ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 23,146 έως 23,160 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    228
    Lipis77 στις #411681

    Σαββατοκύριακο μόνο πρωϊνό στο Μαυρομμάτι Βοιωτίας, σύνολο 16 ο φίλος μου, 13 ο πατέρας μου και 8 εγώ, με λιγοστούς κυνηγούς, πολύ ομιχλη το Σάββατο και πολύ ζέστη την Κυριακή.

    Και του χρόνου με υγεία και να μην ξανάρθει τέτοια κυνηγετική χρονιά.

    Και καλό είναι να λέμε,όπως λέω και εγώ, το μέρος που πάμε ιδίως για τσίχλες,γιατί τα τουφέκια βοηθάνε στο κυνήγι της τσίχλας.Η τσίχλα δεν είανι φάσσα,ούτε πέρδικα,ούτε μπεκάτσα,για να λέμε αόριστα μόνο τον νομό ή την περιοχή.

    Να’μαστε όλοι καλά και ας ελπίσουμε η επόμενη σεζόν,να είναι πιο πλούσια σε πουλάκια.

    Κυνηγετικός Σύλλογος Αιγαλέου
    Περιηγήσεις 4Χ4 : http://www.suv4fun.gr/

    Φίλε μου καλημέρα. Απο τη μια έχεις δίκιο απο την άλλη όμως και όπως γνωρίζεις και ο ίδιος, τα κυνηγια ελαττωνονται κάθε χρόνο , και απο προσωπικές εμπειρίες και μόνο, έχουμε γίνει τόσο επιφυλακτικοί και ειμαι σίγουρος ότι το καταλαβαίνεις.
    Κοιτα να δεις: Πριν αρκετά χρόνια παίρνω μαζι μου ένα γνωστο και όχι άγνωστο το τονίζω…… και τον παίρνω στην έναρξη της περδικας σε καβατζα δικιά μας στα Τζουμερκα πάνω. Είμαστε σύνολο 4 άτομα λοιπόν.
    Πήγαμε φανταστικά τι να σου πω ο άλλος πρέπει να παραμιλαει ακόμη…..την επόμενη χρόνια όμως στην έναρξη πάλι ξέρεις τι έγινε ακριβώς;
    Όχι 1 ούτε 2 αλλα 3 τζιπακια γεμάτα απο Αθήνα φίλε μου ανηφοριζανε το βουνό ούτε στην Ομόνοια να ήμασταν δε πίστευα ειλικρινά στα ματια μου , τρελαθηκα και ο ” μάγκας” συνοδεία…..
    Το ίδιο μου συνέβη και σε φασσα , πήρα ένα χωριανο παππού μιλάμε τώρα 75 χρόνων να ευχαριστηθεί κι αυτός καμμια τουφεκια είπα, και μετα απο 2-3 μέρες είχε μαζευτεί όλο του το σόι στο καρτερι και δεν είχα που να κάτσω…….
    Γι’αυτο φίλε μου καταλαβαίνεις ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά , μακάρι να ήταν, και να υπήρχε κατανόηση όμως.
    Και εμείς τις καβατζες φίλε μου τις μάθαμε απο άλλους πιο παλιούς, απο βοσκους αλλα δε το ξεφτυλιζουμε…. κάνουμε το όριο και φεύγουμε για να έχουμε και αύριο….. για μ’ενα προσωπικά δε μετράει η ποσότητα αλλα η ποιότητα. Λίγες και καλές τουφεκιες να ευχαριστιομαστε!
    Όσον αφορά τις τσιχλες τώρα, υπάρχουν μέρη που κρατάει πολυ πουλι φίλε μου, και οι ντόπιοι τα γνωρίζουν, τα περισσότερα, όχι όλα όμως…….. Αποτέλεσμα: φέτος που δεν είχε πουλακια γενικότερα, σε συγκεκριμένη καβατζα σε περπατητο στην Ηπειρο, οι δικοί μου πάνω περισσότερο,μέχρι και εγω ανεβηκα 3 φορές φέτος να καταλάβεις (Αθήνα μένω δυστυχως), ευχαριστηθηκαμε πουλιά σε περιοχη που δεν υπάρχει ψυχή απο άτομα και άμα έβλεπες τα πουλιά που είχε και φέτος (καλα πέρυσι δε το συζηταω διοτι υπηρχανε παντού), θα παθαινες τι πλάκα σου , ενω σε αλλα μέρη νεκρά σου λέω,σκέτη απογοήτευση.
    Έτσι είναι φίλε μου δυστυχως……..


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #411702

    εχω καταληξει στην αποψη οτι τα τσιχλοκοτσυφα  εχουν πονηρεψει και εχουν αλλαξει τους τροπους φυγης τους.

    τα πουλια καθονται στα πυκνα και ας εισαι διπλα τους, και ας ριχνεις πετρες, και ας ριχνεις  τουφεκιες.

    και οταν αποφασισουν να φυγουν το κανουν πετωντας σαν ορτυκια  ενα, δυο  μετρα  απο το εδαφος.

    αυτη η συμπεριφορα τους αυξανεται χρονο με το χρονο, και ειναι λογικο με την πιεση που δεχονται  να αναπτυσουν νεες αμυνες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #411728

    το πραγμα φανηκε απο τα μπασιματα τον οκτωμβρη με ενα ουσιαστικο μπασιμο τι περιμεναμε.νομιζω απλα δεν περασανε απο εδω.οσο για την συμπεριφορα τους απο τη μια η ελλειψη κυνηγων και απο την αλλη τα συνεχη περπατητα  καψανε τα μερη.αλλο να ανεμιζουν οι τσιχλες απο φυσιολογικη οχληση τουφεκιων στα καρτερια και αλλο το σκουπισμα καθε σαββατοκυριακο στα περπατητα.απ τη μια λοιπον η ελλειψη κυνηγων και απο την αλλη η συνεχης ενοχληση των πουλιων εκει που κουρνιαζουν τα εκαναν να προσαρμοσουν φυσιολογικα τις αμυνες τους.προσωπικη μου γνωμη ειναι αυτη.τελος παραθετω τα φετινα στατιστικα μου .συνολο λοιπον 130 τσιχλες και 16 χαμενες εριξα περιπου 300 φυσιγκια και το 90 τοις εκατο εγινε με περπατητο κυνηγι.περιπου στο ενα τριτο της περσυνης επιδοσης οπου δεν περπατησα καθολου.ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #411739

    Καμένα καρτέρια έχω ακούσει,περπατητά όμως…..παρόλο που το τελευταίο μήνα περπατούσαν κι άλλες παρέες στα μέρη που πηγαίνω ,ακόμη και καθημερινές από ντόπιους[από φυσίγγια που έβλεπα]τα πουλιά ήταν ίδια όπως και οι καρπώσεις!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #411746

    Καμένα καρτέρια έχω ακούσει,περπατητά όμως…..παρόλο που το τελευταίο μήνα περπατούσαν κι άλλες παρέες στα μέρη που πηγαίνω ,ακόμη και καθημερινές από ντόπιους[από φυσίγγια που έβλεπα]τα πουλιά ήταν ίδια όπως και οι καρπώσεις!!!

    ¨Μη ψάχνεις την ευτυχία,γιατί είναι πάντα μέσα σου!!¨
    Σπύρος – Αιγάλεω

    ειναι οντως περιεργο φαινομενο εκτος αν ο συγκεκριμενος τοπος τροφοδοτειται συνεχεια με καινουργια πουλια.και μην αμφιβαλεις φιλε μου για τοπους καμενους απο παγανες .τα ειδα με τα ματια μου φετος στην ηπειρο απο τους φιλους μας τους ιταλους.απ οπου περναγανε δεν εμενε οχι τσιχλα ουτε σπινος.να φανταστεις ενω ολες τις μερες φερνανε κατα μεσω ορο 7 ατομα 350 τσιχλες την εβδομη και τελευταια εφεραν μονο35 εμεις μια εβδομαδα αφου εφυγαν καναμε 4 κρανιου τοπος φιλε ενα μερος που επιανες το οριο για πλακα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #411766

    δεν αντεξα στον πειρασμο και βγηκα ενα καρτερι με 2 φιλαρακια αποψε………πηραμε 12 πουλια και βρηκαμε τα 3 μονο……ο αερας τα πηγαινε 200 μετρα μακρυα απο εκει που τα χτυπουσαμε με αποτελεσμα να μην τα βρισκουμε μεσα στα πουρναρια ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #411808

     

    .τα ειδα με τα ματια μου φετος στην ηπειρο απο τους φιλους μας τους ιταλους.απ οπου περναγανε δεν εμενε οχι τσιχλα ουτε σπινος.να φανταστεις ενω ολες τις μερες φερνανε κατα μεσω ορο 7 ατομα 350 τσιχλες την εβδομη και τελευταια εφεραν μονο35  

    Έχουν ειδική άδεια  οι Ιταλοί  για να κυνηγήσουν στη χώρα μας…σωστά?Οι νόμοι και τα όρια κάρπωσης δεν ισχύουν γι’αυτούς?Αν ναι ,τότε γιατί δε τους έκραξαν αυτοί που τους είδαν,ή γιατί δε κάλεσαν κάποια αρμόδια νομικά πρόσωπα ,έστω για παρατήρηση  ρε αδερφέ!!Αλλά τί γράφω ,να χάσουμε το[ συνάλλαγμα ]ή τους [πελάτες μου ]που έλεγε κι ο αθάνατος  Θ. Βέγγος.!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    118
    SpyrosK στις #411810

    billis 79 wrote:
    καλησπερα και απο μενα.τελευταια βολτα σημερα στην βολβη

    γεια σου billi , δεν θα ξεχασω ενα καλοκαιρι περαστικος απο τα μερη σας σταματησα να ξεκουραστω σε ενα κιοσκι με παγκακια στην οχθη της λιμνης. ηρθε τοτε ενας μπαρμπας ο οποιος επαιρνε νερο και το πηγαινε να ποτιζει της ελιες του. εβγαλε λοιπον ενα καρπουζακι το εκοψε στην μεση και μου εδωσε το μισο.

    Ά  ώστε εσύ είσαι που έφαγες το μισό μου καρπούζι με τον παππού μου και ακόμη περιμένω  να ….ξεδιψάσω!!!!

    Να κανονίσεις τόπο και χρόνο να …..επανορθώσεις.

    Έχεις εκτεθεί πολύ……και έχω και μάρτυρες.

    Καλό βράδυ σε όλους

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    118
    SpyrosK στις #411813

    Φίλοι

    Υπάρχει ενδεχόμενο για ΑΤΑΛΑΝΤΗ Τετάρτη ή Πέμπτη, αν οι υποχρεώσεις και ο καιρός το επιτρέψουν.

    Παίζει κάτι, πρωινό, περπατητό ή απογευματινό?

    Αν έχει κάποιος φρέσκα νέα ας γράψει

    Υπάρχει σοβαρός λόγος για ξεχαρμάνιασμα έστω με την λήξη, καθόσον ……σαραντάρησα (40 μέρες χωρίς ντουφέκι).

    Όποιος μπορεί ας …βοηθήσει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    543
    Kostas στις #411865

    καμια πληροφορια για την πεμπτη????????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #411866

    Σκεφτόμουνα να πήγαινα Μόδι την πέμπτη… έτσι για το καλό,φαίνεται όμως ότι ο καιρός θα τα χαλάσει…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    543
    Kostas στις #411867

    τα ιδια και εγω θεοφανη αλλα ο κωλοκαιρος θα μας την κανει…

    μαλλον προς δημαινα πλευρα με βλεπω,τελικα….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #411869

    και γω αν το αποφασίσω τελικά, και δεν αλλάξει ο καιρός, πρός Κορινθία – Αργολίδα με βλέπω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    75
    antleft στις #411870

    outlander wrote:
    .τα ειδα με τα ματια μου φετος στην ηπειρο απο τους φιλους μας τους ιταλους.απ οπου περναγανε δεν εμενε οχι τσιχλα ουτε σπινος.να φανταστεις ενω ολες τις μερες φερνανε κατα μεσω ορο 7 ατομα 350 τσιχλες την εβδομη και τελευταια εφεραν μονο35

    Έχουν ειδική άδεια οι Ιταλοί για να κυνηγήσουν στη χώρα μας…σωστά?Οι νόμοι και τα όρια κάρπωσης δεν ισχύουν γι’αυτούς?Αν ναι ,τότε γιατί δε τους έκραξαν αυτοί που τους είδαν,ή γιατί δε κάλεσαν κάποια αρμόδια νομικά πρόσωπα ,έστω για παρατήρηση ρε αδερφέ!!Αλλά τί γράφω ,να χάσουμε το[ συνάλλαγμα ]ή τους [πελάτες μου ]που έλεγε κι ο αθάνατος Θ. Βέγγος.!!

    ¨Μη ψάχνεις την ευτυχία,γιατί είναι πάντα μέσα σου!!¨
    Σπύρος – Αιγάλεω

    ΓΙΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΒΓΑΛΟΜΕ ΑΔΕΙΑ… ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΛΑΖΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

    ΕΠΙΔΗ ΔΥΣΤΙΧΟΣ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΤΡΑΝΕ ΜΕ ΤΑ ΛΕΥΤΑ, ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕΤΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΙΣ 20 ΤΟΥ ΜΑΡΤΗ ΟΠΩΣ ΠΑΛΙΑ.

    ΥΓ: ΚΑΝΩΝΙΚΑ Η ΤΣΙΛΑ ΚΥΝΗΓΙΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΕΝΑΡΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ. ΟΤΑΝ ΜΠΕΝΟΥΝ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΤΑ ΑΦΗΝΩΜΕ ΝΑ ΚΑΤΣΟΥ ΝΑ ΦΑΝΕ ΝΑ ΗΣΥΧΑΣΟΥΝ ΚΑΙ

    ΜΕΤΑ ΜΕΝΟΥΝ. ΑΛΛΑ……….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/08/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    477
    diego στις #411899

    http://www.evianews.com/news.aspx?nid=2051

     

    Ειχαμε κανενα καλο νεο σημερα???

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 23,146 έως 23,160 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων