ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 22,321 έως 22,335 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/05/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    151
    george38 στις #402909

    Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση? Πες ότι κάνεις καρτέρι σε κάποιο ύψωμα και βαράς τσίχλες και πέφτουν μακρυά.Οταν πας να τις μαζέψεις αναγκάζεσαι να περπατήσεις αρκετά για να της μαζέψεις. Αυτό πως λέγεται ????Καρτέρι η περπατητό?

    και αν στειλεις κανα φιλο σου που ειναι πιο κοντα και του πεις ” Πιασε ρε μ@λ@κα την τσιχλα ”,αυτος τοτε τι κανει;


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    118
    SpyrosK στις #402910

    Ρώταγε κάποιος παραπάνω για επιβεβαίωση για τσίχλες στην περιοχή Λαμίας.

    Λοιπόν, το ακριβές μέρος είναι ….. :mrgreen: Μεξιάτες  😈

    Παρουσίες θα ληφθούν το αργότερο 04:00 την Παρασκευή και 02:30 ξημερώματα το Σαββατοκύριακο.

    Πάρκινγκ μπορώ να εξασφαλίσω για όσους έλθουν μέχρι 2 ώρες νωρίτερα.

    Γιαυτό όσοι είστε για αύριο σιγά σιγά να …ξεκινάτε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    236
    KIKLADES στις #402914

    απο τα πιο σοβαρα πραγματα, μεχρι και τα πιο αστεια, ετοιμοι ειμαστε με το παραμικρο να χωριστουμε στα δυο. σε δεξιους, και αριστερους. σε καρτερητζηδες και περπατητους. σε παναθηναικους και ολυμπιακους. σε δημ.υπαλληλους, και ελευθ επαγγελματιες. σε μπενελακιδες και μπερετακιδες, κλπ. και ολα αυτα οχι για να κανουμε την πλακα μας, αλλα για να προσβαλουμε οι μεν τους δε. υστερα αναρωτιωμαστε γιατι δεν παμε καλα…

    Πόσο δίκιο έχεις !!!!!!!!!!!!!!!!!!! ……..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    236
    KIKLADES στις #402917

    καλησπερα στους συναδελφους!! καλη χρονια με υγεια κι ευτυχια!! ειμαι καινουργιος στην παρεα!! ο καθενας ρε παιδια κυνηγαει οπως γουσταρει… μην αρπαζεστε… φιλικα… γιαννης απο ιλιον

    Καλώς  ήρθες  συνονόματε και συντοπίτη ….  Καλή χρονιά και Καλά κυνήγια ……….

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    165
    zordi στις #402925

    diomilesis wrote:
    Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση? Πες ότι κάνεις καρτέρι σε κάποιο ύψωμα και βαράς τσίχλες και πέφτουν μακρυά.Οταν πας να τις μαζέψεις αναγκάζεσαι να περπατήσεις αρκετά για να της μαζέψεις. Αυτό πως λέγεται ????Καρτέρι η περπατητό?

    και αν στειλεις κανα φιλο σου που ειναι πιο κοντα και του πεις » Πιασε ρε μ@λ@κα την τσιχλα »,αυτος τοτε τι κανει;

    ..απόρτ;..χαχα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #402949

    Μαζέτας= όρος που αναφέρεται σε αυτούς που ασχολούνται με το μάζεμα (συγκέντρωση) των πουλιών.Συνήθως ήταν πιτσιρικάδες

    “μαθητευόμενοι-εκκολαπτόμενοι” κυνηγοί οι οποίοι έπρεπε στο πρώτο στάδιο της κυνηγετικής εκπαίδευσης να περάσουν αν ήταν

    δυνατό με όσο γινόταν μεγαλύτερη επιτυχία από το στάδιο του “μαζέτα”.

    Ο όρος πέρασε στίς μέρες μας και όταν κάποιον αποκαλούμε “μαζέτα” ενοούμε ,με κάποιο βαθμό ειρωνείας, τον κρεατοσυλλέκτη ή αυτόν που ενδιαφέρεται περισσότερο για τον αριθμό των πουλιών που θα θηρεύσει παρά για αυτή καθ΄αυτη την κυνηγετική

    διαδικασία. Γεγονός είναι πάντος ότι όλοι μας,άλλος λιγότερο άλλος περισσότερο,έχουμε θητεύσει σαν “μαζέτες” ,πιτσιρικάδες

    που μαζεύαμε τα θηράματα ακολουθώντας τους πατεράδες μας και τις παρέες τους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    100
    Σωτηρης στις #403059

    χτες την τεταρτη μια βολτα…

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #403071

    Καλησπερα,απο τις 2 σχεδον μεχρι τις 5 μιση καρτερι,περασαν καμια 15αρια πουλια,9 τουφεκιες 6 τσιχλες απορταρισμενες απο την Ιολη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #403083

    diomilesis wrote:
    Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση? Πες ότι κάνεις καρτέρι σε κάποιο ύψωμα και βαράς τσίχλες και πέφτουν μακρυά.Οταν πας να τις μαζέψεις αναγκάζεσαι να περπατήσεις αρκετά για να της μαζέψεις. Αυτό πως λέγεται ????Καρτέρι η περπατητό?

    και αν στειλεις κανα φιλο σου που ειναι πιο κοντα και του πεις » Πιασε ρε μ@λ@κα την τσιχλα »,αυτος τοτε τι κανει;

    περπατητο καρτερι ……….. :mrgreen:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #403089

    καλησπερα.πολυ καλο σημερινο απογευματινο εντος αττικης.δεν βαζω νουμερο ουτε αλλες λεπτομερειες για να μη δημιουργησω θεμα στο τοπικ.ειμαι σιγουρος οτι καποια πουλια μετακινηθηκαν μεσα στη βδομαδα.ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    165
    zordi στις #403106

    Αν δεν ήμουν μόνος σήμερα νομίζω πως θα έπιανα το όριο!!..περπατητό από 3.30 έως 5.10 και καρτέρι από 5.25 έως 5.40.. Απολογισμός:4 στο περπατητό και 3 καρτεράτες με μία χαμένη!Νομίζω πως άρχισε το παιχνίδι σιγά-σιγά.. (Ημαθία)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    giannis2011 στις #403136

    Καλημέρα, σε δύο απογευματινές εξόδους σε λόφους με σχίνα –  πουρνάρια, σύνολο 5 τσίχλες και 2 χαμένες. Εντύπωση μου έκανε ότι είδα μόνο 2-3 κοτσύφια σε δύο μέρες σε σφιχτα ρέματα, εκεί που κανονικά έπρεπε να γίνεται πάρτι. Σε απόγευματινό καρτέρι όχι μόνο δεν τουφέκισα, αλλά ούτε είδα να περνά τίποτα εκτός από λίγα τσώνια. Τα χριστούγεννα που ήμουν Αθήνα, μέρα μεσημέρι περνούσαν τσίχλες στο Χαλάνδρι πάνω από την λεωφόρο Πεντέλης!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #403138

    Εχθες 2 φυσιγγια σε κοτσυφα απο 10-15 μετρα αποσταση με το .410 μου αποτελεσμα του πηρα τα πουπουλα και δεν επεσε.Η δευτερη με φουλ τον ξυρισε αλλα μαλλον τα πουπουλα ηταν απο τα φτερα γιατι δεν εξηγειται απο τα 10 μετρα να μην πεσει με φου τσοκ και 20γρμ σκαγια 9αρια.Την πρωτη την εχασα απο χαζομαρα ,πολυ ευκολη βολη με 3 αστρα δεξια καννη στα 15 μετρα σιγουρο το πουλι αλλα αστοχησα απο βλακεια και λογο απροπονησιας.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2285
    PANOUTSOS στις #403141

    Εχθες 2 φυσιγγια σε κοτσυφα απο 10-15 μετρα αποσταση με το .410 μου αποτελεσμα του πηρα τα πουπουλα και δεν επεσε.Η δευτερη με φουλ τον ξυρισε αλλα μαλλον τα πουπουλα ηταν απο τα φτερα γιατι δεν εξηγειται απο τα 10 μετρα να μην πεσει με φου τσοκ και 20γρμ σκαγια 9αρια.Την πρωτη την εχασα απο χαζομαρα ,πολυ ευκολη βολη με 3 αστρα δεξια καννη στα 15 μετρα σιγουρο το πουλι αλλα αστοχησα απο βλακεια και λογο απροπονησιας.

    ΑΠΑΝΩ ΣΟΥ…

    Γεια σου ρε Μιχάλη με τις περιγραφές σου!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    543
    Kostas στις #403149

    Καλημέρα στην παρεα,

    Αυριο ετοιμαζομαι με την παρεα για βολτα…καμια τσιχλα παιζει?

    Διονυση?????

    Να παρω φυσιγια? 😆

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 22,321 έως 22,335 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων