ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 23,131 έως 23,145 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #411556

    Έχω την εντύπωση πως την τελευταία εβδομάδα θα φτιάξουν τα πράγματα, ήδη κάτι έχει αρχίσει να φαίνεται. Ήταν η πρώτη φορά που άκουσα για φέτος τουφεκιές από τα απογευματινά καρτέρια, τόσες πολλές.


    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #411557

    Ήταν η πρώτη φορά που άκουσα για φέτος τουφεκιές από τα απογευματινά καρτέρια, τόσες πολλές.

    αποχαιρετιστήριες ήταν;;;απελπισίας ήταν;;;τσίχλες δεν νομίζω να ήταν 🙁

    τέλος πάντων ας είμαστε καλά και του χρόνου καλύτερα 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #411559

    αποχαιρετιστήριες ήταν;;;απελπισίας ήταν;;;τσίχλες δεν νομίζω να ήταν τέλος πάντων ας είμαστε καλά και του χρόνου καλύτερα

    Τσίχλες ήταν μάκη είμαι σίγουρος για αυτό…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #411564

    Καλησπερα,σημερα μας πηρε και μας σηκωσε ο κωλοσυροκος με τα 6-7 μποφωρ, 7 τουφεκιες  με αποτελεσμα 1 χαμενη εγω και  1 στο χερι και 2 χαμενες  η παρεα μου,ειδαμε κατι πουλακια αλλα ο αερας δεν μας αφησε να περασουμε ευχαριστα την ωρα μας.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #411566

    Τσίχλες ήταν μάκη είμαι σίγουρος για αυτό…

    σε πιστεύω βρε

    απλά το παράπονο στη παράθεση μου ήταν μόνο για τη χειρότερη κυνηγετική χρονιά(που έχω ζήσει)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #411567

    απλά το παράπονο στη παράθεση μου ήταν μόνο για τη χειρότερη κυνηγετική χρονιά(που έχω ζήσει)

    Ξέρεις τι είναι να πηγαίνεις σε αυτά τα καρτέρια από τον Νοέμβρη και να μην περνάει τίποτα, και σήμερα να είσαι στην γύρω περιοχή και να γίνετε πόλεμος… χαχαχα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #411578

    Καλησπέρα στη παρέα,επίσης τελευταία έξοδος της σεζόν για μένα ,εχθές Σάββατο ,περιοχή Αργολίδας,22 πουλιά εγώ και 14 ο φίλος μου ,που δε μπόρεσα να φωτογραφήσω .Πουλιά αρκετά αλλά πονηρεμένα ,με πολύ ιδρώτα λόγο ζέστης και υγρασίας ,5 ωρών περπάτημα .Τα φυσέκια μου [ιδιογόμωση με ς4,8-9 mix,30&31 gram] μου χάρισαν καλές αποδώσεις σε κοντινές και μακρινές τουφεκιές,αφήνοντάς μου καλές αναμνήσεις ,,αλλά και συνταγές για τη νεκρή περίοδο!!!

    [/URL]

    Uploaded with ImageShack.us

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1852
    JIMISTOM στις #411587

    Μολις επεστρεψα απο ολοημερο κυνηγι οι πληροφοριες μου ηταν καλες και βασιμες το πρωι με αρκετο περπατημα καταφεραμε και κρεμασαμε σχεδον ολοι η παρεα καμια 20 αρια πουλια ακολουθησε φαγοποτι και το προγραμμα ελεγε απογευματινο οπως καθε χρονο περιξ τις θηβας αν και ειχαμε παει απλα να κλεισουμε την μερα μας χωρις να περιμενουμε να δουμε πουλια τελικα διαψευτικαμε απο τις 5 αρχισε να πετανε πουλακια με αποκορυφομα τισ 530 μεχρι που βραδιασει να μην ξερουμε ποια θα πρωτοβαρεσουμε  πολλα πουλια ειχα χρονια να πετηχω τετοιο απογευματινο μας αφησε την καλυτερη γευση αυτης τις χρονιας καναμε πολλα πουλακια αλλα και πολλα χαμενα στο απογευματινο .

    να μαστε καλα και του χρονου με υγεια .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    970
    Shaolin στις #411610

     

    Τωρα μολις γυρισα απο το Γοργοποταμο, το Σαββατο ειχε μερικα πουλακια περασαν και καμια 10ρια φασσες αλλα ηταν ψηλομενες, τελικα μετα απο πολυ περπατητο πηρα 10 πουλακια εχασα και μερικα, στο απογευματινο καρτερι πηρα αλλα 2 πουλακια.

    Σημερα εξαφανιστηκαν τα πουλια ουτε πιασμενα δεν ειχε, γιαυτο πηγα και στηθηκα και περιμενα τις φασσες, περασαν οριακα τους εριξα τα σπασα τα πουλια αλλα…..  απολογισμος 5 πουλακια και παλι μερικα χαμενα, απογευματινο δεν πηγα γιατι ειχε ψητο με ροζε κρασι και ρεμπετικα οποτε καταλαβαινετε τι εγινε εξαλου δεν ειχε και πουλια. 

    Αντε και του χρονου. 

    ΥΓ. berket παντα τετοια φιλε.

     

    Γιαννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #411638

    Χτές Κυριακή, ήταν και για μένα η τελευταία για τη σεζόν που φεύγει ,μέρα της τσίχλας.Σάν απολογισμό της χρονιάς που χαιρετάμε είναι κατά την άποψή μου ,η μόνιμη πλέον αλλαγή της συμπεριφοράς των πουλιών.

    Έτσι πλέον το κυνήγι της τσίχλας δεν δείνει τα νούμερα του παρελθόντως ,η δε τουφεκιά σε προγκικτά πουλιά εμπεριέχει μεγάλο βαθμό δυσκολίας. Κατά τη γνώμη μου αν συνεχιστεί αυτό, σε λίγα χρόνια το κυνήγι τους θα είναι και πολύ απαιτητικό ,από σκοπευτική άποψη(μιλάω για περπατητό) και πολύ επίπονο.

    Θεωρώ ότι εφέτος ήταν μια μέτρια χρονιά για τα πουλιά που είδαμε αλλά και αυτά που καπωθήκαμε από το κυνήγι τους.

    Να είμαστε όλοι καλά και του χρόνου πάλι στά καρτέρια, με την προσδοκία για ένα καλό μπάσιμο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #411640

    Το σαβατοκυρικο θα κανει “μπασιμο” Μητσο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #411653

    Λογικο το βρισκω, εαν τα πουλια ειναι λιγα, και ο κοσμος που τα κυνηγαει περπατητα ειναι επισης μειωμενος, τοτε αυτα να εχουν διαφορετικη συμπεριφορα. Στα μερη που παω δεν μπορεις να κανεις περπατητο, ομως παντα θυμαμαι πως υπηρχε κοσμος στα καρτερια, και τα πουλια ανεμιζαν. Φετος λογω λιγοτερων πουλιων, ο κοσμος βαρεθηκε,  οποτε και τα πουλια αν κανουν περασμα, λογικο ειναι να αποφυγουν τα μερη που εχουν τουφεκιστει περισσοτερο.

    Πιστευω οτι ειναι παρενθεση η φετινη χρονια. Ισως να ηταν πολυ αισθητη η απουσια θηραματων, αλλα νομιζω οτι δεν ηταν η μονη χρονια που εγινε κατι τετοιο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #411656

    Χτές Κυριακή, ήταν και για μένα η τελευταία για τη σεζόν που φεύγει ,μέρα της τσίχλας.Σάν απολογισμό της χρονιάς που χαιρετάμε είναι κατά την άποψή μου ,η μόνιμη πλέον αλλαγή της συμπεριφοράς των πουλιών. Έτσι πλέον το κυνήγι της τσίχλας δεν δείνει τα νούμερα του παρελθόντως ,η δε τουφεκιά σε προγκικτά πουλιά εμπεριέχει μεγάλο βαθμό δυσκολίας. Κατά τη γνώμη μου αν συνεχιστεί αυτό, σε λίγα χρόνια το κυνήγι τους θα είναι και πολύ απαιτητικό ,από σκοπευτική άποψη(μιλάω για περπατητό) και πολύ επίπονο. Θεωρώ ότι εφέτος ήταν μια μέτρια χρονιά για τα πουλιά που είδαμε αλλά και αυτά που καπωθήκαμε από το κυνήγι τους. Να είμαστε όλοι καλά και του χρόνου πάλι στά καρτέρια, με την προσδοκία για ένα καλό μπάσιμο.

    συμφωνω απολυτα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/04/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    243
    kinigos67 στις #411667

    Σαββατοκύριακο μόνο πρωϊνό στο Μαυρομμάτι Βοιωτίας, σύνολο 16 ο φίλος μου, 13 ο πατέρας μου και 8 εγώ, με λιγοστούς κυνηγούς, πολύ ομιχλη το Σάββατο και πολύ ζέστη την Κυριακή.

    Και του χρόνου με υγεία και να μην ξανάρθει τέτοια κυνηγετική χρονιά.

    Και καλό είναι να λέμε,όπως λέω και εγώ, το μέρος που πάμε ιδίως για τσίχλες,γιατί τα τουφέκια βοηθάνε στο κυνήγι της τσίχλας.Η τσίχλα δεν είανι φάσσα,ούτε πέρδικα,ούτε μπεκάτσα,για να λέμε αόριστα μόνο τον νομό ή την περιοχή.

    Να’μαστε όλοι καλά και ας ελπίσουμε η επόμενη σεζόν,να είναι πιο πλούσια σε πουλάκια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #411668

    Στατιστικά θα ήθελα να πω ότι οι κυνηγότοποι που εφέτος επισκέφθηκα και είδα την ίδια συμπεριφορά στα πουλιά ήταν οι εξείς:

    1. Στα μέρη τα δικά μου όπου λίγοι τις κυνηγούν (γύρω από την Αγιά).

    2. Συκούριο

    3. Ελάτεια-Γόννοι

    4.Τσαρίτσανη

    5.Άγιοι Θεόδωροι-Πτελεός

    6.Θήβα και περί της Θήβας χωριά.

    7.Τανάγρα – Άγιος Θωμάς.

    8.Χιλιομόδι-Κουταλάς.

    Σε αυτούς τους κυνηγότοπους που φέτος βρέθηκα η συμπεριφορά τών τσιχλών ήταν σχεδόν παρομοιότυπη.Τα πουλιά μόνο με

    περπατητό σηκωνόντουσαν και όταν έφευγαν από τα πυκνά δεν “έδιναν” ορίζοντα για μια εύκολη τουφεκιά .Πάντα (κατά 99%)

    χαμηλοπετούσαν (ένα με δύο μέτρα από το έδαφος)από πυκνό σε πυκνό ,ακόμη και με την τουφεκιά σπάνια κάποια πουλιά θα

    ανέμιζαν στον ορίζοντα.Για τους γνώστες οι κυνηγότοποι αναφέρονται σε περιοχές την Θεσσαλίας της Στερεάς Ελλάδας και της

    Πελοποννήσου κλασικά τσιχλοτόπια, που η κελαιδότσιχλα αποτελεί το κατ΄εξοχήν θήραμα.

    Έχουμε μπροστά μας αρκετό χρόνο για να ανταλλάξουμε απόψεις και να καταλήξουμε σε ασφαλή συμπεράσματα.

    Αν και για μένα ισχύει το κλασικό ρητό: Καιρός φέρνει τα λάχανα καιρός τα παραπούλια.Πάντα θα προσδοκώ να έρθουν καλύτερες (κυνηγετικές) μέρες.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 23,131 έως 23,145 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων