ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 22,471 έως 22,485 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #404688

    Δεν μπορώ να καταλάβω πόσο ηλίθιοι και πόσο ελληνάρες είναι κάποιοι…χθές στην Αμφίκλεια φτάνουμε με την παρέα μου, μετά απο κάνα 15λεπτο έρχονται δυο τύποι με ένα κόκερ και ενώ είδαν ότι είχαμε πιάσει το μέρος, ψάχναν απο δω ψάχναν απο εκεί και πήγαν και χώθηκαν μέσα σε κάτι πουρνάρια στα 20 μέτρα μπροστά μου με αποτέλεσμα να χαλάνε όλα τα πουλιά, τελικά ακόμα υπάρχουν πολλοί γύφτοι

    Η καλυτερη κινηση ειναι η αδιαφορια και τιποτα αλλο

    Την προηγουμενη κυριακη στα δερβενοχωρια καθως εκανα περπατητο μονος μου μπηκαν 3 ατομα  μπροστα μου χωρις καν να σκεφτουν οτι το μερος ηταν πιασμενο απο εμενα και σαν να μην τρεχει τιποτα ουτε καν καλημερα δεν μου ειπαν πηραν την πορεια την δικη μου μπροστα και συνεχισαν

    Αναγκαστηκα να αλλαξω σημειο περπατωντας για χαρη τους γυρω στην μιση ωρα γιατι αλλιως δεν εβγαινε ακρη 😯


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #404696

    Δεν μπορώ να καταλάβω πόσο ηλίθιοι και πόσο ελληνάρες είναι κάποιοι…χθές στην Αμφίκλεια φτάνουμε με την παρέα μου, μετά απο κάνα 15λεπτο έρχονται δυο τύποι με ένα κόκερ και ενώ είδαν ότι είχαμε πιάσει το μέρος, ψάχναν απο δω ψάχναν απο εκεί και πήγαν και χώθηκαν μέσα σε κάτι πουρνάρια στα 20 μέτρα μπροστά μου με αποτέλεσμα να χαλάνε όλα τα πουλιά, τελικά ακόμα υπάρχουν πολλοί γύφτοι

    τους σφυριζεις 2 μονοβολα απο πανω τους και να δεις πως φευγουν φιλε ,ορισμενοι μονο ετσι θα στρωσει ο κωλος τους 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    29
    lavkos στις #404697

    Αναρωτιεμαι,ολοι περιμενουμε τα επιστροφια,αλλα απο που η επιστροφη αν ολη η Ελλαδα ειναι αδεια;

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #404698

    Το  πιο έξυπνο είναι να δώσεις τόπο στην οργή και να πας παρακάτω.

    Ομως για στάσου ρε αδερφέ.Δηλαδή έρχεται ο άλλος και κάθεται  μπροστά σου η αμολάει τα σκυλιά του εκεί που έχεις οριοθετήσει τον χώρο σου.Εχεις παει απο το πρωι έχεις φροντίσει να μην ενοχλήσεις κανέναν και έρχεται ο εξυπνάκιας και σου την χαλάει.Να μην μιλήσεις? Να μην πεις τίποτα?

    Οχι ρε φίλε και θα μιλήσω και τα καντήλια μου θα ρίξω και θα διεκδικήσω το δίκιο μου.Αν αφήσω τον καραγκιόζη να μου την χαλάσει τότε του δίνω θάρρος  να κάνει το ίδιο ξανά και ξανά .Αι στο διάολο με τον κάθε σαχλαμάρα …. 👿

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    228
    Lipis77 στις #404699

    Το πιο έξυπνο είναι να δώσεις τόπο στην οργή και να πας παρακάτω.

    Ομως για στάσου ρε αδερφέ.Δηλαδή έρχεται ο άλλος και κάθεται μπροστά σου η αμολάει τα σκυλιά του εκεί που έχεις οριοθετήσει τον χώρο σου.Εχεις παει απο το πρωι έχεις φροντίσει να μην ενοχλήσεις κανέναν και έρχεται ο εξυπνάκιας και σου την χαλάει.Να μην μιλήσεις? Να μην πεις τίποτα?

    Οχι ρε φίλε και θα μιλήσω και τα καντήλια μου θα ρίξω και θα διεκδικήσω το δίκιο μου.Αν αφήσω τον καραγκιόζη να μου την χαλάσει τότε του δίνω θάρρος να κάνει το ίδιο ξανά και ξανά .Αι στο διάολο με τον κάθε σαχλαμάρα ….

    Σωστόοοοοοοοοοοος……… μη μου τύχει μόνο εμένα γιατί ένα σας λέω και μιλάω σοβαρά…….θα τρέχει πιο γρήγορα απο το λαγο…..ένας μια φορα και μόνο ήρθε και μου έκατσε στα 50 μέτρα για τρυγόνια τη πρώτη μέρα στη Πρέβεζα και έφυγε subito απο κει που’χε έρθει.
    Δεν χρειαστηκανε πολλα λόγια , λίγα και καλα μαγκες!
    Και όσοι είναι “κουτοπονηροι και ψευτομαγκες” μια συμβουλή τους δίνω, να προσεχουνε πολυ …..διότι υπάρχουν πιο τρελοί και θα τη φάνε απο κει που δεν το περιμένουν……

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #404705

    Αναρωτιεμαι,ολοι περιμενουμε τα επιστροφια,αλλα απο που η επιστροφη αν ολη η Ελλαδα ειναι αδεια;

    αυτή την απορία έχω κι εγώ από τα τέλη Οκτώβρη 😐

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    26
    Kostas Chatzi στις #404706

    Οι τσίχλες…κρύφτηκαν. Και το έκαναν τόσο καλά, που οι φανατικοί κυνηγοί τους έφτασαν στα όρια της απόγνωσης. Πού πήγαν οι τσίχλες; Θα ζήσουμε και με αυτές μια «στέρφα» χρονιά όπως με τα ορτύκια; Αυτό είναι το ερώτημα που κυριαρχεί.
    Διαβάστε εδώ: Οι τσίχλες της αναμονής

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #404710

    Οπως ειπε και ο φιλος Βασιλης, απο κυνηγετικης αποψης τα πραγματα στην Ταναγρα δεν ηταν απλα φτωχα, ηταν ανυπαρκτα… Το μονο που μας τρομαξε λιγο ο Αλφι, γιατι αφου τσεκαρε το τσιμεντενιο αναχωμα του Μορνου, πηρε φορα και για αγνωστους μεχρι στιγμης λογους, εκανε μια μεγαλοπρεπεστατη βουτια… Παλι καλα που το ανωχωμα μας επετρεψε να σκυψουμε και να τον πιασουμε και να τον βγαλουμε εξω, αλλιως…. Μετα απο λιγα λεπτα ηταν και παλι ετοιμος για κυνηγι…. Τι να πω…Αγνωσται αι βουλαι του κυνος!

    Μακαρι Θεε μου, να γινω ο αντρας που ο σκυλος μου νομιζει οτι ειμαι….

    Ακριβώς το ίδιο είχε κάνει, πριν πολλά χρόνια, ο δικός μου στον Μόρνο.  Το κακό ήταν ότι είχε θερμοκρασίες κοντά στο 0C και τρομάξαμε να τον βγάλουμε, πάλι καλά, ανα κάποια διαστήματα έχει κάποιες σκάλες, κατεβηκα την σκάλα και τον βούτηξα από το σβέρκο. Λίγο ακόμα και δεν θα είχε καλό τέλος γιατί υπάρχουν κάποια ανισόπεδα σημεία με κάτι σιδεριές που μεταβάλουν το ύψος του ποταμού. Αν έφτανε εκεί θα γινόταν κιμάς. Μετά από αυτό δεν ξαναπλησίασα με σκύλο το τσιμέντο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    21
    to iliaki στις #404719

    to iliaki wrote:
    καλημερακια!!! από τετάρτη έως Κυριακή θα βρεθώ για δουλειές στην ιτεα ξέρει κανείς κάποιο πρόσφορο μέρος για καμιά ντουφεκιά ???????

    Όπου και να πας μέσα στον κάμπο με τις ελιές, περπατητό, πουλάκια θα βρεις. Καλού-κακού ρώτα αν απαγορεύεται κάπου γιατί έχω να κατέβω από πέρυσι. Εύβοια πέσανε κάτι πουλάκια το Σ/Κ. Και λίγες γερακότσιχλες μαζί. Δε μιλάμε για όριο αλλά καλά ήταν.

    Τα Πάντα Είναι Σχετικά

    σε ευχαριστω πολυ φιλε Chrisstk

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #404775

    καλησπερα,επιστροφη απο αρτα πρεβεζα,τα πραγματα φετος μακραν η χειροτερα απο καθε αλλη φορα μεσα σε μια βδομαδα πηρα 42 τσιχλοκοτσυφα [αυτο δεν εχει ξαναγινει ποτε στα 20 χρονια που κυνηγαω εκει καθε χρονο]ευτυχως που υπαρχει και το γουρουνι και τα υδροβια αλλιως θα τις κοβαμε και εμεις και οι ντοπιοι,κυργιαρηνες ανυπαρκτες,κοτσυφια το ιδιο ενα εδω ενα εκει ,τα κισουδια γεματα και να βλεπεις πανω μονο τσιχλες[λιγες]κανονικες,κοκκινοτσιχλες καθολου,αυτα τα λιγα πουλια ειναι μεσα στα πολυ ντυμενα σε ρεματα και βατσωνες και ουτε πρωι βγαινουν ουτε απογευμα,σε λιγα απογευματινα που ειναι σε ρεματιες αμα παρεις 8-10 πουλια εισαι και πρωταθλητης,την τελευταια μερα στην πρεβεζα βρηκα μια μερια που εκανα κατι πουλακια καρτερατα απο 11-με 1 το πρωι ,ηταν ρεματια με αμαζευτες ελιες και πυκνο και μονο με σκυλι κανεις δουλεια,παρολα αυτα το εριξα στα υδροβια και πηγα πολυ καλα 16 μπεκατσινια 11 νεροκοτες 4 σφυρικταρια και 3 κιρκιρια ,[αμα επιτρεπονταν τα πλανουρια στα σφυρικταρια θα εκανα ονειρικο κυνηγι ας οψεται ο παλιονομος ]τωρα για τα τσιχλοκοτσυφα αμα αυτα τα λιγα πουλακια πεσουν ολα κατω στην ελια και ξεκινησουν τα απογευματινα καλως αλλα μαλλον ετσι θα παει η χρονια οποτε καλα κρασια.[μπεκατσες πολλεεεες][φασσες εχει κατι λιγες στα γιαννενα αλλα δεν μας αφησε ο καιρος]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #404779

    παρολα αυτα το εριξα στα υδροβια και πηγα πολυ καλα 16 μπεκατσινια 11 νεροκοτες 4 σφυρικταρια και 3 κιρκιρια

    Ευτυχως που δεν γυρισες ατουφεκιστος φιλε. 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    411
    Menios στις #404817

    Στάθη  καλώς ήρθες …. άσχημο καιρό διάλεξες φίλε να ανέβεις  στην Αρτα…. δεν καθόσουνα εδώ μαζί μας, που τις λιανίσαμε !!!

    Οτι και να σου πω είναι λίγο, κάθε μέρα στο όριο σταματάγαμε  :mrgreen: :mrgreen:  😆

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #404822

    :lol:ελα ντε καιρο που διαλεξα! 😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #404837

    Ε ρε μπερκετια αποψε…2 κοτσυφια και μια τσιχλα εφερα πισω.Περασαν 2 ζευγαρια κοτσυφια που κρατησα ενα καθε φορα και μπηκαν και 2 η 3 τσιχλες πατημενες στο χωραφι μονοκοματες και πηρα παλι 1 πουλι.Μετα επιασε το νερο και εφυγα.Αυριο παλι…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    Αλεξανδρος στις #404841

    to iliaki wrote:
    καλημερακια!!! από τετάρτη έως Κυριακή θα βρεθώ για δουλειές στην ιτεα ξέρει κανείς κάποιο πρόσφορο μέρος για καμιά ντουφεκιά ???????

    Όπου και να πας μέσα στον κάμπο με τις ελιές, περπατητό, πουλάκια θα βρεις. Καλού-κακού ρώτα αν απαγορεύεται κάπου γιατί έχω να κατέβω από πέρυσι. Εύβοια πέσανε κάτι πουλάκια το Σ/Κ. Και λίγες γερακότσιχλες μαζί. Δε μιλάμε για όριο αλλά καλά ήταν.

    Τα Πάντα Είναι Σχετικά

    Να πας ποιο πέρα λίγο στην Άμφισσα. Την περασμένη βδομάδα ειχε αρκετά πουλάκια αλλα δεν ειχε κυνηγούς να τα σηκώσουν. Ιτέα – Χρυσό τιποτα μην πας θα χασεις την ωρα σου.

    Στην Ευβοια που ειμουν αυτο το σκ δεν ειδαμε τιποτα.  Και μάλιστα να έπεσαν 5 ντουφεκιες σε ολο τον κάμπο στους Κήπους ζήτημα θα είναι.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 22,471 έως 22,485 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων