ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 23,191 έως 23,205 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #412205

    Παει ξελαμπαδιασαμε παλι,σπαστετααααααααα…


    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #412207

    Γειασας εγω ο νικος καπελας ο ψευτης-γιαουρτας-στερημενος απο κυνηγια-ανεγκεφαλος με την μικρη καννη? και αλλα οπως με αποκαλεσατε ολοι οι παρακατ…..

    αφού δεν φταίς όπως λες;;;;

    γιατί απολογείσαι;;;;;;

    άστο να πάει στην ευχή….πέρασε ξέχασετο 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #412211

    τι μου θυμησες ρε νικο τωρα με το 608 .το λεωφορειο που επερνα πιτσιρικας και πηγαινα στην καλογρεζα οπου ειχα μια γκομενα το 608 ηταν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DIM. στις #412226

    Τις  τρείς  τελευταίες μέρες  μου  έτυχαν τα  εξής  αξιοπερίεργα : 

    Προχθές  τσίχλα….. Δερβινοχωρίτικη  είχε μέσα ένα πολύ μικρο αβγουλάκι

    χθές  τσίχλα Παιανίτικη   ήταν  η πιο παχιά  η μάλλον η μόνη παχιά της χρονιάς

    Και σήμερα ήταν η μόνη  μέρα  από  το καλοκαίρι και μετα που είδα τόσα πολλά κοτσύφια στο άλσος Βείκου.

    και  επειδή το κράτος μου έκοψε  τον μισθό και  μου επέβαλλε φόρους και χαράτσια  και επειδή εγώ ζω το κυνήγι   με το δικό μου τρόπο θα κυνηγάω μέχρι το Πάσχα.  Θα βαράω και 85  πουλιά   την μέρα και  δεν θα  χάνω τον χρόνο μου  να μαζεύω  χόρτα και να  τρώω προβατίνες .Απλά ……θα ζω το κυνήγι !

    Και που  είστε  αν με κατηγορήσετε , δεν είστε  δημοκράτες αλλά  τρομοκράτες .    

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #412268

    Ειπα να παω αποχαιρετιστηριο καρτερι σημερα, και τελικα ειχε το καλυτερο απογευματινο που θυμαμαι για φετος. Ειδα αρκετα πουλια, που αρχισαν να περανε απο τις 4μιση περιπου, στην αρχη αλλοπροσαλα και οσο βραδιαζε πιο στρωτα. Εριξα ενα κουτι σχεδον, εκανα και κατι δοκιμες σε μακρινα πουλια που επεσαν και δε τα βρηκα, εχασα και καμποσες αχαστες, αλλα γενικα δεν εχω παραπονο, καλα ηταν. Βρηκα 4, εχασα αλλες 5 και 2-3 ακομα που δεν ειμαι σιγουρος αν επεσαν γιατι τις εκρυβαν τα δεντρα.

    Στα μειον του να κυνηγας με ωτοασπιδες το οτι δεν ακους σε τι εδαφος πεφτει το πουλι, και ψαχνεσαι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #412298

    Η σημερινή μέρα σηματοδοτεί τη λήξη μιας ακόμα κυνηγετικής περιόδου.Όσοι από τους συναδέλφους βρεθούν στους κυνηγότοπους ας την απολαύσουν μέχρι το τελευταίο λεπτό της.

    Κατά την γνώμη μου πρέπει από τη μεριά μας εκτός από την κριτική στάση με την οποία θα προσπαθήσουμε να ανιχνεύσουμε τα

    αίτια μιας ,τουλάχιστο για τα αποδημητικά,μέτριας πρός κακής χρονιάς να δούμε πως θα μπορέσουμε να πρωταγωνιστήσουμε στη

    “σκηνή” που λέγετε διαχείρηση βιοτόπων- θηραμάτων.Πιστεύω ότι εάν δεν δούμε μια θηραματική ανάκαμψη των ειδών ,σε  συνδυασμό

    με μια πιό υπεύθυνη στάση από τους πολιτιακούς παράγοντες , πιθανόν κάθε χρονιά θα είναι και χειρότερη σε σχέση με αυτή που

    θα φεύγει.Αλλά παρά τα δυσοίωνα μηνύματα παντα πρέπει να πορευόμαστε με ελπιδοφόρα και θετική σκέψη-διάθεση για το μέλλον (και του κυνηγίου μας). Να είμαστε όλοι καλά(με υγεία και με κάποια χρήματα) και ο Αύγουστος δεν είναι μακριά .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #412300

    τελευταιο απογευματινο χθες για μενα φετος ….ολα τα πουλια περνουσαν μετα τις 6,20,με αποτελεσμα να τουφεκαμε σκιες και σκοταδια σχεδον…5 πουλια χτυπησα και βρηκα το ενα …καλα να ειμαστε να παμε και του χρονου….οι φιλοι μου θα βγουν για μια τελευταια βολτα σημερα το απογευμα….εγω λογω δουλειας δεν θα παω…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    134
    ntinosstr στις #412323

    ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΕΡΠΑΤΗΤΟ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΜΕ ΚΑΛΟ ΚΑΙΡΟ ΣΤΗΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑ….

    5  ΑΤΟΜΑ ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ 115 ΠΟΥΛΙΑ ΑΛΛΑ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΧΑΜΕΝΑ…

    ΤΡΕΛΗ ΖΕΣΤΗ ΚΥΝΗΓΑΓΑΜΕ ΜΕ ΤΑ ΚΟΝΤΟΜΑΝΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ  ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥΣ

    ΤΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΗΤΑΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #412360

    ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΕΡΠΑΤΗΤΟ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΜΕ ΚΑΛΟ ΚΑΙΡΟ ΣΤΗΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑ…. 5 ΑΤΟΜΑ ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ 115 ΠΟΥΛΙΑ ΑΛΛΑ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΧΑΜΕΝΑ… ΤΡΕΛΗ ΖΕΣΤΗ ΚΥΝΗΓΑΓΑΜΕ ΜΕ ΤΑ ΚΟΝΤΟΜΑΝΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΗΤΑΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΑ

    και εδω παιδια δεν παει κατι καλα με τα ορια μη τη πεφτουμε μονο στο νικο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #412383

    Τελευταια μερα σημερα και τελευταιο περπατητο,2 ατομα 20 τσιχλες με μερικες εντυπωσιακες  μακρινες τουφεκιες,και του χρονου να μαστε καλα να ξανακυνηγησουμε.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1980
    BeReT στις #412394

    Τέλευταίο περπατητό κυνήγι τσίχλας στην Αττική σήμερα και για μένα φτάνοντας το όριο (7:30 ώρες περπάτημα)..Αντε να είμαστε καλά παίδες και του χρόνου με

    λιγότερα προβλήματα και περισσότερα πουλιά!

    Η photo είναι αφιερώμενη στους : Altair_lusso, Panoutso, Aris kalamata, ZeD και σε όλο το καταφύγιο!

     

    [/URL]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #412396

    Καλησπερα! Χθες εκανα το τελευταιο κυνηγι για φετος! Περπατητο 7 ωρες 21 πουλια στο χερι! Τα πουλια πολυ πονηρεμενα λιγες οι ευκολες τουφεκιες..τα φυσιγγια πυρκαλ σουπερ 36γρ νουμερο 9 ξυριζαν…

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #412401

     

    NA EIΣΑΙ ΚΑΛΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ!!!! ΠΟΛΥΣ ΩΡΑΙΟΣ!!!

    ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΜΑΤΙΑΣΑΝ Κ ΕΜΕΙΝΑ ΧΩΡΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΕΣ (ΒΓΗΚΑΝ Κ ΟΙ ΔΥΟ ΟFF, H MIA ΓΙΑ ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΙΤΙΑ Κ ΕΠΙΣΚΕΥΑΖΕΤΑΙ Κ Η ΑΛΛΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΔΕ ΤΟ ΥΓΡΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ) ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ, ΟΠΟΤΕ ΕΜΕΙΝΑΝ ΜΟΝΟ ΟΙ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ…  ΓΕΝΙΚΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ΠΟΥΛΙΑ, ΠΟΛΥΣ ΚΟΣΜΟΣ ΚΑΙ ΚΑΡΠΩΣΗ 7-16 ΠΟΥΛΙΑ ΜΕΓΙΣΤΟ ΣΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 3-4 ΠΕΡΠΑΤΗΤΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑΚΙΑ ΜΕΤΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ…ΜΟΝΟ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΤΟ ΚΑΤΑΧΑΡΗΚΑΜΕ… 😉 ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΗΤΑΝ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΑ ΛΟΓΓΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #412424

    Τέλευταίο περπατητό κυνήγι τσίχλας στην Αττική σήμερα και για μένα φτάνοντας το όριο (7:30 ώρες περπάτημα)..Αντε να είμαστε καλά παίδες και του χρόνου με λιγότερα προβλήματα και περισσότερα πουλιά! Η photo είναι αφιερώμενη στους : Altair_lusso, Panoutso, Aris kalamata, ZeD και σε όλο το καταφύγιο!

    Μπράβο ρε Γεράσιμε πάντα τέτοια…

    Σήμερα μια παρέα κατάφερε 5 ορτύκια και σήκωσε άλλα τόσα, ενώ εγώ σήκωσα 3 και πήρα τα δύο. Πάρα πολλές τσίχλες και πάρα πολλά κοτσύφια. Μέχρι και προχθές δεν είχε απολύτως τίποτα. Είδα και έναν τσαλαπετεινό. Ότι να ναι φέτος…

    Άντε παιδιά και του χρόνου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    75
    antleft στις #412429

    Τις τρείς τελευταίες μέρες μου έτυχαν τα εξής αξιοπερίεργα : Προχθές τσίχλα….. Δερβινοχωρίτικη είχε μέσα ένα πολύ μικρο αβγουλάκι χθές τσίχλα Παιανίτικη ήταν η πιο παχιά η μάλλον η μόνη παχιά της χρονιάς Και σήμερα ήταν η μόνη μέρα από το καλοκαίρι και μετα που είδα τόσα πολλά κοτσύφια στο άλσος Βείκου. και επειδή το κράτος μου έκοψε τον μισθό και μου επέβαλλε φόρους και χαράτσια και επειδή εγώ ζω το κυνήγι με το δικό μου τρόπο θα κυνηγάω μέχρι το Πάσχα. Θα βαράω και 85 πουλιά την μέρα και δεν θα χάνω τον χρόνο μου να μαζεύω χόρτα και να τρώω προβατίνες .Απλά ……θα ζω το κυνήγι ! Και που είστε αν με κατηγορήσετε , δεν είστε δημοκράτες αλλά τρομοκράτες .

    ΖΩ Σ’ΕΝΑ ΚΡΑΤΟΣ “ΝΤΑΒΑΝΤΖΗΣ ΠΟΥ ΤΟ ΚΥΒΕΡΝΑΝ ΚΑΡΙΟΛΙΑ ”
    Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον.

    i like it

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 23,191 έως 23,205 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων