ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 22,456 έως 22,470 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DIM. στις #404548

    Σήμερα στην περιοχή του Λουτρακίου δυο άτομα εγω και οι γυναίκα μου ….. κυνηγοί καθόλου αλλά και απο τσίχλες δεν πρόσεξα ούτε μία. Χτυπήσαμε δυο καραφάκια και μια ποικιλία δίπλα στο κύμα.Μετά κάναμε και περπατητό για να χωνέψουμε τις γαρίδες.Γυρίσαμε σπίτι με μια τσάντα πορτοκάλια που πήραμε απο τον δρόμο Μου έλεγε η γυναίκα μου να κάτσουμε και απογευματινό αλλά νύσταζα…

    ΑΥΤΟ  ΕΙΝΑΙ  ΚΥΝΗΓΙ !!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #404552

    Διαγράφηκε το μήνυμα λόγω παράβασης των όρων χρήσης

    mod1

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #404553

    Διαγράφηκε το μήνυμα λόγω παράβασης των όρων χρήσης

    mod1

    τι μου θυμισες.οταν επιτρεποτανε το κυνηγι της πηγαιναμε σε ενα μερος στην ορεινη καρδιτσα για γερακοτσιχλες και φασσες.οταν δεν ειχε λοιπον την πεφταμε στις κισσες που ειχε αφθονες καναμε μεγαλα νουμερα και τις διναμε σε ενα. γεροντακι στο χωριο που τις εβραζε και επινε το ζουμι τους ισχυριζομενος οτι του προσδιδει μακροζωια και γερα κοκκαλα.σε ανταλαγμα μας εδινε τσιπουρο καστανα η οτι αλλο ειχε.ωραια  εποχη αν με ρωτησεις δεν καταλαβα ποτε την απαγορευση της.στα σημερινα τωρα 3ωρο περπατητο  περιξ θηβας 2 ατομα 7 πουλια τις τρεις εγω με τις λιγοτερες τσιχλες που ειδα φετος.απογοητευση.ΥΓΕΙΑ.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #404560

    φροντισε κ ο φιλος μπλανκο να με προμηθευσει με αριστης ποιοτητας φυτα

    Ελπίζω όταν γίνουν να μας δώσετε και εμάς… 😎 :mrgreen:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    255
    q10gr8 στις #404565

    Οπως ειπε και ο φιλος Βασιλης, απο κυνηγετικης αποψης τα πραγματα στην Ταναγρα δεν ηταν απλα φτωχα, ηταν ανυπαρκτα… 😥

    Το μονο που μας τρομαξε λιγο ο Αλφι, γιατι αφου τσεκαρε το τσιμεντενιο αναχωμα του Μορνου, πηρε φορα και για αγνωστους μεχρι στιγμης λογους, εκανε μια μεγαλοπρεπεστατη βουτια… 😯

    Παλι καλα που το ανωχωμα μας επετρεψε να σκυψουμε και να τον πιασουμε και να τον βγαλουμε εξω, αλλιως…. 😕

    Μετα απο λιγα λεπτα ηταν και παλι ετοιμος για κυνηγι…. 😛

    Τι να πω…Αγνωσται αι βουλαι του κυνος! 🙄

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/04/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    komantokynigos στις #404576

    πρωινο σημερα κατω κουρουνη…3 τσιχλες…η μια στην τσαντα ..φυγαμε μετα πηγαμε απεναντι στην σταση…εμεις οι 2 και αλλο ενα αυτοκινητο κοσμος μηδεν……πικραααααα………!!!! 😥

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    Τακης στις #404588

    απογευματινο σημερα στην καλαματα,9 πηρα εγω και 5 ο φιλος μου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #404592

    Aπογευματινο σημερα 6 τσιχλες  ολες ολες…………………

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #404596

    Δεν μπορώ να καταλάβω πόσο ηλίθιοι και πόσο ελληνάρες είναι κάποιοι…χθές στην Αμφίκλεια φτάνουμε με την παρέα μου, μετά απο κάνα 15λεπτο έρχονται δυο τύποι με ένα κόκερ και ενώ είδαν ότι είχαμε πιάσει το μέρος, ψάχναν απο δω ψάχναν απο εκεί και πήγαν και χώθηκαν μέσα σε κάτι πουρνάρια στα 20 μέτρα μπροστά μου με αποτέλεσμα να χαλάνε όλα τα πουλιά, τελικά ακόμα υπάρχουν πολλοί γύφτοι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #404599

    Δεν μπορώ να καταλάβω πόσο ηλίθιοι και πόσο ελληνάρες είναι κάποιοι…χθές στην Αμφίκλεια φτάνουμε με την παρέα μου, μετά απο κάνα 15λεπτο έρχονται δυο τύποι με ένα κόκερ και ενώ είδαν ότι είχαμε πιάσει το μέρος, ψάχναν απο δω ψάχναν απο εκεί και πήγαν και χώθηκαν μέσα σε κάτι πουρνάρια στα 20 μέτρα μπροστά μου με αποτέλεσμα να χαλάνε όλα τα πουλιά, τελικά ακόμα υπάρχουν πολλοί γύφτοι

    παντα θα υπαρχουν αυτοι Θεοφανη, κι αν τσακωθεις χαλας την μερα σου.

    εμενα στα ορτυκια μπηκε μες την τριφυλια που εψαχνα, ενας τυπος με τρια σκυλια σαν να μη τρεχει τιποτα.

    ουτε γεια δεν μου ειπε…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #404609

    Σημερα ειδα πουλια επιτελους. Ειδα τσιχλες, οχι πολλες βεβαια, ειδα 2 κοπαδακια γερακοτσιχλες των 3-4 ατομων, ειδα ψαρονια, ειχε γενικως ενδιαφερον. Εριξα 3 τσιχλες, βρηκα τις 2, ενω η αλλη σκαλωσε σε κυπαρισσι. Δεν εριξα πολλες, αλλα γενικα ηταν ωραια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    228
    Lipis77 στις #404620

    Καλησπέρα σε όλους. Πέριξ Αττικης κινηθηκανε επιτέλους κάτι πουλακια ( περπατητο πάντα) και είδαμε επιτέλους και κοτσυφια, σαν κάτι παει ν’αλλαξει προς το καλύτερο, πάντως τα δείγματα σήμερα ήταν ενθαρρυντικά επιτελους,για να δούμε απο βδομάδα……
    3 ώρες παρπατητο 2 άτομα 18 τσιχλοκοτσυφια.
    Αυτα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    21
    to iliaki στις #404640

    καλημερακια!!!  από τετάρτη έως Κυριακή θα βρεθώ για δουλειές στην ιτεα ξέρει κανείς  κάποιο πρόσφορο μέρος για καμιά ντουφεκιά ???????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    368
    Chrisstk στις #404653

    καλημερακια!!! από τετάρτη έως Κυριακή θα βρεθώ για δουλειές στην ιτεα ξέρει κανείς κάποιο πρόσφορο μέρος για καμιά ντουφεκιά ???????

    Όπου και να πας μέσα στον κάμπο με τις ελιές, περπατητό, πουλάκια θα βρεις.

    Καλού-κακού ρώτα αν απαγορεύεται κάπου γιατί έχω να κατέβω από πέρυσι.

     

    Εύβοια πέσανε κάτι πουλάκια το Σ/Κ. Και λίγες γερακότσιχλες μαζί. Δε μιλάμε για όριο αλλά καλά ήταν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    473
    DIONISOS στις #404684

    Καλημέρα. Χθεσινή εξόρμηση στην Αργολίδα. Μαζί με δύο ντόπιους κυνηγούς πήγαμε σε ένα ελπιδοφόρο και υπέροχο πρωινό καρτέρι τσίχλας.Τα πουλια δεν πέρασαν ποτέ.Προτίμησαν την ησυχία τους και έμειναν εκεί που πέρασαν την νύχτα. Άλλωστε ο καιρός ήταν μαλακός και ηθερμοκρασία ψηλή. Εγώ μην αντέχοντας την βαρετή και άσκοπη αναμονή πήγα και ξεσήκωσα μερικές. Έτσι έκανα 2 και έχασα 4 διστυχώς στα βάτα και στους θάμνους. Τυχεροί στην παρέα μου που φυσικά πήραν 6-7 πουλια και τα βρήκαν στο καθαρό. Στη συνέχεια συνέχισα με περπατητό και μόνος. Η παρέα δεν έχει αντοχές αλλά και τη δική μου όρεξη αφου το κυνήγι το έχουν δίπλα τους. Τα πουλια φυσικά πολύ λιγότερα από άλλα χρόνια. Έτσι πήρα άλλα 9 πουλιά χώρια τα χαμένα στα πυκνά. 11 τσίχλες τσάντα 8 χαμένες τροφή στα αγρίμια του λόγγου.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 22,456 έως 22,470 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων