤΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ…..!!!!

    παντως Γιωργο , πρεπει να παραδεχτουμε οτι τα video ειναι σχολειο , αναδυκνυουν ολο το μυστικο , το οποιο φυσικα ειναι το σκοπευτικο λαθος αλλα και η λαθος κατανομη , ισως και η μεγαλη ουρα , αλλα 99% παντα σε αστοχια φταιει ο χειριστης , ολα τα αλλα ειναι ανευ σημασιας , και μιλαμε για καλο καιρο και περπατητο τσιχλας , αντε να εισαι σε -10 , παγωμενος , ντυμενος κρεμυδι και να μπαινουν τα παπια με 200 χιλ την ωρα , μετα φταιει το μεταλλο της κανης η φυσικα η μονοβασικη μπαρουτη , και η τουφεκια εχει μεινει 5 μ πισω και 1 μ κατω

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #402272

    γιωργη πολυ ωραιο το βιντεακι .θαυμασιο!!! για της ντουφεκιες θα το δω 2-3 φορες ακομα και θα βγαλω πορισμα!! : τωρα στο θεμα μας…….ρε σεις αμα εριχνα εγω με το benelli και τα τραυματιζα θα λεγατε ολα αυτα τα γνωστα-(δεν σκωτονουν,κτλ,κτλ)!! τωρα που εριχνες με το beretta και τα τραυματιζες εφταιγε ο καιρος? το φυσιγγι?…….μα καλα τι εγινε αφου τα beretta σκωτονουν!!!! αλλα ξεχασα παντου υπαρχει ενας μυθος!!!!

    BENELLI M2 LEFT (BLACK GYN) Κ.Σ-ΑΧΑΡΝΩΝ
    ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΑΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΠΩΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΤΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ…..!!!!

    Που είσαι Γιώργο; 🙂

    Το πόρισμα σου το περιμένω με αγωνία … 🙂 , είσαι σκοπευτής και έχουν σημασία τα λεγόμενα σου !

    Στο θέμα μας τώρα, δεν παραπονέθηκα για τραυματισμένα πουλιά. Άκου πως έχουν τα πράγματα. Επειδή φέτος η χρονιά στην τσίχλα όπως όλοι γνωρίζουμε είναι μακράν η χειρότερη από ότι θυμάμαι τα χρόνια που κυνηγάω, δεν είχα δώσει την απαιτούμενη προσοχή στα φυσίγγια. Τι εννοώ, ερχόταν ένας φίλος μου έλεγε, πάρε να δοκιμάσεις αυτά, ερχόταν ο άλλος πάρε από αυτά, πήγαινα σκοπευτήριο έμενε ένα κουτί σκοπευτικά. Ήρθε λοιπόν κάποια στιγμή και γέμισε μια φυσιγγιοθήκη με 10 ειδών φυσίγγια. Πηγαίναμε για τσίχλες και ξέροντας ότι δεν θα ρίξω πάνω από 10 φυσίγγια, δεν έδινα καμιά σημασία και έβαζα μέσα ότι νά ναι.

    Προχθές λοιπόν έβαλα μια γεμισιά από κάποια φυσίγγια που δεν μου έχουν γεμίσει και πολύ το μάτι αλλά το έκανα με το σκεφτικό που σου είπα παραπάνω. Όταν είδα ότι τα πρώτα 2-3 πουλιά το σκεφτόνταουσαν πολύ να πέσουν ή φεύγαν γυμνά από πούπουλα και αφού είδα ότι θα ήταν καλούτσικη μέρα σχετκά με τις προηγούμενες, σκεφτηκα να βάλω τα αγαπημένα μου Euromix και τα προβλήματα σταμάτησαν.Μόνο μία τσίχλα έπεσε ζωντανή και αυτή είχε άκρη-άκρη σπασμένο φτερό.

    Σου μιλάω σταράτα, από τότε που πήρα την Urica ξέχασα τι σημαίνει ζωντανό πουλί. Να το ξεπουπουλιάσω και να φύγει, ναι, τις μέρες με υγρασία γίνεται. Ότι όμως πέσει ακόμα και αν αργήσει λίγο να το αποφασίσει, πέφτει σέκο. Μπορεί καμιά φορά να δείχνουν μερικά πουλιά ότι πέφτουν ζωντανά αλλά μόλις ακουμπήσουν στο έδαφος, τα βρίσκω ψόφια. Προχθές για την ακρίβεια, κρέμασα 13 τσίχλες και ακόμα 3 που δεν βρήκα, η μία έπεσε ζωντανή όπως είπα παραπάνω, ακόμα και η πρώτη στο βίντεο, όταν την έπιασα στα χέρια μου είχε ψοφίσει.

    Αυτά, με όση ειλικρίνια διαθέτω 😎

    Υ.Γ. Εσύ βρε μπαγάσα από το βίντεο διαπίστωσες ότι τα πουλιά πέφταν ζωντανά;  😯

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #402275

    ΩΡΑΙΟ ΒΙΝΤΕΟ,Κ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ Κ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΙΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΣΟΥ!

    ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΣΕ ΕΧΩ ΞΑΝΑΡΩΤΗΣΕΙ ΓΙΩΡΓΟ…ΠΟΣΟ ΠΗΓΕ Η ΚΑΜΕΡΑ???? 🙄 😀

    ΑΞΙΖΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 22,186 έως 22,200 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων