ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 22,246 έως 22,260 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #402717

    Και φυσικα γνωμη μου ειναι αυτη και ο καθενας οπως θελει κανει το κυνηγι του. Για μενα δεν ειναι καλη ουτε η αγκυλωση αλλα ουτε και η υπερβολη προς την αλλη μερια…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    37
    loykas στις #402735

    καλημερα ..σημερα η μερα ητανε πολυ καλη, τσιχλες πολλες στο περπατητο αλλα ημουνα μονος μου και καταφερα να κανω 2 την μια δεν την βρηκε ο σκηλος μου..αυτο που θα εχω να θυμαμε απο το σημερινο κυνήγι ειναι που το κοκερακι μου για πρωτη φορα σηκωσε μπεκατσα ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    55
    stelios στις #402737

    Καλημερα σε ολους .Πουλια δεν υπαρχουν ουτε στο καρτερι αλλα και στο περπατητο λιγα , τωρα αυτοι που σπανε τα ποδια τους για να βαρεσουν 10 και15 τσιχλες νομιζουν οτι ειναι μαγκες.Εσεις θα μας κανετε να ξεχασουμε πως κυνηγανε τις τσιχλες .Να πληροφορησω και τον φιλο που θελει να παει στην πελασγια οτι το προηγουμενο σαββατο 4 ατομα πηραμε 16 τσιχλες δενπεταγε τιποτα αλλα δεν ειχε ουτε πιασμενα πουλια και οι κυνηγοι ελαχιστοι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    160
    Kost_es100dl στις #402738

    Καλημερα σε ολους .Πουλια δεν υπαρχουν ουτε στο καρτερι αλλα και στο περπατητο λιγα , τωρα αυτοι που σπανε τα ποδια τους για να βαρεσουν 10 και15 τσιχλες νομιζουν οτι ειναι μαγκες.Εσεις θα μας κανετε να ξεχασουμε πως κυνηγανε τις τσιχλες .Να πληροφορησω και τον φιλο που θελει να παει στην πελασγια οτι το προηγουμενο σαββατο 4 ατομα πηραμε 16 τσιχλες
    δενπεταγε τιποτα αλλα δεν ειχε ουτε πιασμενα πουλια και οι
    κυνηγοι ελαχιστοι.

    Φιλε στελιο κανεις λαθος εδω!κανεις πιστευω δν το παιζει μαγκας επειδη περπατησε λιγο παραπανω για να παρει 15 πουλια.ο καθενας το κανει για να ευχαριστηθει την φυση και να ξεφυγει απο την καθημερινοτητα,αλλα και να δικαιολογησει τουλαχιστον τα εξοδα που εκανε για να παει για κυνηγι!λες οτι θα ξεχασουμε πως κυνηγαμε τις τσιχλες.
    Μα τις κυνηγας και με ΠΕΡΠΑΤΗΤΟ και καρτερατα.
    Απλα καποιους πειραζει που σε μια ωρα καρτερατα επιανες οριο και τωρα δν το κανεις καν με περπατητο.
    ΑΥΤΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #402745

    Καλημερα σε ολους .Πουλια δεν υπαρχουν ουτε στο καρτερι αλλα και στο περπατητο λιγα , τωρα αυτοι που σπανε τα ποδια τους για να βαρεσουν 10 και15 τσιχλες νομιζουν οτι ειναι μαγκες.Εσεις θα μας κανετε να ξεχασουμε πως κυνηγανε τις τσιχλες .Να πληροφορησω και τον φιλο που θελει να παει στην πελασγια οτι το προηγουμενο σαββατο 4 ατομα πηραμε 16 τσιχλες δενπεταγε τιποτα αλλα δεν ειχε ουτε πιασμενα πουλια και οι κυνηγοι ελαχιστοι.

    Για πες μας ρε μεγαλε πως κυνηγαμε τις τσιχλες  …………..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #402746

    καλημερα και απο μενα σε ολους χθεσηνη βολτα (η πρωτη)για την κουταβαμου 5 μηνων κοντα την εβγαλα στο δασος  να τρεξει λιγο να τη δω.

    τα χιονια ειχαν πεσει πολυ χαμηλα και λεω και εγω θα γεινεται ο χαμος απο πουλια.

    αλλα τυποτα σκετη ξεραηλα περιμενα και εγω να συκονω τσιχλες μεσα απο τα κυπαρισια  αλλα μηδαμηνα αποτελεσματα…

    ολλα αυτα στον αποκορονα στα χανια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    55
    stelios στις #402748

    Δεν ξερω πες μου εσυ ρε.Για να τις κυνηγαω οπως και εσυ και να κανω ευκολα το οριο εξυπνακια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #402749

    Καλητερα εξυπνακιας παρα μαζετας και πειναλας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #402751

    Για  ξαναδιαβασε το πρωτο του ποστ καθως και τι του  απανταει αμεσως ο Κωστας και μετα ελα  να μου πεις αν ειμαι εριστικος η οχι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    160
    Kost_es100dl στις #402753

    Φιλε δημητρη καλυτερα να μην συνεχιστει ολο αυτο!φαινεται οτι ο στελιος οπως και ολοι μας εχει περασει μια ασχημη κυνηγετικη σεζον.αλλα δν χρειαζονται επιθεσεις φιλε στελιο επειδη καποιοι βρηκαν πουλια και βαρεσαν εστω και με ξεποδαριασμα.
    (αυτοι για μενα ειναι πιο μαγκες)χεχεχε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #402755

    Ολοι περναμε καλες η ασχημες κυνηγετικα   μερες,δεν εχουμε  δικαιωμα ομως να κρινουμε τον αλλον η τους αλλους συναδελφους  για τον τροπο   που κυνηγαει  -κυνηγανε,εγω σπαω τα ποδια μου επειδη δεν υπαρχουν πουλια στα καρτερια  για να βγαλω ενα σκυλακι  χτυπωντας 2 – 3 πουλια,ποιος ειναι ο καθενας που θα με κρινει?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #402757

    Όλα ξεκινανε απο οτι βλέπω απο το “μαγκας ο ταδε βαρεσε τοσα” “μ…..ς ο άλλος δεν βάρεσε τίποτα”…Ρε σείς ξεκολλήστε λίγο δεν έχει πουλιά και καθόμαστε και διυλίζουμε τον κώνωπα. Απλά είναι τα πράγματα όταν έχει πουλιά δεν περπατάς αφου περνάνε,όταν δεν έχει, εχεις δυο επιλογές: Mια να πας σπίτι σου με μηδέν μια η δύο τσίχλες και μία άλλη να περπατήσεις και να χτυπήσεις με κόπο κάτι παραπάνω…Σωστά είναι και τα 2 ανάλογα τα κέφια, αρκεί με το περπατητό να μην τουφεκάς χαμηλά χωρίς ορατότητα (όπως πολλοι δυστυχώς κάνουν) και βγάλεις το μάτι καποιου δύστυχου που είναι ακόμα στο καρτέρι του.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    160
    Kost_es100dl στις #402758

    Ολοι περναμε καλες η ασχημες κυνηγετικα μερες,δεν εχουμε δικαιωμα ομως να κρινουμε τον αλλον η τους αλλους συναδελφους για τον τροπο που κυνηγαει -κυνηγανε,εγω σπαω τα ποδια μου επειδη δεν υπαρχουν πουλια στα καρτερια για να βγαλω ενα σκυλακι χτυπωντας 2 – 3 πουλια,ποιος ειναι ο καθενας που θα με κρινει?

    Εχεις απολυτο δικιο!και καλα κανεις και περπατας φουλ για να κανεις και το σκυλακι σου!εξαλλου μν ξεχναμε οτι το κυνηγι ειναι αθλημα και το περπατημα χρειαζεται!

    Οταν ο Θεουλης εστελνε μυαλα,καποιοι νομιζαν οτι βρεχει και κραταγαν ομπρελες.

    http://youtu.be/N08cUql8YTo

    http://www.youtube.com/watch?v=Xg88M14YcCY

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/04/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    243
    kinigos67 στις #402759

    Φιλε δημητρη καλυτερα να μην συνεχιστει ολο αυτο!φαινεται οτι ο στελιος οπως και ολοι μας εχει περασει μια ασχημη κυνηγετικη σεζον.αλλα δν χρειαζονται επιθεσεις φιλε στελιο επειδη καποιοι βρηκαν πουλια και βαρεσαν εστω και με ξεποδαριασμα.
    (αυτοι για μενα ειναι πιο μαγκες)χεχεχε

    ΜΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΕΝΑΝ ΒΛΑΚΑ ΣΤΗΝ ΒΛΑΚΕΙΑ. ΘΑ ΣΕ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΛΟΓΟ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ

    σωστά τα λές φίλε μου,αλλά δε δικαιολογείται το ότι εξαιτίας μιας κακής κυνηγετικής χρονιάς,πρέπει να ειρωνεύομαι και να επιτίθομαι σε κάποιον.

    Ετσι είναι το κυνήγι τυχερό μερικές φορές και καλό είναι να το απολαμβάνουμε και με τα καλά του και με τα κακά του.

    Το ότι βγαίνουμε (και με αυτές τις εποχές κρίσης) ακόμη στο βουνό και στη φύση,να λέμε δόξα το Θεό!

    Μη λοιπόν εκνευρίζεστε και λογομαχείτε,γιατί μόνο αρνητικά αποτελέσματα φέρνει αυτή η κατάσταση σε έναν χώρο που φιλοξενεί τόσο κόσμο.

    Και εγω παω και καρτέρι και περπατητό και βαράω 2-3-5-7 πουλιά και ο φίλος μου μπορεί και 2 με 3 παραπάνω,σε 2-2,5 ώρες περπατητού στην καλύτερη και το μόνο που μας ικανοποιεί πάντα  είναι αυτή η επαφή με τη φύση,μακρυά απο τα προβλήματα και τη βαβούρα,έστω για μερικές ώρες το Σαββατοκύριακο.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    55
    stelios στις #402760

    Eαν ειμαι μαζετας και πειναλας το ξερουν οσοι πηγαινω μαζι τους για κυνηγι εσυ κρυμενος πισω απο την ανωνημια του site μπορεις να λες οτι σου κατεβει στο κεφαλι.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 22,246 έως 22,260 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων